Môžem dostať výpoveď v skúšobnej dobe, ak som tehotná?

zuzkanova
7. dec 2016

Dobry den,

som v skusobnej dobe (2.mesiac) a prave som zistila ze som tehotna. Zamestnavatel mi plati minimalnu mzdu a zvysok mi vyplaca “na ruku”, aby nemusel platit vysoke odvody. Vypocitala som si, ze takto budem mat ale malu matersku, tak sa chcem porozpravat so zamestnavatelom aby mi platil odvody v plnej vyske. Som ale stale v skusobnej dobe, navyse nemam este tehotenstvo lekarsky potvrdene. Ako mam postupovat? Oznamit to zamestnavatelovi? Mam strach ze ma radsej vyhodi ako by mal na mna platit viac statu. Stahuje sa na mna nejaka ochrana v tomto smere?

Dakujem

nyusika
7. dec 2016

@zuzkanova uz som to pochopila 😀

truba, zle som to precitala...

majusqa77
7. dec 2016

@nyusika ok, hovorime o 2 roznych veciach.... ja o ochrannej lehote - ta, co je 8 mesiacov po skonceni PP, kedy je narok na matersku. a ta sa vztahuje bez ohladu na to akou formou je skonceny pracovny pomer a ci bol uzavrety na dobu urcitu alebo neurcitu.
ty o ochrane pred vypovedou..
a btw. pri skonceni PP na dobu urcitu zamestnavatel vypoved nedava, vtedy konci PP automaticky

nyusika
7. dec 2016

@majusqa77 uz sa chapeme 🙂
dnes mam nejake dlhe vedenie.

moonlight1210
7. dec 2016

@zuzkanova ak oficialne oznamis tehotenstvo (doklad od lekara), tak ani v skusobnej dobe ta nemoze prepustit. resp. nie tak jednoducho. musi uviest riadne dovody. nemoze bez uvedenia dovodov (ako by to bolo za iných okolnosti).

co sa tyka zvysenia platu - tym, ze dostavas peniaze bokom by som sa nechvalila, lebo si za to pokutovana ako zamestnavatel, tak aj ty. praca na cierno postihuje obe strany. neumoznuje zamestnancovi brat peniaze bokom, a potom napr. ak sa nepohodne so zamestnavatelom, ho ist nahlasit, aby mu urobil zle. nehovorim, ze toto urobis, ale tym, ze si ich brala, si s pracou na cierno suhlasila. na to pozor.

vysku platu mas uvedenu v zmluve, ktoru si ty na znak dobrovolneho suhlasu podpisala. takze ledazeby zamestnavatel dobrovolne suhlasil, ze ti da dodatok k zmluve, kde ti uvedie napr. od 1.1.2017 vyssi plat. inak nie je povinny ti platit viac a ty nic nezmozes. akurát mozes dat vypoved.
on dodrzuje zmluvu, s ktorou si ty suhlasila svojim podpisom.

co sa tyka odchodu do inej prace (ak najdes lepsie platenu), tak si prestuduj zmluvu, ake mas podmienky vypovede. pozor na neplatne skoncenie (nesplnis podmienky na podanie vypovede) a na §62 bod 8. ZP, ak ho mas pisomne uvedeny v zmluve. v oboch pripadoch ta zamestnavatel moze drzat v praci nadalej za mzdu, aku mas v zmluve a ak odides aj tak, mozes na to financne doplatit (budes mu musiet zaplatit).

pisem ti to preto, aby si vedela, aku mas vyjednavaciu poziciu a neurobila zbytocne chyby. napríklad zbytocne voci sebe postvala zamestnavatela a znizila si v buducnosti sance mat zvysenie platu a podobne (lebo aj zamestavatel je clovek a bude si pamatat, ak skusis na neho robit nejaky nepremysleny natlak).

sevcikovaanna
7. dec 2016

Hej mne tak dali výpoveď a ktomu som potratila...ak mas fyziky narocnu prácu neriskuj zdravie baba

ivec16
7. dec 2016

270 dni musis mat do porodu,, ak neporodis predcasne tak to stihnes, skor ako budes po 12tt tyzdni by som nic neoznamovala, nic zle neprajem a ani nechcem malovat certa na stenu ale do 12 tt sa moze vselico este stat... takze sa neunahli, ja by som oznamovala az po prvom velkom ultrazvuku ktory je v 12 tyzdni...skor isto nie... a v tvojom pripade az by mi skoncila skusobna doba a to pisomne, inak ta moze vyhodit skor ako mu to oficialne das vediet

renimac
7. dec 2016

@zuzkanova V skúšobnej dobe nie si chránená ani tehotenstvom, zamestnávatel ťa môže prepustiť a na 99% to aj po písomnom oznámení spraví. Toto si casto ludia mýlia, ze ked pisomne oznámim, som safe. Ano, v prípade, ze sa nejedna o skusobnu dobu. Vydrz uz ten mesiac a oznam to po skončení skúšobnej doby.

moonlight1210
7. dec 2016

@renimac nie uplne tak jednoducho ako bezneho zamestnanca, ze da mu papier a dovi-dopo, popozajtra uz nechod (mala by sa dat pisomne aspon 3 dni vopred, nie zo dna na den - o tom by sa uz mohol zamestnanec aj sudit - neplatne skoncenie).

pozri si §72 ZP o vypovedi v skusobnej dobe.

renimac
7. dec 2016

@moonlight1210 robím na personálnom 8 rokov, myslím, že netreba 😉. Ale dakujem.

jenny_m
7. dec 2016

@zuzkanova tehotensto oznam az ked dostanes tehu knizku, pokial nerobvis nejaku tazku pracu tak by som rozhodne neponahlala. Ak to povies teraz tak ti garantujem ze na 1000% ta vyhodia. Dalo by sa mozno nejako dokazovat ze to bolo protipravne, ale tvoj zamestnavatel si so zakonmi evidentne nerobi velku hlavu kedze ta plati bokom nacierno, a navyse s tym by si mohla mat zakonne opletacky aj ty. A neviem ci mas cas a prostriedky na tahanice po sudoch. Takze vydrz dokedy prejde skusobna, pockaj, potom budes mat na neurcito a potom mozes oznamovat.

moonlight1210
7. dec 2016

@renimac nemas zac.
Ja zp poznam, ale zamestnanci zvacsa iba z rychlika a utrzky. Ja sa ich snazim poucit o tom, co by vediet mali, ked treba (prava ale aj povinnosti). Prepustenie v skusobnej dobe sa uz u nas dialo, ked bolo nutne. Ale Tehotnu som v skusobnej dobe este neprepustala. Zaujimalo by ma, ake dovody uvadzate u vas a cim su podlozene, ak ste to uz robili.

dominika_klara
7. dec 2016

@zuzkanova pokial si bola studentkou, prepokladam, ze si zacala nedavno pracovat. Narok na matersku mas az po odpracovani 270 dni za posledných 2 rokoch...

Zamestnavatel ta moze bez udania dovodu v skusobnej dobe vyhodit, to znamena aj tehotnu.

Pokial by si mala narok na matersku, zvysenie "platu" by sa ti na zvyseni materskej nijak neodzrkadlilo, kedze materska sa berie z priemeru za cele 2 roky.Pravdupovediac, ako ien damy spomenuli, zamestnavatel ti urcite nezvýsi plat...

delmondo
7. dec 2016

Baby, trocha od témy otázka, ale základe čoho sa počíta materská? Podľa predošlého príjmu, alebo podľa predpokladaného príjmu. Chcela by som hneď po rodičovskej nastúpiť na materskú. Lenže pri nástupe na prvú materskú mi skončil dodatok k zmluve a ak by som nastupila, dostala by som už túto nižšiu mzdu. Aká bude ďalšia materská? Z minulej vyššej mzdy, alebo z budúcej nižšej? Dakujem

evittam
8. dec 2016

@nyusika Lenže ty splietaš dve veci - áno pracovný pomer končí ak končí zmluva - hotovo - tam sa píše, že tehotenstvo nie je ochranná doba na predĺženie zmluvy. A tu hovoríme o ochrannej dobe pre tehotné 8 mesiacov - to znamená, že ak je tehotná a ešte zamestnaná a skoční jej pracovný pomer aj zajtra tak je v ochrannej lehote a má nárok na MD (teda ak spĺňa aj ďalšie podmienky nároku na MD).😉

evittam
8. dec 2016

@zuzkanova Tých 270 dní musí byť za posledné 2 roky pred pôrodom - čiže ti nepomôže ísť neskôr na MD - ak nastúpiš na MD normálne a nebudeš mať ešte tie dni splnené tak SP čaká do pôrodu - ak porodíš skôr - tak bohužiaľ nebudeš mať nárok na MD.

majusqa77
8. dec 2016

@delmondo standard: prijem predchadzajuci kalendarny rok. Ak prijem nebol, predpokladany

evittam
8. dec 2016

@dominika_klara Podávaš zlé informácie - aby mala nárok na MD musí mať za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní NP, a MD sa nepočíta z priemeru mzdy za celé 2 roky. Najskôr si niečo o tom naštuduj a potom podávaj zavádzajúce informácie. Už jej to tu bolo vysvetlené ako to presne je.😉

nyusika
8. dec 2016

@evittam uz som to zistila, aj si popol na hlavu nasypala 🙂
pisem o tom vyssie 🙂

renimac
8. dec 2016

@moonlight1210 táto téma nie je o mne a mojom zamestnávateľovi, ale o tom, či zamestnávateľ môže prepustiť tehotnú v skúšobnej dobe, a to môže. Či sa nám to páči alebo nie. Tiež som žena, týka sa ma to, ale ja som zákony nevymyslela. Pekný deň.

delmondo
8. dec 2016

@majusqa77 ale keď som bola na RD, tak to sa neberie ako príjem. A ani žiadny iný som v tom čase nemala. Takže ďalšia MD by mala byť podľa predpokladaného. Aspoň tak som to niekde citala. Len, si to chcem potvrdiť. Je to tak?

majusqa77
8. dec 2016
majusqa77
8. dec 2016

@delmondo resp.nie predpokladany, ale pravdepodobny to ma ofiko nazov

delmondo
8. dec 2016

@majusqa77 ok. Ďakujem krásne 😉 aj keď ma to nepotesilo, keďže bude nizsia

dominika_klara
8. dec 2016

@evittam a z coho sa potom pocita materska? hadam z najvyssieho platu? Kde paaaak....Ano, su na to vzorce .Priemerom som sa mozno zle vyjadrila...

moonlight1210
8. dec 2016

@renimac ved ja nehovorim, ze nie. len ma zaujimalo, ako to robite u vas, lebo tie podmienky nie su take priamociare, ako u bezneho zamestnanca, kde netreba ani uviest dovod. u tehotnej treba uviest relevantne dovody. tak ma zaujimalo, ake to su u vas.
to je vsetko.

renimac
8. dec 2016

@moonlight1210 tak vieš, vždy sa nájde dôvod ako zmena organizačnej štruktúry, zrušenie pracovného miesta a pod. Chvalabohu som to zažila len raz, ale v skúšobnej sa to proste toleruje a ťažko dokazuje, že to bola neoprávnena výpoveď, práve pre štatút skúšobnej lehoty. Po nej je to už iné kafe. Ja som mala teraz nastúpiť do novej práce, ale medzitým som otehotnela a keďže som zvracala aj pol dňa, povedala som im pravdu. Samozrejme, že nepriamo odstúpili, že vlastne potrebujú nástup až o 3 mesiace 😉. Ja viem, iná situácia, len proste mi je jasné, že ak by som aj nastúpila a tajila to, aj tak ma vyrazia v skúšobke. A ako personalista by aom ich chapala, lebo viem čo vsetko je za tym. Ono, v tej skúšobke je to podľa mňa skôr vec morálky ako zákona. A vie to aj súd. Čo už, v ďalšom živote chcem byť chlap 😉.

evittam
8. dec 2016

@dominika_klara Áno je na to veľmi jednoduchý vzorec - ale nie za posledné 2 roky. Ak napríklad nastupuješ na MD v r.2017 a pracovala si celý rok 2016 - tak tvoj VZ pre MD bude hrubá mzda za r.2016. Ak by si začala pracovať napríklad v marci 2016 a na MD išla vo februári 2017 - tak tvoj VZ pre MD by bol marec 2016-január 2017. Ak by si napríklad zmenila zamestnávateľa a stihla u neho odpracovať 90 dní bez PN a OČR pred nástupom na MD tak by sa ti MD počítala z tohto príjmu. Čiže v tomto prípade ak by si predtým pracovala aj na nejakú smiešnu dohodu a zamestnáš sa ako som napísala na najvyšší VZ - tak áno dostaneš najvyššiu MD - si predstav. Ešte potrebuješ nejaký príklad?😉

dominika_klara
8. dec 2016

@evittam mam pocit, ze kazda hovorime o tom istom, len ja zjednodusene...Samozrejme, materska sa berie z 270 dni za posledných 2 rokoch... Ja som vsak uviedla ten priklad, ak by doslo k zvýseniu platu...To sa týkalo aj mna... Mateska sa neberie z toho vyssieho platu, ale z celkových 270 dni ktore sa vzorcovo vyrataju ( priemer) ... O tom točim, ....

evittam
8. dec 2016

@dominika_klara Tak zle tocis. Je to tak ako som ti napisala.😉

dominika_klara
8. dec 2016

@evittam ved sme napisali to iste :DDDDDDDDDDDDDDD