Musím si vyčerpať dovolenku medzi materskou a rodičovskou dovolenkou?

mahadevi
30. jún 2009

Dobrý deň,
rada by som sa Vás spýtala, či mi môj zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie zostatku riadnej dovolenky v období medzi čerpaním materskej a rodičovskej dovolenky.
Pred nástupom na materskú dovolenku mi totiž na základe mojej žiadosti neumožnil zostatok riadnej dovolenky vyčerpať a prišiel s tým, že mi nariaďuje vyčerpať ju medzi MD a RD.
1.) Je takýto postup z jeho strany správny?
2.) Musím s jeho nariadením súhlasiť?
3.) A aká je prax? Jeden deň skončím MD, nasledujúcim dňom budem čerpať zostatok riadnej dovolenky a až po jej vyčerpaní nastúpim na RD?
4.) Budem počas obdobia čerpania zostatku riadnej dovolenky nejako chránená proti výpovedi?
Obávam sa totiž, že takýto vyššie uvedený krok zo strany zamestnávateľa je z jeho strany len manipuláciou so mnou, ako zamestnancom.

Ďakujem za reakcie.

amaca
24. aug 2014

Prosím súrne o radu @gapa
Od 8.1.2014 som na MD, práve mi v týchto dňoch volala mzdárka, že mám 17 dní dovolenky, neviem čo je lepšie, čerpať teraz alebo až po ukončení RD? Pravdepodobne sa do tej istej práce nevrátim, môže to mať vplyv napr. na výšku podpory ak si dovolenku vyčerpám teraz? Sorry, možno primitívne otázky, ale nemám v tejto oblasti vôbec jasno....Ďakujem za rady.

gapa
24. aug 2014

@amaca ja som si nečerpala po md a zišla sa, kedže som dostala výpoved, tak som čerpala dov.počas výpovednej doby a som medzitým otehotnela, tj. prac.pomer pokračoval. Ak nehrozí, že firma sa zruší, činebude mať peniaze, asi je lepšie si aspon niečo nechať z dovolenky. Ale ak vyčerpáš dovolenku a ukončením RD ti skončí aj prac.pomer, tak aj toto čerpanie dov. ovplvyní výšku podpory (bude sa rátať z obdobia dva roky pred nástupom na rd, ak sa samozrejme zákon nezmení).

amaca
25. aug 2014

@gapa dakujem pekne za info

alena789
8. júl 2020

@jankajs a dostala si za ten mesiac peniaze aj za riadnu dovolenku z prace a aj rodicovsky prispevok ? ci ako to je ?