Používame cookies. Viac informácií tu. OK
ivkazba
7. jún 2019

@ewita500 medzi mobbing patrí psychický nátlak, ohováranie, fyzické obťažovanie aj verbálne ataky. Ak ide iba o sarkazmus, tak je podstatné či je dotyčný sarkastický iba voči tebe alebo všeobecne a aký má na to dôvod.

ivkazba
7. jún 2019

@ewita500 A čo sa týka toho dokazovania, dá sa to, len o tom treba hovoriť. Ja som to zažila 2x vo svojom tíme a zakaždým to skončilo tým že som poslala preč ľudí ktorí mobbing praktizovali.

ewita500
autor
7. jún 2019

@ivkazba ma vyssie vzdelanie.dotycna osoba otrasne sa chova ku nam 3 kolegyne.Dava najavo ake mame vzdelanie co je nasa robota.Tazko sa to opisuje,uz sa aj vyjadrila takym sposobom ,ze to su len..... V robote to vedia,ze sa neprimerane chova k nam.Aj vedenie.Kazdy zatvara oci.

mogaa
7. jún 2019

@ivkazba ja som sa s tým stretla detto v práci - kolega v kancelárii...skončilo to tak, že som zmenila miesto a bolo to moje najlepšie rozhodnutie, len som ľutovala že som nezmenila miesto skôr.....bolo to riešené aj cez nadriadeného , len centrála v BA a my na pobočke v inom meste....

eliska13
7. jún 2019

@ewita500 áno je to mobbing lepšie je odísť ako niečo dokazovať, väčšinou to nikto nerieši ti slabší odídu, silnejšie povahy si nevsimaju

sissy27
7. jún 2019

@ewita500 vo všeobecnosti áno, aj sarkazmus je považovaný za jeden z prejavov mobbingu. Ale zase asi treba rozlišovať, či sa to vyslovene týka práce, či ti takýmto spôsobom napr. zadáva pracovné úlohy alebo hodnotí tvoje pracovné výkony a má to nejaký dopad v očiach nadriadeného (napr. berie jej sarkastické hodnotenia vážne a znemožňuje ti to kariérny postup).
Na druhej strane asi je potrebné mať voči takýmto ľuďom istú dávku asertivity a vedieť ich "zrušiť". Mne je sarkazmus veľmi blízky (aj keď nemám pocit, že by som ho nejak neprimerane používala voči kolegom, sme tu všetci v podstate na rovnakej vlne, určite sa tu nikto nad nikoho nepovyšuje a je to všetko v rámci srandy), mňa by sa to nejak nedotklo, resp. by som ju vedela poslať najkratšou cestou tam kde ani slnko nesvieti a jej vš titul by jej bol v tomto prípade na dve veci. Neviem, ste tam tri, to si fakt neviete poradiť s jednou fuchtlou, ktorá navyše nie je ani vaša nadriadená ak som dobre pochopila, takže v rámci práce nad vami žiadnu moc nemá? Ona vás uráža a vy len tíško sklopíte uši?

mogaa
7. jún 2019

@eliska13 ja som to vydržala ár mesiacov....ono to bolo o to horšie že som v podstate mala skompletizovať celý kolegov prípad(obchod) a poslať na úhradu konečnú faktúru...ale tým že tam boli chyby, tak bol oheň na streche že nie som ochotná ich po ňom opravovať....takže neskutočné naschvály....ono nedá sa nevšímať si to, keďže musíte spolu pracovať a ešte ak ste spolu v jednej kancelárii.....hádky boli skoro na dennom poriadku, preto som to riešila nájdením si iného miesta, lebo už som chodila do roboty s nervami čo zase bude....

ivkazba
7. jún 2019

@ewita500 toto poznám, čo sa vzdelania týka, zažila som to ako manažér, keď som riadila ľudí ktorí mali vyššie vzdelanie ako ja a mali s tým veľký problém. V prvom rade si myslím, že človek ktorý dokazuje svoju dôležitosť cez vzdelanie, nemá nič iné, len ten diplom. Určite to treba riešiť s nadriadeným. Vaše vzdelanie je úplne irelevantné, podstatné sú výsledky práce a postoj človeka. Pokiaľ to nadriadení ignoruje, tak potom jedine odísť.
@mogaa áno, odísť je niekedy najlepšia voľba. Hoci je to podľa mňa smutné, že medzi nami existuje neskutočné množstvo manažérov, ktorí nevedia tieto veci riešiť. Ja som ich viedla a vychovala veľa, teraz ich školím a v niektorých firmách mi je až ťažko, keď vidím tú skupinu "manažérov", ktorí svojich ľudí nepoznajú a ani nechcú, pretože manažér je podľa nich ten čo sedí na svojom kresle, dáva úlohy a kontroluje. Úplne zle.
@sissy27 súhlasím s tým sarkazmom, ja napríklad tiež používam občas sarkastický humor a nie každý to dokáže pochopiť. Aj keď zase treba vedieť, kedy ho možno použiť. A tiež som osoba, ktorá takéto veci má na háku. Vždy si len poviem, že "ach teba mi je ľúto".

hope87
7. jún 2019

@ewita500 ak nie je vasa nadriadena a vedenie zatvara oci, tak ich nezatvarajte vy. Ste predsa 3 a ked sa do vas obuva nejaka namyslena truba, tak "bojujte" naspat. Tym nechcem povedat, aby ste to nechali len tak a neporiesili to tak, aby z toho mala aj realne nejaky postih...ale isto sa nenechavajte zosmiesnovat. Neverim, ze ani jedna z vas troch nie je dostatocne asertivna, aby sa voci nej postavila. A ak nie, tak to mate ozaj na prd, lebo takyto povysenecki ludia si praveze vyberaju takych "slabsich jedincov"....co neber v zlom, len to tak proste byva. Ako reagujete, ked to robi?? Ja som stastna, ze v mojej praci sme super ludia a vsetci spolu vychadzame, aj ked mam niektore kolegyne s vyssim vzdelanim, mne to na inteligencii a profesionalite neubera a nikto by si nedovolil sa kvoli tomu do niekoho navazat a keby ano, tak by sa to v momente riesilo...

nusyk
7. jún 2019

panecku,tomu chvaleniu sa diplomom fakt nerozumiem,aj moja kolegina to robila a je to maximalne trapne,iba to dokazuje aky je trn clovek v skutocnosti hlupak.aj ja mam vs vzdelanie ,milionpatstotisic kurzov a nikdy som sa necitila viac ani ako nasa pani upratovačka.skutocne velki ludia su uplne skromni a nenapadni,hovori za nich praca a ich pristup.take trapky s prepytujem"najvyssim vzdelanim v kolektive" kopnut do rici.btw.ta nasa hviezda uz svoj kopanec dostala;)

sofia1
7. jún 2019

Zažila som Áno.musela som odísť.

ewita500
autor
7. jún 2019

@sissy27 ano pracovne ulohy resp.to co mame urobit v praci podava sarkastickym sposobom .Nezabudne dodat je to vasa robota! My vieme co mame robit ale ona musi proste sa ozvat.Ani jedna z nas nieje nejak utiahnuta .Sme len nizsi pracovny personal.Nieje nam nadriadena.

opica_skorica
7. jún 2019

@eliska13 Neviem, či je vhodné označovať tých, čo kvôli mobbingu odišli, za tzv. "slabších".
Jednoducho nenašli oporu u vedenia a ich duševné zdravie im bolo cennejšie než žabomyšie vojny a pocuchané nervy.
Nič nie je horšie než permanentný stres. Telo vypne imunitný systém a všetku energiu dá na obranu.

natuska87
7. jún 2019

@opica_skorica Tak, tak...Máte pravdu! ja som skoro po 30,rokoch odišla z milovanej práce pre "divnú" kolegyňu...Na pár rokov sa mi uľavilo, dnes viem, že by som o to miesto bojovala, ako lev.Vtedy sa niečo také, ako šikana na pracovisku, neuznávalo...☹

xxxkatka
7. jún 2019

@ewita500 ked samu seba a kolegyne nazyvas nizsi pracovny personal (hoc aj keby ste zachody umyvali), dehonestujete same seba. Uz tymto slovnym spojenim vidiet, ze nie ste velmi asertivne a na tom treba popracovat, na blbe poznamky reagovat s humorom, nadhladom, obratom slusne poslat dopreč atd. Nie je podstatne, ake mate vzdelanie. Ale tu zjavne osoba vycitila, ze s tym nie ste stotoznene a vyuzila situaciu na podrypnutie. A vy ste sa chytili. Treba to zmenit. Skuste utoky najskor odrazit vtipnymi poznamkami alebo hoc aj sarkazmom (ten ja mam inak celkom rada 😀) a ak to nepojde, obratte sa na nadriadeneho. Ak ani potom nic, treba zvazit novu pracu. Ale nezabudnite, ak ste tuto situaciu nespracovali, nenaucili sa ako reagovat na taketo typy, velmi lakho sa moze stat, ze sa opät do nej dostanene na inom pracovisku.

ewita500
autor
7. jún 2019

@xxxkatka tak sme v praci zaradene .Tuto pracu vykonavam 20 rokov .Budem konkretnejsia som sanitarka .Kolegyna je zdravotna sestra s titulom .

xxxkatka
7. jún 2019

@ewita500 nie je podstatne co robis, podstatne je, ze nik nema pravo riesit ci mas take a makove vzdelanie pokial to nie je tvoj nadriadeny a neriesite spolu, ze robis pracu napriklad kde je kvalifikacia potrebna a ty ju nemas (priklad ak nemas maturitu a chces robit kvalifikovanu zdravotnu sestru, tak je to objektivne riesit). Ty sama vies, ake su tvoje pracovne povinnosti a ak si ich vykonavas svedomito druhych je po tom velke nic, rovnako ako po tvojom vzdelani. Ako pisem vyssie, treba trapka/trapku poslat doprec, idealne s humorom (aspon sa zabavite 🙂 ).

bluka2
7. jún 2019

Zažila som, odišla som. Toto tak znepríjemní život...

bluka2
7. jún 2019

@opica_skorica super si to vystihla. Asi každý to skúsil riešiť, niekedy sú však špecifické konstalacie v práci a riešenie sa v normálnom časovom horizonte nenájde

ewita500
autor
7. jún 2019

@xxxkatka ved prave viem co mam robit neustale nas sanitarky vyhladava,treba toto ,treba tamto stale sme v pohybe,pracujeme .Nikdy nepovie prosim.Pacient sa nas raz opytal na nejaku vec.A ona,ich sa nepytajte to su len sanitarky.Povyseneckost to je jej.Po 20 rocnej praxi uz viem co kedy a ako mam robit.Cele oddelenie prebehne len aby mi povedala ,ze mam vyliat moč.Pritom pracujem v tej chvili napr.pri pacientovi,uprava postele atd.Sledujem si priebezne co a ako treba som neustale na nohah .Ale ona si neodpusti aby nebuzerovala a dycha mne i mojim kolegyniam na chrbat.

juliet86
7. jún 2019

@ewita500 ja by som to riesila formou pisomnej staznosti nadriadenemu a personalnej

ewita500
autor
7. jún 2019

@juliet86 malo sestier ,nikto jej nic nepovie aby nahodou neodisla.Vsetci vedia aka je aj personalna aj veduca sestra.

mariejenka
7. jún 2019

@ewita500 nenechat si to, nesklopit usi ani oci...robim v ZpS viem co je to tahat za jeden povraz, lebo robota s ludmi,pre ludi a pre chorych, trpiacich zvlášť je narocna,krasno-trpko-uprimna. Tu sa clovek co túto prácu nerobi srdcom bud neudrzi,alebo bude nestastny,vyhoreny a
Z jej strany vyslovene trapne,aby pre jeden nevyliaty bazat,si dala tu namahu a hladala sluzbu..koza zduta.

juliet86
7. jún 2019

@ewita500 no tak treba ist vyssie za riaditelom az zriadovatelom nemocnice

xxxkatka
8. jún 2019

@ewita500 a co je na to povies ty?

ewita500
autor
8. jún 2019

@xxxkatka samozrejme,ze sa branim,poviem jej svoje,skusala som ju aj ignorovat,s nou sa proste neda ani tak ani tak.Ju to asi baví.Alebo ma nejaky problem sama so sebou.Ako sa povie ma velku hubu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli