Môžem dať výpoveď zo dňa na deň ak mám malé dieťa?

mitinka
21. nov 2007

caute baby som 1 rok na materskej a pracujem uz pol roka chcem vediet ci mozem dat vypoved z jedneho dna na druhy alebo mi musi plynut 2mesiace,...???vdaka za kazdu odpoved

ivetah
7. jún 2008

a nie je to tak, ze za kazdych 100 neodpracovanych dni sa mi krati dovolenka?
ja mam za rok 2007 este 18 dni a od 5.1 som na MD do 18.7.08, takze to vychadza, ze za tento rtok mam cca 10 dni dovolenky, cize spolu 28. takze ak si tu dovolenku nevycerpam, tak potom o ake kratenie ide... tomu nerozumiem...
je to teda tak, ze co si nevycerpam tento rok, ostane mi az kym nenastupim znova do prace? tak to je fajn, to potom moze aj cast vycerpat teraz a cast si nechat na neskor...

gapa
7. jún 2008

ivetah,
v tvojom prípade, 5.1.-18.7.08 MD
- máš odpracovaných aspon 60dní (aj obdobie MD sa ráta ako dni odpracované) a
- ak bude trvať tvoj prac.pomer až do 31.12.08 (to je tiež podstatné)
máš nárok na celoročnú dovolenku, ktorá bude krátená za prvých 100 neodprac.dní o 1/12-tinu a za každých dalších 21dní o dalšiu 1/12-tinu.

(A toto je príklad toho, čo som tvrdila v jednom z mojich predchádzajúcich príspevkov a na čo som myslela, že myslíš ty 😉 😀 🙂
1. ak by si nastúpila na RD od 19.7.08, tak do 31.12.08 by si nemala odpracovaných 118dní v r.2008
júl 9dní + august 21dní + sept. 22dní + IV.štvrťrok 66dní - vid pracovný kalendár 2008:
http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php
v tomto prípade by sa ti celoročná dovolenka za rok 2008 krátila o 1/12, teda ak je tvoj celoročný nárok 20dní, tak nárok by bol 18,5 dna
2. ak by si od 21.7.(19.7. je sobota) do 13.8.08 čerpala riadnu dovolenku, = vyčerpala dovolenku z roku 2007 18dní, tak by si mala neodpracovaných 100dní v roku 2008
nárok na dovolenku by bol znova 18,5dní
3. ak si však od 21.7. do 14.8.08 vyčerpáš 19dní dovolenky, príp. viac, tak budeš mať nárok na celoročnú dovolenku za rok 2008, nakolko máš neodpracovaných len 99dní (dovolenka sa kráti až od 100dní)

Ešte podstatná vec. Predpokladám, že obdobie 1.1.-5.1.08 máš odpracované, teda bud si fakticky pracovala alebo si čerpala dovolenku. Ak by si bola na PN, tak máš o tie 4dni viac neodpracovaných dní a celý výpočet to mení.

No a samozrejme, dúfam, že som sa v tých výpočtoch nezmýlila matematicky alebo nepozornosťou. Bolo by to dobré si presne prerátať podla priloženého linku (kalendára)

----------
Ak si dovolenku z roku 2007 nevyčerpáš do konca roku 2008, tak ti samozrejme zostáva a môžeš si ju vyčerpať až po ukončení rodičovskej dovolenky.
Je to upravené v § 113 ods. 2 Zákonníka práce, citujem:
" Ak si zamestnankyna nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie MD alebo RD ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej zamestnávatel poskytne po ukončení MD alebo RD."

ivetah
7. jún 2008

gapa, uz chapem 😀 zrozumitelnejsie to asi ani nemohlo byt 😀 este ze som sa opytala, ja som myslela, ze mam len 10 dni ale ja mam vlastne bud 18,5 alebo 20 za tento rok! no aka parada 😀 😀 😀 DAKUJEM 😅

stankalm
7. jún 2008

ahojte...mam jednu otazku, mozno to tu bolo prebrate, ak ano, tak prepacte...
Som na rodicovskej dovolenke, dcerka bude mat v septembri 2 roky a od januara 2009 ju idem dat do sukromnej materskej skolky a ja by som sa chcela vratit do prace. Nemusim teda ukoncit rodicovsku dovolenku, len nahlasim, ze pracujem a rodicovsky prispevok budem dalej dostavat do 3 rokov veku dcerky? Ci ako je to vlastne, som z toho jelen 😒 Dakujem za odpoved a prajem dobru nocku. Stanka

gapa
7. jún 2008

stankalm, nie je dôležité, či škôlka je súkromná. Dôležité je, či dostáva dotácie od štátu (ministerstva). Lebo som počula, že aj niektoré súkromné škôlky ju dostávajú. TAkže v prvom rade si zisti, či ju škôlka poberá.

Ak dotáciu poberať nebude, tak budeš mať podla teraz platných zákonov nárok nadalej poberať rodičovský príspevok až do 3-och rokov dieťaťa. Nepleť si však pojmy. Lebo ty ked nastúpiš do svojho pôvodného zamestnania, už na rodičovskej dovolenke nebudeš, ale z úradu môžeš nadalej poberať rodičovský príspevok, ak splníš vyššie uvedenú podmienku. A myslím, že ako píšeš, treba to len na UPSVaR oznámiť. A asi ti dajú podpísať nejaké prehlásenie.
No a samozrejme si potom musíš dať odhlášku do 8dní po ukončení čerpania rodič.dovolenky (ak si si samozrejme prihlášku podala) ako osoba za ktorú dôchodkové poistenie platí štát, nakolko po nástupe do práce už budeš poistená ako zamestnanec. 😉

bzucinka2
9. jún 2008

nemam cas si vsetko citat 🙂 vie mi niektora napisat IP, co mam urobit ked mi vlastne skonci MD? 😀 Dakujem!

titkovamiriam
10. jún 2008

ja som sa vratila do prace po dvoch rokoch a syna mi opatruje babicka tak mam narok aj na plat a aj na rodicovsky .Ak by som dala dieta do statnej skolky tak narok zanika.Ak ti konci materska a ides do prace tak si myslim ze zamestnavatel ta automaticky zamestna a nahlasi ta na prislusne poistovne.

heppu
11. jún 2008

ahojky mala by som aj ja nejake otazky co sa tyka materskej a prace,,,prave sme zacali podnikat a som jednou konatelkou vo firme...neovplyvni to nejako moju vysku alebo narok na matersku???pretoze ako konatelka musim mat vo firme aj trvaly pracovny pomer a ten uz teraz momentalne mam v zamestnani v ktorom som bola pred odchodom na pn...na matersku idem oficialne 26.7.2008....ak nahodou viete poradit budem rada dakujem

gapa
11. jún 2008

heppu, celkom tomu nerozumiem. Predpokladám máš dlhodobý prac.pomer, z ktorého si teraz na PN. A teraz máš nový PP v druhej firme. Aj z tohto druhého zamestnania si na PN? Ak by si poberala nemocenské z jedného zamestnania, tak podla mna, nemôžeš poberať mzdu = mať vymeriavací základ pre nem.poistenie z druhého zamestnania. Inak by si nemala nárok na nemocenské (vid píšem o tom aj nižšie). A tiež v takom prípade nedodržiavaš liečebný poriadok, či ako sa to presne nazýva.
Jednou z podmienok poberania nem.dávky (teda aj materského) zo zamestnania je, že za obdobie, v ktorom poberáš nem.dávku nemôžeš mať vymer.základ na nem.poistenie (len napr. odmeny za "predchádzajúce obdobie"). Takže počas poberania materského musíš, podla mna, aj v druhom zamestnaní čerpať materskú dovolenku. Počas rodičovskej dovolenky už mzdu poberať môžeš, teda môžeš pracovať, bez toho aby si prišla o rodič.príspevok. Len dieťa nemôžeš dať do štátom dotovaného zariadenia - podla teraz platných zákonov.

Či ovplyvní druhý PP výšku materskej? Predpokladám, že nie. Ak tvoj prvý PP "je dlhodobý" a "bude trvať až do nástupu na MD", tak sa výška tvojho materského vyráta z obdobia roku 2007. Z druhého zamestnania nárok na materské predpokladám nevznikne (nemáš splnených 270dní nem.poistenia, jedine, že máš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nejaké ukončené nem.poistenie).

martinaema
11. jún 2008

dievčatá, ktoré sa v týchto veciach vyznáte - ak som rozumela dobre : počas RD môžem dať zamestnávatelovi výpoveď?

heppu
11. jún 2008

nie zle som to asi napisala teraz som v pracovnom pomere u zamestnavatela a som pn,,,,,,zalozili sme firmu kde som spolukonatelkou ale nemam este podpisanu ziadnu pracovnu zmluvu....od 26.7 idem na matersku a zaujima ma potom ked uz budem na materske ci mozem byt zamestnana v nasej firme a ake su obmedzenia co sa tyka casu a platu aby som neprisla o metersku

gapa
11. jún 2008

heppu, počas poberania materského nemôžeš pracovať na prac.pomer, len na dohodu. Počas rodič.dovolenky (a poberania rodič.príspevku) už môžeš pracovať aj na prac.pomer, ako som už písala vyššie.

heppu
11. jún 2008

aha takze moj pracovny pomer ostava ved to je jasne a v novej praci mozem mat len dohodu ak som to spravne pochopila

gapa
11. jún 2008

heppu, ono nie je nikde napísané, že ťa nemôžu prijať do druhého PP aj počas PN-ky. No ako by sa to robilo s nárokom na nemocenské z tohto PP (a s náhradou mzdy pri dočasnej PN) neviem.
Potom by si si od lekára vyžiadala dve žiadosti o materské a normalne aj z toho druhého PP čerpala MD (nárok na materské by ti však z tohto druhého PP nevznikol, lebo by si nesplnila 270dní nem.poistenia).

heppu
11. jún 2008

jasne to chapem ide akurat o to ze ked budem mat to zamestnanie az od nastupu na matersku ci to nie je casovo a peniazmi nejako ohranicene aby mi materska z prveho nezanikla kedze budem mat aj iny prijem

u2jana
12. jún 2008

Ahojte, vcera som bola zaniest zamestnavatelovi papier o nastupe na MD a ten mi hned dal aj vystupny list s dovodom ukoncenia prac.pomeru nastup na MD... pritom sme sa dohodli, ze po MD (resp. RD) sa tam vravim... je to bezny postup?

cervena_ciapocka
12. jún 2008

ahojte, mam otazku sice trosku inu

mam slubenu pracu od septembra a par dni predtym mam podpisat zmluvu. Cize planovanie babynka by som odlozila. Lenze, mam podozrenie, ze mozem byt tehotna uz teraz. Myslite, ze by mohol zamestnavatel odmietnut podpisat zmluvu? Aj ked viem, ze na rychlo by uz nikoho ineho nezohnal.

gapa
12. jún 2008

u2jana,
s výstupným listom som sa ešte nestretla, no predstavujem si pod ním nie papier o ukončeníe prac.pomeru ale ak na dlhší čas odchádzaš alebo ozaj končíš prac.pomer, tak papier o tom, že si odovzdala všetky tebe zverené firemné veci (auto, mobil, splnomocnenia, klúče od firmy, príp. preukaz o vstupe...). TAk neviem ako je to v tvojom prípade.
Dúfam, že nejde o ukončenie prac.pomeru??? To by si snád nepodpísala! Ked nevieš, uved, čo tam je presne napísané.

gapa
12. jún 2008

cervena čiapočka, ty mu nie si povinná povedať, že si tehotná a on nemá právo to zisťovať.
Ak mu to povieš, je to len na nom, aj ked ti samozrejme nepovie, že je to kvôli tomu, ak ta nepríjme. No ak tak súrne bude niekoho potrebovať, "mohol" by to spraviť aj tak, že ťa príjme a ked si nájde niekoho iného, tak s tebou ešte počas skúšobnej doby (ktorá môže byť až 3mesiace) ukončí prac.pomer (tehotenstvo, či už oznámené alebo neoznámené tomu nebráni).

u2jana
12. jún 2008

Gapa:
Neplanujem ukoncit prac pomer, ale podla tych papierov to tak vyzera :-/

je tam vystupny list, ako keby som odchadzala z firmy, s datumom nastupu na MD.
s tym ze musim vratit vsetky veci...
som sa na to pytala, vraj je to u nas bezny postup... ale sa mi to tiez nejak nezda :-/

titkovamiriam
12. jún 2008

to je divne,ja som nedostala nic pri odchode a automaticky som sa vratila,ked som si ,,zariadila,,babicku.

stankalm
12. jún 2008

ahoj gapa...dodatočne dakujem veľmi pekne za objasnenie, to či škôlka poberá od štátu dotáciu si zistím. Vdaka, si hlavička 😉

gapa
12. jún 2008

stanka 🙂 a ked si to už budeš zisťovať, spýtaj sa, či budeš od nich potrebovať pre UPSVaR nejaké potvrdenie o tom, že tento príspevok nepoberajú. Ak áno, určite nie si jediná a majú s tým skúsenosť 😉

u2jana, podla mna, ak si nič nepodpisovala ohladne ukončenia prac.pomeru, podla mna je to v poriadku. A dokonca tam máš napísaný aj dôvod prečo robili vystupný list - nástup na MD. Asi v niektorých väčších firmách sa to robí z dôvodu ako som už písala vyššie, aby boli veci v poriadku a neboli dohady, či im niečo dlžíš, na čo by sa po 3-och rokoch mohlo zabudnúť.

u2jana
13. jún 2008

dik gapa, nedalo mi to, tak som sa na to bola pytat kolegyn, a malo by to tak ako si mi vcera napisala.

este mam jednu otazku, ten papier od doktorky o nastupe na MD, som dala na personalne a oni to uz poslu dalej. Len by ma zaujimalo, kedy mi pride prva materska. Na MD nastupujem 13.7. takze materska mi pride v auguste?

gapa
13. jún 2008

u2jana, ak máš splnené všetky podmienky (v prípade trvajúceho zamestnania ešte 270dní nem.poistenia) a zamestnávatel to odnesie včas aj s potvrdením, tak by si mala dostať materskú za obdobie 13-31.7.08 v auguste.
Potom nezabudeni do SP-odd.nemoc.dávok poslať kopiu rodného listu + ešte do 15dní od narodenia dieťaťa podať prihlášku (aj so všetkými prílohami), aby za teba platil dôchod.poistenie štát .

u2jana
13. jún 2008

dik, ten rodny list mam poslat niekde na centralu SP, alebo na pobocku, pod ktoru patrim?
A do tych 15dni treba ist podat tu prihlasku o dochod.poistenie osobne?
ozaj a este jedna otazka... staviame dom a neviem, ci sa do porodu stihneme nastahovat, ake trvale bydlisko bude mat nase malicke? Este pre upresnenie, s manzelom nemame spolocny trvaly pobyt, nechcelo sa nam to vybavovat, ked sme vedli, ze sa skor-ci neskor budeme stahovat do svojho.

gapa
13. jún 2008

RL na pobočku, ktorá ti vypláce materské (v žiadosti o materské, si to podpísala, že im to oznámiš), teda ak zo zamestnania, tak podla sídla firmy.
osobne nemusíš, ak máš podpis na vyhlásení overený pred notárom alebo matrikou
s tým trvalým pobytom sme to my urobili tak, že sme si ho obaja s manželom zmenili radšej skôr - zač. 12/04, aj ked sme sa sťahovali až v 5/05. Urobili sme to hlavne kvôli papierom, ktoré by bolo pre dceru, ktorá sa v 12/04 narodila, znovu vybavovať. A tiež by sa mi aj všetky naše papiere horšie vybavovali s takým malým dieťaťom.

linddi
22. jún 2008

Ahojte kočky,
chcem sa spýtať.... Od 1. júla chcem nastúpiť do práce na skrátený úväzok 4 hodiny denne. Som na rodičovskej dovolenke. Ako sa mi vypočíta dovolenka na rok 2008? Na RD som od 15.3, dovtedy som bola samozrejme na MD.
A ako je to s úradmi? Treba to nahlásiť na zdravotnej a sociálnej? UPSVR je mi jasný.

Gapa - klobúk dolu, si hlavička 😉

gapa
23. jún 2008

Len doplním, že som bola na SP a tam mi slečna v registri povedala, že aj ked posielam prihlášku na dôch.poistenie do 15dní po narod.dieťaťa, nemusím si už dávať podpis na vyhlásení overovať na matrike alebo notárom. Vraj to už netreba.
No aj tak by som si to asi radšej dala overiť, než to nemať v poriadku. Alebo sa radšej informujte priamo vo vašich pobočkách SP. 😉

linddi 🙂 🙂 🙂 ,
- zdrav.poistovnu vybaví zamestnávatel,
- na soc.poistovnu si si prepokladám do 15dní po narodení odniesla prihlášku na dôchodkové poistenie, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát. Štát platí len v prípade, ak nie si povinne dôchodk.poistená ako zamestnanec, a to už od 1.7.08 budeš. Takže najneskôr do 8.7.08 si sama musíš podať odhlášku s dátumom ukončenia "30.6.08". Ak by si prestala pracovať, znovu si daj prihlášku, najneskôr v den bez práce, tam už myslím nie je možnosť dať ju spätne t.j. do 8dní (poinformuj sa o tom na SP pri podaní odhlášky, či znovu so všetkými prílohami, čo predpokladám).

za tú dovolenku,
ak ide o ten istý prac.pomer, len ste spísali dodatok alebo zmenu, tak vlastne v r.2008:
- by ti mal trvať prac.pomer celý kal. rok (predpokladám),
- si odpracovala aspon 60dní (počas MD 1.1.-14.3.08 plus od 1.7.08 do napr.31.12.08)
- počet neodpracovaných dní v r.2008 by predpokladám nemal presiahnuť 99dní, lebo v období 15.3.-30.6.08 ich je predpokladám cca 75. V takom prípade máš nárok na dovolenku za celý kalend.rok 2008 (bez krátenia), teda ak nie si učitelka a pod., tak bud 4týždne alebo 5týždnov, podla odpracovaných rokov. Pri obvyklom prac.čase (pond-piatok), je to bud 20 alebo 25dní.
Ak by si však mala v r.2008 ešte nejaké iné neodpracované dni, napr. PN, očr, čerpala dalej rodič.dovolenku, tak treba presne prerátať neodpracované=zameškané prac.dni a sviatky pripadajúce na prac.dni. Ak by dosiahli aspon 100dní, tak sa tvoja dovolenka na kal. rok bude krátiť za prvých 100dní o 1/12-tinu z celoročného nároku a potom za každých dalších 21dní o dalšiu 1/12-tinu.

Toto, čo píšem dalej, už neviem potvrdiť na 100%. No podla toho, čo som čítala na Porade, som si vytvorila takýto názor:
Dovolenku si čerpeš v dnoch (nie v hodinách podľa počtu odpracovaných hodín). Ak si napr. svoju dovolenku budeš čerpať počas 4-hodinového prac.času, tak si čerpeš dovolenku podla nároku v dnoch, a teda 4hodiny na den. Ak by si si preniesla dovolenku z r.2008 do roku 2009 a v tom čase si už pracovala na 8hod úväzok, tak si budeš čerpať zvyšok dovolenky podla zostatku v dnoch, a to 8hodín na den.

linddi
23. jún 2008

Gapa: ĎAKUJEEEEM!!!!
Takú hlavičku tu treba, ešteže ťa máme. 😵