Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Maródka v skúšobnej dobe počas tehotenstva

karinbirosova2
17. feb 2016

ahojte,
chcela som sa opýtať...ak som zamestnana ale 29.2. mi konci skusobna doba a zaciatkom februara som sa hodila na pnku lebo som tehotna môžu ma vyodiť? a ak ma vyhodia tak sociálna poistovna mi bude platit nemocenske dávky alebo ako to je?

dominikav123
17. feb 2016

oznamila si pisomne s potvrdenim od lekara ze si tehotna ?

skoupilka1
17. feb 2016

@dominikav123 mne sa tak zda, ze ak marodujes pocas skusobnej doby, skusobna doba sa predlzuje o dni, ktore si PN. Nic v zlom, ale rozviazu s tebou pracovny pomer v kazdom pripade. Urcite s tym rataj.

loginexistuje
17. feb 2016

@karinbirosova2 skusobna doba sa ti predlzuje o obdobie co si na PN.

dobromila1111
17. feb 2016

No ak sa skúšobná doba predlžuje neobmedzene o dni pn, tak ak vznikne nárok na nemoc.dávku, tak kľudne buďte na pn, nie? A z toho základu sa vypočíta aj md..

loginexistuje
17. feb 2016

@dobromila1111 ale rozviazat PP pomer mozu aj pocas PN v skusobnej dobe... tam nie je ochrana. narok na MD nemusi vzniknut ...

dobromila1111
17. feb 2016

@loginexistuje pokiaľ oznámi tehotenstvo, nemôže..

dobromila1111
17. feb 2016

Tak nehadam sa, je možné, že môže, keď je to skúšobná..

eeffka
17. feb 2016

@dobromila1111 mozu v skusobnej

sweetzu
17. feb 2016

vydrz to neak do toho 29. a potom uz rob co ches. to je podla mna najlepsie riesenie. len bacha na to v zmluvách zvykne byt klauzula o tom ze si ok a nemas ziadne zdravotne one co zatajujes. cize to musis uhrat na to ze si zistila tehotenstvo az po skusobnej dobe.

dobromila1111
17. feb 2016

Aj ja by som isla este do tej prace..pokial by mi nebolo fakt neznesitelne a nebolo by nieco ok. Je fajn byt stale zamestnana,aj pre pripad retazoveho porodu.

evita68
17. feb 2016

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

evita68
17. feb 2016

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

elise
17. feb 2016

Skusobna doba sz predlzuje ked si pn rok a zacala si pn v skusobnrj fobe, stale s tebou mozu skoncit. Je jedno ci si tehotna. Jedine ti materska pojde z vymeriavacueho zakladu co si mala. Ked aj v skusobnej dobe oznami se je tehotna, moze byt skonceny prac pomer v skudobnej dobe.

evita68
17. feb 2016

@elise no VZ určite nebude z tohto zamestnania, keďže je PN už počas skúšobnej doby

elise
17. feb 2016

@evita68 mozno predtym niekde robila tak sa bude ratat.

evita68
17. feb 2016

@elise ale nie z tohto zamestnania, ak PP skonči v skúšobnej dobe

lady511
17. feb 2016

Ahoojte,,,chcem sa opýtať.keď.niekto potrebuje ocr počas skúšobnej doby,,môžu s vami rozviazať tpp? ?ale počas ocr alebo po.jej ukončení? ?teda ak by došlo k rozviazaniu tpp, ,ďakujem

evita68
17. feb 2016

@lady511 po ukončení môžu

lady511
17. feb 2016

@evita68 Ďakujem

nyusika
18. feb 2016

tak ja dufam, ze mozu...lebo takato spekulantka si nic ine nezasluzi.

evittam
18. feb 2016

Ak si v skúšobnej dobe a oznámila si zamestnávateľovi písomne, že si tehotná aj s potvrdením od lekára, tak ťa v skúšobnej dobe prepustiť nemôže z dôvodu, že si tehotná.
@karinbirosova2
Ale ak špekuluješ, tak moc nešpekuluj - nepíšeš ako dlho si zamestnaná, či máš splnené podmienky na nárok na MD a PN a podobne, takže ťažko radiť.

karinbirosova2
autor
18. feb 2016

Ja som sa hodila na pnku leno veduca mi tak poradila ze ma nemozu vyhodiť . Lebo teraz obchos sa u nas spaja a jednu prepustaju tym padom mna lebo som tam najkratsie tak preto som sa hodila na pn aby som sa zachranila a ma nevyhodili a aby som aspon jaky taky prijem mala...ja som im oznamila no vedu a oznamula im to telefonicky ze som tehotna ze nemusis im pisat ani potvrdenir nic..iba som imposlala marodku...a ja pi skole som hned nastupila do prace robila som jul auguste a potom od decembra uz v tom obchode kde doteraz cize neviem ci budem mat narok na matersku..lebo ja som niekde citala ze ak som na pn tak toto sa nepocita do materskej

evita68
18. feb 2016

@karinbirosova2 nebudeš mať nárok

karinbirosova2
autor
18. feb 2016

tak nevadi aspon rodičovský prispevok 🙂

martina12991
26. feb 2016

Ahojte,
chcela by som sa opytat.
nastupila som do prace,ale mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu,a to do dna kym sa nevrati pani z PN ja som len jej zastup,no v zmluve neni uvedeny datum do kedy je ta doba urcita, mozem sa dat na PN pocas jej PN ked som tehotna a zacinam pocitovat tazkosti v tej praci? moze ma pocas tejto PN zamestnavatel vyhodit alebo az vtedy to urobi ked mne vyprsi platnost prac.zmluvy cize nastupon dotycnej z pn ?. dakujem. .🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli