Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžem nastúpiť do práce skôr ako dieťa bude mať 3 roky?

ajuska28
30. jan 2013

Malý bude mať 3 roky v oktobri, ale chcela by som od marca začať pracovať, ako je to u zamestnávatela? Je povinný ma zobrať spať, alebo mi možu povedať, že až od oktobra? Dakujem

zuzana909
30. jan 2013

pracovať môžeš začať skôr, zamestnávateľ ti v práci ukončí rodičovskú dovolenku a môžeš nastúpiť 😉
je vhodné sa so zamestnávateľom dohodnúť či je to možné a či by si mohla začať pracovať skôr, taktiež by si mala napísať list cca mesiac pred nástupom do zamestnania, že ku dňu 28.2.2013 končíš rodičovskú dovolenku a 1.3.2013 chceš nastúpiť do práce.
zamestnávateľ by mal žiadosti vyhovieť a poskytnúť ti tvoje pracovné miesto, je potrebné si dať pozor aby ťa nezobral do zamestnania a o týždeň ti nedal výpoveď, čo je bohužiaľ dosť častý jav 😉
rodičovský príspevok budeš poberať do veku 3 rokov

martinkatinka
30. jan 2013

Ešte pripomeniem, nemusí ti dať tú istú pozíciu, zo zákona ti ju drží tuším len pol roka.... potom ti može ponúknuť inú robotu.... tak si over aj toto... ak sa mýlim, opravte ma!

evita68
30. jan 2013

martinkatinka mýliš sa

katka_halabalka
31. jan 2013

martinkatinka zamestnávateľ ti po pol roku už vobec nemusí držať miesto. Dňom ukončenia materskej dovolenky a nástupom na rodičovskú mu táto povinnosť končí

mircalla
31. jan 2013

Baby, preco niektore pisete nezmysly, ked neviem odpoved, tak fakt radsej nepisem.

Myslim, ze to je jasne. Druha vec, ci to zamestnavatelia dodrzuju.

§ 157
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

bimbas
31. jan 2013

môžeš ísť pracovať aj po 6-tich týždňoch od pôrodu

atrami
31. jan 2013

Samozrejme, že možeš. Ja som tak nastupovala, dokonca do novej práce. Malý v oktobri 3 roky a ja som začala pracovat v septembri. Poberaš plat + rodičovský príspevok.

betuska22
31. jan 2013

ale rodičkovský budeš mať až do oktobra.... aj ja som chodila pri adamkovi od roka a mala ma 10 mesiacov a teraz som začala znova a v pohode....

gumimaci
31. jan 2013

Mozes, ja som isla do prace po 2 rokoch. Poslala som oficialne oznamenie do roboty, ku ktoremu datumu nastupujem do zamestnania. Rodicovsky (resp. priplatok na opatrovanie dietata) dostavam do 3 rokov dietata.

mirushka1983
3. sep 2014

Chcela by som pridat svoju otazku, ak sa nahodou niekto najde na odpoved...Rodicovska mi trva len pol roka, od aprila 2014 ale oznamila som zamestnavatelovi, ze sa planujem od oktobra vratit naspat do prace. Neposkytol mi podmienky ake som mala pred nastupom na MD (na ciastocny uvazok 60%, od rana do poobedia), teraz mi ponuka len plny alebo vecerny do 21.00. Kvoli detom mi to samozrejme nevyhovuje...napisal mi, ze ak mi takato ponuka nevyhovuje, nech im dam vediet a neostane nam nic ine, len sa rozlucit. Tak som to spravila, ale teraz sa ma snazia napasovat do toho, ze vypoved davam ja, ze oni nemaju dovod so mnou rozvazovat PP a drzia mi miesto do riadneho ukoncenia mojej rodicovskej. Ale ved ja nie som povinna cakat 3 roky doma! Oznamila som navrat od oktobra, nemusi ich zaujimat kedy mi konci celkova rodicovska, nie? Neviem ako s tym mam dalej pohnut a ako sa s nimi bavit. Jasne, ze vypoved kvoli odstupnemu nechcem davat ja. Ponukli mi na dohodu velkodusne 2 mesiace, ale ak by mi dali nadbytocnost oni, tak mam odstupne a vypovednu....prosim poradte ak viete niekto

dollynkaa
3. sep 2014

Fuha tak s tym asi nepohnes. Oni ti kvazi robotu ponukli dalej to ze tebe to nevyhovuje to uz asi nikoho nezaujima. Skus sa na toto popytat na urade prace alebo socialky

Tu začni písať odpoveď...

Odošli