Môžem nastúpiť na materskú skôr len na základe maródky?

ivanica127
14. sep 2017

ahojte, mohla by som poprosiť o pomoc a radu? nástup na materskú je uvedený 6-8 týždňov, pričom pokiaľ som práceschopná tak štandardný je 6 týždňov a ak chcem skôr nastúpiť, tak len na základe práceneschopnosti? čiže PNky?
ďakujem

marlenka222
14. sep 2017

@ivanica127 nie na zaklade vyjadrenia lekara,kedy uzna za vhodne ci sa prejde na matersku alebo bude pokracovat v PN. Ak si mala PN, je predpoklad ze lekar bude riesit matersku skor.

ivanica127
autor
14. sep 2017

@marlenka222 no práve by som rada skôr než 6 týždňov a lekárka mi povedala, že to len na základe nejakého dôvodu-práce neschopnosti (pnky)...tak teraz nerozumiem tomu, či ma musí vypísať na pnku a až potom až mi dať skorší nástup namaterskú

25daniela
14. sep 2017

Ako je to naozaj som nezistila, ale ja som doktorovi iba povedala, ze ja nastupujem v konkretny datum, bolo to 8 tyzdnov pred predpokladanym porodom, kedze moznost 6 az 8, nebola som na pn a posledny mesiac pred md som bola na riadnej dovolenke.
Nebol doktor ochotny ma vypisat a ja som si to tak poriesila, lebo som uz nevladala od siesteho mesiaca

ivanica127
autor
14. sep 2017

@25daniela strasne na hlavu postavene, nerozumiem naco sa vsade uvadza 6-8 tyzdnov, ked mi to nepride vobec volitelne, kedze musis splnit podmienku pnky. 🤦🏼‍♀️

marlenka222
14. sep 2017

@ivanica127 je to najskor PN,ktora sa zmeni na matersku. Ak nemas narok na matersku, zo zamestnania pokracujes dalej ako PN az do porodu. Zavisi vsak vobec od jej dobrej vole ci ti umozni 8tyzdnov alebo poriesi ako nutnost cize 6 tyzdnov. Teoreticky tam je rozdiel len v peniazoch. Pokial mas PN a je ti fakt zle,si rada aj za tu PN aby si nesla do prace. O matersku neprides. Vzdy je to 34 tyzdnov. Teda ak nastupis pred porodm 8 tyzdnov (kvazi,lebo den porodu nik nevie presne) potom uz iba 34-8 tyzdnov budes cerpa ak nastupis 6 tyzdnov tak budes mat o 2 tyzdne dlhsie obdobie materskej po porode. Ale je to fakt jedno.

ivanica127
autor
14. sep 2017

@marlenka222 no prave to mi bolo zahadne ze na internete som sa nikde nedopatrala, ci je to na mne alebo na lekarke, kto urci datum nastupu na matersku, resp. skor som sa docitala ze buduca mamina si voli sama....moj zamer bol prave kvoli rodicovskemu prispevku, kedze skorsim nastupom na matersku by mi vyssiel jeden rodicovsky prispevok navyse.

marlenka222
14. sep 2017

@ivanica127 pokial si zamestnanec, vsetko riesi lekarka. Pokial si szco, ides si po ziadost sama a riesis sama. S tym rodicovskym.to zas az taka pravda nie je lebo vsetko zavisi odo dna skutocneho porodu nie to,ze lekarka napise ocakavany den porodu. To znamena al sa ti dietatko narodi skor, mas plus ak neskor mas minus. No neviem ci az takto kalkulovat sa vyplati. To proste dopredu nokdy nevies a ver tomu ze 1 rodicovsky prispevok -almuzna -ta nevytrhne ani nespasi

nika143
16. sep 2017

Ja som zamestnana alebo bola som PN a doktor ma vypísal na materskú 6 týždňov pred porodom. 8 týždňov sa vraj vypisuje ak si riziková alebo mas ine komplikácie

mirka17
16. sep 2017

@ivanica127 mňa doktor doslova vykopol na materskú 8 týždňov pred termínom pôrodu z dôvodu že som čakala dvojičky a že už som mala dávno oddychovať a nie zarezávať v práci, okrem toho keď čakáš dvojčatá tak je veľký predpoklad že ich nebudeš rodiť v 40 tt. Ale skôr.

emilia25
16. sep 2017

Pri malej som isla 8tyzdnov pred terminom.bola som pn v praci a pri malom na predlzenom platenom rodicaku.doktor sa ma len pytal ci som zamestnanec a nebol problem.aj s mojou obvodnou som sa tak dohodla ze ma tak z pn vypise.

evittam
17. sep 2017

@marlenka222 Aj ked si SZCO tak ti lekar musi dať tlačivo-ziadost o MD. Taktiez lekar rozhoduje kedy nastupujes na MD a nie ty. 😉

jonnie
17. sep 2017

Bola som rizikova a na PN a aj tak ma 6t pred terminom. To zavisi od Dr. Ale bola som doma-cize toto mi bolo jedno. Ine je chodit do prace.

marlenka222
17. sep 2017

@evittam tak asi hej 😀 ale manzelovi som bola na sp to viem isto

25daniela
17. sep 2017

@ivanica127 a aj ked som vypocitala 8 tyzdnov pred predpokladanym terminom, nakoniec sa mi mala narodila o 5 tyzdnov, cize skor o 3 ako mala.. Clovek mieni...

ivanica127
autor
18. sep 2017

damy, tak ja len, ze nakoniec som pochodila tak, ze som si tvrdenie lekarky, ze nastupit na MD skor ako 6 tyzdnov pred planovanym datumom porodu, mozem len na zaklade PNky, sla overit na socialnu poistovnu, kde mi pani rovnako tvrdila, ze to tak je....kedze som bola neodbytna 😄🙈 s otazkami tak si zatelefonovala kolegyni, ktora ma na starosti bratislavsky kraj a ta povedala, ze zena si datum nastupu na MD moze urcit sama a ak lekar nesuhlasi alebo nechce prisposobit datum pacientke tak si ho jednoducho ma prepisat podla seba...tak uz len dufat ze prepisany datum s potvrdenym poslednym odpracovanym dnom bude OK 😄

yennn
18. sep 2017

@ivanica127 mna sa pytala, ci chcem 6-8 , kedze som bola praceschopna, plna energie ale uz v robote ma sef stval lebo na inych bral vacsi ohlad nez na mna, zvolila som 8 tyzdnov. A bolo.

ivanica127
autor
18. sep 2017

vravim ze podla mna lekari niesu celkom o tom informovani, ze je to mozne aj bez tej ich pnky