Môžem dostať výpoveď v skúšobnej dobe, ak som tehotná?

zuzkanova
7. dec 2016

Dobry den,

som v skusobnej dobe (2.mesiac) a prave som zistila ze som tehotna. Zamestnavatel mi plati minimalnu mzdu a zvysok mi vyplaca “na ruku”, aby nemusel platit vysoke odvody. Vypocitala som si, ze takto budem mat ale malu matersku, tak sa chcem porozpravat so zamestnavatelom aby mi platil odvody v plnej vyske. Som ale stale v skusobnej dobe, navyse nemam este tehotenstvo lekarsky potvrdene. Ako mam postupovat? Oznamit to zamestnavatelovi? Mam strach ze ma radsej vyhodi ako by mal na mna platit viac statu. Stahuje sa na mna nejaka ochrana v tomto smere?

Dakujem

evittam
8. dec 2016

@dominika_klara Keby si napísala to isté a správne tak ti tu nepíšem. Ako si mohla napísať to isté - ty si napísala, že
Narok na matersku mas az po odpracovani 270 dni za posledných 2 rokoch...
- čo vôbec nie je pravda
a
... kedze materska sa berie z priemeru za cele 2 roky...
- a ani toto nie je pravda

dominika_klara
8. dec 2016

@evittam nerob z komara somara... boze..zena MUSI mat zaplatených 270 dni.Bud je zivnostnicka, samoplatitelka, zamestnana .... ale nie zenu, ktora ledva konci skusobnu dobu a predtym nerobila (aspon sa nezmienila o tom).Zmienila sa ze studovala!!! Tak tu nerob mudrlantku a nechytaj ma za slovicka

evittam
8. dec 2016

@dominika_klara @dominika_klara Prepáč, ale nevyskakuj. Ja tu nerobím "mudrlantku" a ani "z komára somára". Ak si laik prečíta tvoju odpoveď tak bude mať veľmi zlé rady - to je všetko. Uviedla som to na pravú mieru. Napríklad v prípade zakladateľky diskusie:
Ak nastúpila povedzme 1.11.2016 - tak 270 dní NP má splnených cca v júli 2017. Aj ak by išla napríklad na PN - stále jej trvá NP.....Predpokladajme, že nastúpi na MD 1.8.2017 -jej VZ pre MD bude od 1.11.2016 - 31.7.2017. Čiže tvoja informácia, že VZ pre MD je priemer za posledné dva roky je zlá.
Napríklad - študentka sa zamestná na dohodu s pravidelným príjmom cca 40Eur mesačne, túto dohodu bude mať 6-7 mesiacov, potom sa zamestná na TPP na minimálne 90 dní bez PN a OČR na max.VZ - bude mať MD z max.VZ! Čiže ďalšia zavádzajúca informácia pre laika.
Čiže ešte raz - netvrď, že píšeš o tom istom keď zďaleka vôbec nie. To je všetko. Ty si to zhrnula do takého "gulášu", že ak by sa toho mal držať laik čo tomu nerozumie tak si z toho vypočíta úplne niečo iné.
A nemusíš mať "zaplatených" 270 dní - tebe musí trvať NP 270 dní - aj to je podstatný rozdiel. Čiže jediný kto sa tu hrá na nejakú "mudrlantku" si ty.

dominika_klara
8. dec 2016

@evittam a vies vobec co je to NP ? :DDDDDDDDDDDDDDD Ach boze zeno...odkial si padla...

evittam
8. dec 2016

@dominika_klara Ja ťa tu neurážam tak buď taká láskavá a odpusť si to aj ty! Ja odkiaľ som padla? Sa pozri do zrkadla. Áno presne viem čo je NP - pre tvoju informáciu nemocenské poistenie. Píšeš tu zavádzajúce informácie a zo slušných ľudí čo tomu rozumejú a upozornia ťa na to ideš robiť hlupákov?! Si niečo o tom naštuduj a potom sem napíš pravdivú informáciu. Ženo....

evittam
8. dec 2016

@dominika_klara A keď si už taká znalá a múdra - tak čo som ja napísala zle a nepravdivo?! Nech sa páči - vyjadri sa.

majusqa77
8. dec 2016

@dominika_klara davas zavadzajuce info. povinnych 270 dni nema absolutne nic spolocne s vymeriavacim zakladom

dominika_klara
8. dec 2016

@majusqa77 pisala som v 3 pomlckach :D:D:D Podla tvojho tvrdenia si teraz kazda nadejna mlada frnda bude mysliet, ze nemusi mat odpracovaných (zaplatených) 270 dni....co je capina :D

majusqa77
8. dec 2016

@dominika_klara nemusi. Staci ak jej bezi nemocenske poistenie ;)

evittam
9. dec 2016

@dominika_klara Ty píšeš samé "capiny"......
A čo znamenajú 3 pomlčky vo výpočte a nároku na MD? 😀

dominika_klara
9. dec 2016

@evittam ty si chorý človek. Je mi ta luto

majusqa77
9. dec 2016

@dominika_klara ona je chory clovek? ty tu davas zavadzajuce info, ona ta opravi a este napises, ze je chory clovek? sa zamysli nad sebou trocha....

eeerickal1
9. dec 2016

Myslieť si že ak oznámiš niekomu, kto za teba nechce platiť vyššie odvody že si tehotná a on ti ich zdviHne je utópia. To si vážne skôr na odstrel. V skúšovnej dobe by ťa vyhodiť nemal ale dvíhať ti odvody na 100% nebude. Po skúšobnej dobe tti jednoducho nepredľži zmluvu a na to má zo zákona právo

majusqa77
9. dec 2016

@eeerickal1 po skusobnej dobe sa zmluva nepredlzuje. bud dostane vypoved vramci skusobnej doby, alebo je zmluva platna tak, ako bola podpisana (ci uz na dobu urcitu do xy, alebo neurcitu)

danusskaaa
9. dec 2016

Ako prvé, najprv si zistí či máš nárok na materskú (270 dní poistenia) vieš, zbytočne to riešiť ak ti to nakoniec nevyjde. Potom počkaj kým budeš mať tehu knižku a až potom písomne oznam zamestnávateľovi, že si tehu! Žiadne isté klebety, písomne - vtedy máš aj ty dôkaz a vzťahuje sa na teba to, že tá nemôže prepustiť + máš nárok na ošetrenia spojené s tehotenstvom (aj viac ako 7 za rok). Keď to všetko prejde, tak sa s ním skús pobaviť o mzde, ale materská ti bude bohužiaľ vypatena za rok dozadu. Jediné, ak by ti zmenil prác. pozíciu s vyšším platom tak vtedy stačí mať tri mesiace odrobene a výpočet bude aj z nich.

dominika_klara
9. dec 2016

Ja som písala presne to, čo
@danusskaaa . Jednoducho, stručne, žiadne omáčky. Tak sa vy dve uvedomte a prestante sa robiť mrdulantkami. Ja som Vám prestala odpisovať a furt sa musíte do mňa navážať. Uvedomte sa. Ako dospelé ženy mi nepripadáte. Hanbite sa

majusqa77
9. dec 2016

@evittam sme dopadli. clovek tu radi, opravuje kraviny po inych, a este sa mame za to hanbit 🙂

evittam
9. dec 2016

@dominika_klara Ja som chorý človek?! A ty si takto normálna? Prečo by som mala byť chorá? To mi vysvetli. Tak ja tu "deriem" prsty aby som napísala správne čo treba a poradila a podľa teba som chorá lebo som si ťa dovolila opraviť, že píšeš zavádzajúce informácie?

evittam
9. dec 2016

@majusqa77 Ďakujem.🙂

evittam
9. dec 2016

@dominika_klara Ty sa hanbi, že píšeš čo píšeš - my sa nemáme za čo hanbiť-my tu pomáhame a radíme. To je všetko. Nikde si mi nenapísala a nezdôvodnila čo som napísala zle - lebo to nevieš. 😉
A nikde sa do teba nenavážame - dovolili sme si dať na pravú mieru tvoje informácie, ktoré nie sú pravdivé. To je všetko. Ale chápem-nepáči sa ti to - tak nemusíš vyskakovať a nazývať slušných ľudí chorými - choré je to, že si niekto nevie priznať chybu. Ale aj pre takých ľudí slnko svieti. To je v pohode. Mňa ty uraziť nemôžeš-našťastie.

evittam
9. dec 2016

@majusqa77 No asi tak - ja som mudrlantka a ona píše kraviny....čo narobíš. A myslí si, že má pravdu.....

kikuleenka
9. dec 2016

@evittam kasli na nu 🙂 nema to vyznam sa s nou hadat, akurat co ta znechuti...

evittam
9. dec 2016

@kikuleenka Dík. Ale ja sa našťastie nehádam - ja viem, že mám pravdu. 😝 A neboj - mňa niekto podobného formátu nemôže ani uraziť ani znechutiť. 😉