Môžem dať výpoveď zo dňa na deň ak mám malé dieťa?

mitinka
21. nov 2007

caute baby som 1 rok na materskej a pracujem uz pol roka chcem vediet ci mozem dat vypoved z jedneho dna na druhy alebo mi musi plynut 2mesiace,...???vdaka za kazdu odpoved

nika_ke
26. jún 2008

prosim vas, gapa alebo ina znalkyna tejto problematiky, viete mi poradit?

pocas rodicovskej dovolenky od 1.2.2008 som zacala pracovat v tej istej firme ako pred materskou dovolenkou formou prace z domu ako teleworker, 20 hodin tyzdenne. V pracovnej zmluve to mam uvedene ako dodatok k povodnej zmluve. Pracovnu zmluvu mam na dobu neurcitu. Chcela by som sa vratit na rodicovsku dovolenku s tym, aby mi nezanikla tato pracovna zmluva a mohla som sa vratit do zamestnania po 3 rokoch veku dietata. Staci, ked to firme oznamim mailom, listom a mozem skoncit z jedneho dna na druhy? Alebo tu plati nejaka vypovedna doba?

Tiez mi nie je jasne, ci som sa mala v SP odhlasit ako osoba, za ktoru plati poistenie stat?

dakujem za radu

nika_ke
26. jún 2008

zatial sa mi podarilo najst,

podla par.166 ZP ods.2 by som mohla poziadat na prehlbenie starostlivosti o dieta (meno, datum narodenia) poskytnutie rodicovskej dovolenky do 3.roku veku dietata

a zamestnavatel by mi mal vyhoviet 😅

gapa
26. jún 2008

nika,
podla mna, kvôli dobrým vzťahom so zamestnávatelom je dobré požiadať o poskytnutie rodič.dovolenky v nejakom predstihu (žiadna doba nie je ZP stanovená). V tom odstavci 2 §166 sa tiež uvádza, že sa RD poskytuje zväčša na mesiace. Tak snád? by som požiadala o poskytnutie od začiatku mesiaca 1.7.08, ak by im to nevyhovovalo, tak v pribehu jula (príp. od 1.8.08 -neviem, ako je to súrne u teba a možné ukončiť zo strany zamestnávatela a záleží aj od vzťahov). Ono nie je ani stanovené požiadať písomne, no papier nepustí a hlavne ak sa RD prerušuje. Takže radšej by som požiadala aj o písomnú odpoved. No hovorím, je to o vzťahoch a možnostiach. Zamestnávatel ti musí RD znovu poskytnúť.

A so SP si sa podla mna mala odhlásiť do 8dní, lebo si bola poistená ako zamestnanec. A hned prvý den čerpania RD sa znovu treba prihlásiť (tam už nie je písané, že sa to dá do 8dní), ale najskôr v den prihlásenia so všetkými prílohami- predpokladám. 😒

pemar
29. jún 2008

babule,
ja sa tiez chystam od prveho nastupit do prace na stvrtinovy pracovny uvazok. na personalnom mi povedali ze budem rodicovsky prispevok dostavat aj nadalej, teda mozem na rodicovskej dovolenke zostat.
mna ale trapi otazka, ako to bude s druhou materskou pri tomto "modeli". ide mi o to aby aj moja druha materska bola z max. vymeriavacieho zakladu.
totiz bolo mi povedane ze ked budem na rodicovskej a prejdem z nej na matersku, zamestnavatel mi vypise nejaky papier v ktorom bude predpokladana mzda po mojom navrate do prace a z toho sa mi bude ratat materska. no ale teraz ked budem na strvtinovy uvazok, to akoze sa bude brat toto ako moj vymeriavaci zaklad? resp. mam si nieco este dobrovolne odvadzat? neviete nahodou niekto ako to je? dakujem

ma3jozka
30. jún 2008

ahojte--ja riešim zase takyto problem:
Moja dcerka bude mat v decembry 3 roky ale do sukromnej školky pojde uz v septembri, takze do ukoncenia RD ostanu este 4 mesiace necele. V septembry by som si chcela najst nejaku robotu na dohodu s tym ze potom si najdem nejaku robotu na plny prac. uväzok.. AAALLE neviem ci možem vobec pracovať na dohodu u jedneho zamestnavatela, ked som v pracovnom pomere na TPP u ineho /sice v inom vzdialenom meste lebo som sa prestahovala/,alebo uz mam dat teraz výpoved pocas RD alebo až mi skončí RD??mnE Už Z TOHO šIBE LEBO AK SA NEDOHODNEM NA VYPOVEDI DOHODOU, BUDEM MUSIET V TOM INOM MESTE MIMO MOJHO TERAJSIEHO BYDLISKA PRACOVAT TIE 2 MESIACE VO VYPOVEDNEJ LEHOTE..či ako?? neporadite?? dakujemm

gapa
2. júl 2008

ma3jozka,
ak čerpáš u jedného zamestnávatela rodič.dovolenku, môžeš byť kludne aj zamestnaná na druhý PP u druhého, nič tomu nebráni. A dohoda už vôbec nie.
V den dcerinych 3-och rokov ti končí rodič.dovolenka u prvého zamestnávatela. Zisti si prípadne, či ti ostala nejaká nevyčerpaná dovolenka u tohto zametnávatela. Asi by som sa pokúsila dohodnúť osobne a písomne v dostatočnom predstihu (3mesiace). Ak myslíš, že to osobne nepôjde, tak podla konkrétneho dátumu (či má dcéra 3 roky začiatkom alebo koncom decembra) by som poslala v predstihu žiadosť o dohodu o ukončení PP ku konkrétnemu dátumu a uviedla, že ak nesúhlasí s dohodou o ukončení PP podla § 60 ZP, nech to považuje za výpoved podla § 67 ZP. Ak súhlasí s dohodou, nech pošle jeden podpísaný originál s vyjadrením súhlasu s dohodou na tvoju adresu. Ak ti nič nepošlú späť, tak ti stačí doručenka z pošty s dátumom doručenia ako dôkaz prevzatia výpovede.

Tento list treba zaslať doporučenie (najlepšie s doručenkou) a od začiatku mesiaca nasledujúceho po dni doručenia (pozor nie odoslania!!!, ale kedy to prevezmú, príp. kedy sa ti to vráti nedoručené) začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Tvoj PP by sa ukončil jej uplynutím. Ak teda chceš ukončiť PP k 31.12.08, tak pošli tento list po 1.10., máš istotu, že od 1.11.08 začne plynúť 2-mesačná výp.lehota. Ak chceš ukončiť PP k 30.11.08, tak pošli list o mesiac skôr.

Aha, ešte si skontroluj, či nemáš v prac.zmluve dohodnutú trojmesačnú výpovednú lehotu. Potom to treba poslať o mesiac skôr.

Ešte taká info. Neviem či vieš, že ak by si ostala nezamestnaná a počas čerpania rodič.dovolenky si si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, že nárok na podporu v nezamestnanosti by ti nevznikol (ak by si ostala bez PP).

whereareyou
5. júl 2008

ahojte zienky
mam na vas otazocku, som dva roky na materskej a idem pracovat od 15.07.08 a dieta idem umiestnit do sukromnych jasli, mam narok na matersku aj ked budem pracovat? od koho si mam pytat potvrdenie ako prve a kde vlastne mam ako prve ist?ake tlaciva su s tym spojene? dakujem krasne
😵

gapa
5. júl 2008

whereareyou,
najprv ta poopravím. Ak uplynuli od narodenia dieťaťa cca dva roky, tak nie si na materskej ale rodičovskej dovolenke a nepoberáš materskú zo sociál.poistovne ale rodičovský príspevok 4560,- mesačne z UPSVaR.

ak dáš dieťa do škôlky, ktorá nedostáva príspevok od štátu (to si treba zistiť, lebo vraj aj niektoré súkrom.škôlky ho dostávajú), tak budeš mať nadalej nárok na rodič.príspevoka až od 3-och rokov dieťaťa.
Neviem presný postup, ale predpokladám, že na UPSVaR budeš musieť doniesť nejaký papier z tej škôlky, že nepoberajú ten príspevok od štátu. Oznámiš tiež, že začínaš pracovať. A to je myslím všetko. Ale informuj sa najlepšie priamo u nich.
A môžeš nám dať vedieť, aký je správny postup 😉 ak chceš.

ma3jozka
23. júl 2008

GAPA DAKUJEM ZA RADU ...len stale nemam jasno ..mysliš že je dobre dať výpoved pred vypršaním RD ak sa dohodnem so zamestnavatelom trebars ku 1.9. ked este nebude mat 3 roky az v decembri???LEbo neviem aku mam šancu si v inom meste najsť druhu robotu...e ešte otazka- ak pracujem na dohodu, tam nemam narok asi na nič čo?? dovolenka a tak podobne ..

gapa
23. júl 2008

ma3jozka,
či je to rozumné, záleží od okolností. Ak:
- podpíšeš dohodu napr. už v septembri o tom, že tvoj PP končí posleným dnom rodič.dovolenky, teda dnom xx.12.08 alebo ak máš ešte nárok na dovolneku, napr. posledným dnom čerpania dovolenky po vyčerpaní rodič.dovolenky, t.j. dnom.xx (nepodpisovala by som dohodu s ukonč.PP ku dnu 1.9.08) alebo
- podáš výpoved,
tvoj PP skončí v daný den!!!, aj keby si bola PN, na Očr alebo tehotná.
Ak však neukončíš PP, tak máš možnosť dochádzať do tohto mesta? A aká je šanca nájsť si nové zamestnanie. Na toto si musíš odpovedať sama.

Hlavne treba asi hladať prácu v predstihu, nie až napr. v novembri, ak nechceš mať medzeru.
Ak prácu nenajdeš, jedine sa ísť evidovať na UP (ak teda nebudeš dochádzať do starej práce) aby ti platili aspon zdrav.poistenie počas tej medzery. Ako som písala v predch.príspevku pre teba, asi nárok na podporu mať nebudeš.

Z dohody ti neplatia žiadne poistenia a nevzniká ti nárok na dovolenku.

ma3jozka
24. júl 2008

GAPA dakujem..takze nebudem moct ist ani na OCRku ked budem na dohode??? predpokladam ze mala zacne chodit do skolky bude chora...mne sa nema kto o nu postarat.....
tieto naše slovenske zakony nutia človeka robiť na čierno..sakra

gapa
24. júl 2008

teraz som nepochopila, čo má s očr práca na čierno. ☹
Ak by si si o septembra nasla nový PP, môžeš ísť kludne z tohto PP na očr. A môžeš mať aj dva prac.pomery súčasne. Z jedného do decembra čerpeš rodič.dovolenku a v druhom pracuješ. Len si treba dať do poriadku ten jeden, ked ukončíš čerpanie rodič.dovolenky v nom.

Ak sa dobrovolne nemocensky poistíš (DNP), tiež môžeš ísť na očr (s PN-kou s DNP je to už zložitejšie, tam musíš splniť podmienku 270dní nem.poistenia). Počas poberania ošetrovného z DNP nemusíš platiť poistné na DNP. Ošetrovné poberáš len prvých 10dní, od 11-teho už nie a musíš platiť. NO aj tak sa to oplatí, ak je dieťa chorlavé. Už je tu o tom písané v téme od DNP.

ma3jozka
24. júl 2008

GAPA len sommala na mysli že ak budem robit na dohodu a nebudem mocť ist na OCR tak nema zmysel ju uzatvarať...
Takže vraviš že možem mať dva PP naraz??? To je fajn, budem si hladať teda pracu už teraz an TPP v mieste kde teraz byvam a a tam dam vypoved k decembru ...

gapa
24. júl 2008

áno môžeš. A takto je to podla mna najrozumnejšie. Dobré by bolo mať po skúšobnej dobe v novom zamestnaní v čase ukončenia pôvodného PP (aj ked, to je len "ideál" 😵 a ten sa málokedy podarí)

Potom treba:
- informovať UPSVaR o prac.pomere. Dajú ti asi tlačivo na potvrdenie do súkr.škôlky, ktoré ti musia potvrdiť.
- A podať na SP do 8dní odhlášku ako poistenec štátu. Aby si nebola zároven dôchodkovo poistená ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, za ktorú platí dôch.poistenie štát (prihlášku tebe podával zamestnávatel č.1, lebo si nastupovala na MD ešte v období do 31.7.09) a zároven ako zamestnanec v PP č.2.
SP má však v tomto, zdá sa mi, dosť velký chaos, takže ak by to bolo aktuálne, tak si to zisti priamo v SP, aby si nemala s tým potom neskôr problémy. Asi odhlášku treba dať v SP podla sídla zamestnávatela č.1 - to mám však info zo SP BA-okolie. Mna nechceli v SP podla miesta bydliska odhlásiť, lebo prihlášku tiež dával ešte zamestnávatel. Tak som to zasielala doporučene poštou na SP zamestnávatela (a samozrejme, mám odhlášku prefotenú). Ak by sa tento PP č.2 ukončil ešte počas rodič.dovol. v zam.č.1, tak si znovu podaj prihlášku na SP podla tvojho bydliska s prílohami. No to už najskôr v den po ukončení tohto PP.
(snád som ta týmito papierovačkami neodradila. Niekto na to kašle, no chcela som ta na túto povinnost upozorniť. či to spravíš, záleží od teba) 😉

ma3jozka
24. júl 2008

páááni, Gapa, ty sa teda vyznaš🙂 fakt vrela vdaka za rady, robiš si dobru karmu takto 😅
Sice tomu nie veľmi stale rozumiem -nejdu mi do hlavy tie soc. paragrafy - musim si to ešte par krat prejsť-..hi hihi...Inak asi budem mať velky problem, lebo sa ideme sťahovať NADOVAŽOK asi v auguste, do podnajmu, musim sa odhlasiť z trvaleho pobytu kde som teraz v podnajme ciže nebudem mať žiadne trvale bydlisko lebo neviem či buduci nájomca bude suhlasiť aby sme si dali adresu jeho bytu ako trvaly pobyt..fňuk ja mam už z toho všetkeho hlavu na prasknutie 😒

dandy05
26. júl 2008

Ahojte babizne, vidim, ze sa v tom fakt vyznate a mne niektore veci stale nejak nie su jasne.
Poprosila by som teda niekoho o vysvetlenie- od 6.6. 08 som na MD, ktora je 28 tyzdnov, cize niekedy pred vianocami mi konci.
Po skonceni MD chcem nastupit do prace a zaroven poberat aj rodicovskyx prispevok. Mimco bude v opatere rodiny. Kedze to prave vychadza na obdobie vianoc, chcela by som v praci vycerpat dovolenku, co mi este ostala a pokryt tym dni medzi sviatkami, a potom po vycerpani dovolenky sa dohodnut so zamest. na dodatku ku zmluve, ze budem robit na polovicny uvazok. Je to takto mozne?
Spominali ste nejake kratenia dovolenky a tak, to sa tyka aj toho, ked robite a berete rodicovsky prispevok? co sa tyka prac. pomeru a tych prihlaseni a odhlaseni, vybavi to za mna zamestnavatel alebo aj to musim si sama? lebo pri nastupe na MD to robili oni.

gapa
27. júl 2008

dandy, ak si nastúpila na MD 6.6.08, tak 28týždnov uplynie 18.12.08, takže do konca roku by si mala odrobiť, ak som dobre pozerala 6prac.dní.
Samozrejme, ak ti zostala dovolenka a zamestnávatel s tým bude súhlasiť, môžeš si ju vybrať medzi sviatkami, resp. do konca roka. Za rok 2008 by si mala mať nárok na celoročnú dovolenku bez krátenia (teda ak si nebola dlhodobo PN pred nástupom na MD, teda za r.2008 máš neodpracovaných max.99dní). Takisto ak bude v prevádzkových možnostiach zamestnávatela, tak by ti mal vyhovieť aj s tým kratším prac.časom (vid § 164 Zákonníka práce).
Ak budeš robiť počas celeho roku 2009, resp. neodpracuješ maximálne 99dní, tak ti vznikne nárok na dovolenku za rok 2009 v plnej výške v rozsahu 4 alebo 5týždnov (ak teda nie si napr. učitelka), podla odprac.rokov. To, že poberáš rodič.príspevok vôbec s nárokom na dovolenku nesúvisí, záleží "zjednodušene povedané" od odpracovaných dní. Dovolenka sa kráti len za dni čerpania rodičovskej dovolenky, napr. ak jej čerpanie presiahne 99dní za kal.rok. Pozor čerpanie rod.dovolenky nie je totožné s poberaním rodič.príspevku! Ty v prípade, čo popisuješ, rodič.dovolenku čerpať nezačneš, ak nastúpiš do zamestnania resp. začneš čerpať riadnu dovolenku.

čo sa týka nástupu na MD, prihlásenie aj ukončenie MD vybavuje zamestnávatel.
Prihlásenie sa do SP do 15dní po pôrode (ak chceš aby za teba platil počas starostlivosti o dieťa dôch.poistenie štát) a aj odhlásenie do 8dní v prípade nástupu do zamestnania (príp. opätovné nahlásenie po ukončení PP a začatí čerpania RD) si však musíš vybaviť sama.

gapa
27. júl 2008

Ešte OPRAVA MôJHO PRISPEVKU z 24.jula 2008 o 16.30.
Štvrtá veta od konca nemala znieť:

No to už "najskôr" v den po ukončení pracovného pomeru.

ale SPRáVNE:

No to už "najneskôr" v den po ukončení pracovného pomeru.
😉

avion
16. aug 2008

Ahojte, mam jednu otazocku: Mozem prerusit rodicovsku dovolenku na 2 mesiace, aby som si vycerpala dovolenku z prace a potom pokracovat v rodicovskej dovolenke? Ja som zostala z jedneho dna na druhy na PN (rizikove tehotenstvo) a zostala mi nevyuzita dovolenka (15 dni zo stareho roku) a pridali mi 20 dni za novy rok. Dakujem

gapa
16. aug 2008

avion, prerušiť rodič.dovolenku môžeš na tie dva mesiace. Samozrejme závisí aj od zamestnávatela.

Potom však treba sa odhlásiť z dôchodkového poistenia štátom v soc.poistovni, lebo počas čerpania budeš dôchodkovo poistená ako zamestnanec, a oboje byť nemôže. Predpokladám prihlášku si si do SP dávala. No a po vyčerpaní tejto dovolenky v zamestnaní, opätovným nástupom na RD by si sa mala znovu prihlásiť (najlepšie sa spýtať aj v SP). A to najneskôr v den po ukončení dovolenky, ak chceš súvislé dôch.poistenie, lebo budeš dôchodkovo poistená štátom najskôr odo dna prihlásenia.

Tiež na UPSVaR asi treba nahlásiť, že si ideš čerpať dovolenku v zamestnaní (teda akože nastupuješ do práce čerpať dovolenku).

ešte rozmýšlam nad tou tvojou dovolenkou. Nepíšeš za ktorý rok ti pridali 20dní. Sa mi to nezdá, ak ide o rok 2008, lebo predpokladám podla veku dieťaťa, že na MD si nastupovala cca v 8/07, takže ti končila v cca 2-3/08 (ak teda čerpeš len 28týždnov, nie 37) a to mi nárok na 20dní za rok 2008 nevychádza, ani keby si bola učitelka. No to už snád máš overené u mzdárky. 😉

ma3jozka
17. aug 2008

no moment, baby..to akoze kazdy rok aj ked som na materskej/roicovskej, mi pribudne nejaka dovolenka este????????, lebo viem ze som si vsetku vyčerpala ešte v r. 2005 pred nastupom na matersku lebo som bola na rizikovom, a ja žijem v tom že teda už nijaku viac nemam...či ako to je??

certica
17. aug 2008

a co takto miesto cerpania dovolenky po skonceni MD, pred nastupom na RD - poziadat zamestnavatela o jej preplatenie? asi zalezi od neho, ci mi vyhovie alebo nie...

gapa
17. aug 2008

certica,
preplatiť dovolenku ti zamestnávatel "nemôže", aj keby chcel. Môže ti ju len umožniť "vyčerpať".
Preplatiť dovolenku môže len v prípade "ukončenia prac.pomeru". Ešte je jeden prípad, no ten neplatí v prípade, že máš nárok len na 20dní dovolenky za kalend.rok! Ak si mala ale nárok na 25dní dovolenky napr. za rok 2006, vyčerpala si si len 18dní a nemohla si si zvyšných 7dní vyčerpať ani do konca roku 2007, z dôvodu, že ti to zamestnávatel neumožnil (ale nie z dôvodu čerpania MD a RD), tak 5dní ti môže preplatiť, o tie zvyšné 2dni prídeš.

No "prepadnutie" dovolenky ani takéto "preplatenie" sa netýka mamičiek na MD a RD. Tie si môžu "vyčerpať" dovolenku za rok 2006 aj zo skorších rokov až po ukončení RD alebo ako bolo vyššie písané po ukončení MD ešte pred nástupom na RD, resp. kedykolvek počas RD (ak RD prerušia). Samozrejme nemožno súčasne čerpať dovolenku a aj rodičovskú dovolenku.

gapa
17. aug 2008

ma3jozka,
počas rodičovskej dovolenky ti nevzniká nárok na dovolenku.
Len dni materskej dovolenky sa považujú za odpracované a teda za tieto dni vzniká nárok na dovolenku. Nárok na dovolenku sa však ráta za každý kalendárny rok zvlášť. Takže záleží presne na dátumoch, kedy si nastúpila na MD, kedy ti končila, od kedy do kedy si bola v danom roku PN, očr, resp. z iného dôvodu nemala odpracované dni, teda kolko dní si mala odpracovaných a kolko neodpracovaných.
Je tu už o tom jedna téma.

briketa
9. mar 2009

Ahojte, chcem sa spytat, nastupovali ste niekto do prace 6 tyzdnov po porode? Ako ste to zvladali?

danu
8. mar 2010

zuzu333 • 1d • Dnes o 08:22
ahojte,mam 1,5 rocnu dcerku a chcela by som ist do prace.. lenze nechcem prist o rodicovsky, ale neviem ako to je s tym,ze kam ju dat.. ci do statnych jasli, alebo do sukromnych jasli alebo ci len k babke? dakujem 😵

hanka274 • 2d • Dnes o 08:23
zuzu, precitaj si...su tu o takomto temy...

zuzu333 • 1d • Dnes o 08:27
viem len neviem sa z toho nejak vymotat, pretoze niekto sa ohana tym,ze som zacala poberat prispevok este v roku 2008 a teda spadam pod zakon z toho roku a potom zasa tam niekto pise,ze nie ze je to inak.. tak neviem..

susi157 • 2d • Dnes o 09:31
zuzu ak nastupis do prace a malu das do skolky tak Rodic.ti zoberu.jedine ze by si si nasla opatrovatelku vtedy by ti ostal.aspon pokial viem je to tak.a kludne sa id opytat odkiel ti posielaju peniaze UPSVaR.

zuzu333 • 1d • Dnes o 09:45
aha, no skusim tam zavolat.. dakujem holky, ste zlate.. 🙂

ivka144 • 1d • Dnes o 13:58
Zuzu, podla mna mozes pracovat, ak nedas dieta do statneho zariadenia, to platilo aj predtym, pokial viem. Cize sukromne jasle, opatrovatelka, babka su vsetko OK.
Jedine..., ak poberas ten zvyseny rodicovsky, potom asi nemozes pracovat vobec. Takze ak by si sla do prace, dieta dala do nestatneho zariadenia, tak mozes dalej poberat rodicovsky v tej zakladnej vyske (uz neviem kolko, nejakych 4a pol tisic na slovenske?).
To samozrejme preto, ze si zacala rodicovsku v 2008.
Ak sa mylim, nech ma niekto opravi.

klarika12
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jamama
15. mar 2010

Nestiham čítať,možno v niektorej teme sa už písalo,tak mi dajte link,alebo prosím niekto napíšte.Mam otázku,som na neplatenej predlženej rodičovskej,čiže nič nedostávam.Možem pracovať na dohodu a koľko hodín alebo do akej výšky?Dakujem.

angua27
28. apr 2010

ahojte,
možno otázka trošku mimo:
v septembri dovŕši môj syn 3 roky. od októbra by som rada nastúpila do práce. treba to zamestnávateľovi nejako oznámiť? ak áno, ako dlho dopredu?
dík za každú odpoveď.

mery.maja
17. máj 2011

ahojte...ked som na rodicovskej dovolenke,mozem ist aj pracovat keby dieta bolo u starych rodicov??Su tam nejake podmienky kolko hodin napr.mozem pracovat?alebo je to neobmedzene?Ak sa tu uz preberali podobne veci prepacte nestiham vsetko citat,vdaka....