Môžem dostať v tehotenstve výpoveď?

susika
17. feb 2007

ahojte baby. prosém vás poradte, ak niektorá sa v tom vyzná.som v 10 týždni tehot. a akurát som našla inzerát v novinách od mojho zamestnávateľa na moju pozíciu. može mi zamestnávateľ dať výpoveď pokial ešte nie som na materskej ale som tehotná?viem, že pokým som PN, mi ju dať nemože. desím sa toho ak mi PN skončí, čo bude potom.Nemám ani vychádzky, lekár síce povedal, že nie som riziková, ale na začiatku som mala nejaké problémy, tak aby sa to nezopakovala. Najhoršie je, že nemám ani vychádzky a partner robí v zahraničí, takže nákupy a podobné veci sú nulové, iba požiadať rodičov a tý bývajú 20 km odo mna.prosím vás poradťe. Idem ešte mrknúť nejaký zákonník práce, či tam niečo objavím. ďakujem🙂))

gapa
3. feb 2009

kristnka,
tak to by som aj ja rada presne vedela, ako a ešte kedy možno takúto výpoved dať.
No podla toho, čo píšeš, by podla mna mohlo ísť o rušenie časti firmy. Na tú druhú firmu by potom podla mna mali prejsť práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. NO toto podla mna závisí od právnikov ako to šikovne vyšpekulujú. Nemám s tým skúsenosť a tiež by ma to zaujímalo, lebo manžolovi niečo také istý čas hrozilo.
NO pozri zákonník práce § 27 - 31 to sú tie prechody práv. Hlavne si všimni § 29a, tam je spomínaná aj výpoved podla § 63 ods.1 písm.a) t.j. rušenie firmy/časti.
No nikde nie je spomínané ako sa potom končí PP v starej firme a aká prac.zmluva sa podpisuje v novej firme. Napr. či môže plynúť nová skúšobná doba ...

simona55
6. feb 2009

ahojte. ja som pracovala ako polnohospodarka pozicii robotnik,dala som si vypoved u jedneho zamestnavatela to bolov okt.08 a nastupila k druhemu tam som robila 2,5 mesiaca a zrazu som zbadala ze som tehotna a ani nie malo mala som 12 tt a,to bolo okt. tehu no potom som vahala ci to povedat sefke alebo pockat stim do 3 mesiaca kim budem mat dobu neurcitu a tim ma nemoze vyhodit ale bol taky problem ze to bola robota v o vynici a bolo zima a bala som ssa ze prechladnem tak som racej povedala ze som v tehu . a nato mi dala vypoved ale bola natolko dobra urobila my to ze mi napisala hrubu mzdu a este som dostavala aj mp tak som potom bola doma a od 8 mes . som poberala MP . ALE MUSELA MA PREPUSTIT LEBO SOM NEMALA ANI SKUSOBNU DOBU ODROBENU.PApardon maly mi stlacil caps lock.

keilka
10. feb 2009

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit?

Pracujem 2 roky v jednej spolocnosti, ktora zatvara prevadzku a tak nas hromadne prepustaju, ja som tehotna, v 4 mesiaci, ked prevadzka zavrie budem cca v 6. mesiaci, takze to znamena, ze by som este mala pracovat a nie byt doma.
Mam ist na urad prace, kde im oznamim moju situaciu a zaevidujem sa ako nezamestnana, mam ist na pn-ku,alebo jednoducho doma sediet kym nebudem mat narok na odchod na matersku dovolenku.
Ide mi tam o to, aby som dostala hlavne potom tych 55 percent z toho vymeriavaceho zakladu ako matersku.

Kedze spolocnost konci, potrebujem si nieco od nej vyziadat na to aby mi potom bola aj skutocne ta materska vyplacana,alebo ide to vsetko automaticky?

Dakujem

gapa
11. feb 2009

keilka,
pozri moj prispevok z 31.1.09 o 14,59 + napr 15.11.08 o 18.31
ak nebudeš pn a nechceš si sama platit do nastupu na md yp, tak na up

tercie
18. feb 2009

Ahojky, potřebavala bych poradit...
Pracovní smlouvu jsem měla uzavřenou na dobu určitou do 31.1.09 a od 5.1.09 jsem na PN. Smlouvu mi samozřejmě neprodloužili, s tím jsem ani nepočítala, a domů mi přišla výpověď a prohlášení, které jsem měla zaslat zpět, o pobírání nem. dávek v ochranné lhůtě. Tomu všemu rozumím, akorát teď nevím, jak to je s placením soc. a zdrav. pojištění? Budou i to za mě nadále platit, nebo se mám jít nahlásit na pracovní úřad?

Předem moc děkuju za info.

catharinaa
3. feb 2010

ahojte,

ked tak pozeram na nete neviem to dokladne najst vedeli by ste mi poradit?
zmluvu som mala na dobu urcitu cize do 31.12.09 predlzili mi zmluvu opat na dobu urcitu do 31.5.10.
v podstate somnou vybabrali ale chcem sa opytat ci je nieco take mozne? ze opat zmluvu na dobu urcitu ked som tehotna? termin mam 2.6.10... ak by to pomohlo..
dakujem za odpoved...

gapa
3. feb 2010

1x môžu predlžiť, bez ohladu na tehotenstvo. A nejde o novú prac.zmluvu, ktorá začala od 1.1.2010? To by bolo iné rozhodujúce obdobie pre výpočet materského ako pri predlžení zmluvy.

gapa
3. feb 2010

teraz by ti už museli dať zmluvu na dobu neurčitú, ak by ti chceli predlžiť PP.

catharinaa
3. feb 2010

zial nie, to je len dodatok predlzenie zmluvy opat na dobu urcitu do toho 31.5.10 strasne som z toho vytocena ako toto mozu urobit...teraz vlastne mam tu ochrannu lehotu ked pojdem na matersku tych 6 mesiacov pokial sa nemylim no a potom budem dostavat tu normalnu klasicku matersku..vsak? ☹

gapa
3. feb 2010

áno,
medzitím môžeš isť napr. na pn, ak bude dôvod. Ale vlastne podla predpokl. pôrodu, ty nastúpiš na MD ešte počas trvania PP. Potom nezabudni sa prihlásiť do 45dní od pôrodu na dôch.poistnie štátom. Zober si tlačivá už teraz na SP:

áno, najneskôr 6týž. pred PtP je nástup na MD. Aj po ukončení PP budeš nadalej poberať materské, len treba zájsť aj na ZP, to vybavíš napr. aj so zdrav.jpreukazom bábätka. Zoberieš zápočtový list a príp. ti povedia, či treba doklad o poberaní materského

catharinaa
3. feb 2010

aha, a mozes mi prosim Ta poradit kde ziskam vsetky tie tlaciva potrebne k tomu? vies kedze uz si ich mam zobrat teraz.....

cize ale tu matersku zvysenu budem poberat vlastne len tych 6 mesiacov ako je ta ochranna lehota...ano?vies kedze som aj slobodna ci to nema nejaky vplyv nato?
mam v tom uz chaos preto sa takto pytam lebo kazdy hovori nieco ine a som uz z toho mimo... 😒

gapa
3. feb 2010

catharina,
ty nebudeš žiadať o materské v ochrannej lehote ale ešte počas trvania nem.poistenia, t.j. mohla by si nastúpiť na MD napr. aj 8týžd. pred PTP (to sa v ochrannej lehote nedá). A ked získaš nárok na materské, tak je už úplne jedno, či bude aj nadalej trvať nem.poistenie alebo nie, dávku budeš poberať až do konca, bud 28týždnov alebo ak si osamelá, tj. žíjúca sama ako slobodná, tak 37týždnov, ak odnesieš o tom do SP čestné prehlásenie, či také niečo pred uplynutím 28týžd. (informuj sa potom u pani, čo jej budeš posielať RL dieťaťa, čo ti ráta materské).

Ale od ukončenia PP už nebudeš dôchodkovo, nemocensky a ani poistená v nezamestnanosti. To je nezávislé od poberania materského. Dôchodkovo budeš poistená až od pôrodu, ak podáš prihlášku do 45dní od pôrodu.

zdravotné som už písala.

Zájdi na SP (nie UPSVaR) a papiere si vypýtaj (RLFO, vyhlásenie o riadnej starotlivosti, oznámenie o účasti na dôch.sporení=II:pilieri, ak sa ta to týka + priložíš kopiu RL dieťaťa, t.j. RL budeš potrebovať pre SP 2x) a oni ti poradia, ako to vyplniť. Je lepšie to mať pripravené, aj ked teraz je dosť času tých 45dní, predtým bolo len 15dní po pôrode.

katuska429
19. feb 2010

ahojky chcela by som sa spytat som slovenka ale zijem v cechach som v 6mesiaci na PN som od decembra smluvu mam na urcito teraz my prislo postou ukonceni pracovniho pomeru chcela by som vediet ci som v ochranej lhute a ci budem musiet ist na urad niekam a co budem musiet zariadit aby som mohla dostavat materkou tu v cechach dakujem

bubina1
22. mar 2010

ahoj...chcela by som sa spýtat....
teraz som na PN kvoli rizikovému tehotenstvu....v zamestnani som sa stala nekvalifikovanou pracovnou silou.... zamestnavatel so mnou bude chciet rozviazat pracovnu zmluvu .... v zamemestnaní mam este staru dovolenku, plus aj novu... može so mnou zamestnavatel rozviazat pracovnu zmluvu počas dovolenky, ktorú by som si vyčerpala pred nástupom na MD? alebo mam radsej nastupit na matersku rovno z PN-ky?
zatial som zamestnavatela písomne o svojm tehotenstve neinformovala, ale už to chcem urobit...
dakujem za odpoved...

poki10
22. mar 2010

bubina, tak by si mala co najskor, v nijakom pripade nic nepodpisuj, urychlene mu dones potvrdenie o tom, ze si tehotna, ja som si vypytala od lekarky a dala som mu to,uz ma nemohol vyhodit potom. tak sme sa aj dohodli nejako, teraz si cerpam staru dovolenku+novu dovolenku+nadcasy+volno na ktore mas narok. ked docerpam nastupujem na PN. z PN nastupim rovno na matersku. nezabudni si pytat cely narok na dovolenku a vycerpaj si ju pred materskou, budes mat viac korun.
cize pytaj si dovolenku staru+celu dovolenku za rok 2010, ja som mala narok na 20 dni.mas na to narok!!!!

bubina1
23. mar 2010

poki ... diky za odpoved...inak ja som na PN ke od začiatku tehotenstva.... kvoli čerpaniu dovolenky by som musela vlastne prerušit PN.ku......

poki10
23. mar 2010

no tak ked si na PN tak ta uz aj tak nemoze vyhodit...takze je ti to uplne jedno...no ale nastup na MD mu budes muset oznamit 🙂 a dovolenku si mozes cerpat aj medzi MD a RD...ale mne gapa povedala, ze ked ju cerpas vtedy, tak tusim mozu s tebou rozviazat pracovny pomer...pocas cerpania...no skus sa jej spytat...napis ip, aj vyssie v tejto teme priespievala

bubina1
23. mar 2010

ved práve toho sa obavam.... že by ma mohli vyhodit ked budem čerpat dovolenku a normalne rozmyslam, či nerisknem to, že si dovolenku vyčerpam až po rodičovskej dovolenke..ak mi neprepadne....

poki10
24. mar 2010

zle sme sa pochopili bubuna...na tvojom mieste si cerpam dovolenku teraz.najprv prines pisomne potvrdenie o tehotenstve, a povedz, ze si chces vycerpat cely narok na dovolenku. momentalne, ci by si chodila do prace alebo mala dovolenku, je to jedno. vyhodit ta nemoze....

vyhodit ta moze ked si budes cerpat dovolenku ked budes prestupovat z MD na RD.

a okrem ineho, teraz sa ti dovolenka - mzda pocas dovolenky, rata z priemeru za tusim 3 odpracovane mesiace...takze by si mala dovolenkovy plat taky akoby si chodila do prace...

no ked budes cerpat dovolenku po materskej, tak neviem z coho to rataju....asi tiez z 3 poslednych mesiacov...

a okrem toho, este si ju aj pekne uzijes, prave zacina byt vonku pekne a mozes behat...nie byt zatvorena doma a obmedzena vychadzkami. no este jedna rada. zamestnavatelovi daj potvrdenie o tehu a potom mu nahlas ze ti pn skoncila. oni su hnusoby kadejako to vedia zneuzit.

poki10
24. mar 2010

prepac, skomolila som ti nick 🙂

bubina1
24. mar 2010

poki...diky.... zajtra vezmem oznamenie o tehotenstve do roboty... 🙂 určite sa mi hned ozvu aby som si vyčerpala dovolenku tak teda pristupim na to...mne ide na to aby som bola evidovana v zamestnaní aspon do skončenia rodičovskej dovolenky...tu by som chcela do troch rokov dietata... a za tie tri roky sa mozu zmenit aj moje podmienky...že zase budem kvalifikovaný pracovnik napriklad, alebo sa dam na nejaké vzdelavanie doplnkove...ja by som odtial nerada odisla... tu robotu mam rada, len zakony sa zmenili a takto to teraz vyzera so mnou...

tin007
24. mar 2010

bubina, ak by ti oznamenie nechceli prevziat (napr. s dovodom, ze tam nie je niekto zodpovedny a pod.), tak im ho posli doporucene s dorucenkou. inak, staci aj tehotenska knizka (ofotit prvu stranu, lebo tam su tvoje osobne udaje a je tam peciatka lekara a jeho meno - tak by to malo byt)

bubina1
24. mar 2010

no ja to oznamenie odovzam v mojej robote u sekrosky, ktorá ani nevie, či je zodpovedna alebo nie...akonahle mi tam da peciatku zamestnania tak mi to može byt už jedno, maju to odovzdane... oni nech to poslu potom dalej na ustredie.... 🙂 chcela som to priamo poslat na ustredie doporučene, ale potom ak by sa to akože stratilo, nedokažem, že v tej zasielke bolo práve oznamenie o tehotenstve... takže to radsej vezmem osobne na miesto vykonu mojej práce a oni nech to poslu na personalne oddelenie...

alenk
24. mar 2010

zamestnavatel asi nie je povinny preplatit nevycerpanu dovolenku, ze?
ja som si chcela odkladat dovolenku na obdobie medzi MD a RD, ale ked mi vazne v tom case mozu dat vypoved, tak to je na prd :( ale zase ked mi pocas dovolenky daju vypoved, uplynie napriklad 20 dni z vypovednej lehoty a na to nastupim na RD, prerusi sa vypovedna doba az do mojho navratu z RD, ze? takze napriklad po troch rokoch sa vratim a bude mi plynut vypovedna, uz nie dvojmesacna, ale len ten zostatok, ze?

bubina1
24. mar 2010

no ja som dnes volala s personalnym oddelenim a som sa ich spytala, že kedy si ženy zvyknu vyberat dovolenku...tak mi povedala, že medzi MD a RD.... ale ak ma mozu v tom období pocas dovolenky prepustit, tak to je važne na prd... 🙂 lebo ak je to važne tak radsej si necham prepadnut tu dovolenku, lebo počitam s tým, že k určitým zmenam ohladne mojho miesta može prist... to, že ma chcu prepustit oficiálne neviem, su to moje dohady, kedže som sa kvoli zmnenému zakonu stala nekvalifikovanou pracovnou silou v zamestnani a pochybujem, že budu akože nekvalifikovaného potrebovat... nechcem vsak aby so mnou po slovensky vydrbali.... skor ja chcem ziskat čas aj na ukor prepadbutej dovolenky... ja važne neviem...

alenk
24. mar 2010

bubina, no pokial viem tak clovek na RD je v ochrannej dobe, logicky mi z toho vyplyva to preruresenie vypovednej doby. no neviem, hadam nam s tym niekto poradi

bubina1
24. mar 2010

no hadam poradi....
este skusim čosi poňurať.... lebo ak by mala byt dovolenka čerpana medzi MD a RD miestom na využitie pre mojho zamestnavatela dat mi výpoved tak to radsej necham dovolenku prepadnut.... ak je to tak, že človek je na RD v ochrannej dobe...

gapa
24. mar 2010

alenk,
v tom prípade by ťvoj pracovný pomer skončil posledným dnom ochrannej doby, t.j. posledným dnom rodičovskej dovolenky. Ja som bola ten prípad.

Dovolenka vám neprepadne, môžete si ju vyčerpať po ukončení RD. Len pozor, ak je dieťa narodené koncom roka, tam je trochu riziko, že ak nastúpite koncom roka a dovolenku si nevyčerpete do konca roka, tak vám ozaj prepadne. Aj ked aj tento prípad som bola ja a mne ju mzáraka nenechala prepadnúť. Ale v tomto je Zákon nie velmi jasný a § sú klukaté, tak asi by som to neriskovala a čerpala ešte skôr, t.j. možno sa vrátila z RD skôr (t.j. nie až v troch rokoch) alebo sa poradila s mzdárkou, aby mi dovolenka neprepadla.

Inak mne sa velmi dovolenka po prvej RD hodila, ked dcera začala chodiť do škôlky a tiež som dostala výpoved a som vlastne čerpala dovolenku počas výpovednej lehoty, čo bolo fajn. Potom som otehotnela a bola PN a môj PP trval do ukončenia RD (dobrovolne z istých dôvodov som ju ukončila skôr).

alenk
26. máj 2010

tak zase riesim, avsak uplne novu situaciu.
zamestnavatel zanika k 1.7.2010, jeho zavazky aj zamestnancov prebera ina firma. na MD nastupujem 27.6. 2010. predpokladam ze nedostanem novu zmluvu v tej druhej firme, ale vypoved z dovodu rusenia zamestnavatela (uz vidim to stastie v ociach mojho sefa, konecne mi bude moct dat vypoved).
Mam narok na dvojmesacnu vypovednu dobu a dvojmesacne odstupne? dvojmesacna vypovedna doba by mi zacala plynut az pocas MD. Co potom s pripadnym odstupnym, rata sa to ako prijem? Budem mat v tom mesiaci narok na materske?
diky moc

bamarama82
26. máj 2010

Ahojte, poprosim o radu aj ja. Od 1.4.2008 som zamestnana, ale firma ide v tychto dnoch do konkurzu. Momentalne som v 15 tt, a od 1.3.2010 som PN z dovodu rizikoveho tehotenstva. Zamestnavatel nam uz dlhsiu dobu neplatil mzdu a tu si budeme uplatnovat z Garancneho fondu SP. Chcela by som sa opytat, ako je to s vypovedou, nakolko aj ked som PN alebo tehotna vypoved dostat mozem z dovodu ze ide firma do konkurzu. Ma este vyznam informovat zamestnavatela, ze som tehotna? Mam dat vypoved ja alebo si mam pockat na vypoved od spravcu konk.podstaty? Aj ked by mi vznikol narok na odstupne, nikdy ho neuvidim, nakolko moja pohladavka uz je teraz vyssia ako 2000e z GF SP, takze by mi ho aj tak nevyplatili. Nase personalistky nedostavaju vraj tiez vyplatu, a kto chce nejake vystupne dokumenty, musi zaplatit 20 eur. Porad mi prosim, ake dokumenty mam nahanat, ci dat vypoved sama, alebo ju radsej dostat, a ci budem mat narok na matersku davku ked porod mam mat 16.11.2010 /myslim ze splnam tie podmienky ale pre istotu, od 1.3.2009 si platim aj DNP z vym.zakladu 10000Sk/. S vypoctom vysky PN mi to tiez nesedi, ked pouzijem ten jednoduchy vypocet o sucte vym.zakladov z oboch poisteni vydelenym poctom dni.
dakujem pekne