Môžu rozviazať pracovný pomer so ženou na RD?

kajka111
19. okt 2010

Konkrétne ide o štátnozamestnanecké miesto, som (bola som) zamestnankyňou štátneho úradu. Môj nadriadený mi poslal e-mail, v ktorom mi oznámil, že sa bude rušiť moje pracovné miesto, že ma bude kontaktovať - poštou mi bude vyššie uvedené doručené z osobného úradu. Boli sme tam celkom traja vrátane vedúceho, ktorí sme robili rovnaký druh práce, ale ruší sa iba moje prac. miesto, nakoľko som na MD, teda už na RD, a už nie som zaujímavá. (Okrem iného mám informáciu, že rozviazali už so štyrmi zamestnankyňami, ktoré sú na MD, resp. RD. Je to nenormálne ako môže úrad štátnej správy, ktorý vystupuje pod Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny takto pristupovať voči ženám na MD, veď sa zaoberá rôznymi projektami ako podporiť ženy na MD, RD, zabrániť diskriminácii...) Chcela by som Vás poprosiť o radu, ak by som išla i do súdneho sporu so zamestnávateľom, či by som to mohla vyhrať? Raz som tu čítala problém s rozviazaním prac. pomeru v skúšobnej dobe s tehotnou zamestnankyňou - vystupovala pod menom: andrejka.g a písala o opretie sa o antidiskriminačný zákon, zákony EÚ, Organizáciu pre ľudské práva pri súdnom procese so zamestnávateľom. Ak by si toto andrejka.g čítala, poprosila by som i Teba o radu a o kontakt na Tvoju právničku, s ktorou si riešila Tvoj problém s rozviazaním prac. pomeru.
PS: Je správne uvedené moje vysvetlenie? Pokiaľ nastúpi žena späť do zamestnania do 6 mesiacov od narodenia dieťaťa, zamestnávateľ je povinný jej držať pôvodné pracovné miesto do skončenia materskej dovolenky a prijať ju na jej miesto, ak nebolo zrušené, ale po skončení rodičovskej dovolenky je povinný zaradiť na prácu rovnakého druhu a nemusí to byť na to isté pracovné miesto - čiže ženu na RD nemôžu vyhodiť z dôvodu zrušenia jej pracovného miesta?

pici
19. okt 2010

samozrejme ze mozu! ak sa rusi tvoja pracovna pozicia, je uplne jedno ci si na RD alebo normalne pracujes na TPP.
ak ho rusia, myslim tvoju poziciu napriklad z nadbytocnosti, z organizacnych dovodov, maju pravo ta vyhodit. ukoncit tvoj pracovny pomer podla paragrafu 63 a su povinny ti vyplatit odstupne/ podla toho, ako dlho trval pracovny pomer, do 5 rokov vo vyske 2mesiacov, nad 5 rokov odstupne vo vyske 3mesacneho platu/

v tvojom konkretnom pripade nejde o diskriminaciu. pokial sa rusi pracovne miesto , a vykonavate ho 3ja, je logicke ,ze ho nezrusia tym dvom ktori pracuju, ale tebe. nesmu vsak na tvoj post prijat nikoho ineho po dobu myslim 1roka.. avsak mozu prijat kludne niekoho kto bude mat v zmluve ze je asistent a tvoju pracu vykonavat bude, vtedy by islo o spekulativny krok ako sa teba zbavit a dosadit na tvoje miesto niekoho ineho... to vsak nikdy nedokazes a takyto sud ani nemozes vyhrat..

a pri nasom sudnictve sa budes sudit v obciansko- pravnom spore 8-10 rokov, a aj tak nic nevysudis..

ten pripad andrejky g nepoznam. ale v skusobnej lehote ta ma pravo zamestnavatel vyhodit bez udania dovodu, presne tak ako ty mozes bez udania dovodu pracovny pomer ukoncit, preto sa to vola skusobna lehota.. a ta slecna napriek tomu, ze bola tehotna ,mohla byt vyhodena aj z inych dovodov, pustat sa do takychto sporov je podla mna uplne zbytocne...

suem
19. okt 2010

Suhlas vo vsetkom s @pici.
Tiez by ma zaujimalo ako to skoncilo s @andrejka.g, osobne si myslim ze jej sanca je nulova.

kaktusik007
19. okt 2010

@kajka111 nie, @pici nema pravdu.... vyhodit ta mozu ak si na rodicovskej dovolenke ak sa nie ze rusi tvoje miesto, ale ak sa rusi zamestnavatel alebo jeho cast !!! co je dost podstatny rozdiel 😉 proste ak by si pracovala na pobocke, ktoru celu by sa zamestnavatel rozhodol zrusit, (alebo on sam by zanikol) tak by ta vyhodit mohol, rovnako ako by mohol vyhodit aj akukolvek inu tehotnu zamestnankynu...

samozrejme sa bavime iba o tom, ze aktualne zakial si na rodicovskej ta vyhodit nemoze.... ak nastupis do zamestnania po jej skonceni, bud pripravena na to, ze ta bude cakat na stole vypoved pre zrusenie miesta... da sa to "obabrat" sposobom ze opat ostanes tehotna, ak totiz nastupis do prace ale predtym stihnes na personalne doniest papier ze si opat v tom a dolozis to aj lekarskym potvrdenim, opat na teba plati ochrana v zmysle zakonnika prace a opat by ta vyhodit nemohli 😉

k @andrejka.g - ona napada rozpor medzi legislativou nasou a legislativou ktoru sme povinny prijat pretoze sme v eu a tu je prave rozpor - pravo v eu je na strane tehotnych zien, take vyhodit nemozu ani v skusobnej dobe.... osobne sa mi to ale nepaci... a uvidime, ako to u nej dopadne 😉

andzi
19. okt 2010

Súhlasím s @kaktusik007
Podľa § 64 ods. 1 Zákonníka práce platí zákaz výpovede pre ženu na MD aj RD aboslútne, s jedinou výnimkou, teda zamestnávateľ môže dať takejto žene výpoveď len ak sa zrušuje alebo premiestňuje alebo sa zrušuje alebo premiestňuje časť zamestnávateľa, teda nie z dôvodu nadbytočnosti! Takáto výpoveď je neplatná a ak by to zamestnávateľ urobil, treba na príslušnom súde podať žalobu o neplatnosť výpovede z PP.

gapa
19. okt 2010

súhlasím s kaktusík a andzi,
ak sa tvoj zamestnávatel alebo jeho časť neruší alebo nesťahuje, tak nemôžeš dostať výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) t.j. z nadbytočnosti počas čerpania MD, RD, tehotenstva ani počas PN. Počas tejto doby môžeš dostať výpoved len podla § 63 ods.1 písm. a) t.j. čo spomínam v prvej vete (sťahovanie alebo rušenie zamestnávatela alebo jeho časti napr. pobočky)

Teda ozaj sa čudujem, že práve úrad práce takto postupuje. MOžno zamestnankyniam nedali na výber, len im proste dali podpísať dohodu o ukončení prac.pomeru s odstupným?
Na tvojom mieste nepodpisujem žiadnu dohodu, až po ukončení RD, resp. by som čakala na výpoved, ktorú môžeš dostať až po ukončení RD.