Maródka a zmluva na dobu určitú

adabi
19. máj 2015

Ahojte mamicky,
som prvorodicka a vsetky byrokraticke zalezitosti si postupne zhrozmazdujem, aby som v tom mala jasno, ale mam situaciu, v ktorej neviem ako postupovat, resp. si nie som ista. Som zamestnana na HPP (splnam podmienky materskej), ale zmluvu mam len na dobu urcitu a to do 30.9.2015 (predlzenie nehrozi, konci projekt). Termin porodu mam 2.10.2015. Teraz v juni idem na PN. Chcela by som spytat, ako je to s oznamovacou povinnostou na ZP, SP a dochodkove poistenie. Dakujem.

gapa
19. máj 2015

@adabi povinné poistenie zamestnanca ti trvá len do 30.9.2015, ak týmto dnom zamestnanie skončí. Tymto dnom ťa zamestnávatel odhlási z poistení zamestnanca, tj. treba:
- na zdr.poistovnu nahlásiť, že si zdr.poistená ako poberatel materského, možno si zavolaj, čo k tomu treba, či rozhodnutie zo SP o priznaní mateského stačí (môžeš napr. aj kopiu RL dieťaťa zobrať, ak už ho budeš mať)
- na soc.poistovni, ak sa dieťa narodí
-- po ukončení prac.pomeru, tak na tvojom mieste dám prihlášku na tlačive RLFO do 45dní od pôrodu s dátumom začiatku poistenia dátum pôrodu
-- počas trvania pp, tak by bolo najlepšie podať prihlášku asi najneskôr den po ukončení prac.pomeru (aj ked možno stačí aj do 45dní, aj ked v Zákone o soc.poistení je v § 22 toto, kopírujem **************************************
zo stránok:
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-p...
§ 22
Vznik a zánik povinného dôchodkového poistenia iných fyzických osôb
(1) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 45 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak ...
************************************************
a dátum začiatku poistenia by som dala 1.10.2015 (lebo do 30.9.2015 trvá povinné dôch.poistenie zamestnanca a súbeh nie je prípustný).