Musím si vyčerpať dovolenku medzi materskou a rodičovskou dovolenkou?

mahadevi
30. jún 2009

Dobrý deň,
rada by som sa Vás spýtala, či mi môj zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie zostatku riadnej dovolenky v období medzi čerpaním materskej a rodičovskej dovolenky.
Pred nástupom na materskú dovolenku mi totiž na základe mojej žiadosti neumožnil zostatok riadnej dovolenky vyčerpať a prišiel s tým, že mi nariaďuje vyčerpať ju medzi MD a RD.
1.) Je takýto postup z jeho strany správny?
2.) Musím s jeho nariadením súhlasiť?
3.) A aká je prax? Jeden deň skončím MD, nasledujúcim dňom budem čerpať zostatok riadnej dovolenky a až po jej vyčerpaní nastúpim na RD?
4.) Budem počas obdobia čerpania zostatku riadnej dovolenky nejako chránená proti výpovedi?
Obávam sa totiž, že takýto vyššie uvedený krok zo strany zamestnávateľa je z jeho strany len manipuláciou so mnou, ako zamestnancom.

Ďakujem za reakcie.

vranka4
10. júl 2009

gapa,ďakujem,sme ľudia,môžeme sa zmýliť 🙂

gapa
11. júl 2009

🙂 tak, tak

jankajs
23. júl 2009

Tak ja som presne tento prípad - nateraz ešte aktuálny. Na MD som nastúpila 29.2.08, RD mám od cca 12.09.2008. Teraz v roku 2009 som si čerpala dovolenku od 13.7-31.7.09.
Čo bolo treba obehať
Najprv som bola na soc. poisťovni, vypísala som odhlášku /treba podať do 8 dní od nástupu na dovolenku a zároveň aj prihlášku - tú treba priniesť najneskôr na 2. deň po ukončení dovolenky - aby tam nebola medzera a zároveň aj tlačivo o 2. dôchodkovom pilieri.) To som tam nechala, úradníčka si poznačila presné dátumy a ešte ma poslala spýtať sa na UPSVaR, ako je to s RD. Tam mi povedali, že u nich sa nič nemení, rodičovský dostanem v plnej výške,netreba sa prihlasovať, ani odhlasovať, nakoľko som na RD nastúpila ešte v roku 2008 /pred tou slávnou zmenou pre pracujúce maminy/. Snáď to tu niekomu pomôže 😉

weronique1
5. aug 2009

Ahojte, chcela by som sa opýtať, ako je to s nevyčerpanou dovolenkou?
1. Na MD som nastúpila 6.2.09 s kompletnou dovolenkou za tento rok. Mzdárka mi povedala, že na dovču mám nárok a kedže neodpracované dni tvoria menej ako 100 dní, tak mi nebude dovča ani krátená. Je výhodnejšie si dovolenku vyčerpať?...na predošlej strane som čítala, že ak by som si ju aj čerpala, tak zároveň môžem poberať RP, čo sa mi zdá celkom fajn.
2. Do kedy musím nahlásiť, že chcem čerpať dovolenku? (...keďže 6. je už zajtra, tak už som možno s krížikom po funuse 😅 )
3. Do kedy musím nahlásiť prestup na RD na USVPaR? (treba k tomu potvrdenie zamestnávatela, že nevykonávam pracovnú činnosť a som na rodičovskej?! - také tlačivo od manžela vyžaduje úradníčka a počujem to prvý krát...)
d za odpovede

klauduska
2. sep 2009

Ahojte,

moj termin nastupu na MD je 3.10.2009.Zostalo mi este 18 dni dovolenky.Pokial dobre chapem,je mzne si ju vycerpat po ukonceni MD,kedy by som cerpala dovolenku a zaroven poberala RP-to mi potvrdili aj tety z UPSVaR.
Vyplyvaju pre mna nejake povinnosti?Treba sa niekam odhlasovat alebo nahlasovat ako tu citam?tety mi povedali ze nie netreba,ale trosku som teraz zmatena ako tu citam,ze nemozem byt poistena ako zamestnanec a ako rodic na RP..... 😒

Poradite mi?
Dik

zanebudka
3. sep 2009

ahojte, mne tiež ostala riadna dovolenka a vyčerpať medzi MD a RD som ju nechcela, lebo som mala dva pracovné pomery a rôzny počet zostávajúcej dovolenky. a potom sa mi tiež nechcelo obiehať všetky úrady a zbytočne papierovať. Teraz by som chcela vedieť či by mi ju zamestnávateľ mohol preplatiť a potom po RD by som už mala len normálny nárok za znova odpracované dni. Keď ju budem čerpať po RD nemôže mi dať zamestnávateľ počas nej výpoveď.
dík

klauduska
3. sep 2009

zanebudka....ake behacky po uradoch???

alusha
3. sep 2009

ja som si cerpala dovolenku medzi MD a RD, nic som nemusela vybavovat, jedine zamestnavatel ma musel prihlasit do poistovne a po vycerpani dovolenky znovu odhlasit... pocas materskej dovolenky ti este vznika narok na alikvotnu cast dovolenky za tych 6 mesiacov.

zanebudka
3. sep 2009

klauduska, sociálna poisťovňa, úrad práce, a to na soc. poisť ťa posielajú z dverí do dverí a na úrade práce ani nevedia čo od teba chcú. možno nič nemusíš ak to za teba urobí zam. ale ja som zo zamestnania odišla s tým, že miesto mňa nikto nenastúpil, takže ak chcem aby bolo všetko ok, tak si to musím poriešiť sama. pracovala som pre záujmové združ. a štatutár ani netuší čo robiť.

poupe
4. sep 2009

a jak je to u druheho ditete,to asi narok na zadnou dovolenou clovek nema co? 😀

gapa
4. sep 2009

zanebudka,
zamestnávatel ti nemôže len tak preplatiť dovolenku počas trvania PP, jedine pri ukončení. Dá sa ju len vyčerpať.

Počas čerpania dovolenky môžeš dostať výpoved, jedine že by si bola osamelá a dieťa nemalo 3roky, tak nie.

Počas čerpania dovolenky je mamina riadne nem. aj dôchodkovo poistená a poberá príjmy (náhradu mzdy za dovolenku), ktorá je zdanovaná podla zákona o dani z príjmov § 5 ods.1 písm.a).

V zákone o soc.poistení sa hovorí, že môžeš byť poistencom štátu, ak nie si poistená ako zamestnanec vid zákon o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm. c).

V zákone o rodič.príspevku sa hovorí, že
(3) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem
zdaňovaný podľa osobitného predpisu,6) alebo obdobná činnosť v cudzine; za zárobkovú
činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo
pracovného pomeru.5c)

Odvolávka:
6) § 5 a § 6 ods. 1, 2 a 5 zákona . 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

No aj mne na UPSVaR tvrdili, že ak čerpem dovolenku, nárok splnam. Ono ide o to, aby ste v mesiaci aspon jeden den nepoberala ani materské ani nečerpala riadnu dovolenku. Stačí jeden a nárok na RP je za celý mesiac určite. Inak osobne mi ostalo 32dní dovolenky a pre istotu ju čerpať nebudem.

Ked som dala dotaz na SP, čo počas čerpania dovolenky v zamestnaní. Tak mi dali odpoved, že si mám podať odhlášku z poistenia štátom.

gapa
4. sep 2009

Bože som to tam nahádzala ako seno jedno cez druhé. Tak snád sa v tom vyznáte. No musím ist už variť 😀 😀

mamina31
4. sep 2009

Gapa a mozem aj ja?S coho potom rataju kolko daju peniazkou za riadnu dovolenku ked sa vratim po RD?Ppretoze aj ja mam cez 30 dni dovoleky a chcem nastupit do prace 5 oktobra kedze doteraz miesto nebolo pre mna ale v skolke drzia miesto pre dceru hadam uz len zo znamosti.Len mi bolo povedame v praci ze moj prvy den nastupny moze byt aj posledny a akoze moja sefka ma nuka aby som isla na oddelenie kde musim byt rano na 5 a to sa nemam ako dostat a nie este vystrojt deti do skoly a skolky kedze som rozvedena.A este kamaratka tiez nastupovala do prace po RD a dali jej zmluvu na dobu urcitu so skusobnou dobou 6 mesiacov.Tak ci sa to nestane aj mne.

gapa
4. sep 2009

mamina,
z pravdepodobnej mzdy.
A to ukončili pôvodný prac.pomer a dali jej nový na dobu určitú?

Tvoj prvý den, ked nepodpíšeš dohodu o ukončení PP nemôže byť postlený, lebo ti musia dať výpoved z nadbytočnosti (ak splnia podmienky) a od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede ti začne plynúť výpovedná doba. Ak pre teba nebudú mať prácu, tak ti musia platiť z priemeru.

mamina31
5. sep 2009

Gapa neviem ci jej povodny ukoncili ale ona bola na RD 12 rokov.A este ja som na matersku nastupovala s PN co bolo myslim od zaciatku februara,-marodka -materska rodicovkska-kratila sa mi tam dovoleka alebo nie?A pravdepodobna mzda s tohto roka ci ked som naposledy robila?

gapa
5. sep 2009

mamina, ak nemám presné dátumy, tak ti neviem na otázku odpovedať. Záleží, či si mala v danom kalendárnom roku NEodpracovaných (t.j. dni PN, očr, rodič.dovolenky, ale nie dní čerpania dovolenky, ani mater.dovolenky a teda rátajú sa dni od pondelka do piatku, nie víkendy) aspon 100dní.

pravdepodobná mzda, pozri Zákonník práce § 134 ods.3 (pravdepodobná mzda, ktorú by zrejme dosiahol v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku... tak nejako)

zanebudka
5. sep 2009

dík gapa, som z toho asi dosť magor, ale čo potom s dovolenkou ak by sa mi náhodou niečo stalo, napríklad ma zrazí auto ( dúfam, že sa to nikdy nastane a budem tu ešte pekných 50 rokov ), to akože moje prachy ostanú zamestnávateľovi?

gapa
5. sep 2009

zdedia deti

gapa
5. sep 2009

si ty ale vtipkárka 🙂

zanebudka
5. sep 2009

to akože fakt? alebo si vtipkárka teraz ty?

zanebudka
5. sep 2009

a ešte, mohla by som skončiť PR a ísť do zamestnania a ak by mi to nevyhovovalo zase sa vrátiť na PR? alebo ako potom vyčerpať dovolenku aby ťa počas nej neprepustili? môžem začať pracovať a dovolenku čerpať trebárs až po pol roku?

gapa
5. sep 2009

ale ty môžeš dostať výpoved aj počas práce, len nie počas čerpania rodič.a materskej dovolenky

adrika3800
5. sep 2009

Ahojte,čo sa týka čerpania dovolenky,keď ste na MD, mne toto povedal môj zamestnávateľ:
1. môžem ju vyčerpať tesne pred odchodom na MD
2. si ju dám preplatiť,keď pôjdem na RD
3. vyčerpám,keď sa vrátim z RD
Ja osobne som za 2.možnosť

gapa
5. sep 2009

adrika,
asi ste sa zle rozumeli, lebo bod 2 doslovne nie je možný.

bud ju čerpeš po MD, ale nemôže ti ju preplatiť, len zaplatiť čerpanie.

nadhera
5. sep 2009

adrika,je to tak s dovolenkou. ja mam viac ako 70dni a este rokapol som doma. zacala som uvazovat,ze po novom roku zo 30dni vyberiem - riskujem prepustenie,ale si vravim,nech ma prepustia teraz, daju odstupne + preplatia dovolenku a viem,ze pred ukoncenim rodicovskej si budem aktivne hladat novu pracu. horsie by bolo,ak nastupim po rokapol a daju mi vypoved. tak skoro sa mi asi pracu nepodari najst a opat byt doma?

adrika3800
5. sep 2009

gapa,máš pravdu,i keď mi to takto bolo povedané,tak je to asi tak ako si povedala.

adrika3800
5. sep 2009

nadhera,čo myslíš tým,že máš viac ako 70 dní?

gapa
5. sep 2009

inak ja som dostala výpoved ešte v januári 2008 a stále môj PP trvá, lebo som ešte pred uplynutím výpovednej doby bola súvisle PN, MD a teraz RD. A prac.pomer mi končí posledným dnom RD ak požiadam o ukončenia RD skôr (ak chcem skôr odstupné), tak tým dnom 🙂

nadhera
5. sep 2009

a doplnim, ja som vobec netusila, ze existuje taka moznot, cerpat dovolenku medzi MD a RD. co uz. takze adrika to vyuzi.

adrika3800
5. sep 2009

gapa,tomu nerozumiem,to Ti môžu dať vedieť dopredu,že po RD Ťa prepustia?