Môžem dostať v tehotenstve výpoveď?

susika
17. feb 2007

ahojte baby. prosém vás poradte, ak niektorá sa v tom vyzná.som v 10 týždni tehot. a akurát som našla inzerát v novinách od mojho zamestnávateľa na moju pozíciu. može mi zamestnávateľ dať výpoveď pokial ešte nie som na materskej ale som tehotná?viem, že pokým som PN, mi ju dať nemože. desím sa toho ak mi PN skončí, čo bude potom.Nemám ani vychádzky, lekár síce povedal, že nie som riziková, ale na začiatku som mala nejaké problémy, tak aby sa to nezopakovala. Najhoršie je, že nemám ani vychádzky a partner robí v zahraničí, takže nákupy a podobné veci sú nulové, iba požiadať rodičov a tý bývajú 20 km odo mna.prosím vás poradťe. Idem ešte mrknúť nejaký zákonník práce, či tam niečo objavím. ďakujem🙂))

marecek4
23. aug 2010

tak nevím,písemně to platí asi i v čechách-moje vedoucí mi řekla,že až jí to dám písemně,tak to bude řešit-oficielně,já totiž chtěla být v práci co nejdýl,a jako těhotná bych nemohla a na převedení pro mě nic neměli,jinak jsme byly domluvené,akorát už mi odešla do důchodu a teď je všecko překopané tak jsem zvědavá co bude po MD

smlouva na dobu určitou platí taky stejně,a ochranná lhůta při výpovědi trvá už jen nějakých čtrnást dní-asi právě kvůli takovým případům,kdy některá otěhotníme na poslední chvíli

a netěšme se,bude hůř,zákoník nám chtějí novelizovat samýma nevýhodama pro zaměstnance

já se utěšuju,že mám jako už jedna z mála smlouvu na dobu neurčitou,teď jsem zjistila,že můžu zažádat o převedení do blízkosti bydliště-výhoda velkého podniku,který zatím funguje i když na něj každý nadává tak se snad konce MD obávat nemusím

gapa
23. aug 2010

@alenk
ak dostaneš výpoved z dôvodu rušenia zamest., tak ti pobeží výpovedná doba, ako píšeš (počasa nej samozrejme od zamestnávatela nebudeš dostávať mzdu, lebo u neho čerpeš MD) a potom ti vznikne nárok na odstupné. Jeho vyplaenie nebude mať vplyv na poberanie materského, lebo na poberanie materského nemôžeš mať príjem, ktorý je vymeriavacím základom pre odvody do SP (ak je to príjem, ktorý nie je VZ, tak taký príjem nevadí). A z odstupného sa odvody do SP (ani do ZP )neplatia, t.j. odstupné nie je súčasťou vym.základu pre odvody.

gapa
23. aug 2010

@bamarama82
ťažko radiť.
Na jednej strane radšej mzdové papiere mať v poriadku hlavne v soc.poisťovni (t.j. skončiť tak, aby ti mal kto vybaviť papiere, zápočtový list ...), na druhej strane je dobré, ak ti prac.pomer potrvá čo najdlhšie, z dôvodu, že ti stále akoby trvajú poistenie v nezam (pre nárok na príp. podporu, ak by si si hned nenašla zamestnanie), nemocenské poisteie (pre prípad dalšieho tehotenstva by malo nem.poistenie trvať potrebnú dobu a k nástupu na Md napr.). Ale tieto poistenia sa dajú aj platiť dobrovolne.

Taktiež, ak skončí tvoj PP po vyhlásení konkurzu, tak máš šancu, ak sú nejaké peniaze, dostať niečo vyplatené od správcu. Mzdové pohladávky, čo vzniknú po vyhlásení konkurzu sa uspokojujú podla dátumu splatnosti pohladávok, ak má správca na to peniaze. Ak peniaze žiadne nie su a ani nebudú, tak potom "z tohto dôvodu" nema velký význam ukončiť PP skôr.

ale neviem, či som ti už niečo také nepísala v téme o konkurze. ?

agnes28
1. okt 2011

Dobrý deň, dúfam že moju prosbu tu niekto nájde🙂 potrebujem poradiť, ako postupovať, keď som dostala výpoveď 2 týždne pred nástupom na MD. Problém je v tom že som písomne neoznámila zamestnávateľovi tehotenstvo 😔 , ale samozrejme o ňom vie. Môžem to oznámiť dodatočne, vo výpovednej lehote??? Prosím poraďte!

janka_pn
1. okt 2011

@agnes28 neviem, ale ak si ju dostala v tento piatok, tak si skus vybavit papier, ze si od piatku PN... to by si bola v ochrannej dobe 😒 , resp. sa daj teraz vypisat, ved ti bezi dvojmesacna vypovedna, ci?? drzim palec.

gapa
1. okt 2011

@agnes28
ak aj oznámiš tehotenstvo po doručení výpovede a v čase doručenia výpovede si nebola v zmysle Zákonníka práce považovaná za tehotnú a nebola ani v inej ochr. dobe (ako sama vieš a píšeš, si tehotenstvo písomne neoznámila aj s predložením potvrdenia od lekára), tak je výpoved platná. Ak to oznámiš teraz, tak ti síce bude plynúť výpovedná lehota od 1vého oktobra, ale prac.pomer neskončí posledným dnom výpovednej lehoty, ale posledným dnom ochrannej doby, tj. skončí posledným dnom čerpania rodič.dovolenky (lebo počas tehotenstva, Md a RD si v ochrannej dobe). Tiež mi takto skončil pp.

Pozor na to, že ak by si znovu otehotnela a násup na md by bol až "po" ukončení RD a prac.pomeru (čo i len 1den), tak by si podla terajších zákonov nemala nárok na materské.

Bohužial nebudeš mať nárok ani na odstupné, lebo si pred začatím plynutia výp. lehoty nepožiadala o skončenie pp pred jej plynutím. Podla Zákonníka práce už nie je súčasne nárok na odstupné a aj výp. lehotu. Je to ale od zaemstnávatela dosť chytrácke, že aj vzhladom na tvoje tehotentsvo a aj to, že ti dal výpoved v posledný den v mesiaci, tj. nemohla si si to ani rozmyslieť, či chceš odstupné alebo výpov. lehotu, lebo by si musela reagovať ten istý den.

agnes28
1. okt 2011

Janka: výpoveď som dostala v piatok, doručili mi to písomne lebo si čerpem dovolenku pred nástupom na MD (už viem prečo na tom tak trvali...). Len pochybujem či by ma lekár so spiatočnou platnosťou vypísal... ☹

gapa: Ďakujem, veľmi si mi pomohla. Tak mi treba, nemala som byť taká dôverčivá. Sme malá prevádzka, vždy sa takéto veci riešili ústne, bohužiaľ som na to doplatila že som nebola pedantnejšia...
A čo oznámenie o predpokladanom nástupe na MD? To by nebolo dostatočné? Pýtam sa len zo zaujímavosti, to oznámenie som im dala síce písomne v polovici septembra, ale niesla som to tam osobne a nenapadlo mi dať si prevzatie potvrdiť... takže nemám nič v rukách ☹
Ďakujem Vám za reakcie!

tin007
2. okt 2011

@agnes28 a ked si odniesla to oznamenie o nastupe na MD, tak ho predsa posielali do socialky, nie? tak poziadaj socialku o jeho kopiu a hned bude jasne, kedy presne vedel zamestnavatel o tom, ze si tehotna!
zavolaj na inspektorat prace (vsak na co tu su?!) http://www.safework.gov.sk/index.php?option=com... a skus sa s nimi poradit
mozno, ked pisomne napadnes tu vypoved tym, ze si v polovici septembra pisomne informovala zamestnavatela o tehotenstve, kedze si riesila nastup na MD, tak sa zlakne a vypoved stiahne

agnes28
2. okt 2011

@tin007 neposiela sa na sociálku až oznámenie od gynekológa? už si to nepamätám presne z 1. tehotenstva, ale tuším je na to tlačivo... toto bol len list napísaný mnou, keďže to po mne požadovali... že mám povinnosť min. mesiac dopredu to písomne oznámiť... každopádne sa chystáme s manželom ísť na úrad práce, tam nám snáď poradia či sa s tým niečo dá urobiť

tin007
2. okt 2011

@agnes28 no na socialku ide to tlacivo, potvrdene gynekologom, ale ide cez zamestnavatela, nie? urcite skus inspektorat, neposielala si napr. na personalne mail,z e prides za nimi s tym tlacivom, lebo si tehotna a potrebujes ho potvrdit, ci odovzdat? aspon nejaka pisomna zmienka, ci neexistuje

agnes28
2. okt 2011

@tin007 lenže ja som to tlačivo ešte neodovzdala, gynekológ mi ho dá až zajtra ☹ bohužiaľ nemám naozaj nič v rukách, vždy sme hovorili telefonicky...

agnes28
13. okt 2011

gapa : prosím mohla by si mi ešte poradiť? alebo aj iné žienky ktoré sa vyznajú? môj zamestnávateľ najnovšie tvrdí že nemám nárok na dovolenku. je to takto: som v TPP od r. 2007, do 26.6. t.r. som bola na RD. ďalších 17 dní, teda do 20. 7. som čerpala starú dovolenku. od 21. 7. som nastúpila a 5. 8. ma lekár vypísal na PN. Pracovala som 11 dní. na PN som bola do 15. 9., nakoľko zamestnávateľ žiadal aby som si vyčerpala dovolenku za tento rok než nastúpim na MD. tak som ukončila PN a čerpala dovolenku. lenže teraz som zistila že dovolenku mi neuznali a od toho 16. 9. mám v práci absenciu. je to komplikovanejšie, nechcem to tu celé rozpisovať, len potrebujem poradiť ako je to teda s tou dovolenkou? vraj nemám na žiadnu nárok lebo som odpracovala len 11 dní v roku. Ale veď dovolenka sa ráta aj za RD resp. MD, len sa kráti? alebo sa mýlim ?? prosím veľmi veľmi o radu ☹

gapa
13. okt 2011

@agnes28
odkedy si na md a kolko máš nárok na rok 20 či 25dní?

agnes28
13. okt 2011

na MD som od dnes a nárok mám 25 dní...

gapa
13. okt 2011

@agnes28
takže v r.2011 máš nasledovaný príebeh
1.1.-26.6. Rd (125dní neodpracovaných)
27.6.-20.7.+21.7.-4.8. čerp. dovol+práca (29dní odpracovaných)
5.8.-15.9. PN (30dní neodpracovaných)
16.9.-12.10. čer. dovolenky resp. absencia (19dní odprac.alebo neodpracovaných**********
13.10.-31.12. MD (57dní odpracovaných)

tj.spolu
I.verzia (ak čerp. dovol)
155 (t.j.100+21+21+13)dní neodprac a 86+19dní odpracovaných (tj.viac ako 60, tj. nárok na celoroč.dovolenku, ktorá sa kráti) = celoročná dovolenka krátená o 3/12tiny tj. 25-6 = 19 tj. presne, kolko si čerpala

II.verzia (ak nep.volno, ale to len ak ti ju predtým neschválili, ak schválili, nie je na to )
155+19dní neodprac.= 174= 100+21+21+21+11

gapa
13. okt 2011

@agnes28
pre presnosť, nárok na celoročnú dovolenku vzniká až po odpracovaní aspon 60dní tj. pred nástupom na md nemáš nárok na 19dní dovolenky, ale na menej dní dovolenky. Ale ak je predpoklad, že do konca roku vznikne nárok na dovolenku, tak môže zamestnávatel túto dovolenku umožniť čerpať aj pred vznikom nároku na túto dov. Ked už ti ju raz schválili, tak je nefér, ked to takto riešili absenciou, lebo máš nárok na presne tolko dní dovolenky, kolko je v obd. 16.9.-12.10 tj. 19dní

agnes28
13. okt 2011

@gapa nuž jeden z ich argumentov je že mám výpoveď k 30. 9. takže vo výpovednej lehote by mi už nemal vzniknúť nárok na dovolenku? PP by mal skončiť k 30.11. ale som v ochrannej dobe takže VL potrvá až do konca RD.
je to veľmi nefér, lebo kvôli ich žiadosti o vyčerpanie dovolenky som ukončila PN, ak by som sa na nich vykašľala, a ostala PN bola by som chránená a nemala takéto problémy.
Tej II. verzii celkom nerozumiem. ak mi neschválili dovolenku? alebo? 🙂

gapa
13. okt 2011

@agnes28
to mi tu ešte krpatý dobehli a teda neviem, sa už celkom sústrediť.

aj počas výpovednej lehoty vzniká nárok na dovolenku

tak ak to bolo tak, že ťa PíSOMNE?? žiadali o čerpanie dovol.pred nástupom na md a počas tej doby ti dali výpoved, tak je to ozaj ...,
kedy si prevzala výpoved? a aký je to paragraf?? dôvod? a oznámila si im písomne tehotenstvo s doložením lekárskeho potvrdenia a máš to od nich podpísané? kedy?

agnes28
13. okt 2011

@gapa takže by mi to vychádzalo... nuž k druhej časti Tvojej odpovedi musím napísať že všetko je pre mňa ZLE. o dovolenku ma požiadali telefonicky, výpoveď mi zaslali písomne a prevzala som ju 30. 9., par. 63 ods. 1 písm. b - z dôvodu nadbytočnosti pre zrušenie mojej pozície (mimochodom zrušená bola k 1. 9. a v októbri mi vyčítajú že som od 16. 9. nenastúpila do práce... ale na akú pozíciu to neviem??? ) tehotenstvo som oznámila ústne. čiže nemám nič. písala som o tom o pár príspevkov vyššie...

gapa
13. okt 2011

@agnes28
a predpokladám ani schválenie dovolenky nemôžeš dokázať (to asi málo ludí si robí pre seba kopiu) a ani dodatočne si neoznámila tehot. podla ZP? a oni ti povedali, kedy máš pn skončiť?

gapa
13. okt 2011

@agnes28
a ešte kedy si im dala žiadost o materské (tj. odkedy vedeli, kedy nastupuješ na md)? časová postupnosť všetkých týchto vecí je podstatná k listu, čo by som im napísala. a teda či niečo z toho máš aj podpísané, čo vlastne išlo cez papiere

agnes28
13. okt 2011

@gapa žiadosť o materské som odoslala 4. 10. takže ďalší deň prepokladám že to mali. ukončenie PN som si vyrátala na základe ich informácie, na koľko dní dovolenky mám nárok. samozrejme ústnej informácie 😠

agnes28
14. okt 2011

@gapa prosím ak sem ešte nakukneš, mám pocit že sa chcú odvolať na § 101 zákonníka práce... teda že nemám tých 60 dní skutočne odpracovaných... nikde som nenašla ako sa tento § vysvetľuje...
a ĎAKUJEM TI za ochotu že si sa mi venovala, je super že je tu niekto ako Ty 🙂

gapa
14. okt 2011

@agnes28
k podaniu výpovede 30.9.2011 máš odpracovaných len 29dní (27.6.-4.8.) + príp. 11 dní (čerpanie dovolenky 16.9.-30.9) = 40dní, tj. bez ohladu na to,či si odpdracovala 29 alebo 40dní len nárok na 1/12tinu celoročného nároku = 2dni, ale vzhladom na to, že vedeli, že nastupuješ na MD, k akému dátumu robia výplaty a kedy to už vedeli, to už neviem, či sa budú dohadovať, že to vedeli až toho cca 5.10??, že ti prac.pomer bude pokračovať, tj. do konca roku budeš mať odpracovaných potrebných aspon 60dní, tak to už je na nich. Ale minimálne 2dni máš nárok určite takže absenciu môžu dať max. 9dní za september. Ono je to ozaj o tom, či ti tú dovolenku schválili a o tom, či vedeli. Je to dosť o vzťahoch, ak nemáš k tomu doklady.

dalo by sa k tomu popísať, ako by som asi na nich išla, ale bohužial nemám čas a ak nepoznám konkrétnu situáciu, ťažko. ONo tá osoba, čo ťa presvedčila ukončiť pn, by si ozaj zaslúžila, ak ti dala potom absenciu od toho 16.9. ak tomu rozumiem správne. Ale aj tak ti za rok 2011 vzniká minimálne 17dní nároku na dovolenku a potom aj za rok 2012 ti vznikne nárok na dalšiu dovolenku, ktorú ti musia pri ukončení prac.poemru preplatiť. MOžno by som to vyrátala a povedala, že to je číslo v prípade, že nezvýšia 34týž. na 40týž. dovolenky a potom ti to jednorázovo musia vyplatiť pri ukočnení rd. Či nie je výhodnejšie pre nich ti to vyplatiť postupne v sept. výplate, okt. časť a pri ukončení pp len zvyšok za rok 2012.

ked ťa žiadali o čerpanie dov.pred md, tak vedeli, že nemáš nárok na dovolenku podla § 101 ZP, lebo ani vtedy si nemala odpraovnaých 60dní, ale na vzhladov na § 113 ods.1 si predpokladala, že ti ju poskytujú z dôvodu, že ti do konca roku nárok vznikne, lebo vedia, že nastupuješ na md a aj dni čerpania md sú považované za odracované dni. A v tom nebola žiadna zmena ani v čase podania ti výpovede. Vedeli tiež, že ked ti dajú výpoved a dna 30.9. nepožiadaš o ukončenie pp s odstupným, tak budeš mať s istotou odpracovaných aspon 60dní, lebo o md vedeli a teda vedeli, že tvoj pp skončí až ukončením RD, ak nepodpíšeš nejakú dohodu.
Tj. ak vedeli o md, vedeli, že si nepožiadala o odstupné, tak museli vedieť, že pp potrvá do 31.12.2011, tj. vznikne ti nárok na celorč.dovolenku, a v tom sa nezmenila situácia, aká bola v čase, ked ťa žiadali o ukončenie pn a čerpanie dovolenky. A je nefer, ak teraz menia svoj názor. Nemáš síce šancu im to dokázať, ale by som na nich apelovala, že situácia sa vlastne pre nich nemenila. A ty v takom prípade nielen prídeš o príjem, ale si pravdepodobne budeš musieť platiť za obd. absencie aj zdrav.poistenie (ak teda staršie dieťa nie je s tebou doma, resp. chodí do škôlky na max. 4dni, v takom prípade môžeš byť poistená štátom ako osoba riadne osobne a celodenne sa starajúca o dieťa do 6rokov). Ak by chceli pritlačiť, tak môžu za každý den absencie ti krátiť dovolenku, ale to asi nespravia, lebo to by museli najprv prerokovať, napr. na absenciu ta mali upozorniť ... a kedže nič nerobili predpokladám až teraz, tak skôr nevie mzdárka čo s tým, možno v jej prípade ide len o to, že nevie vyrátať správne nárok na dovoelnku za rok 2011 a myslí si, že nemáš ti ani do konca roku nárok na takúto dovolenku nevznikne. MOžno len v tom je problém, To by bolo ešte dobre a len treba to mzdárke vysvetliť, opísať údaje, čo som ti uviedla a odvolať sa aj na § 144 o tom, že dni MD sa rátajú ako odpracované. To že ti pp trvá predpokladámvie, že si v ochr. lehote a končí tvoj pp nie 30.11. ale až posledným dnom Rd podla § 64 ods. tuším 2 ZP. Toto si ujasni s nou, či tomu rozumie. Povedz, že máš známu mzdárku (lepšie ako sa odvolávať na internet).
A povedz, že ak neverí, tak napíšeš na Inšpektorát práce bez uvedenia názvy ich firmy a dáš si od nich odobriť, či nárok na tolko dovolenky máš a tvoj pp pokračuje a môžeš ju čerpať celú už od 16.9. do 12.10. Nech vie, že sa vieš obrátiť aj na takéto úrady, možno toto ju presvedčí a aby videla, že nechceš im zase narobiť zle (nechceš podať na nich IP, len chceš to, čo ti patrí). A aj im to povedz, že nechceš im zle (aj ked tá výpoved bola veru nefér, myslím sme to rozoberali), ale oni ti tým urobili velkú stratu aj z dôvodu platenia zdr.poistenia a to si len urobila, o čo ta žiadali a čo si v dobrej viere spravila. Ale kedže si si ujasnila, že nárok na tú dovolenku 19dní ti do konca roku s istotou vznikne, nechceš o nič viac len to, čo ti patrí. Ak ti nechajú tú absenciu, tak ušetria 2dni tvojej dovolenky, ale či im tie 2dni za to stoja???

(nestíham tento príspevok si skontrolovať a upraviť, tak to ber s rezervou, ak by sa veci opakovali, či boli tam nejaké nepresneosti)
ujasni si, či vie, že pp pokračuje a či vie, že md je dnom odpracovaným vid cca § 144 ods.3 či 4 a že môžeš dovolenku čerpať pred jej vznikom vid § 113 ods 1 aj ked toto posledné asi vie.

agnes28
15. okt 2011

@gapa ďakujem ti krásne, po prečítaní tvojho príspevku som volala so šéfom, no veru niektoré veci boli preňho novinka, napr. §113, hoci predtým z neho pri výpočte dovolenky vychádzali, ale ten výpočet nerobil šéf... mám pocit že istá osoba mi tam chce uškodiť ako len môže. zatiaľ sa nevyjadril, chce si to overiť. ono mzdárka tam veľmi nerozhoduje, urobí čo jej povie šéf... práve dokončujem list, ktorý im pošlem a uvediem v ňom všetko čo by mi mohlo pomôcť. uvidíme ako zareagujú. otázne je či to opravia a so spiatočnou platnosťou mi zrušia absenciu a dajú dovolenku. už som taká napálená že som rozhodnutá sa brániť všetkými možnými prostriedkami, ak sa nebudú chcieť dohodnúť...
ďakujem ešte raz!

gapa
15. okt 2011

@agnes28
tak dúfam, žeto dobre dopadne v tvoj prospech a to opravia. Daj potom vedieť. 🙂

kacenka1111
15. okt 2011

Ahoj, potreboala bych taky poradit 😖 Jsem ve zkusebce, zamestnavatel mi oznamil, ze ZD se nepreklene do PP z duvodu nadbytecnosti. Konci mi k 30.10. Jsem jiz 14 dnu na PN, pricemz cca v polovine jsem zjistila, ze jsem tehotna. Oznamila jsem to jen ustne. Jak dal postupovat? Chci z te prace odejit, ale jeste musim byt na PN. No...a ted - kdyz dam v pondeli ukoncenou PN ( tedy k tomuto pondeli), kdy vypoved? Mam donest v pndeli do prace PN a s tim i vypoved ( v ZD ) k pondelnimu datu, nebo k uternimu? jak by to bylo? Uz tam nechci byt ani hodinu fyzicky. K jakemu dni vypoved? Pokud nastane druha varianta a zustanu doma dele, tedy cca do 30.10., bude to stejne...Ale pokud budu doma treba mesic - to uz budu mit po ZD, jak to pak je? Pujdu asi na dohodu, ne? Totiz ted v patek jsem tam byla a bylo mi oznameno, ze jsem si vymyslela papiry ze socialky, neschopenku apod (nesla jsem je okopirovane, pac mi neverili - podvodna firma, ale zjistila jsem to pozde a tak se lekli meho tehotensti, ze budou muset platit ) a bylo mi receno, ze jakmile ukoncim PN, dostavam vypoved. Predem moc diky, snad je to srozumitelne 🙂

strihalka
15. okt 2011

@kacenka1111 Moja ja bych jim to hlaven nerikala jen ustne ale urcite napsat na papir, bo ustne ti muzou rici ze si jim nic nerekla a muzu te vyrazit okamzite a zadne reci okolo.....pokud to budes mit na papire, ze si teu, take to oznameni a oni to museji podepsat, tak si od te chvile vevyhode a ov ochrane, pak chod na riziko a a mas to🙂
jinak za tebe neplati zamestnavatel ale stat

kacenka1111
15. okt 2011

@strihalka no oni mi delaji dost dusno a posilaji porad kontroly, snazi se me nachytat, aby me vyhodili a pro me se to stava neunosne....jsem z nich na nervy....hlavne by mi zadny, ale opravdu zadny papir nepodepsali, ani kdyby museli 😠 no....a kdyz skoncim a pichnu se na UP? nebo muzu byt osvc...co je vyhodnejsi? myslim pro materskou a rodicovskou? uz mi tu jedna mamca psala, ale ja to stejne moc nechapu...asi to ukoncim za tech 14 dni a jak je to prosim te s temy daty? ke kteremu dnu abych uz tam nemusela sedet u pc, ale mohla jim frknout po ukonceni vypoved a sla? nebo oni mi ji chteji dat, co je lepsi? dat ji nebo si ji nechat dat?

strihalka
15. okt 2011

@kacenka1111 tak jim to posly doporucene do vlastnich rukou to museji prevzit a pokud ne, ty mas papir ze jsi jim to poslala, ale ze oni jako firma to neprijali to uz bude jejcih problem, takhle se to resi standartne,n nechces podepsat?poslem ti to doporucene...ppokud chce jit na osvc tak jedine s tou podminkou ze si platis sama maximum co muze, jiank se ti neoplatia uz vubec ne, pokud neams myslim ze urcite dni na osvc..bo to nemaji z ceho vypocitat....
s temi datumy netusim☹