Môže ísť tehotná žena evidovaná na úrade práce na PN?

malamyska
1. okt 2008

ahojte dievcata, velmi by som potrebovala vasu radu...momentalne som evidovana na urade prace ale kedze zijem v bratislave kde ale nemam ani trvaly ani prechodny pobyt navstevujem urad prace v mieste mojho trvaleho bydliska co je prievidza. .. momentalne mam vsak zdravotne problemy pre kt nemozem cestovat tak dlho busom ale lekar mi nedal pn iba mi odporucil kludovy rezim a povedal ze na pn to zatial nie je..no a moja otazka teda znie..moze tehotna zena evidovana na urade prace dostat vobec pn? a ako to vtedy funguje? dakujem za akukolvek radu

gapa
1. okt 2008

samozrejme, že ak máš ako tehotná problémy a lekár (gynekolog alebo všeobecný) to uzná ako dôvod na dočasnú pracovnú neschopnosť (teda že nemôžeš pracovať a teda sa ani v žiadnom prípade uchádzať o prácu), tak ti môže vystaviť PN-ku
Je to vlastne tvoja ospravedlnenka voči úradu práce a musíš ju doručiť do určitého počtu dní na úrad (asi kopiu???, najlepšie si zavolaj na svoj UP). Sa čudujem, že ti ju už lekár nedal. Ak však nie si v ochrannej dobe z ukončeného nem.poistenia, nárok na nemocenské zo sociálnej poistovne mať nebudeš. Ak by si poberala nemocenské, tak počas tejto doby ti prerušia poberania podpory v nezamestnanosti.
Na nárok na materské sa nepýtaš, takže predpokladám, že s nou ani nepočítaš.

malamyska
autor
1. okt 2008

nie nepocitam som nezamestnana od januara, a doteraz som bola ako samoplatitelka ale kedze je to dost koruniek a uz sa zasoby pomaly minaju zvolila som radsej cestu prihlasenia sa na urad prace..som si vedoma toho ze ziadnu podporu nedostanem ved prakticky nemam z coho a za co..ale je to minimalna pomoc v tom ze nebudem sa v takomto stave aspon docasne do vybavenia si pobytu trepat na urad do prievidze v tomto stave..som v 26.tt a lekar vravi ze to co sa so mnou deje je normalne ale teda ja potrebujem vymysliet nieco ako ho donutit k tomu aby mi tu pn vystavil alebo skusim vseobecnu lekarku...ako dovod vsak nemozem uviest ze cestovat do prievidze je pre mna problem a ze sa toho v celku dost bojim alebo myslis ze ano?
inak vdaka za radu velmi si mi pomohla...

lenka244
12. jún 2011

dobry den chcela by som sa opytat keby som isla na PN v obdoby kedy som vedena na urade prace a poberam podporu asi 160 euro kolko by som mala narok na nemocenske a ako to vlastne je dakujem za odpoved ?

cartridge
15. jún 2011

Nemocenské môžeš poberať, len ak si platíš DNP /ak si vedená na ÚP ako nezamestnaná/. V období, keď budeš poberať nemocenské z DNP, sa Ti prerušuje poberanie podpory v nezamestnanosti, čiže sa Ti posunie termín výplaty podpory, keď ukončíš PN.

lenka244
19. jún 2011

a kolko je nemocenske ked poberam napriklad5,05 na den podpore

lenka244
19. jún 2011

@lenka244 a co znamena skratka DNP diky a som vedena na urade prace ako nezamestnana

lenka244
19. jún 2011

@lenka244 a takze ked tomu dobre rozumiem tak sa mi predlzuje aj termin ukoncenia poberania podpore

cartridge
19. jún 2011

Nemocenská dávka nemá vôbec žiadny súvis s výškou vyplatenej podpory v nezamestnanosti. Ak máš DNP /dobrovoľné nemocenské poistenie/ - môžeš poberať nemocenskú dávku, alebo OČR pri chorobe dieťatka. Neviem ale, či si teda dobrovoľne nemocensky poistená?

lenka244
20. jún 2011

@cartridge poistena som len cez urad prace

lenka244
20. jún 2011

@lenka244 neplatim si nic insie lebo neviem o nicom ci si mama nieco navyse platit lebo som nebola dobrych 10 rokov vedena na urade prace asi by som si to mala overit

cartridge
20. jún 2011

@lenka244 Takže: ak si vedená na ÚP, platí za Teba zdravotné poistenie, tzn., že máš nárok na nejaké základné ošetrenie u doktora, /neviem, aké úkony, asi len základné ošetrenie, odborné operácie, atď., neviem, či do toho spadajú - to by sa mohol vyjadriť niekto "fundovanejší" v problematike zdrav. poisťovní/. Takže z tohto poistenia nemôžeš dostať nič.
Čo sa týka sociálneho poistenia: ak si na SP prihlásená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, SP za Teba odvádza poistné na dôchodkové poistenie /ak si sa samozrejme prihlásila po narodení dieťaťa/. Nič iné.
Ak chceš, môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľný platca nemocenského poistenia, no a v tomto prípade by si dostávala dávky za PN, prípadne OČR. No ale tu takisto musíš byť prihlásená a poistená 270 dní a až potom môžeš poberať PN, alebo OČR. Bližšie o problematika DNP si prečítaj v iných príspevkoch.
Takže ľutujem, asi som Ťa nepotešila, v Tvojom prípade nemáš nárok na nijaké dávky, ak nie si DNP.

lenka244
21. jún 2011

dakujem za odpoved a este sa opytam pocas materskej som mala dohodu o vykonani prace a eraz ked som presla na urad prace tak ci som mala aj tuto dohodu odovzdat alebo mam zo zamestnavatelom spysat novu dohodu

lenka244
21. jún 2011

a ci vobec mozem pracovat na dohodu ked poberam podporu dakujem

gapa
21. jún 2011

@lenka244
môžeš, len treba priniesť na up dohodu pred tým, než začneš pra ovať a potom každý mesiac, kolko poberáš. Je určitý limit, niečo okolo 136eur, ktoré môžeš zarobiť. Ak to prešvihneš, tak ta vyradia z evidencie spätne od prvého v mesiaci, za ktorý si prešvihla limit a budeš si musieť aj zdr. poistenie platiť sama, ak nie je iný dôvod na to aby si bola zdr. poistená štátom (napr. dieťa do 6rokov, ti chodí do škôlky na max. 4hod a zvyšok dna sa on staráš, tak v t akom prípade nemusíš sama platiť zdr. poistnenie, len podpíšeš na ZP prehlásenie že sa riadne o dieťa staráš),

janamed
21. jún 2011

ahoj gapa, prosím ťa môžem sa ta opýtať? ak si chcem vybaviť predlženu rodičvnsku dovolenku, platenu, nakoľko malá ma zdr.problemy, teraz som na UP, tak sa chcem spýtať, musim malu na bud rok od septembra prehlasit v školke z 8 na 4 hodiny? tam pri platenej materskej je to obmedyené?? či ako to je... dôchodkove poistenie si vravela že može byť dieťa aj 8 hodin v skolke...ale zdravotne neviem.. teraz je to vraj ok, som na UP, nepoberam už podporu... ale dieťa mam 8 hodin nahlasene v skolke... bola som sa tento týžden zaregistrovať na tom dochodkovom poisteni na socialke... tam to mam ok..a teraz mam ako postupovať... ked sa mi podari napr.k 1.7.vybaviť tu predlženu matersku???

martinaobrtalova
24. jún 2011

chcem sa opítať som na urade prace 3 mesiace a aj 3 mesiace robím na dohodu teraz mám zdravotne problemy chcem vedieť či keď by som bola pn či by som dostavala dake peniaze

gapa
24. jún 2011

@martinaobrtalova
ak myslíš, či máš nárok na nemocenské zo soc.poisťovne, tak ak nie si dobrovolne nem.poistená, tak nie.
Ak však poberáš podoru, tak aj počas pn ju budeš dostávať, ak nemáš nárok na nemocenské. Ale ak ta vypíše lekár na pn, tak nemusíš sa chodiť v čase pn hlásiť na úrade, no musíš do 3dní im priniesť pn (teda niekto), či im to inak podla dohody oznámiť (aké sú zvyky neviem)

martinaobrtalova
25. jún 2011

asi maš pravdu pojdem sa spítať v pondelok na urad prace z uradu nedostavam tiež nič lebo nemám 3roky odrobené v kuse a to ako sa vybavuje ten príspevok musím ísť na socialku o to požiadať? aspoň keby som neskor dostavala lebo mám ísť v auguste na operaciu z platničkov takže budem doma aj pol roka to je horor v tomto štate človek čo robí 20 rokov nemá narok na nič
@gapa

gapa
27. jún 2011

@martinaobrtalova
ak si bola nem.poistená v posledných dvoch rokoch aspon 270kalend. dní a budeš mať aj trvajúce nem.poistenie, tak abudeš mať nárok na nemocenské. Ale ak sa teraz príhlásiš na dnp, tak ak vznikne pn v prvých 26týž. od prihlásenia, tak sa bude rátať nemocesnké z minima. až ked vznikne pn po uplynutí 26týž, ráta sa z toho vym.základu, čo si sa prihlásila na dnp a z ktorého platí

dnp = dobrovolné nem.poistenie sa bybavuje na soc.poistovni a dáva sa prihláška na RLFO (urob si kopiu, či rovnopis a nechaj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou), a treba platiť v splatnosti.

mata71
27. jún 2011

ahojte,pracujem v poslednej firmeod roku10/ 2006. ale od23.7.2010 som na PN do 20.7.2011,narok na invalidne nemam mam malo bodov,,,,,v praci po skončeni PN mi daju vypoved,,,,,pojdem na urad prace, mam narok na podporu,,,ako by to bolo potom na dalšej PN ke mam narok na nem davky,chceme mat dietatko,tak neviem aky narok by som mala,,,,mam si začat platit DNP? velka vdaka 😉

martinaobrtalova
30. jún 2011

ďakujem si strašne zlata že vieš takto poradiť lebo po uradoch ti nikdo nič nepovie ani na urade prace že už 3 mesiace som si mohla vybaviť tu preukázku čo ti platí zľava keby si to nevybavovala švegerína tak ani neviem že nato mám narok ešte raz Ďakujem

katarina104
28. júl 2011

ahojte chcem sa opýtať, idem sa nahlásiť na ÚP po skončení starostlivosti o dieťa do 6 rokov a platím si DNP ako to bude potom s OČR a PN, môžem ísť aj ak budem na ÚP aj na OČRku? vďaka za radu 🙂

gapa
28. júl 2011

@katarina104
môžeš, ak poberáš podporu, tak to treba nahlásiť na soc.poistovnu, odkial podporu poberáš.

ale aj ked budeš na očr, tak nie je to žiadna ospravedlnenka voči úradu, aby si sa nedostavila na dohodnutý termín. Jedine, ak by si cez úrad chodila na nejaké kurzy, myslím vtedy sa to ospravedlnuje, no nie na bežné stretnutie alebo ako ospravedlnenie, že si si nemohla ísť hladať prácu.

katarina104
29. júl 2011

@gapa vďaka, ale budem len evidovaná na podporu nemám nárok, mám si potom pýtať od doky nejaký lístok na úrad, či stačí prísť povedať?

gapa
29. júl 2011

@katarina104
aký listok myslíš? o pn samozrejme musíš mať (ak ti pn vyjde na čas, kedy sa máš hlásiť) a do 3dní odovzdať na up. oni ta môžu aj skontrolovať. A potom sa hlásiť hned po ukončení pn.
ak nemáš nárok na ošetronvé, tak ti je očr zbytočná, ak nechodíš na nejaké ich kurzy (neviem, čoho všetkého sa to týka) ale inak ak sa nemáš hlásiť im je jedno, či sa staráš o deti a popritom si hladáš prácu.

katarina104
29. júl 2011

@gapa ďakujem, myslela som či tam odniesť lístok na PN od doky, či ho mám prefotiť, na OČR mám nárok platím si DNP 🙂

lucytao
29. júl 2011

tiež sa chcem opýtať pracovala som 3roky potom som dala výpoved hned 2 den som nastúpila do nového zamestnania ale tam som ostala tehotná a v skušobnej dobe ma vyrazili pre teh. tak som išla na úrad práce po 3mes. sa môj stav zhoršil a musím ležať lekár ma dal na PN lístok o PN odniesol manžel na úrad práce pani si vzala ten čierny ale ten červený mi vrátila čo s ním mám robiť mám ho odniesť na sociálku alebo si ho nechať či čo ked som volala na ÚP povedali mi že si ho mám nechať doma a ked som volala na socialku tam mi povedali že ho mám doniesť im lebo som v polročnej ochrannej lehote a má mi nemocensku platiť bývalí zamestnávateľ ale ked som opäť volala na ÚP a povedala im to tam mi oznamili ze je to blbosť že až ked ma lekár vypíše na matersku až vtedy mi bude 6týždnou platit matersku či čo to je bývalí zamestnávateľ že len na toto obdobie sa vzťahuje ochranná lehota. tak som to nechala tak červený papier z PN mám doma ale bojím sa že nebudem tým pádom dostávať žiadne peniaze a každe euro sa hodí na výbavičku šak viete jak to je. v našom meste ani úradničky snád samé nevedia čo majú robiť. neviete mi poradiť ako postupovať a že či vôbec na PN dostanem peniaze ak počuvnem úrad práce červenú časť PN nechám doma. lekár má dovolenku tak ani s ním sa nemôžem poradiť na koho sa mám obrátit. dopredu dakujem veľmi prosím poradiť nesmiem chodiť musím len ležať aby som nepotratila a cez telefon to riešiť nemá zmysel ☹

nightvish
2. aug 2011

Prajem pekný deň. Prosím Vás o radu. Pracovala som 3 roky v minulom zamestnaní. potom som sa prihlásila na UP, mám nárok na poberanie dávok po dobu 6 mesiacov. Toto by bolo OK. lenže ešte pred skončením polročnej doby na UP pravdepodobne nastúpim na PN. Co to vlastne pre mňa znamená? Predĺži sa mi evidovanie na UP ? a budem dostávať nejakú dávku dávku zo soc.poisť (nemocenskú) - a potom po skončení PN, mi bude pokračovať doby na UP aj s vyplácaním dávky- až po dobu spomínanej polročnej doby?
Ďakujem.

gapa
2. aug 2011

@lucytao
pravdu mali pracovníčky na soc.poistovni (na úrade práce nepoznajú zákon o soc.poistení, nemusia, aj ked ani tie pracovníčky zo sp nehovorili úplne správne). Ak ti skončí prac.poemr=nem.poistenie počas tehotenstvaa (čo skončilo), tak na teba sa vzťahuje 8mesačná ochranná lehota pre nemocenské, ošetrovné a materské (predtým bola 6mesačná, no vždy platila na všetky nem.dávky, nie len na materské!!!)Nebude to platiť zamestnávatel, všetko platí soc.poisťovna a ale bude sa to vyplácať v ochrannej lehote z ukončeného zamestnania. Ak tvoja pn vznikla neskôr ako 7dní po ukončení prac.pomeru, tak predpokladám budeš potrebovať od tvojho lekára aj doklad o tom, že si bola k poslednému dnu trvania pp tehotná (len podla toho budú mať doklad na SP, že sa na teba vzťahuje 8mesačná ochr. lehota).

Ak tvoj posledný prac.pomer netrval ani 90, resp. 91dní, tak sa bude nemocenské rátať z vym.základu v r.2010, no nie u tohoto istého zamestnávatela predpokladám. Ale predpokladám bude sa nárok na nemocenské uplatnovať v soc.poistovni, kam si patrila ako zamestnanec v poslednom zamestnaní.

Radím ti potom si ohladne materského (nárok ti vznikne v ochrnnej lehote presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o materksé) napísať cez stránku soc.poisťovne, cez poradnu ale uviesť trvanie oboch posledných zamestnaní, či ide o toho istého zamestnávatela a kedy máš pravd.termín pôrodu. Aj ked záleží, kedy budeš na md nastupovať, či nie až v r.2012.

ešte otázne je, či tvoja podpora nie je vyššia ako nemocenské??? lebo oboje naraz nemožno poberať. A treba na soc.poisťovni, kde si si dávala žiadosť o podporu radšej oznámiť, že si na pn (aj ked to majú v jednej firme, komunikácia tam nie je velmi prepojená), lebo počas poberania nemocnského budeš mať prerušené poberanie podpry.

gapa
2. aug 2011

@nightvish
nárok na nemocensk é zo soc.poistovne budeš mať len v prípade, že budeš mať dobrovolné nem.poistenie. Po ukončení pp si bola v tzv. ochrannej lehote 7dní, v ktorej ked by ti vznikla PN, tak by si mala nárok na nemocenské (ak teda si nebola tehotná v čase ukonč. pp, vtedy je ochr. lehota 8mes.).

nárok na podporu vzniká na 6mesiacov od zaevidovania na up, tj. pozri dokedy by si mala nárok. Ak budeš poberať napr. nemocneské, tak sa to posunie a počas poberania nem.dávok nepoberáš podporu ale len nem.dávku, tj. o tolko dní sa poberanie podpory predlži.