Môže vysokoškoláčka vedieť robiť riadne účtovníctvo?

handbag
21. sep 2014

Milé mamičky, nemamičky - hľadám radu, pomoc, možnosti...

Myslíte si, že je možné, že študentka vysokej školy ekonomickej v 3.-4. ročníku môže mať prax (vedomosti - znalosti - samovzdelávanie) v oblasti podvojného účtovníctva (hlavne čo sa týka mesačných DPH výkazov, skladovej evidencie a miezd/personalistiky) a vedieť samostatne účtovať a zároveň vykonávať klasickú administratívu spojenú s vedením e-shopu ako sú objednávky, vystavovanie faktúr a ľahká komunikácia cez emaily?

Potrebujeme takéhoto človeka zamestnať od nového roka 2015, len neviem, či je vôbec možné niečo také požadovať od "študentky vysokej školy". Myslíte si, že je to reálne sa zaoberať myšlienkou neprijať do TPP bežnú účtovníčku s dlhoročnou praxou alebo externú účtovnú firmu, ale dať šancu tejto "školskej kategórii"? 😉

Ďakujem za každý váš názor a postreh. Budem rada za každé podnety. 🙂

gabrielaslivkova
21. sep 2014

@handbag ja ako študentka Ekonomickej univerzity v 3., 4. ročníku by som si na toto netrúfla, ak by som mala byť úplne samostatná - podvojné účtovníctvo sme mali len jeden semester. Ale ja som gymnazistka a na strednej som sa s ekonomikou stretla len okrajovo, aj to bez účtovníctva. Možno keby išlo o absolventku obchodnej akadémie, resp. bola by tam možnosť, že ju niekto komplet zaučí. 😉

habibi78
21. sep 2014

@handbag ked ti ucotvnicka bez praxe pripravi zle podklady, alebo vyrata zle vysku dane, ty za to budes zodpovedna ako konatel firmy, nie ona.... preto ja odporucam externu firmu, ktora je voci takymto veciam a pripadnym chybam poistena...

kristinkinazuzka
21. sep 2014

@handbag ja za seba Ti viem napísať, že počas 3.ročníka na EUBA (predtým OA) som brigádovala ako junior účtovník. Je pravda, že som mala nad sebou ešte človeka, ktorý mi vedel poradiť, keby čosi. Ale bola to vynikajúca skúsenosť - mala som na starosti 7firiem, ktoré som kompletne účtovala, v jednej som aj vystavovala faktúry a spracovávala mzdy. Hneď "z fleku" by som si veru netrúfla na samostatnú pozíciu, ale ak nájdeš študentku, ktorá už má už nejakú prax v účtovníctve - tak to nemusí byť zlé 😉

bonaqa2013
22. sep 2014

Asi by som to neriskovala, pretože za všetko zodpovedáš Ty ako konateľ.

evita68
22. sep 2014

tak ja, ako účtovníčka, ktorá toto všetko robí, ti dám len jednu radu - ak dievča nemá prax, alebo ju nemá kto zaučiť, tak určite nie..

evittam
22. sep 2014

@handbag Presne ako napísala @evita68, pokiaľ nemá prax,tak každá škola je ti na.....Viem to podľa vlastnej skúsenosti. Som účtovníčka 16 rokov 🙂

saurian
22. sep 2014

@handbag moj nazor aj skusenost hovori, ze student VS ktory nema ziadne skusenosti toto nedokaze. ak je sikovny, dokazes si ho "vychovat" za cca 2-3 mesiace, aj to musis mat stastie na studenta sikovneho a s nazvyme to "vhodnymi" vlastnostami.
ak chces aby robil aj administrativu, cesta externej uct.firmy tiez nie je vhodna, lebo ti robia vacsinou len ucto, su vsak aj take ktore za teba robia aj ine veci (staraju sa komplet o kontakt s uradmi, zabezpecuju chod kancelarie, SL...).
ak nemas tolko prace aby to stacilo na plny PP, mozes zamestnat niekoho na skrateny prac.uvazok, niekoho "hotoveho", s praxou, ktoremu bude takyto prac.cas vyhovovat.
co sa tyka ucta - je to tak ako pise @habibi78 - za ucto zodpoveda majitel, konatel firmy, nie uctovnik. v pripade externej firmy si to vsak mozes osetrit v zmluve, ze pripadne sankcie a pokuty budu znasat ony.

ssslnieckooo
22. sep 2014

@handbag ja som študovala na OA, kde sme mali účto aj mzdy, aj všetko ostatné, mala som samé jednotky a potom som si spravila výšku ale v inom smere a zamestnala sa ako LEN pomocná účtovníčka a teda prax je iná ako to, čo nás v škole učia. Myslela som si, že všetko viem, no pravda bola opak. Dosť dlho som sa musela všetko učiť a nebola to sranda, aj chyby som narobila, tak z vlastnej skúsenosti bez praxe by som tiež neodporúčala. Prax je prax, ani výška všetko nenaučí 😒

jasminet
22. sep 2014

ja studentka OA, potom ekonom. univ. by som si na to vobec netrufla 😅

zuzkanik
22. sep 2014

@handbag Vedenie účtovníctva je v súčasnej dobe celá veda. Je potrebné vyznať sa poriadne v zákonoch a DPH-čka samotná je jedna veľká španielska dedina. Človek môže byť "nadupaný" teóriu, ale ak chce niekto robiť samostatného účtovníka, potrebuje niekoľkoročnú prax. Ja osobne robím účtovníctvo tri roky, ale mám nad sebou človeka, ktorý mi radí v problematických prípadoch. Výkazy tiež neposielam. Odporúčam externú firmu s dobrým menom.

krevetka2
22. sep 2014

@handbag pracujem vyše 10 rokov ako účtovníčka vo firme, ktorá vedie komplexné účto externe a mali sme formou brigády zamestnané študentky EU, niektoré boli veľmi šikovné, ale žiadna by bez praxe nedokázala viesť účto sama a už vôbec nie robiť mzdy/personalistiku 😅 , vždy robili len pomocné práce, príprava dokladov, nahadzovanie do softvéru a samozrejme naša následná kontrola. Určite by som im nezverila samostatné vedenie účtovníctva. Na to je naozaj potrebná viacročná prax pod dohľadom skúseného účtovníka. Súhlasím s názorom "saurian", nájsť na takúto pozíciu niekoho spoľahlivého s praxou.

mirkita
22. sep 2014

Skor by som dala sancu mamicke na rodicovskej ktora moze uctovat aj doma aj vybavit kopu veci z domu...bude vdacna za pracu a mozes hladat skuseneho cloveka... studenti su super,sama som celych 5 rokov popri dennej vs pracovala,ale treba cloveka na zaucenie a kontrolu

niki101988
22. sep 2014

@handbag Moja švagriná robila v jednej účotvníckej firme od 3 ročníka na VŠE, samozrejme pomáhali jej a kontrolovali ju, po škole je už 3 roky a je tam momentálne šéfkou oddelenia. Závisí to na šikovnosti danej osoby ale nejaký dohľad by to ešte asi chcelo

eeffka
22. sep 2014

@handbag NIE.

handbag
autor
22. sep 2014

BABY, ANI SI NEVIETE PREDSTAVIŤ AKÁ SOM RADA, ŽE STE SA ZAPOJILI DO TEJTO DEBATY. MY TERAZ MÁME EXTERNÚ ÚČTOVNÍČKU ALE NAKOĽKO SOM JA NA MATERSKEJ S DVOMA DEŤMI, JA UŽ ABSOLÚTNE NESTÍHAM PRIPRAVOVAŤ VŠETKY PODKLADY PRETO, ABY TO POTOM NA ĎALŚÍ MESIAC BABULA OKOLO 10-teho SCHYTILA A RAD - RADOM ZAÚČTOVALA A POSLALA SI FAKTÚRU NA ÚHRADU. JA POTREBUJEM OSOBU, KTORÁ BUDE SEDIEŤ V KANCLI (3-4x do týždňa), BUDE ROBIŤ TO ČO JA (tú light administratívu a prípravu podkladov) + ROVNO MESAČNE ÚĆTOVAŤ NAKOĽKO SME PLATCOVIA DPH. OZÝVAJÚ SA MI SAMÉ FIRMY KTORÉ POSKYTUJÚ EXTERNÉ VEDENIE ÚČTOVNÍCTVA ALE TO UŽ JA NECHCEM, JA POTREBUJEM ABY NIEKTO BOL V KANCLI A OPERATÍVNE RIEŠIL VECI. ABY SA NESTÁVALO ŽE ZÁKAZNÍK SI PREBERIE TOVAR 17.9. ALE JA NEMÁM KEDY VYSTAVIŤ FAKTÚRU A IDE MU AŽ 21.9.2014. PRETO SOM SI MYSLELA, ČI ŠTUDENTKA BY NA TO NEBOLA VHODNÁ, ALE KEĎ TAK ČÍTAM, TAK PROBLEMATIKA DAŇOVEJ KONTROLY A ÚČTOVNEJ SPRÁVNOSTI JE VEĽKÁ A SAMOZREJME ŽE NECHCEME PRÍSŤ DO KONFLIKTOV A ZBYTOČNÝCH NEZROVNALOSTÍ. ALE V DNEŠNEJ DOBE ZAMESTNAŤ NIEKOHO NA TRVALÝ PRACOVNÝ POMER JE PRE ZAMESTNÁVATEĽA STRAŠNE ŤAŽKÉ... ČO SI BUDEME HOVORIŤ, TEN KTO POZNÁ - VIE O ČOM HOVORÍM. TAKŽE PRICHÁDZA DO ÚVAHY LEN ŽIVNOSŤ ALEBO DOHODÁR.

eeffka
22. sep 2014

@handbag nuz nie.... 😀 zivnosti nefunguju operativne ale tak ze mas osobu co robi vystavenie fa, parovanie platieb priebezne a oni ti spravia zaverecne zuctovanie (TOTO TERAZ MAS) alebo nikto nerobi nic a raz za cas spravia vsetko

dohodar = zamestnanec, co sa tyka nakladovosti ale zodpovednost nulova...

na to co potrebujes mas prave teraz idealnu kombinaciu ty predpriprava a uctovnicka uctuje, sama som takto pracovala z domu a nebolo to casovo narocne robim v dost velkej firme... nie je problem skor v tom ze nemate zautomatizovane procesy, certifikovany softver a pod? lebo pre mna je vystavit fa so skladom + uhrady zalezitost 30-60min a to nevravim o 1kuse.

ajana1
22. sep 2014

@handbag a co tak zamestnat uctovnicku po materskej dovolenke alebo nejaku na 3 dni do tyzdna? Urcite sa najde vela zien co by radi pracovali len par dni v tyzdni a maju aj potrebnu prax.

svetlusska
22. sep 2014

v ziadnom pripade by som studentku takto nezamestnala aby to sama robila predtym ako ju niekto zaskoli...to co sa uci v skole je jedna vec a ak je realita je druha vec...ja osobne mam skoncenu obchodnu akademiu, po nej som sla studovat dalej len uz nie ekonomicky smer ale tak k uctovnictvu som este pricuchla trocha, viem co to o uctovnictve ale sama by som odrazu len tak netrufla sadnut a robit to bez dozoru...moja mama robi uctovnictvo, iba jednoduche ale vidim ake to ma zlozite...takze podla mna najprv zaskolit...

me_to_you
22. sep 2014

Tiež by som študentku neriskovala, ako pisu dievcata, bez praxe..ziadne kolace 🙂
Dalsia vec - externa firma si priebezne zamestnancov skoli a sleduju novely zmeny terminy a vsakovake "perlicky", ktore sa objavuju v suvislosti s uctovnictvom danami a vykazmi (a su poisteni, ak spravia oni chybu je to na ich triko, pri zamestnancovi je to vsetko na vas)
Externu firmu uz nechete kvoli vysokym nakladom? lebo mne napadlo este prijat niekoho ako dohodara napriklad len na tvoju pracu a teda na administrativu a pripravu podkladov a samotne uctovnictvo nechat externistom

handbag
autor
22. sep 2014

ÁNO, UŽ AJ ROZMÝŠĽAM NAD MOŽNOSŤOU ZAMESTNAŤ NEJAKÚ MAMIČKU - ÚČTOVNÍČKU/EKONÓMKU, KTORÁ BY VEDELA BYŤ TAKTO NÁPOMOCNÁ A HLAVNE ABY V TEJTO PROBLEMATIKE BOLA AKO DOMA (len teda by nemala mať problém sedieť v kancli v Blave 3x do týždňa cca. 6-8hod alebo viac, ak by potrebovala viac času na samotné účtovanie a mesačnú dph-čku. keďže som sama na rodičovskej, viem, že nedá sa všetko si dokonale zorganizovať = keď sa nedá, tak sa nedá, bohužiaľ. materská alebo rodičovská určite nie sú ani v jednom prípade "dovolenka", aj keď to tak niekto múdry kedysi nazval). A HLAVNE ABY MI PO ROKU - DVOCH KEĎ JEJ SKONČÍ MATERSKÁ-RODIČOVSKÁ DOVOLENKA NEZDÚCHLA DO PREDCHÁDZAJÚCEJ PRÁCE, POTREBUJEM MAŤ ÚČTOVNÍKA NA DLHO, NIE KAŽDÝ ROK-DVA HĽADAŤ NÁHRADU ☹.

handbag
autor
22. sep 2014

JA A MUŽ MÁME FIRMU - ESHOP A NATO ABY SOM JA SA S TOUTO ADMINISTRATÍVOU (KOMPLET PRÍPRAVOU) HRALA PO VEČEROCH LEBO CEZ DEŇ S DEŤMI NEMÁM ŠANCU A POTOM EŠTE PLATILA KOPU PEŇAZÍ EXTERNÝM FIRMÁM ALEBO ŽIVNOSTNÍKOM, KTORÝM TO VŠETKO PREDLOŽIM NA TANIERI.. HMMMM, TAK TOTO AKOSI NEJDE DOKOPY A CHCEM TO RIEŠIŤ INAK. KED SOM PRACOVALA PRED MOJIMI TEHOTENSTVAMI A PREDTÝM AKO SME S MUŽOM ZAČALI RIEŠIŤ VLASTNÝ BIZNIS, TAK V KAŽDEJ JEDEJ Z TROCH FIRIEM BOL ČLOVEK, KTORÝ MAL NA STAROSTI AGENDU - ADMINISTRATÍVU, PRÍPRAVU PODKLADOV A SAMOTNÉ ÚČTOVANIE. JE PRAVDA, ŽE PERSONALISTKA BOLA V KAŽDEJ FIRME VŽDY OSOBITNE, SAMOSTATNÁ ALE TO PRETO, ŽE ZAMESTNANCOV BOLO VEĽMI VEĽA V KAŽDEJ FIRME. ALE ČO SA TÝKA ADMINISTRATÍVY, EKONOMIKY A ÚČTOVANIA = JA SOM ZAŽÍVALA IBA VŽDY KONKRÉTNU OSOBU KTORÁ TÚTO PRÁCU ROBILA. A TO BOLI TEDA VEĽKÉ SLOVENSKÉ FIRMY, ŽIADNY "DOMÁCI KUTILOVIA". POTREBUJEM SVOJU ČASŤ PRÁCE ODĽAHČIŤ A VLOŽIŤ DO TOHO EFEKTIVITU, LEBO TERAZ JE TO TAKTO NAPRD 😒 .

mentolka12
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalienka12
22. sep 2014

No takto...nám účto robí veľka externá účtovná firma a to ešte mnohé veci si konzultujem, resp. overujem s kamoškou, ktorá pracuje u audítora. Ja osobne by som to študentke robiť nedala.

szabina1984
22. sep 2014

Ahoj, ja mám strednú OA a vysoku Ekonomicku, ale ja ti radšej radím, že nie.. Človek musí mať praxe, aby toto všetko zvládla sama.. Je to velmi náročne, a ak to ešte predtým nerobila, tak bude mať s tým problémi.. Je iné, čo učia nám v škole, a je iné, ked to robiť už v živote, v práci.. Radšej zamestnaj niekoho, kto už má viac praxe.. 😉

tomas_byty
30. dec 2014
Používateľ tomas_byty je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od tomas_byty.

Troška oživím tému... Myslíte si, že sa oplatí zamestnať do firmy čo má do 10 zamestnancov ženu, ktorá bude robiť HR, mzdárku a účto? Neoplatí sa radšej to outsourcnúť? Googlil som nejaké firmy a našiel som rôzne, napr. http://accace.com/spracovanie-miezd-a-personalistika , ale neviem, že v akých cenových reláciach sa pohybujú ich služby. Máte vy skúsenosti s outscurcingnom?

babaker
30. dec 2014

@tomas_byty Pri 10 zamestnancoch by som ani nad zamestnanim takejto osoby neuvazovala. Aj ked zamestnas odbornicku, casom ju bude treba doskolovat, platit drahe kurzy a pod. Problem je aj pri jej dovolenke a PN - niektore personalne veci treba riesit ihned, nepockaju, kym sa ona vrati.
Ja by som sa orientovala na firmu, ktora nesidli v blizkosti, aby nedochadzalo zbytocne k "uniku" informacii, najlepsie v uplne inom meste, aby sa ludia so zamestnancami nepoznali.

katka1981
30. dec 2014

@handbag, ako ktora, ja rozhodne nie, ja som sice skusky zmakla ale o ucte nemam ani sajnu, treba vela praxe. Keby mala skoncenu OA, tak ano. Ale mozno ju to bavi a venuje sa tomu aj nad ramec VS studia.

regina22
3. jan 2015

nie.

lenorik
3. jan 2015

urcite nie cloveka bez realnej praxe. Teoria na VŠ vobec nezodpoveda "realnemu" vedeniu uctovnictva vo firme. Viem, o com hovorim. 🙂

bubelko
3. jan 2015

@handbag to je tazko povedat. ja robim teraz podvojne uctovnictvo pre sportovy klub. mam za sebou len nadstavku 1.5 roka a dali mi to. ale - pomaha mi byvali uctovnik klubu, ktory je profesiou uctovnik, s vlastnou firmou. su veci, ktore zvladam uplne v pohode a su veci, ktore mu musim telefonovat a pytat sa.
takze - prax urcite mat nebude, ale pokial jej ju nikto neumozni ziskat, tak ju ani nema sancu nadobudnut. ak je dievca motivovane, chce to robit - tak by som jej sancu dala. pripadne ak mas niekoho, kto sa tomu rozumie a je ochotny jej obcas vypomocot informaciami - tak este lepsie 😉