Môžem čerpať OČR počas výpovednej lehoty?

zuzana2706
1. feb 2009

Maminky, prosim o radu, v juli tohto roku bude mat syn 3 roky. avsak v septembri min. roku som nastupila dom prace na TPP a teraz som dostala vypoved podla par. 63, odst 1, pism, a.
Prave mi zacina plynut od 1.2.2009 vypovedna lehota. Mozem cerpat OCR pocas vypovednej doby?
Co mam robit po 1. aprili? musim dat informaciu na socialku ze sa vraciam spat na rodicovsku dovolenku? alebo nie? mozem si do jula najst brigadu? budem mat narok po juli na urade prace na podporu?
velmi pekne dakujem za odpoved

gapa
1. feb 2009

chodí, resp. odkedy bude chodiť syn do škôlky?

zuzana2706
autor
1. feb 2009

chodi do sukr. jasiel

zuzana2706
autor
1. feb 2009

neviete mi nikto poradit?

gapa
1. feb 2009

zuzana,
počas VD môžeš kludne čerpať očr (len pozor od 11-teho dna už nie je platená a zamestnávatel ti prerušuje všetky poistenia okrem zdravotného), PN.
Ak ti začne PN pred ukončením PP, tak poberať nemocenské môžeš až do ukončenia tejto PN.
Ak ti skončí tvoj PP, tak 42dní si v tzv. ochrannej lehote z ukončeného nemocenského poistenia. Počas tejto OL ak ti vznikne PN alebo očr, tak máš nárok na nemocenské, ošetrovné. Len prac.pomer by nemal byť skončený počas prerušenia nem.poistenia. A od zamestnávatela budeš potrebovať jedno potvrdenie o vym.základoch.

Predpokladám, že poberáš rodič.príspevok a teda dieťa chodí do súkrom.jaslí. Takže u teba sa postupuje podla zákona platného do 31.12.08. Ak necháš dieťa v súkromných jasliach a nebudeš zárobkovo činná, tak nebudeš mať nárok na rodič.príspevok. Určite to treba oznámiť na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny, odkial ti RP vyplácajú.

Alebo syn zostane potom s tebou doma, príp. bude len na max.4hodiny? To je podstatná info!!!
POdla toho bud splnaš alebo nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov.

Ak by si ho nedala od ukončenia PP do jasiel vôbec, tak môžeš byť dôchodkovo aj zdravotne poistencom štátu, ak nebudeš mať PP, teoreticky až do 6rokov.
Ak ho dáš na max.4hod., tak môžeš byť len zdravotne poistená štátom.

Ak od júla budeš mať brigádu a počas tejto doby sa o syna bude starať manžel alebo napr. niekto z rodiny, t.j. nie organizácia ani živnostník, tak môžeš byť nadalej poistencom štátu na dôch.poistenie. Zdravotné poistenie v tomto prípade neviem.

Na posúdenie, či budeš mať nárok na podporu v nezam. je to málo info. Treba info o PP, MD, RD v období 4roky pred zaevidovaním a či išlo o PP na dobu určitú alebo aj neurčitú.
Poberať podporu súbežne s rodič.príspevkom nemôžeš, no ak bude dieťa v jasliach, tak ti ho aj tak odnímu.

zuzana2706
autor
2. feb 2009

gapa, dakujem velmi pekne, zname na to, ze ked od aprila ostanem bez prace, na rodicovskej dovolenke az do jula, syn nemoze od aprila chodit do jasiel nadalej? a co s nim urobim? budem od aprila pracovat brigadne na 40 hod. tyzdenne.
ako mam postupovat?
potrebujem aby dieta pokracovalo v jasliach a ja budem brigadovat. vezmu mi rod. prispevok? dakujem za radu

zuzana2706
autor
2. feb 2009

poprosim o radu, neviete niekto?

gapa
2. feb 2009

zuzana,
neviem, či podla starého znenia zákona o RP, účinného do 31.12.08 sa považuje aj "práca na dohodu" za "zárobkovú činnosť" (definícia zárobkovoej činnosti tam chýba). To snád povedia iné mamičky zo skúseností z nárokom na RP ak dieťa chodilo do súkr.jasiel popri ich práci na dohodu.

Ak áno (dohoda sa považuje za zárobkovú činnosť), tak počas tejto tvojej zárobkovej činn.môže dieťa chodiť do jasiel a nárok na RP budeš mať.
Ak nie, tak nie si zárobkovo činná, takže podla zákona o RP účinného do 31.12.08 nesplnaš podmienky na nárok na RP.

NO možno budú postupovať inak. ???

zuzana2706
autor
3. feb 2009

ahoj gapa,
prave som volala da UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny kde som sa informvovala ze som stale na TPP zamestnana a syn chodi do sukr. jasiel, ze z prace chcem odist a ist na Dohodu o vykonani prace|80 hod. mesacne|, ci mozem nechat dieta v jasliach, ci mi ostane rod. prispevok az do jula. a vraveli mi ze ano, do jasiel chodit moze nadalej a prispevok mi bude plateny, treba len poslat postou alebo mailom prehlasenie o ukonceni TPP a Dohodu o vyk. prace. Takze vsetko je ok.

gapa
3. feb 2009

zuzana,
tak fajn 🙂 a dik za info

zuzana2706
autor
3. feb 2009

gapa, dakujem aj ja

jankohrasko
10. feb 2009

Ahojte
ma pravo mi dat zamestnavatel vypoved, ak som tyzden po skusobnej dobe oznamila, ze som tehotna?
On tvrdi, ze som uz bola tehotna pocas skusobnej doby.
Prosim poradte

jankohrasko
10. feb 2009

ku dnu skoncenia skusobnej doby som bola tehotna cca 3 tyzdne

gapa
10. feb 2009

jankohrasko,
najprv preložím, čo píšeš. Takže týžden po tom, čo ti "skončila" skúšobná doba si oznámila zamestnávatelovi, že si tehotná. Tak?
Ak si to urobila podla zákona, t.j. oznámila si to písomne a s predložením potvrdenia od lekára a pre istotu máš prevzatie zamestnávatelom aj s dátumom prevzatia potvrdené na kopii toho listu, tak výpoved napr. z nadbytočnosti dostať nemôžeš (ale ak by sa rušil zamestnávatel alebo jeho časť, tak áno). Nie je absolútne dôležité, či si bola tehotná ku dnu skončenia skúšobnej doby, ty nemáš povinnosť tehotenstvo oznamovať. Len ak tehotenstvo neoznámiš, tak nie si považovaná za tehotnú. NO a tehotenstvo v 3-och týždnoch predsa ani nemožno vedieť s určitostou a už vôbec ho nemôžeš oznámiť podla zákonníka práce s potvrdením od lekára. čo mu máš predložiť tehotenstký test s dvomi paličkami ???!!! 😖 😅

Ukončiť s tebou PP v skúšobnej dobe (vtedy nejde o výpoved) už tiež nemôže, lebo ti SD uplynula.

matkoakubko
15. feb 2009

PROSIM O RADU....MAM NASTUPIT DO NOVEHO ZAMESTNANIA,SOM NA RD A U STAREHO ZAMESTNAVATELA MAM TPP.CHCELA BY SOM DAT VYPOVED,ALE NEVIEM AKY MAM UDAT DOVOD ABY MI DAL VYPOVED HNED A NIE S 2MESACNOU VYPOVEDNOU LEHOTOU.DAKUJEM ZA RADY

gapa
15. feb 2009

matkokubko,
najprv ta opravím. Ty nechceš "výpoved", ale chceš "ukončiť prac.pomer". Ak chceš dať výpoved, tak to by znamenalo plynutie dvojmesačnej výp.lehoty a to, podla tvojho príspevku nechceš. Takže tebe ide o to, aby ste ukončili prac.pomer dohodou podla § 60 zákonníka práce k určitému dátumu. No to záleží len od zamestnávatela, či bude súhladiť. Neexistuje žiadny dôvod, na základe ktorého by "musel" súhlasiť. TAkže podla mna treba sa s ním v dostatočnom predstihu dohovoriť na dátume skončenia PP a podpísať to. Ak súhladiť nebude, tak dať výpoved podla § 67 ZP (zo starany zamestnanca).

matkoakubko
16. feb 2009

dakujem pekne,moc si mi pomohla 🙂

antonia2077
27. máj 2009

Chcela by som radu. Nevie mi niekto poradiť som na RD a 3.7 mi končí týmto, dňom chcem ukončiť TPP u svojho zámestnavaťeľa. Budem mať nárok na nejaké dávky alebo podporu v nezamestnanosti?Študujem na VŠ, a zamestnávaťeľ ma nebude púšťať z práce. Vzniká mi nejaký nárok. Prosím pomôžte mi

gapa
27. máj 2009

antonia,
na podporu v nezamestnanosti nie, ak si si dobrovolne počas RD neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Inak nesplníš podmienku byť poistená aspon 3roky (alebo 2roky ak si mala v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním na UP len PP na dobu určitú) v posledných 4-och pred zaevidovaním.

lilian22
27. máj 2009

Ahojte kočky, ja mám problém ako slon a veľmi vás prosím o radu, neviem si s tým poradiť sama..
U môjho zamestnávateľa som zamestnaná od roku 2006, kedy som bola prijatá na polovičný pracovný úväzok, čo mi veľmi vyhovovalo, pretože som začala študovať VŠ. Od 1.1.2008 ma zobral na plný úväzok a dobu neurčitú, no vo februári vymyslel, že vplyvom hospodárskej krízy mi ponúka buď opätovný polovičný pracovný úväzok na dobu URČITÚ (s tým, že ak sa práca posunie dopredu, prejdem na trvalý pracovný pomer), alebo výpovednú lehotu a ahoj.. Keďže peniaze potrebujeme, rozhodla som sa pre polovičný pracovný pomer a tu nastáva môj problém. Som v 11 týždni tehotenstva a pracovný pomer mám uzatvorený do 30.6.2009 a zatiaľ sa mi nikto nevyjadril ako to bude ďalej no je predpoklad, že zmluvu budem mať, nakoľko nikto za mňa nehľadá náhradu a pracovné plány mám nalinajkované na september 2009 ale.. Nástup na materskú dovolenku by som mala mať 4.11., nakoľko termín pôrodu mám stanovený na 16.12. Môžete mi poradiť prosím vás pekne, aká situácia vznikne, ak by šéf so mnou nepredĺžil pracovnú zmluvu a ja budem nezamestnaná s podporou? Mám nárok potom na materskú? Nikto o mojom tehotenstve nevie, viem, že pre mňa je najlepšie ak to budem tajiť do 1.7., no čo potom? Je mi úplne jasné, že si novú prácu v 3 mesiaci nenájdem.. Ako som sa dočítala, ak by som bola zamestnaná u tohoto zamestnávateľa a išla od neho na materskú, môj vymeriavací základ bude za rok 2008, však? (tam som mala super plat to by bolo veľmi dobre). Prosím poraďte mi aké kroky mám podniknúť aby som z toho vyšla čo najlepšie a náš rodinný rozpočet neutrpel pre moje pochybenie. Ďakujem vám vopred veľmi pekne, Lilli

gapa
27. máj 2009

lilian, odpovedala som ti (aspon čiastočne) na porade (nick brčko), takže tu ti odpovedať duplicitne nebudem. 😉

tinaka
28. máj 2009

Gapa, pred casom si mi skvele poradila v inej teme a tak som tu znova poprosit ta o radu. Temovo sa to asi viac hodi tu a tak to sem dam.

Po MD som nastupila do prace a podala si ziadost o prispevok na starostlivost o dieta. Teraz zvazujeme, ze o malu sa bude starat manzel. A tu potrebujem poradit. On sa so svojim zamestnavatelom dohodol na ukonceni pracovneho pomeru a hned v OL nastupil na PN. Kedze mu PN teraz konci a zda sa nam, ze narok na podporu by nemal (pred tymto pracovnym pomerom podnikal a ako on hovori "urcite si ziadne dobrovolne poistenie" neplatil) uvazujeme, ze poziada o rodicovsky prispevok. Netusim vsak ako to je - ma sa najprv nahlasit na urad prace ako nezamestnany a nasledne poziadat o rodicovsky prispevok? Ako je to s nemocenskym, zdravotnym, dohodkovym poistenim? Co druhy pilier? Nechceme na nieco zabudnut a ak su rozne moznosti rozhodne by sme si chceli vybrat tu pre nas vyhodnejsiu. Vies mi s tym prosim poradit? Dakujem.

Samozrejme ku dnu co on poziada o rodicovsky ja dam UPSVaR vyhlasenie, ze k tomu dnu si prestavam uplatnovat prispevok na starostlivost o dieta.

daniela27
13. júl 2009

Dobrý večer chcela by som poprosit o radu. V septembri 2009 mi končí rodičovská dovolenka, zamestnávateĺ sa prestahoval do iného mesta, kam ja dochadzať nemožem. Ako mám postupovat?Kto dáva v tomto prípade výpoveď, mam nárok na odstupné?Zmluvu mám na dobu neurčitú. Ďakujem

tin007
13. júl 2009

daniela, myslim, ze je dolezite co mas v zmluve uvedene ako miesto vykonu prace, ci je tam napr. uvedene iba vseobecne sidlo zamestnavatela, alebo jeho prevadzka, alebo konkretne mesto xxxx. ak je tam vseobecne dane, ze pracujes v sidle zamestnavatela/prevadzke, tak mozes dat vypoved, ale podla mna nebudes mat narok na odstupne. ak je tam konkretne mesto, skus sa dohodnut so zamestnavatelom tak, aby ti dal vypoved on spolu s odstupnym a pri argumentacii poukaz na to, co mas v zmluve uvedene ako konkretne miesto tvojej prace.

jaja5371
7. aug 2009

Ahoj Gapa, som nova a potrebujem radu. V máji mi skončila platená predlžena MD ( syn je chorý). Po jej skončení si u zamestnávateľa odrábam 3-mesačnú výpovednú lehotu a dostanem 2-mesačné odstupné ( pre nadbytočnosť). Pred MD som u nich odpracovala 1 rok a 8 mesiacov, potom som nastúpila na rizikovú a 1.MD a po jej skončení na 2MD. Mám teraz nárok na podporu? Ak budem počas poberania podpory brigádne pracovať aká zmluva bude pre mna najvýhodnejšia? Je možné jednorazovo zarobiť aj viac ako 116€? Ako sa Urad práce dozvie, že je brigádujem? Vopred dakujem za odpovede.

gapa
7. aug 2009

jaja,
ak PP trval viac ako 5rokov máš nárok na 3mesačné odstupné.

ak si si dobrovolne neplatila poistenie v nezam. počas poslednej RD, tak nárok na podporu nemáš.

Počas registrovania na UP môžeš mať príjem z dohody alebo PP len obmedzený a dohodu oznamuješ ty a aj výšku odmeny.

jaja5371
9. aug 2009

Ahoj Gapa, moc dakujem za rýchlu odpoved a pomoc.
Jaja

zumi352
8. sep 2009

Ahojte, tiez potrebujem skúsenú radu, veľmi prosím o pomoc. Som po rodičovskej dovolenke, ktorá mi skončila začiatkom augusta. Zamestnávateľa som oboznámila o nenastúpení do práce z dôvodu celodennej starostlivosti o dieťa do 6 rokov. Teraz mi prišiel z práce list napísaný v mojom mene, na podpísanie o skončení pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 odst. 1 ZP. Netuším čo je pre mňa výhodnejšie, podpísať a rozviazať PP, alebo čakať či mi dajú/nedajú výpoveď . Ako je to v tomto prípade s odstupným??? Aké výhody resp. nevýhody plynú z rozviazania pracovného pomeru v tomto prípade? Zdravotné a dôchodkové mi platí štát. Po uplynutí 6 rokov dieťaťa sa už nemienim vrátiť späť z dôvodu veľkej diaľky, čoho si je zamestnávateľ vedomý. Vopred ďakujem za všetky cenné rady.

gapa
8. sep 2009

ZUMI,
ak je tvoje dieťa zdravé, t.j. nejde o predlženie rodič.dovolenky z dôvodu nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa, tak zamestnávatel postupoval správne. Ty si bud mala požiadať o ukončenie PP dohodou, dať výpoved alebo ho požiadať o poskytnutie neplateného volna, iná možnosť ma nenapadá, ak nemôžeš nastúpiť do práce. To, že si ho oboznámila, že neprídeš do práce z dôvodu starostlivosti o dieta do 6rokov je síce fajn, no starostlivosť o zdravé dieťa po dovršení jeho 3-och rokov nie je ospravedlnená absencia. Nežiadala si zamestnávatela ani o neplatené volno, tak neviem, čo ti teraz píšu, či máš nejdakú dovolenku alebo ti písu absenciu.

Iba v prípade, že ty chceš nastúpiť do práce a zamestnávatel pre teba nemá prácu, tak vtedy iniciuje skončenie PP on, čo ale nie je tvoj prípad.

Ak nepodpíšeš tú dohodu, tak ťa môžu upozorniť, že si mala nastúpiť do práce a v prípade ak nenastúpiš, bude to považované za hrubé porušenie prac.discipíny a následne s tebou môžu okamžite ukončiť PP s tým, že za každý den absencie ti môžu odrátať dva dni dovolenky, ak ti nejaká ostala.

ajka82
27. sep 2009

ahojte, viete mi prosim niekto poradit? pocas MD som dostala vypoved z dovodu zrusenia firmy §63, 1a), kedze udajne neboli vyplatene firme vsetky faktury, dohodli sme sa, ze odstupne bude vyplatene v dvoch castiach, ale prisla mi na ucet iba prva polovica do stanoveneho terminu, druha doteraz nie(skoro mesiac)
a tu je problem: zistila som, ze firma s ktorou mam podpisanu zmluvu este existuje, len neni konatelom nas byvaly riaditel, ale niekto iny (prevadzka, kde sme pracovali uz neexistuje)
-je v tomto pripade moja vypoved platna?
ak ano, mam napisat tomu konatelovi nejaku vyzvu na doplatenie dlhu, alebo to mam davat rovno na sud?
ak nie je..asi budemm musiet vratit prvu polku odstupneho a ako potom vybavit nove papiere o prijme ked uz mzdova nerobi pre tu firmu?(mali sme externu) a co s danami ak ich odviedli? ci to ma nemusi zaujimat?-lebo povodne som mala v plane podat danove, nech mi dane vratia 😒

gapa
28. sep 2009

ajka,
podstatné je zistiť, či sa firma predávala ako celok, teda sa preberali aj zamestnanci alebo len odkúpili tovar a prepustili priestory a majú ich napr. v prenájme. Pozri si zákonník práce § 27-31.
NO a tiež, ako vaša firma zanikla, či nebol vyhlásený konkurz, aj ked odvtedy už asi uplynulo 60dní, to by si si mohla vybaviť odstupné z garanč.fondu. Ale len ak žiadosť podáš do 60dní.
Skús prípadne inšpektorát práce, no to by si asi mala vedieť, ako je to s tým prechodom, predajom alebo prenájmom firmy.