Musím si vyčerpať dovolenku medzi materskou a rodičovskou dovolenkou?

mahadevi
30. jún 2009

Dobrý deň,
rada by som sa Vás spýtala, či mi môj zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie zostatku riadnej dovolenky v období medzi čerpaním materskej a rodičovskej dovolenky.
Pred nástupom na materskú dovolenku mi totiž na základe mojej žiadosti neumožnil zostatok riadnej dovolenky vyčerpať a prišiel s tým, že mi nariaďuje vyčerpať ju medzi MD a RD.
1.) Je takýto postup z jeho strany správny?
2.) Musím s jeho nariadením súhlasiť?
3.) A aká je prax? Jeden deň skončím MD, nasledujúcim dňom budem čerpať zostatok riadnej dovolenky a až po jej vyčerpaní nastúpim na RD?
4.) Budem počas obdobia čerpania zostatku riadnej dovolenky nejako chránená proti výpovedi?
Obávam sa totiž, že takýto vyššie uvedený krok zo strany zamestnávateľa je z jeho strany len manipuláciou so mnou, ako zamestnancom.

Ďakujem za reakcie.

gapa
8. apr 2010

na tvojom mieste ale napíše dotaz mailom na ústredie soc.poistovne (bude to istejšie, lebo § je klukaty ), kde uvediem, že som dostala výpoved a môj PP má skončiť posledným dnom RD (ochrannej doby podla Zákonníka práce § 64) a ešte počas RD nastúpim na druhú MD. Aký bude môj pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD? Bude to moja celomesačná hrubá mzda podla prac.zmluvy (predpokladám nepresahuje maxim. VZ) aj ked v prípade, že by som nečerpala RD alebo MD, tak už by môj prac.pomer netrvá?

ak im napíšeš a odpovedia ti,tak daj vedieť odpoved (najlepšie cez IP aj s otázkou 🙂 teda ak chceš ) 😉

adide
12. apr 2010

ahojte,
chcem vas poprosit o radu... Na matersku dovolenku som nastupila 17.9.2007, po materskej hned rodicovska a tento rok 1.9. 2010 idem nastupit do prace. Prac. pomer mam na dobu neurcitu, v zamestnani som pred nastupm na MD odrobila 17 mesiacov a zostatok dovoleny k nastupu na MD bol len 0,5 dna. Potrebujem vediet, ci mam narok na nejaku dovolenku po nastupeni do prace /teda ci mi pocas MD a RD vznikol nejaky narok na dovolenku/ a ci si ju mozem v septembri zacat cerpat. dakujem.

🙂

gapa
12. apr 2010

alide,
ak si v r.2007 nebola PN (resp. inak si neodpracovala) aspon 100dní , tak za rok 2007 máš nárok na celoročnú dovolenku, tj. bud 20 aleob 25dní (ty sama musíš vedieť, kolko ti za r.2007 uznali, čo sa z údajov " ostalo mi ,5dna" nedá zistiť, kolko ti uznali a kolko si čerpala).
za r.2008 ti za dni čerpania MD tiež vznikla ešte slušná dovolenka. MD sa považuje za odpracovaný čas, t.j. ak si končila s MD cca koncom marca, začiatkom apríla 2008, tak si odprcovala aspon 60dní (rátajú sa dni od pondelka do piatku bez ohladu na sviatok). Potom treba vyrátať od ukončenia MD, teda od nástupu na RD do 31.12.2008 kolko máš neodpracovaných dní (tiež sa rátajú dni od pond. do piatku bez ohladu na sviatok). O tieto dni bude celoročná dovolenka krátená. Za prvých 100dní o 1/12tinu a za každých celých 21dní o dalšiu 1/12tinu.

adide
12. apr 2010

dakujem gapa,
uz v tom mam jasnejsie...a co sa tyka cerpania dovolenky po nastupeni do prace z RD je to vec dohody medzi mnou a zamestnavatelom, moze mi to zamestnavatel zamietnut?

mapich
12. apr 2010

Ahoj, taky se zeptám. Pořád tomu nějak nerozumím, když jsem naší účetní řekla, že bych měla mít nárok na proplacení dovolené, tak mi napsala toto : zákoník práce říká,že nárok na dovolenou vzniká pokud zaměstatnanec odpracuje60dní,pokud se tak nestane, tak za každých odpracovaných 22dnů mu vzniká nárok na 1/12 nároku.Pokud zaměstnanec odpracuje méně než 22 dnů tak mu nárok vůbec nevzniká. 😠

Já jsem na RD nastoupila 6.4.2010, MD mi tedy skončila 5.4.2010, prosím poraďte mi jak na ní, případně nějaký číslo zákonu??? díky 😉

llaura
8. júl 2010

ahojte
poprosila by som o radu :
som na druhej materskej,prva zacala v r. 2007 a suvisle som presla na druhu matersku dovolenku (bude koncit o tyzden a prechadzamna RD ), do prace nastupim az po ukonceni rodicovskej dovolenky vo februari 2013.Prve tehotenstvo bolo rizikove, cize som bola na PN, z ktorej som presla na matersku dovolenku , tym padom som mala nevycerpanu dovolenku.
celkovy stav nevycerpanej dovolenky je ku dnesnemu dnu 53,5 dna+ nova dovolenka za aktualny rok ak nastupim do prace.
Musim si cerpat nevycerpanu dovolenku medzi MD a RD?...kontaktovali ma z prace, ze ak si nebudem cerpat, tak mi prepadne (nepamatam si, ci povedali ze cela alebo niekolko dni ), ze zamestnavatel mi nedovoli cerpat tolko dni, tak prepadne.dakujem za odpoved 🙂

lara75
11. apr 2012

ahojte, poprosila by som o radu, 23.11.2009 som nastúpila na materskú dovolenku a následne po 28 tý na riadnu rodičovskú dovolenku, 1.6.2012 plánujem nástup na pôvodné pracovné miesto (zmluva na dobu neurčitú), teda ešte poberám rodičovský príspevok (dieťa narodené15.1.2010). Moja otázka je, či mi neprepadla dovolenka z roku 2009 (na výplatnej listine mi zostalo 6dní) a koľko mi vznikla za MD z roku 2010 (tu som čítala, že sa MD považuje za odpracovaný čas a vzniká nárok na dovolenku), nevyčerpala som ju medzi MD a RD a či mám nárok ju vyčerpať do konca roka 2012? Prosíím o radu, ďakujem ☹

janinka13
24. apr 2013

@kacka.va môžem súvisle čerpať RD a čerpať dovolenku, čo mi zostala? nikde nenahlasujem tieto zmeny? Je to automaticky, ak mi zamestnávateľ nedovolí čerpať dovolenku pred MD?

gapa
25. apr 2013

@janinka13
poslednej otázke nerozumiem, no prvé dve zodpoviem.
1. neviem, či si myslela súvisle alebo súbežne. Súbežne nemôžeš čerpať rodičovskú dovolenku a riadnu dovolenku, bud jedno alebo druhé, lebo ide o dôvod ospravedlnenia neučasti u zamestnávatela. Ale čerpať riadnu dovolenku a poberať rodič.príspevok môžeš súbežne.
Ak si myslela súvisle, teda nadväzne, tak samozrejme aj to môžeš, len treba o to zamestnávatela požiadať a mať najlepšie o tom aj doklad, napr. potvrdenie súhlasu s čerpaním riadnej dovolenky (to potrebuješ súhlas) a čerpanie RD treba len oznámiť, je povinný ti rd poskytnúť podla tvojich požiadaviek až do 3rokov (ak zdravé dieťa), len zákon hovorí, že treba požiadať aspon mesiac popredu a písomne (čo predtým nebolo).
2. počas čerpania riadnej dovolenky nemôžeš byť dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak si si po pôrode dávala prihlášku), lebo ti trvá dôch.poistenie zamestnanca a zákon neumožnuje trvanie týchto týchto dvoch dôch.poistení súbežne. Treba dať do 8dní od ukončenia RD odhlášku a nanovo prihlášku najneskôr prvý den čerpania RD, ak chceš súvislé dôch.poistenie. Môžeš to vybaviť na soc.poisteovni aj naraz pri podávaní odhlášky, ak máš potrebné údaje (najlepšie od mzdárky aj potvrdené), dokedy budeš čerpať riadnu dovolenku.

janinka13
26. apr 2013

@gapa lebo známa mi vravela, že môžem čerpať dovolenku pred MD, po MD alebo po skončení RD, chcela som si všetku vyčerpať pred MD, ale zamestnávateľ mi to nechce povoliť, tak snáď sa dohodneme na čiastočnom čerpaní pred MD, a zvyšok vraj až po RD, lebo vraj dovolenka sa neprepláca. Zamestnávateľ mi nemusí dovoliť čerpať zvyšnú dovolenku pred MD, budem rada za každú radu, mám 37 dní zostatok dovolenky, ďakujem.

kacka.va
6. máj 2013

@janinka13 nevím, co @gapa myslela tím důchodově pojištěná, ale státem. Ale myslím, že v ČR se nikde nic nehlásí. Prostě požádáš po skončení mateřské zaměstnavatele, že chceš čerpat zbytek dovolené a hotovo, ale už si to přesně nepamatuju, jak to bylo

gapa
7. máj 2013

@janinka13
doba md sa považuje za výkon práce, tj. môže vzniknúť dovolenka aj za obdobie MD. Ano, dovolenka sa neprepláca, len pri ukončení prac.pomeru a nad základnú výmeru sa môže. Ako dotlačiť zamestnávatela k tomu, aby ti aspon časť dovolenky dovolil vyčerpať? neviem prečo ti nedovolí, potrebuje ta v práci? potom ťažko. Podla nového Zákonníka práce, tušim ak sa nedohodnú na čerpaní dovolenky za predchádzajúci rok (nie prebiehajúci) do polovice roka, tak si môže zamestnanec určit obdobie čerpania sam s tým, že aspon 30dní popredu to písomne oznámi zamestnávatelovi. Teraz neviem,či si toto dobre pamätám, ma to prekvapilo, tj. ešte si toto príp. overte. Ale ono je lepšie vždy dohoda.

janinka13
9. máj 2013

@gapa nakoniec sme sa dohodli, od pondelka čerpám dovolenku a ostane mi ešte 5 dní 🙂

silviami
17. máj 2013

viete mi niekto poradiť, celkovo za rok mám nárok na 25 dní dovolenky, od 9.5.2013 som nastúpila na MD, koľko dní budem mať nárok na dovolenku za rok 2013? Ja tomu rozumiem tak, že je to akoby som bola zamestnaná do 9.11.2013, takže dovolenka bude za 10 mesiacov, t.j. 25/12 a * 10, teda 20 dní dovolenky? Alebo sa to nejako kráti. Prosím súrne o odpoveď, zamestnávateľovi sa to nijako nezdá, že mám mať toľko dovolenky. Ďakujem.

eeffka
17. máj 2013

@silviami dobre si to vyratala a navyse fesak este nevie ze kedze budes len 2m na RD cize nebudes mat kratenie za 100 neodrobenych dni tvoj narok na dovolenku v roku 2013 bude PLNYCH 25dni 😀

rok 2014 ti ak budec na RD samozrejme uz kratit bude, za kazdych 100neodprac.cni o nepamatam velmi kolko lebo mne vysli tak datumy ze som pobrala vsetko co sa dalo, ale je to v zakone

silviami
17. máj 2013

@eeffka ďakujem pekne.

ameanda
17. dec 2013

@gapa @eeffka
Ahojte, poprosim ta o radu
mam narok na zamenstnanecku dovolenku 47 dni a mozem ju cerpat medzi MD a RD alebo po RD. Ak ju nebudem cerpat medzi, ale az po RD, bude sa mi nejak kratit? Kolko by to asi bolo? Dakujem. Koniec MD je 13.12.12

gapa
17. dec 2013

@ameanda bola som ten prípad ako ty a nekrátili mi. Ale zákon je taký, že si trebavybrať dovolenku starú dovolenku skôr ako do konca roku. Ale tiež zákon hovoríl že si ju môžeš vyčerpať po nástupe z RD. tj. podla mna by mzdárka mala postupovať rozumne (ked zákon nie je celkom jednoznačný), tj. ak si hned po RD vyčerpáš staraú dovolenku súvisle od nástupu, tak by krátiť nemala, ak by si medzitým aj pracovala, tak krátiť môže. Tj. odporúčam ti spýtať sa mzdárky ako to bude, lebo nechceš, aby ti to prepadlo a možno by som to napísala aj písomne, aby si mala dôkaz, ak by niečo. Inak by sa dalo si to rozdeliť, časť vyčerpať, časť si nechať (predsalen určite aspon na tie sviatky, aj v ich záujme by to asi bolo, lebo asi cez sviatk nebudú robiť (aj ked záleží od práce, pre napr. predavačky to asi neplatí) a to aj vzhladom na to, že tej dovolenky máš vela a aj v účtovníctve im to bude stále svietiť v rezervách, ktoré budú musieť každoročne robiť. Ale ako som písala, nečerpala aby som celé. A nezabudni, ak budeš čerpať dovolenku po MD, tak na dôch.poistenie štátom /prihláška na soc.poistovnu) sa dáva až odo dna nástupu na RD, tj. počas čerpania riadnej dovolenky nesmieš mať prihlášku, tj. treba sa odhlásiť, ak by si prihlásená bola.

ameanda
18. dec 2013

@gapa
dakujem za odpoved!

petronelak
17. mar 2014

Spytam sa aj ja @gapa, @eeffka od 7.9.2013 som na MD ktora mi trva do 4.5.2014.
1. je povinny mi zamestnavatel pocas MD posielat vyplatne pasky?(nedostavam)
2. vznika mi pocas MD narok na dovolenku? Ak ano kolko za rok 2013 a kolko za rok 2014?
3. ak by som dovolenku nevycerpala medzi MD a RD neprepadne mi?
4. ak by som cerpala medzi MD a RD co som povinna spravit, urady , zamestnavatel?
Dakujem za rady

gapa
18. mar 2014

@petronelak
1. nie
2. doba md sa považuje pre výpočet dovolenky za výkon práce, tj. áno, ak okrem md si stále pracovala, tak za rok 2013 máš nárok na celoročnú dovolenku bez krátenia, za rok 2014 treba zrátať dni neodpracované, tj. doba RD a za prvých 100dní (soboty a nedele sa nerátajú len dni pondelok až piatok) sa kráti celoročná dovolenka za rok 2014 o 1/12tinu a za každých dalších celých 21neodprac.dní o dalšiu 1/12tinu, tj. ak dobre rátam, neodprac.dní je 173, tj, krátenie dov. za rok 2014 o 4/12tiny, to je vprípad, ak nebudeš po md čerpať dovolenku, ak by si čerpala dovolenku, tak sa ti to zníži
3. nie, treba si ju vyčerpať do konca kal. roku v roku nástupu na md, tj. u teba hned po rd (snád ti to vychádza do konca roku, to by bolo najlepšie)
4. požiadať zamestnávatela o čerpanie dovolenky, musí schváliť, a na soc.poistovni dať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rkov nie prvým dnom po md, ale až prvým dnom čerpania rodičovskej dovolenky, tj. až po vyčerpaní riadnej dovolenky, lebo počas riadnej dovolenky ti trvá poistenie zamestanca a podla zákonov nemôžeš byť dôch.poistená štátom, ak ti trvá dôch.poistenie zamestnanca.
- o rodič.príspevok môžeš požiadať od 5.5.2014 bez ohladu na čerpanie riadnej dovolenky, 4
- zdr.poistovnu, treba nahlásiť s dokladom o poberaní rodič.prísevku, teda budeš zdr.poistená ako poberatel rodič.príspevku (tam je možný súbeh poistenia zamestnaca a zároven aj byť zd.rpoistená štátom ako poberatel rp)

petronelak
19. mar 2014

@gapa a vieš mi vyrátať presne koľko dní dovolenky mi vzniká za rok 2014 aj v jednom aj druhom prípade?! Lebo tým 1/12 čo popisuješ vôbec nechápem 🙂

reuska1
20. máj 2014

@gapa .......ahoj, chcem poprosit o radu. Uz som pisala aj v inej teme, alle nasla som aj tuto.....20.4.2014 mi skoncila materska dovolenka a od 21.4. som mala nastupit na rodicovsku..ale...od toho 21.4. si cerpam az do 31.7. riadnu dovolenku zo zamestnania (mam kopec dni, lebo som paralelne na druhej materskej a este z predchadzajucej mi ostala ). Mam narok aj na cerpanie rodicovskej od toho 21.4. ? Ak ano, budem potrebovat nejakym sposobom vydokladovat kto sa mi stara o dieta, tak ako je to v pripade, ked zena nastupi do prace? Samozrejme, staram sa ja, som s nim doma. Alebo nejake potvrdenie zo zamestnania, ze cerpam dovolenku? Chcela by som mat uz vsetko pripravene, ked pojdem na urady, nech ma neposlu domov, kedze mm si berie kvoli tomu dovolenku, aby som mohla ist.Dakujem.

gapa
20. máj 2014

@reuska1 asi myslíš, či môžeš poberať rodič.príspoevok od 21.4. Ano, na upsvar ich nezaujíma, či čerpáš dovoelnku, či pracuješ, potrebné je potvrdenie zo soc.poisteovne, dokedy si poberala materské.
Nezabudni na soc.poistovni dať odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov odo dna po MD (alebo od prvého dna md, to sa porad s pracovníčkami) a nanovo prihlášku odo dna po ukočení čerpannia riadnej dovolenky, tj. od 1.8. (ak posledný den dovolenky je 31.7.), nedá sa prihlásiť ani den spätne, tj. treba to vybaviť najneskôr 31.7, tú prihlášku. Odhlášku, ak si nedala, tak chod čo najskôr, bolo treba do 8dní.
Nárok na čerpanie rodičovskej dovolenky v zamestnaní máš samozrejme až odo dna po ukončení čerpania riadnej dovolenky.
Na zdravot. poistovnu zájdi s potvrdením odkedy poberáš rodič.príspoevok.
Pokial viem, tak vydokladovať, ak pracuje netreba (som zatial n ič nepočula), len po dovršení 3rokov treba to oznámiť, ale sa s tým nezaoberám, no nemyslím, že treba.

reuska1
21. máj 2014

@gapa .....velmi si mi pomohla, dakujem 😉

gapa
21. máj 2014

@reuska1 jeeeejda, teraz pozerám, neviem prečo som si myslela, že si prechádzala z jednej RD na druhú md (možno tá pozdná hodina, čo som odpovedala?), preto tá odhláška v soc.poistovni som písala. Ak si ale pred touto MD nebola na RD, tj. si sa doteraz neprihlasovala na soc.poistovnu, tak tá odhláška nie je potrebná, len prihláška.

reuska1
21. máj 2014

@gapa .....ale praveze si spravne pochopila, prechadzala som z prechadzajucej RD na MD. Ja som sa sice neprihlasovala nikam, ale zamestnavatel ma zrejme prihlasil aj na socialnu aj zdravotnu

gapa
22. máj 2014

@reuska1 no over si to na soc.poistovni, či netreba prihlášku (spätne sa prihlášky nedajú dať obvykle) a zober si kopiu rodného listu.

reuska1
22. máj 2014

@gapa .....dajujem za rady, si zlata. Zajtra to planujem obehat, tak snad povybavujem co treba.

amaca
22. aug 2014

Ahojte, prosím Vás tiež o radu. Od 8.1.2014 som na MD, práve mi v týchto dňoch volala mzdárka, že mám 17 dní dovolenky, neviem čo je lepšie, čerpať teraz alebo až po ukončení RD? Pravdepodobne sa do tej istej práce nevrátim, môže to mať vplyv napr. na výšku podpory ak si dovolenku vyčerpám teraz? Sorry, možno primitívne otázky, ale nemám v tejto oblasti vôbec jasno....Ďakujem za rady.