Materská verzus invalidný dôchodok

ivulkap
7. aug 2017

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či je možné aby polovičný invalid poberal súčasne materskú aj polovičný invalidný dôchodok. Alebo pri schválenom polovičnom invalidnom dôchodku už nárok na materskú zaniká. Ďakujem veľmi pekne.

bocianka123
7. aug 2017

ahoj, no nárok na materskú dávku závisí od toho, či si platila odvody na nemocenské poistenie (dobrovoľné či zo zamestnania). Vôbec to nesúvisí s poberaním ID (či už plného alebo čiastočného). Môžeš poberať aj materskú dávku (ak ti vznikne nárok) a aj ID. Hoci ich vypláca tá istá inštitúcia (soc.poisťovňa), posudzujú sa samostatne.

ivulkap
autor
7. aug 2017

@bocianka123 Áno, odvody boli platené z trvalého pracovného pomeru, materská dávka je v súčasnej dobe normálne vyplácaná. Len jeden známy by chcel požiadať o polovičný invalidný dôchodok, na ktorý má tiež nárok, len sa obáva, či priznaním inv.dôchodku mu nebude materská dávka odobratá.

bocianka123
7. aug 2017

@ivulkap podľa mňa by materská nemala by byť odobratá. sú to dve odlišné veci. On si čerpá tú "otcovskú" materskú dávku?

ivulkap
autor
7. aug 2017

@bocianka123 ďakujem za radu

ivulkap
autor
7. aug 2017

@bocianka123 áno "otcovskú" materskú dávku

bocianka123
7. aug 2017

@ivulkap nech sa neobáva, od podania žiadosti až po rozhodnutie o priznaní/nepriznaní pretečie veľa vody a dovtedy už otcovsko-materskú ukončí .

bocianka123
10. aug 2017

@ivulkap nepísala si túto otázku náhodou aj na "porada.sk" ? . lebo pozerám poradu a čítam čítam, že ved túto otázku - MD a ID - som už niekde videla 🙂 ...

ivulkap
autor
10. aug 2017

@bocianka123 ano🙂