Môžem dostať v tehotenstve výpoveď?

susika
17. feb 2007

ahojte baby. prosém vás poradte, ak niektorá sa v tom vyzná.som v 10 týždni tehot. a akurát som našla inzerát v novinách od mojho zamestnávateľa na moju pozíciu. može mi zamestnávateľ dať výpoveď pokial ešte nie som na materskej ale som tehotná?viem, že pokým som PN, mi ju dať nemože. desím sa toho ak mi PN skončí, čo bude potom.Nemám ani vychádzky, lekár síce povedal, že nie som riziková, ale na začiatku som mala nejaké problémy, tak aby sa to nezopakovala. Najhoršie je, že nemám ani vychádzky a partner robí v zahraničí, takže nákupy a podobné veci sú nulové, iba požiadať rodičov a tý bývajú 20 km odo mna.prosím vás poradťe. Idem ešte mrknúť nejaký zákonník práce, či tam niečo objavím. ďakujem🙂))

pietra
17. feb 2007

Ako tehotnú ťa vyhodiť nemôže. Ale za tehotnú sa považuješ až vtedy, keď to zamestnávateľovi písomne oznámiš.

dendisa
17. feb 2007

pokud nejsi ve zkušební době, nemůže. V těhotenství nejde rozvázat pracovní poměr. Většinou to řeší zaměstnavatel tak, že Ti navrhne, ať jdeš do řádné mateřské na nemocenskou. Protože třeba nechce riskovat, že začneš mít problémy, a on bude bez náhrady (nikdo nestihne zaučit tu po Tobě).
A nemocenskou Ti dneska napíše každý obvoďák nebo gynekolog na požádání. Nebo skoro každý, BOHUŽEL!

dendisa
17. feb 2007

výpovědní lhůta je stejně dva měsíce, takže kdyby Ti dal výpověď, jsi v ochranné lhůtě, ne?

susika
autor
17. feb 2007

OK pietra, písomne oznámim? ja som došla po prvej PN, ktorá mi trvala do 14.2. a došla som už aj s preukazom, ktorý som ešte len vtedy dostala, po prvom "ozajtstnom" ultrazvuku.takže o tehot. vedia. nechceli si, vlastne ani neviem, či je to potrebné, ten preukaz ani ofotiť. takže porad teda akou formou im mám napísať, že som tehotná. som sa práve spojila s kolegynou, ktorej som vynadala ako to spravili poza chrbát. slúbila, že mi to poobede povie, tak som zvedavá

mimi109
17. feb 2007

susika nema pravo ta vyhodit si chranena zakonnikom prace co to je za inteligenta ak to nevie 🙄 😠

pietra
17. feb 2007

susika, poslala som ti do internej pošty vzor listu, ktorý som dala zamestnávateľovi ja. On totiž zákonník práce hovorí, že za tehotnú sa považuješ až vtedy, keď to písomne oznámiš. Čiže nestačí, že si to zamestnávateľovi povedala. Normálny by to bral aj tak do úvahy, ale však to poznáš. Preukaz asi netreba fotiť, ja som len ako prílohu priložila fotokópiu titulnej strany preukazu.

susika
autor
17. feb 2007

ďakujem, už som to zbúchala. v pondelok tam pošlem moju polovičku. no to som celá ja, mohla som to urobiť hned a mala by som po stresoch.a vidíš, dobrý nápad, priložiť aspon tú prvú stranu preukazu.

rainbow
17. feb 2007

ahojte, baby mne naša mzdárka tvrdí, že ona sa nikdy nestretla s tým, že to treba písomne oznamovat a to už má dlhoročnú prax, že to v ZP nie je..

dendisa
17. feb 2007

taky si myslím, písemně se oznamuje, kdy nastupujete na mateřskou a do kdy!
protože i když vám dá výpověď, jste v ochranné lhůtě. To je totéž, jako když dostanete výpověď, a teprve pak zjistíte, že jste v té době byly těhotné. Výpověď díky ochranné lhůtě neplatí.

nici
17. feb 2007

pietra ma pravdu, tehotnu ta podla zakona vyhodit nemoze a nemoze vyhodit ani matku s dietatom na materskej do veku troch rokov....ale samozrejme presne, ako napisala, musis to dat zamestnavatelovi pisomne, ze si tehotna....ja som si vyhlasenie napisala sama, ze som tehu, dala podpisat sefke, ofotila prvu stranku tehotenskej knizky a odniesla na personalne....

dendisa
17. feb 2007

teda pokud se nejedná o ukončení pracovního poměru na dobu určitou nebo ve zkušební době. Ale to už jsem psala 🙂

dendisa
17. feb 2007

na personálním se archivuje POUZE oznámení o nástupu na mateřskou a později se dokládá rodný list dítěte. Ostatní dokumenty nejsou povinné.

nici
17. feb 2007

dendisa o tom nastupe na matersku, to ti ma dat potvrdeny papier tvoj lekar - gynekolog, ktory sa o teba pocas tehu stara 🙂 ...mne ho davala moja gynekologicka a zaniesla som ho na personalne...a presne potom aj rodny list dietata....
mne pravnicka ( z rodiny ) hovorila, ze urcite mam zaniest pisomne oznamenie, ze som tehotna podpisane mojou nadriadenou na personalne....co tam s tym uz robia, je mi jedno, ale ja som si nechala od toho kopiu a hotovo 😉 a mam ju dodnes 😉

dendisa
17. feb 2007

no, dělám na personálním a všechny matky to nosily napsané vlastní rukou, bez potvrzení lékaře. Potvrzení o tom, že je žena těhotná, slouží pouze jako průkazný prostředek v případě, že chce snížit úvazek, přeřadit na méně náročnou práci nebo odmítnout práci přesčas, a v noci. Zaměstnavatel má právo si vyžádat potvrzení lékaře, ale u nás se to nedělá. Jelikož když žena nastupuje na mateřskou, přihlašuje se zvláštním kodem na zdravotní pojišťovnu, a ta si to pak dále řeší (s lékařem).
Sama nevidím smysl v tom, dávat oznámení o těhotenství, když žena nechce žádné úlevy, vyhodit ji nemohou každopádně, i když to neohlásí předem, a když nastoupí na mateřskou neoprávněně, pojišťovna si to ošéfuje 🙂.
Ale slovenský Zákoník práce neznám 🙂

nici
17. feb 2007

mne radila to radsej napisat, ze keby ma chceli vyhodit priklad, nikdy nevies, i ked ja som s nimi spory nemala a vychadzali sme spolu perfect gut 🙂 , fakt nikdy nevies potom, ze oni mozu tvrdit, ze vsak sme to nevedeli, ze ste tehotna a tak a hlavne, ze to teda zakon pozaduje, aby to tehotna potvrdila zamestnavatelovi pisomne a tak je chranena zakonom voci vypovedi.... 🙂
ja ale tiez neviem, ako je to v Cechach 😉

dendisa
17. feb 2007

no, u nás tě prostě vyhodit nemůžou 🙂. Je prokazatelné i zpětně, kdy jsi otěhotněla, že jo. U nás je žena chráněna proti výpovědi, aniž by cokoliv podepsala, a vlastně aniž by věděla, že je v tom 🙂. A to, že to zaměstnavatel "nevěděl" a výpověď by mohla platit, je zavádějící. On to totiž může zaměstnavatel zjistit ještě dříve než ty: uvidí, že jsi divná, chodíš často čůrat, zalekne se, že bys mohla být těhotná a vyhodí tě. Protože ty to ještě nevíš, a nedala jsi to písemně. Kolikrát to ženská zjistí až ve vyšším stádiu těhotenství. To je blbost, ne?

nici
17. feb 2007

to je tiez pravda 😉 ma to vtedy ani nenapadlo....ale urobila som to tak, ako mi poradila.... 🙂

mimi109
17. feb 2007

moja segra to v robote len povedala nadriadenej a hned sla na MD lebo robila v ustave s postihnutymi detickami ale ziadne pisomne oznamnie ze je tehu nemusela poslat len ziadost o 3oj rocnu MD muslela poslat ked uz mala babo narodene

pietra
18. feb 2007

rainbow, v zákonníku práce to je, v paragrafe 40, bod 6 : "(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske
potvrdenie."

Toľko hovorí náš Zákonník práce. A samozrejme záleží od zamestnávateľa. Kamoška to v práci povedala, nič písomne nedávala a akceptovali to a ešte jej prácu aj všemožne uľahčujú. Ale pre istotu je lepšie dodržať to, žo je v zákone. Ja som lekárske potvrdenie ale nedávala, okopírovala som prvú stranu tehotenského preukazu. Veď sú tam moje údaje, aj pečiatka gynekológa, tak som to brala ako to potvrdenie.
Je ale pravda, že som sa k riaditeľke nedostala priamo, tak som to nechala prevziať jej asistentkou (nechala som si na kópii potvrdiť prevzatie) a riaditeľka na druhý deň prišla za mnou a tiež vravela, že sa ešte nestretla s písomným oznamovaním. Ale ja som si vravela, lepšie urobiť niečo, ako si potom trieskať hlavu, že som to neurobila.

dendisa
18. feb 2007

pietra: pro účely tohoto zákona znamená, že od doby ohlášení máš právo na usnadnění práce, vyhodit tě prostě nemůžou, ani když to neoznámíš. Tento paragraf neříká, že pokud neoznámíš těhotenství, zaměstnavatel ti může dát výpověď. Prostě nemůže.

Nedoporučuju kopírovat těhotenský průkaz. Zbytečně odkrýváte soukromé údaje. POkud to chcete oznamovat, nechte si napsat zprávu od doktora - kopie nějakého průkazu stejně není platná, pokud si ji nenecháte ověřit notářem. Takovou kopii vám udělá v corelu každý. Kdežto papír od gynekologa s jeho podpisem a razítkem pro vás neznamená žádné prozrazení citlivých údajů a je to nenapadnutelné.

pietra
18. feb 2007

dendisa, lenže Zákonník upravuje aj výpoveď a tam je potom len napísané, že nemožno vyhodiť tehotnú. Ale tá tehotná sa predtým definuje ako tá, ktorá to písomne oznámi. Prečo by sa ten paragraf vzťahoval len na uľahčenie práce?

dendisa
18. feb 2007

protože to, že je žena těhotná, je jasné ze zprávy doktora. Ten uvede, kdy otěhotněla, a to lze doložit i zpětně. Pokud dostaneš výpověď a zpětně zjistíš, že jsi byla v tudobu těhotná, výpověď je neplatná. Doktor Ti kdykoliv potvrdí, že je to pravda.

Paragraf se nevztahuje jen na ulehčení práce, pokud chceš, aby s Tebou bylo nakládáno, jako s těhotnou, oznámíš to. Pak teprve takto s Tebou nakládáno bude. K tomu zaměstnavatel to potvrzení potřebuje.
S výpovědí to nijak nesouvisí.Už jsem to tu několikrát psala - jako těhotná máš nárok na odmítnutí práce přesčas, práce v noci, přeřazení na méně náročnou práci, a pak jsou i práce, které jako těhotná nemůžeš vykonávat vůbec. K tomu slouží oznámení, že jsi těhotná.

dendisa
18. feb 2007

taky předem neoznamuješ, že jsi člověk, nebo máš hrb, ne? To bys musela písemně oznamovat úplně všechno. Těhotenství je fakt, je nenapadnutelný a je naprosto jedno, jestli jsi to oznámila nebo ne.

dendisa
18. feb 2007

a už mě to nebaví, zeptejte se na sociálce!

emjee
18. feb 2007

sme to uz intenzivne riesili v tychto temach:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

baby, inak myslim, ze sa hadate zbytocne, pretoze kazda hovorite o niecom inom - jedna o situacii na slovensku, jedna v cechach

neviem ako je to v cechach, ale na slovensku plati, co napisala pietra = pred zamestnavatelom (a zakonom) si tehotna len vtedy, ked mu to das na papieri, je jedno ci chces byt len preradena na iny druh prace (alias ulahcenie ci ako to tu nazyvate) alebo chces byt chranena pred vypovedou

toto pisomne oznamenie je 1. vec
2. vec - treba rozlisovat v akom si pracovnom pomere:
- ak si v prac. pomere na dobu neurcitu, das papier o tehotenstve a zamestnavatel ta nielnze nemoze vyhodit, ale mas sa po materskej a rodicovskej dovolenke aj kam vratit
- ak si v prac. pomere na dobu urcitu, zamestnavatel ta sice nemoze vyhodit, ale po uplynuti tejto doby ti nemusi predlzit zmluvu (defakto to znamena, ze sa po materskej nemas kam vratit; v pripade, ze ti skonci doba urcita este pred nastupom na matersku a zamestnavatel ti ju nepredlzi, zostanes nezamestnana este pred materskou - toto sa da "obist" len hodenim sa na PN este pred nastupom na matersku, ale po ukonceni materskej sa nemas kam vratit)
- ked si v skusobnej dobe - mas jednoducho smolu, v skusobnej dobe ta mozu prepustit hocikedy bez udania dovodu, aj ked si tehotna - preto neodporucam otehotniet pocas skusobnej doby, resp. ak sa uz stalo, tak pockat s ohlasenim tehotenstva kym uplynie skusobna doba

emjee
18. feb 2007

v cechach plati od 1.1.2007 Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

§ 155 Rozvázání pracovního poměru
Výpovědí může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní a se zaměstnankyní trvale pečující o dítě mladší než tři roky jen zcela výjimečně v případech uvedených v § 46 odst. 1 písm. a) a b) a v § 53.

§ 46
(1) Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
...

§ 53
(1) Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr jen výjimečně, a to pouze tehdy,
a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců,
b) porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem.
(2) Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. O počátku a běhu měsíční lhůty platí obdobně ustanovení § 46 odst. 3 a 4.
(3) Zaměstnavatel nemůže okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní ani se zaměstnankyní nebo zaměstnancem, pokud trvale pečují o dítě mladší než tři roky; může však s nimi, s výjimkou zaměstnankyně na mateřské dovolené (§ 157 odst. 1) nebo zaměstnance v době rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, z důvodů uvedených v odstavci 1 rozvázat pracovní poměr výpovědí.

zatial som nenasla, ze by v ceskom zakonniku prace bola definovana tehotna zena tak ako je to na slovensku - z toho vyplyva, ze v cechach netreba davat pisomne oznamenie o tehotenstve, no na slovensku ano

beli
26. mar 2007

ahoj chcela by som sa spytat ako to je ked som bola zamestnana na dobu urcitu a bola som na ryzikovom tehotenstve a moj zamestnavatel mi dal vypoved mal na to pravo?ak sa najde niekto kto by mi vedel poradit bola by som velmi rada lečbo v zakonoch sa nevyznam dakujem

emjee
26. mar 2007

beli ak si bola zamestnana na dobu urcitu a nepredlzil ti zmluvu, tak na to pravo ma
ak si bola vsak zamestnana na dobu urcitu napr. do 30.6.2007 a dal ti vypoved k 30.4.2007 na to tiez pravo ma, ale len v pripade, ze si mu pisomne neoznamila, ze si tehotna, inak nie (len pri zavaznom poruseni prac. discipliny)
ak si bola v skusobnej dobe ma pravo ti dat kedykolvek vypoved bez udania dovodu

neviem ci ti to takto staci, napis pripadne podrobnejsie (datumy - kedy si dostala vypoved, do kedy si mala zmluvu ..., ci si oznamila tehotenstvo pisomne)

sppring
28. mar 2007

ahojky..

emjee - jde videt, ze se vyznas v paragrafech 🙂 ja mam pripad jen teoreticky 🙂 mam prac. smlouvu na dobu urcitou /do 1.10./ v kvetnu se chceme zacit snazit o mimi, takze kdybych byla do tohoto data tehu,tak mi asi smlouvu neprodlouzi, ze? ale kdybych sla treba na nemocenskou pred timto datem, tak mi ji prodlouzi?? Diky za info... 😉

alex21
29. mar 2007

sppring neviem ako je to v ČR ale u nás na slovensku platí, že zmluva uzavretá na dobu urcitú končí dnom, ktorý je na zmluve a je jedno ci si tehotná alebo na PN. Ak je niekto na PN tak mu bude plynut do ukoncenia PN. Ale pracovná zmluva bude ukončena tým dátumom, ktorý je na nej. To či sa zamestnávatel rozhodne ju predĺžiť alebo uzavrieť novú je len na nom.