Môžem dať výpoveď zo dňa na deň ak mám malé dieťa?

mitinka
21. nov 2007

caute baby som 1 rok na materskej a pracujem uz pol roka chcem vediet ci mozem dat vypoved z jedneho dna na druhy alebo mi musi plynut 2mesiace,...???vdaka za kazdu odpoved

julka
21. nov 2007

Mitinka myslim si, ze ked sa nedohodnes so zamestnavatelom dohodou, musi ti plynut 2-mesacna vypovedna doba.

mitinka
autor
21. nov 2007

praveze ja si myslim opak lebo som stale na materskej a mne sa to nezapocitava takze nepotrebujem ani papiere ani zapoctovy,... 😉 len som si neni ista ako to funguje v praci,...

elise
26. nov 2007

mitinka a ty pracuješ na dohodu o vykonaní práce?? ak ano vtedy ti neplinie žiadna doba a môžeš skončiť zo dňa na deň, ale ked robíš na pracovnú zmluvu ak sa nedohodneš dohodou plynie ti 2 mesačná výpovedná doba.

jaduska
26. nov 2007

no v podstate ti môžeš zamestnávateľovi oznámiť, že znova nastupuješ na rodičovskú dovolenku, ale nie som si istá, aké sú tam lehoty, trebalo by pozrieť zákonník práce 😎

dddeni
28. nov 2007

Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať a poprosiť Vás, či mi viete odpovedať na otázku. Je možné pracovať - LEGÁLNE 😀 zarobiť peniaze popri rodičovskom príspevku a neprísť o neho???? Mám známu, ktorá mi povedala, teraz je to možné,a rod.príspevok ostáva, ale že asi od januára 2008 bude treba nahlásiť akúkoľvek prácu na úrad, a možno sa bude krátiť aj rod.príspevok. Ďakujem za odpovede a názory.Pekný deň. 😉

jaduska
28. nov 2007

Neviem ako to bude od januára, ale teraz popri rodičovskej dovolenke pracovať môžeš, aj na plný úväzok, ale dieťa nesmie byť v štátom dotovanom zariadení (štátne jasle, škôlka). Ale na Úrad práce,soc.vecí a rodiny to treba nahlásiť- do 8 dní. 😵

vavka33
21. feb 2008

Jaduska,to znamena,ze ked pojdem od septembra do prace,nemusim si zrusit rodicovsku dovolenku?Mozem byt na RD do troch rokov veku Lei a pracovat normalne na plny uvazok?Jasne,ze Lea nepojde do ziadneho zariadenia,bude doma so svokrou

jaduska
21. feb 2008

Vavka, rodičovskú zrušiť nemusíš, iba nahlásiš na ÚPSVaR, že nastupuješ do práce a dieťa ostáva doma. Normálne budeš dostávať plat, aj rodičovský príspevok do 3 rokov. Teda kým nepôjde do zariadenia dotovaného štátom. 😉

vavka33
21. feb 2008

dakujem,si zlatko.esteze ta tu mame ty nasa radkyna 😵
Ozi,ja som este zamestnana v Kubine,ak ma vezmu do prace tu,tak tam dam vypoved.Teda dam ju este skor,len co potom,kym sa nezamestnam inde,to musim ist na urad prace,ci?ja v tomto neviem chodit,hned po vyske som sla robit a nikdy som neprestala ani nemenila zamestnavatela,cize som v tom neznala. 😅

jaduska
21. feb 2008

Ty si v podstate stále na rodičovskej, takže nezamestnaná nie si 😉 Starý pracovný pomer kľudne ukonč 😎

vavka33
21. feb 2008

A nemusim nic?nikam sa hlasit?hm,to je divne,budem bez prace 🙄

jaduska
21. feb 2008

no je to trochu špecifická situácia, lebo končíš PP počas rodičovskej, starý zamestnávateľ na sociálke nahlásil prerušenie poistení, keď dáš výpoveď, tak ťa odhlásia, ale sociálka ťa eviduje na rodičovskej, hmmm, tak teraz fakt neviem, asi by bolo sa treba ísť opýtať na sociálku, na stránke www.socpoist.sk sú mailové adresy, tak sa skús opýtať, mne na mail odpísali dosť promptne. Oni totiž majú radi veľa papierov, lebo ich strácajú.
Dúfam,že ti tu napíše niekto, kto má väčšie skúsenosti, ja som nezamestnaná tiež ešte nebola a v práci som riešila iba "normálne" pracovné pomery 😖

vavka33
21. feb 2008

Jadi,ja som zamestnana v kubine,socialku mam tu,ale UPSVAR ma eviduje tu v NR.Tak ja si to zistim,zavolam do roboty co a ako.
Dakujem

jaduska
21. feb 2008

to bude najlepšie, nechcem ti zle poradiť, bo sa budem musieť o teba na dôchodku starať 😀

vavka33
21. feb 2008

Jadus 😀

jaduska
21. feb 2008

Inak vavka ešte ma napadá, neviem, či to aj v školstve je možné. Pracovným pomerov môžeš mať uzatvorených aj viac. Takže by si teoreticky mohla v starej práci dať výpoveď až vtedy, keď nastúpiš do novej. Alebo si to dohodnúť tak,aby ti pracovné pomery nadväzovali na seba.

vavka33
22. feb 2008

Jaduska,asi sa to da,lebo som mesiac robila tu v skole a som zamestnana inde.
Pozistujem,moc dakujem za rady 😉

jaduska
22. feb 2008

vavus kedykolvek 😵

vavka33
22. feb 2008

aj teraz hned? 😀 😀 😀

jaduska
22. feb 2008

no vavka až teraz 😉

ivetah
7. jún 2008

ahojte, chcem sa spytat na taku vec: po skonceni materskej dovolenky si chcem vycerpat v praci riadnu dovolenku (co mi ostala + co nabehla pocas MD). len neviem ako to potom je s rodicovskou dovolenkou. to mam nahlasit na urade prace, ze nastupujem na rodicovsku a zaroven si budem cerpat riadnu dovolenku? ako to je potom s tym prijmom, ktory dostanem za dovolenku? ma to nejaky vplyv na vysku toho rodicovskeho prispevku? ako je to potom s danovym priznanim za rok 2008 ? ja viem vela otazok, ale snazila som sa pozriet si to aj na stranke soc. poistovne a nejako mi to stale nie je jasnen 😠 dakujem 😉

alexandra
7. jún 2008

ivetah a preco si chces cerpat tu dovolenku?

Na rodicovsku po skonceni materskej normalne nastupis, UPSVaR Ti bude davat ten rodicovsky prispevok a zaroven sa vratis do prace, kde poziadas o cerpanie dovolenky. V danovom sa Ti potom objavi prijem zo zamestnania pocas cerpania dovolenky. Ak mas otazky, pytaj sa...

ivetah
7. jún 2008

alexandra, dakujem za odpoved 😉 chcem si dovolenku vycerpat, lebo jednak sa zidu peniazky a jednak pocas rodicovskej sa dovolenka krati, takze by som zbytocne o nejake dni prisla.
este jedno: ma nejaky vplyv na vysku prispevku to, ze dostanem prijem od zamestnavatela alebo to bude cela suma (tusim je to 4110,-skk ) ? a musim UPSVaR nahlasit, ze ma prijem kedze cerpam riadnu dovolenku?

gapa
7. jún 2008

ivetah,
- u zamestnávatela si po ukončení MD začneš čerpať riadnu dovolenku a na rodičov.dovolenku v zamestnaní nastúpiš (požiadaš o nu) až po vyčerpaní riadnej dovolenky
- na UPSVaR požiadaš "od ukončenia MD" o rodičovský príspevok (tam nejde o to, či budeš alebo nebudeš v zamestnaní na rodičovs.dovolenke, ale o to, či dieťa navštevuje alebo nenavštevuje štátom dotovanú inštitúciu ale myslím, že im treba povedať aj za to čerpanie dovolenky v zamestnaní. Dajú ti predpokladám podpísať nejaké prehlásenie. No na rod.príspevok máš nárok od ukončenia MD
- na soc.poistovni by si si mala dať odhlášku (do 8dní po ukončení MD) ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov a za ktorú štát platí dôchodk.poistenie a najneskôr v den začatia čerpania rodič.dovolenky znovu podať prihlášku (predpoklám znovu so všetkými prílohami, vrátane oznámenia o II.pilieri-ak ho máš, ako pri narodení dieťaťa. No radšej sa ešte poinformuj na SP). Totiž štát za teba platí len v období, kedy nie si poistená ako zamestnanec. A počas čerpania riadnej dovolenky si ako zamestnanec poistená.
- počas čerpania riadnej dovolenky predpokladám podpíšeš vyhlásenie u zamestnávatela, že si budeš uplatnovať nezdanitelnú čiastku na seba za toto obdobie. Za rok 2008 ti potom urobí zamestnávatel ročné zúčtovanie dane, ak samozrejme oň požiadaš do 15.2.09 a ak nebudeš mať z iného dôvodu povinnosť podať dan.priznanie. Zrazenú dan (ak ti nejakú zamestnávatel zrazí - záleží od výšky tvojich príjmov) ti zamestnávatel v takom prípade (a ak nebudeš mať iné vysoké zdanitelné príjmy zo závisl.činnosti za rok 2008) vráti.

A tak ako alexandra sa pýtam. Prečo si chceš vyčerpať tú dovolenku? Ja som ju napr. využila po ukončení rodič.dovolenky pri nástupe dcery do škôlky a ked bola chorá. No a súčasne počas výpovednej doby, nakolko som dostala výpoved z nadbytočnosti.

gapa
7. jún 2008

na výšku rodič.príspevku nemá príjem zo zamestnania vyplyv.
Aktuálna výška RP je 4560,-Sk a predpokladám od 1.9.08 ( bude vyplatevý v 10/08) sa ako každý rok zvýši. Ak áno, tak zvýšený RP bude prvýkrát vyplatený v 10/08 za 9/08.

ivetah
7. jún 2008

gapa dakujem za super jasnu odpoved 😅

a uz som pisala vyssie preco si chcem dovolenku vycerpat. aby sa mi zbytocne nekratila 😉

alexandra
7. jún 2008

ivetka ale ak sa nemylim, kratenie neznamena, ze tu, na ktoru mas narok z dovodu nevycerpanosti pred a pocas MD Ti zamestnavatel vezme nejake dni. Kratenie znamena, ze z 20 (25) dni, na ktore mas narok Ti prinalezi len alikvotna cast za obdobie, kedy nie si na RD.

Priklad: RD Ti konci k 1.6.2008, teda za rok 2008 nemas narok na 20 dni dovolenky, ale len 10.

gapa
7. jún 2008

vidíš, to ma doteraz ani nenapadlo, 🙂 že vlastne o dni čerpania riadnej dovolenky si skrátiš počet neodpracovaných dní v období čerpania rodičovskej dovolenky. TAkže môžu byť prípady, kedy si takto vylepšíš počet dní dovolenky za rok 2008, ale môže sa stať, že aj nie. (záleží od konkrétnych dátumov a aj samozrejme na počte dní dovolenky) 😉

ešte pozerám, čo som napísala v mojom príspevku 😒 , že dieťa navštevuje štátom dotovanú "inštitúciu" 😀 , chcelo to byť štátom dotované"zariadenie" 😉

gapa
7. jún 2008

alexandra, ten tvoj príklad, nie je presný, robí sa to trochu komplikovanejšie. 😉 a je to na dlhšie ...

napr. ja som v r.2005 dosiahla 33rokov (zamestnávatelovi som predložila doklady o odpracovaní 15rokov).
MD mi končila 2.6.05, od 3.6.05 som čerpala rodič.dovolenku.
Za rok 2005 som mala nárok na celoročnú dovolenku 25dní krátenú o 3/12 - tiny za 151 neodpracovaných prac.dní a sviatkov v r.2005

gapa
7. jún 2008

Môj nárok za rok 2005 bol 19dní 😉 🙂