Môžem dostať v tehotenstve výpoveď?

susika
17. feb 2007

ahojte baby. prosém vás poradte, ak niektorá sa v tom vyzná.som v 10 týždni tehot. a akurát som našla inzerát v novinách od mojho zamestnávateľa na moju pozíciu. može mi zamestnávateľ dať výpoveď pokial ešte nie som na materskej ale som tehotná?viem, že pokým som PN, mi ju dať nemože. desím sa toho ak mi PN skončí, čo bude potom.Nemám ani vychádzky, lekár síce povedal, že nie som riziková, ale na začiatku som mala nejaké problémy, tak aby sa to nezopakovala. Najhoršie je, že nemám ani vychádzky a partner robí v zahraničí, takže nákupy a podobné veci sú nulové, iba požiadať rodičov a tý bývajú 20 km odo mna.prosím vás poradťe. Idem ešte mrknúť nejaký zákonník práce, či tam niečo objavím. ďakujem🙂))

emjee
29. mar 2007

suhlasim s alex

maja5
14. nov 2008

dobrý den prosím vás o radu som v piatom mesiaci tehotenstva a som na PN. o svojom tehotenstve som písomne informovala aj zamestnávatela ale teraz v našej firme robia hromadné prepúštanie tak sa bojím či by sa to mohlo týkať aj mňa alebo čo by sa stalo keby kvôli krachu zatvorili našu firmu.dakujem

wsmoulinkaa
14. nov 2008

ahojky...pokud máš smlouvu nemůže tě propustit, protože jsi v ochranné lhůtě. Zaměstnavatel tě nemůže prostit, když jsi těhotná anebo na neschopence. Měl by ti najít náhadní práci, pokud nemůžeš z nějakých důvodů tu dočasnou konat, třeba se taháš s těžkymi věcmi atd. A pokud krachnete, tak to nevím. Já mám podobnou situaci....jsem v 7tt a na neschopence a šéfová mi každý týden volá, jestli vůbec přijdu do práce, jak to mám asi vědět?? Rekla jsem až mi bude dobře tak přiju....nestačí ji to, sehnala by náhradu, ale nechce platit dva lidi, pokud pak přijdu...je to tak trapnýý. Mahí smůlu, až mi bude dobře prostě půjdu a do ted at si tam dělaj co chtěj!!!!

lienocka235
15. nov 2008

(3) Zákaz výpovede sa nevzahuje na výpove danú zamestnancovi
a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),

§ 63 ods. 1 písm. a),(1) Zamestnávate môže da zamestnancovi výpove iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestuje zamestnávate alebo jeho as,

je to trosku zle nakopirovane.. zo zakonnika prace.. mozes si to tam pozriet...

teda Maja5..
ak ide o hromadne prepustanie.. a rusi sa cely zamestnavatel alebo jeho cast.. tak potom na teba ako tehotnu zamestnankynu Neplati zakaz vypovede.. a mozes tu vypoved dostat... ALE ... netreba zabudnut ze mas zo zakona narok na 2 mesacne odstupne... ku dnu vypovede s a prihlasis na UP kde predlozis.. fotokopiu PN..

gapa
15. nov 2008

súhlasím s lienočkou v tom, že ak sa ruší zamestnávatel, tak v takom prípade môže dostať aj tehotná výpoved podla § 63 ods.1 písm.a).
je aj nárok na odstupné bud dvoj alebo trojmesačné (ak trval prac.pomer u toho istého zamestnávatela aspon 5rokov).

po ukončení PP sa treba zahlásiť na zdrav.poistovnu s dokladom o poberaní nemocenského (predpokladám rozhodnutie so SP, aj ked ho väčšínou neposielajú), PN-ka samotná vraj nejstačí, lebo tá nie je dokladom o tom, že nemocenské aj poberáš.
Na UP ta nezaevidujú počas PN-ky.

Od ukončenia prac.pomeru už nebudeš poistená nemocensky, dôchodkovo a ani v nezamestnanosti.

Na materské budeš mať nárok v ochrannej lehote (ak máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom), ktorá je pre ženy, ktorým skončilo nemocenské poistenie počas tehotenstva 6mesiacov od ukončenia nem.poistenia (ak nebudeš mať ovšem do nástupu na MD iné nem.poistenie, v tom prípade by ochranná doba neplynula).
Ak máš dlhodobý prac.pomer a bude ukončený v r.2008, tak sa materské vyráta z r.2007, ak sa PP skonči v r.2009, tak sa materské vyráta z r.2008.

maja5
20. nov 2008

lienocka a gapa dakujem za informácie ale chcela by som sa ešte opýtať lebo sa moc nevyznám v týchto veciach.v decembri 2008 budem mat ukončený PP lebo bude firma zatvárať a som už od začiatku tehu na PN tak ako to bude vlastne s tými 270 dňami? a potom od januára by som si to vlastne mala všetko platiť sama ak sa počas PN neevidujem na UP. budem mať nárok na materské. dakujem

gapa
20. nov 2008

maja,
som ti odpovedala v predchádzajúcom príspevku. či splníš podmienku 270dní??? Ak prac.pomer trvá, tak aj dni PN-ky sa rátajú do dní nem.poistenia. No či ich máš 270, musíš vedieť sama. Nie som jasnovidec. Nenapísala si, kedy tvoj PP vznikol.

aj o zdrav.poistení som už písala, ak budeš nadalej pokračovať v PN a poberaní nemoc, platí za teba štát ZP, ale treba zájsť na ZP.

ostatné poistenia (nemocenké, dôchodkové, v nezamestnanosti) nie su nevyhnutné.
Ak by si sa však dobrovolne nemocensky poistila (čo v tvojom prípade neodporúčam!!!, pre teba je neskoro), tak by si nárok na materské "zo zamestnania" nemala, neplynula by ti z neho ochranná lehota (vid vyššie) a materské z DNP by bolo len minimálne.
Ak sa dobrovolne nemocensky "nepoistníš" a splnaš aspon 270dní..., tak nárok na materské mať budeš.

dhk
30. dec 2008

ahojte baby. poradte prosim. som na Vs v poslednom rocniku. popritom robim od 1okt.na polovicny uvezok takte 1.1 mi konci skus. doba este som to neoznamila,aj mam z toho strach..ale ak to urobim pisomne uz by ma nemal vyhodit teda dufam. v oktobri som este netusila, ze som uz vlastne v 4tyzdni dakujem

gapa
30. dec 2008

ak už nie si v skúšobnej dobe a oznámiš tehotenstvo v zmysle zákona s predložením potvrdenia od lekára vid zákonník práce § 40 ods.6, tak ti nemôže dať výpoved, si v ochrannej dobe vid ZP § 64.

Škoda tých pár týždnov. Ak si začala pracovať už ako tehotná a predtým si žiadny prac.pomer nemala, tak predpokladám, nárok na materské ti nevyjde, len na rodič.príspevok (je potrebných 270kalend.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom) ☹

bodka13
30. dec 2008

dhk...píšeš že ti končí skúšobná doba a akú máš prac.zmluvu?
doba neurčitá-si v ochrannej lehote a nemôže ťa prepustiť
doba určitá-do skončenia zmluvy k určitému dátumu by ťa nemal prepustiť ale po uplynutí tejto doby s tebou asi nepredlži prac.pomer,nie si v ochrannej lehote
.....aspoň tak som to pochopila ja zo ZP

gapa
31. dec 2008

bodka, áno, pri ukončení PP na dobu určitú nejde o výpoved. Len voči výpovedi zo strany zamestnávatela je v ochrannej dobe. Ostatnými spôsobmi však PP môže skončiť (dohodou, výpovedou zamestnanca, uplynutím doby, v skúšobnej lehote, ak sa ruší firma ...)

amsi
2. jan 2009

Ahojte, doktor ma vypísal na PN, na ktorej budem až do začatia materskej. Ako mám oznámiť zamestnávateľovi, že už do práce neprídem. Musím priniesť aj potvrdenie, že som tehotná alebo stačí priniesť PN a pritom mu len ústne oznámiť, že som tehotná.

gapa
2. jan 2009

amsi,
záleží od teba. Ak si na PN, tak si vlastne v ochrannej dobe tak isto ako tehotná. Takže stačí v tvojom prípade oznámiť tehotenstvo aj ústen, ak by však hrozilo, že PN nebude súvislá, tak radšej ho oznámiť písomne podla ZP.
No a tiež záleží na tvojich vzťahoch so zamestnávatelom. Pre dobré vzťahy mu asi dobré povedať, že si tehotná na dlhodobej PN a nenastúpiš až do pôrodu, resp. až po MD, RD.

amsi
2. jan 2009

Díky moc za radu gapa, pomohla si mi.

dhk
4. jan 2009

diky baby za odpoved. a krasny Novy rok Vam prajem 😎

marticumacek
30. jan 2009

Ahojte holky,v naší firmě se už také začalo propouštět...Jsem tam zaměstnaná od 1/2005,nyní mám smlouvu na dobu neurčitou.Tento týden jsem oznámila,že jsem těhotná,s tím,že na MD nastoupím asi počátkem července.Dnes mi šéfová řekla,že gen.ředitel navrhuje,že vzhledem k mému stavu,mám dát sama výpověď.Byla jsem z toho šokovaná.Vím,že jsem v ochranné lhůtě.Rozhodně výpověď nedám,ale nevím,jak se bránit dál.Je pravda,že se bude propouštět i nadále-práce fakt moc není... ☹

gapa
31. jan 2009

marticumacek,
tak to je teda fakt od nich trochu drzé. A to ti ani nenavrhli ukončiť prac.pomer dohodou s odstupným??? By chceli velmi lacno s tebou ukončiť PP.

Ak sú zákony v čr a sr v tomto rovnaké, tak oni ti vypoved dať teraz po ohlásení tehotenstva (v zmysle zákonníka práce, na slovensku písomne a s predložením potvrdenia od lekára) nemôžu (len ak by sa firma, jej časť rušila). Ak by pre teba nemali prácu, tak to je prekážka na strane zamestnávatela a museli by ta platiť priemerkou.
Určite by som výpoved nedávala, lebo v tom prípade nemáš nárok ani na odstupné!!! Ak dohodu, tak len s uvedením organizačných dôvodov ukončenia PP, no aj to by pre teba v čase tehotenstva nebolo výhodné.

no samozrejme toto všetko doslova nemusí platiť aj v čr, tak snád to baby od vás upresnia.

Ak by sa situácia vo firme nedala vydržať, tak by som sa pýtala u lekára na PN.

lucijja
31. jan 2009

ahoj gapa. Zaujala ma veta v tvojom prispevku - len ak by sa firma, jej čast rušila. Rozumie sa zrusenie casti firmy aj to, ked firma na UP nahlasi hromadne prepustanie a ja som sa vzhladom na vyvoj firmy stala nadbytocnou?

Tiez som tehotna, mam 3 tyzdne pred nastupom na matersku, pracovny pomer na dobu neurcitu. Zaujimalo by ma, ci ma mozu prepustit ked znizuje firma stavy cca o 60-70%.

gapa
31. jan 2009

lucijja,
bud kludná, hromadné prepúštanie nie je zrušenie zamestnávatela. Dokonca môj zamestnávatel je v konkurze a správca konk.podstaty tvrdí, že nám na MD a RD výpoved dať nemôže/ teda nemohol. To bolo povedané tuším pred vyhlásením konkurzu cca 3-mi mesiacmi.

A aj keby sa tvoj PP skončil, nárok na materské máš v ochrannej dobe.

Nezabudni si potom podať prihlášku s prílohami na soc.poistovnu (aj v prípade, že si zamestnaná) a ak si v II.piliery, tak po 30dnoch od právoplatnosti roznodnutia o priznaní materského treba doručiť do SP oznámenie sporitela, aby aj za obdobie od nástupu na MD do pôrodu za teba platili do II.piliara (toto platí, ak budeš zamestnaná)
no že dostaneš výpoved, to podla mna starosť mať nemusíš, im sa neoplatí dávať tebe odstupné, ked im za 3týždne odídeš sama a nebude ich to nič stáť. No a ked sa vrátiš, tak situácia bude už uplne iná)

lucijja
31. jan 2009

dakujem gapa, urobila si mi v tom jasno. Ale ze si mam nieco podavat na SP som nevedela... 😕
prihlasku do coho? to hned po nastupne na MD? ako ta prihlaska vyzera alebo ako sa vola? Som aj v druhom pilieri takze to oznamenie mi daju v praci?

dakujem vopred..

lucijja
31. jan 2009

a este jedna otazka: keby ma naaahodou prepustili...som v ochrannej dobe, ale to by znamenalo, ze mam narok iba na matersky prispevok od statu ale pol roka matersku, co by mi platil zamestavatel z platu - o to by som prisla? 😕

gapa
31. jan 2009

lucijja,

- pri nástupe na MD netreba robiť v SP nič,

- prihlášku na SP podla bydliska treba dať do 45dní po pôrode (do 31.12.08 platilo len 15dní) ak chceš aby za teba platil štát dôchodkové poistenie ako za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6 rokov.
Prihláška sa podáva na registračnom liste fyzickej osoby (RLFO) a je na stránkach soc.poist.
+ čestné vyhlásenie
+ oznámenie o sporitelovi, ak chceš aby za teba štát odvádzal aj do II.piliera
zároven platí čo som už písala vyššie, že toto oznámenie odniesť do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského, ak ti trvá prac.pomer a chceš aby za teba štát odvádzal do II.piliera aj za obdobie "od nástupu na MD do pôrodu" (teda nielen od pôrodu), toto je nezávisle od tejto prihlášky, je to novota od 1.1.09, no či oznámenie treba potom znovu dať k prihláške netuším
+ kopiu rodného listu dieťaťa

kopiu RL vlastne treba na dve miesta t.j. 2x, ten druhý nezávisle od tejto prihlášky doručiť na odd.nem.dávok, kde si podala žiadosť o materské (resp. kde ho doručila mzdárka)

t.j. môže sa stať, že prihlášku si dávaš v jednej SP podla bydliska a druhú kopiu k žiadosti o materské doručíš do SP podla sídla zamestnávatela

gapa
31. jan 2009

Ak ti končí prac.pomer/nemoc.poistenie POčAS TEHOTENSTVA, tak si 6 mesiacov v tzv. OCHRANNEJ LEHOTE (OL) z ukončeného nem.poistenia (inak ak nie si tehotná ku dnu skončenia nem.poistenia je obvyklá ochranná lehota len 42kalend.dní, príp. aj menej). Upravuje to zákon o sociálnom poistení.

Takže ak si napr. tehotná ku dnu ukonč.PP a tvoj PP skončí 31.12.08, tak ak nebudeš mať už potom žiadne iné nem.poistenie (iné zamestnanie, dobrovolné nem.poist), tak si v OL do 30.6.09. Ak teda ti napr. lekár vystaví PN, alebo očr, alebo nastúpiš na MD kedykolvek v období od 1.1.09 do 30.6.09, tak máš nárok na tieto nem.dávky (nemocenské, ošetrovné, materské), ak samozrejme splníš pri žiadosti o materské aj podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Potom už nevadí, že nie si v OL, nem.dávku ti budú vyplácať aj po ukončení OL, lebo dôležité je, že dôvod na poberanie nem.dávky VZNIKOL počas OL. Takže poberať túto nem.dávku budeš nadalej (t.j. očr-ku maxim.10kalend.dní, PN do konca, resp. obvykle najviac 52týždnov ak si predtým nebola dlhodobo PN, no a materské obvykle 28týždnov, príp. 37týždnov)

V prípade uplatnovania nároku na nem.dávku v ochrannej lehote treba od zamestnávatela potvrdené tlačivo "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnovania nároku na nem.dávku" a spolu so žiadosťou (o materské, PN,očr) odniesť/zaslať sama na soc.poistovnu podla sídla zamestnávatela.

Pozor podla zákonníka práce je OCHRANNA DOBA (OD) niečo iné. To je o tom, že ti nemôže dať počas tejto OD (oznámeného tehotenstva podla ZP, počas MD, RD, PN) zamestnávatel výpoved (výnimka je, ak firma alebo jej časť sa ruší). Inak ako výpovedou však tvoj prac.pomer skončiť môže. Tu ide vyslovene o "výpoved danú zamestnávatelom". T.j. nejde o prípady, ak končí PP v skúšobnej dobe, dohodou, výpovedou zamestnanca alebo ak končí PP na dobu určitú.

lucijja
31. jan 2009

gapa: dakujem ti velmi pekne. Poskytla si mi cenne a dolezite informacie ktore by som inak po uradoch zhanala aj par tyzdnov. Teraz som sa z toho konecne vysomarila a uz tomu rozumiem. 🙂 Este raz dik.

gapa
31. jan 2009

😅
ešte taká info, že je podstatné, aby prac.pomer bol ukončený počas TRVAJúCEHO nem.poistenia. Počas. napr. čerpania rodič.dovolenky alebo počas neplat.volna ale aj pri očr-ke nad 10dní je nemocenské poistenie PRERUšENé.
Ak totiž končí prac.pomer počas prerušeného nem.poistenia, tak v zákone to nie je presne stanovené, či vôbec OL plynie. V zákone je niečo také, že počas prerušenie NP neplynie OL. Ale či plynie po ukončení prerušenia, nie je spomenuté.
Napr. ak skončí PP posledným dnom čerpania rodič.dovolenky, tj. ked dieťa dosiahne 3roky, tak OL neplynie.

marticumacek
1. feb 2009

gapa:děkuji Ti moc za reakci.Zkoušela jsem něco najít na netu,ale moc jsem z toho moudrá nebyla.Zkusím v práci vydržet,co nejdéle.Počítám s tím,že vždy na konci měsíce budou vybírat další "hlavy".Taky už mě napadlo,kdyby už bylo v práci dusno k nevydržení,že se zkusím poptat lékaře na PN.Nevím sice,co mu budu povídat...je mi dobře,nemám žádné problémy.Snad jen pracovní prostředí náročné na psychiku...v těhotentsví je přece důležité být v klidu a nenervovat se,ne?Jen mě mrzí,že nemocenská mi ubere moc penízků...A přitom bych tak ráda pracovala 🙂

marticumacek
1. feb 2009

Taky mám pocit,že prostě na mě zkusili,jestli fakt dám výpověď sama.Samozřejmě,že by mi nedali odstupné...Davají to jen z musu a ostatním už bylo naznačeno,že jakmile někdo udělá chybu,někde se sekne...tak prostě poletí okamžitě a bez odstupného.Hledají všemožné kličky,aby se pracovníků zbavili,co nejdřív a snadno-bez peněz.Je tam teď drsná atmosféra. 😝

berysa
2. feb 2009

Ahoj holky, co tady píšete je sice pravda, zaměstnavatel podle ZP těhotnou vyhodit nemůže, ale co byste dělaly, kdyby vás přece jen vyhodil? Já byla v těhu na neschopence a přišla mi domů výpověď, což je uplně absurdní situace. No ale pokud je zaměstnavatel vůl a trvá si na svém, nezbývá potom člověku než dát k soudu žalobu o neplatnost výpovědi. Když bude dělat zaměstnavatel drahoty, tak se to může docela táhnout, takže kdo nemá žaludek na soudní spory, tak stejně prohraje, bohužel, ale je to tak. Dřív člověku aspoň pomohl inspektorát práce, ale dnes vám jenom řeknou, podejte žalobu, to vyhrajete... Ale vlastně to přinese jen další výdaje, protože pokud se to stane chvilku před nástupem na mateřskou, nevysoudíte ani žádnou extra náhradu mzdy, prostě nic. Tak to je ve zkratce zase moje zkušenost, dneska už jsem ráda, že jsem tam odtud pryč!!

gapa
2. feb 2009

berysa, máš veru "skúsenosť" do života ☹
No snád nie sú všetci zamestnávatelia také "plechové ksichty" 😨

kristinka.s
3. feb 2009

Ahojte kocky, vidim, ze s tymto problemami nie som sama. Gapa, ty mas tusim prehlad naozaj vo vsetkom a zjavne Ta to bavi 😀 Obdivujem.

Ja mam tiez jednu otazku: co mozeme presne chapat pod pojmom: ak sa rusi zamestnavatel alebo jeho cast?
Konkretne by ma zaujimala ta druha cast vety: ... alebo jeho cast
Znamena to napr. ze cast oddelenia sa zrusi, alebo ze praca sa prestane vykonavat?
Mam totiz problem, ked v buducnosti zamestnavatel ma zaujem vytvorit novu firmu a tam premiestnit cast prace, kt. sa predtym vykonavala v povodnej firme.