Musím si vyčerpať dovolenku medzi materskou a rodičovskou dovolenkou?

mahadevi
30. jún 2009

Dobrý deň,
rada by som sa Vás spýtala, či mi môj zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie zostatku riadnej dovolenky v období medzi čerpaním materskej a rodičovskej dovolenky.
Pred nástupom na materskú dovolenku mi totiž na základe mojej žiadosti neumožnil zostatok riadnej dovolenky vyčerpať a prišiel s tým, že mi nariaďuje vyčerpať ju medzi MD a RD.
1.) Je takýto postup z jeho strany správny?
2.) Musím s jeho nariadením súhlasiť?
3.) A aká je prax? Jeden deň skončím MD, nasledujúcim dňom budem čerpať zostatok riadnej dovolenky a až po jej vyčerpaní nastúpim na RD?
4.) Budem počas obdobia čerpania zostatku riadnej dovolenky nejako chránená proti výpovedi?
Obávam sa totiž, že takýto vyššie uvedený krok zo strany zamestnávateľa je z jeho strany len manipuláciou so mnou, ako zamestnancom.

Ďakujem za reakcie.

gapa
5. sep 2009

adrika, doplním za nadheru. V školstve sú vyššie nároky na dovolenku 40 alebo 45dní na rok

nadhera
6. sep 2009

gapa, ja nerobim v skolstve 😀 , sa mi to len dako zozbieralo.

adrika3800
6. sep 2009

nadhera,to ako môžeš mať toľko dovolenky?to si 3 roky robila vkuse bez voľna

gapa
6. sep 2009

nadhera,
aha, tiež som nepočula o takej dovolenke, takže za skoro 3roky. 🙂

adrika,
ak výpovedná doba pri výpovedi z nadbytočnosti skončí počas ochrannej doby (čo je obdobie tehotenstva oznámeného v zmysle zákonníka práce, obdobie PN, MD, RD ...), tak sa prac.pomer nekončí posledným dnom výpovednej doby ale až posledným dnom ochrannej doby. Ibaže by zamestnanec netrval na predlžení prac.pomeru.

adrika3800
6. sep 2009

práve mi písal jeden ekonóm,že dovolenka sa nedá čerpať po MD s nástupom na RD,ale až po skončení RD.tak poradí nejaký odborník?

stalida
6. sep 2009

ahoj adrika,necitala som sice celu temu a nie som ani odbornik co sa tyka zakonov, ale cerpat dovolenku medzi MD a RD mozes (sama som toho prikladom), pocet dni by ti mali vyratat mzdove uctovnicky podla poctu odprac. dni. Navyse je to vyhodnejsie, pretoze sa berie nejaky priemer. mes. zarobok, takze pred nastupom na RD si aspon trocha prilepsis 😉 .

adrika3800
7. sep 2009

stalida,čítala som,že aj MD sa ráta do odpracovanej doby.ako to bolo u Teba?ak je to pravda,tak potom v tomto roku neodpracujem 54 dní (to už budem na RD),tak potom,aký je môj nárok na dovolenku?poradí niekto kompetentný?

klauduska
7. sep 2009

ked som na MD tak narok na dovolenku mi vznika,teda nejaka adekvatna cast,lebo sa to berie ako keby som riadne vykonavala dalej prac.pomer. A ta sa moze cerpat po RD.Ale co s riadnou dovolenkou,ktoru mam teraz???Tu musim vycerpat bud :
1. teraz pred nastupom na MD
2. po MD,kedy by mi zaroven bezal RD a cerpala by som dovolenku
3. alebo ju mozem cerpat aj po RD????

gapa
7. sep 2009

adrika,
to je pravda, po ukočnení MD vyčerpeš riadnu dovolenku apotom nastúpiš na RD. Napíš dátum nástupu na RD.

stala myslíš výhodnejšie oproti rodičovskému príspevku. Ale taký istý priemer by si predpokladám mala aj pri čerpaní dovolenky po RD.

gapa
7. sep 2009

adrika
a ešte či si bola PN, očr ... v danom kalend.roku (predpokladám PP trval celý r.2009).

gapa
7. sep 2009

klauduška,
platí
1.
2. po MD, ked najprv vyčerpeš dovolenku a až po jej vyčerpaní nastúpiš na Rd
3. áno, aj po RD, do konca kalend.roku, t.j. u teba ked sa bábo narodí 19.11.09, tak do konca roku 2012.

gapa
7. sep 2009

ak teda nenastúpiš súvisle na dalšiu MD 😀

adrika3800
7. sep 2009

gapa.na RD nastupujem 19.10.
MD mám od 6.4. do 18.10.
PN som nebola,pracovný pomer stále trvá.
Momentálne mám nárok na 20 dní v roku,ale vybavujem 25,lebo už mám nárok,ale mám nejaké nezrovnalosti s bývalým zamestnávateľom,tak to teraz riešim.
Dik

gapa
7. sep 2009

adrika,
tak máš nárok na plnú dovolenku za r.2009, lebo
- máš v r.2009 odpracovaných aspon 60dní, čo je podmienka,
- tvoj PP trval celý kalend.rok a
- ak nemáš neodpracovaných aspon 100dní (doba MD sa považuje za výkon práce, ako ste už písali), tak sa dovolenka nekráti.

Takže podla toho, či už máš odpracovaných od dosiahnutia 18-tich rokov do 31.12.09 aspon 15rokov a požiadaš zamestnávatela do konca roka o zvýšený výmer dovolenky, tak v tom prípade 25dní.

(ak by bol problém so zamestnávatelom, tak nejaké potvrdenie o období poistenia sa dá získať aj v SP)

adrika3800
7. sep 2009

gapa,ďakujem,však so sociálkou to riešim,lebo ten zamestnávateľ už neexistuje.
ešte jedna vec,túto celú dovolenku si môžem po MD aj vyčerpať,alebo až po RD?Resp.koľko si možem po MD a koľko po RD.

gapa
7. sep 2009

adrika
záleží od zamestnávatela, môžeš aj celú. No ako to bude s nárokom na rodič.príspevok, ak budeš čerpať po MD, ti nezaručím. Na UPSVaR síce hovoria, že ak čerpeš dovolenku, tak to nevadí, nárok je. No zákon hovorí iné. Ja som radšej nečerpala, aby som nárok nestratila, resp.nemusela vracať. No to už je písané vyššie (som uvádzala prečo a paragrafy) resp. možno v inej téme o RP?

klauduska
7. sep 2009

gapa...diky...vidis,mne tie tety z UPSVaR povedali,ze kludne mozem,vraj cerpanie dovolenky je zalezitost medzi mnou a zamestnavatelom....a RD mi bude bezat hned po MD....Tak snad dovtedy nezmenia nazor... 😒

a ak som dobre pochopila,ako si vysvetlovala adrike pocet dni dovolenky za MD,tak by som aj jamala mat narok na celu za kalendarny rok?Nastup na MD 3.10., koniec MD 17.4.,cize 60 dni splnenych.Chapem dobre?

gapa
7. sep 2009

za r.2009 áno, ak si nebola napr. dlhodobo PN a trvá PP celý kal.rok.

klauduska
7. sep 2009

aha,tak to ano,ale buduci rok ked budem na MD sa mi uz bude kratit,vsak?

siouxsie
28. jan 2010

zajtrajsim dnom, t.j. 28.01.2010 nastujpujem na RD. svojho zamestnavatela som v dostatocnom casovom predstihu o zamere cerpania RD pisomnou formou poziadala. doposial som od neho vsak neobdrzala ziadne pisomne, ani ustne vyrozumenie. dostala sa mi vsak od mzdarky (kamaratky) doverna informacia, ze zamestnavatel od nej chce, aby mi v praci dnom nastupenia na RD pisala cerpanie dovolenky (18 dni), ktoru som si pred nastupom na MD nemohla vycerpat (zamestnavatel mi nechcel umoznit jej cerpanie pred nastupom na MD).
v zmysle uvedeneho sa preto pytam:
- je mozne, aby zamestnavatel zvolil takyto postup bez akehokolvek oficialneho ustneho, ci pisomneho upovedomenia ma o tom, ze chce takyto krok podniknut?
- v pripade, ze mi teda v praci cerpanie dovolenky vypisu, mam ja nejaku oznamovanciu povinnost voci uradom? nerada by som sa totiz dostala do nejakej neprijemnej situacie.
dakujem za reakcie.

sirell
28. jan 2010

ja som tiez takto cerpala dovolenku medzi MD a nastupom na RD, (zamestnavatel ma upozornil na tuto moznost). musela som sa v socialnej poistovni odhlasit z dochodkoveho poistenia osob za ktore plati stat, lebo pocas cerpania dovolenky za mna platil zamestnavatel. a po vycerpani dovolenky sa zasa bolo treba prihlasit, cize som rovno vypisala 2 tlaciva a odniesla do soc. poistovne. to bolo v r. 2007, takze si zisti ci sa nejako nahodou nezmenila legislativa.
podla mojho nazoru by ta zamestnavatel mal o tomto kroku urcite upovedomit.

gapa
28. jan 2010

siouxsie,
súhlasím so sirell, tá povinnosť platí doteraz.

a ak ti to takto spravia v zamestnaní, tak ta ukrátia o 256eur mínus 41eur!!!!, lebo za 1/2010 z dôvodu, že si ani 1 jediný den v 1/2010 nečerpala RD nebudeš mať nárok na zvýšený RP ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% z nižšieho RP, lebo si pokladaná za zárobkovo činnú osobu počas čerpania dovolenky. Toto by som napíšala zamestnávatelovi, že toto je dôvod, prečo si nechcem čerpať zostatok dovolenky, ked tak, tak jedine v priebehu mesiaca. ONi tiež predsa potrebujú žiadosť od teba, že dovolenku chceš čerpať. Dovolenku môžeš vyčerpať aj po ukončení RD vid § 113 ods.2 Zákonník práce.

gapa
28. jan 2010

klauduska,
áno za r.2010 bude krátená

babulina
28. jan 2010

pokial si cerpate dovolenku medzi MD a RD a nasledne otehotneniete, tak nemate narok na dalsiu MD kedze nedoslo nepretrzitej ochrannej lehote, a musite si znovu platit 270dni socialneho poistenia, toto je info zo socialky co som dostala ja v sept 09, tak si to pre istotu este overte ci to stale plati, ale obavam sa ze hej

alenk
8. apr 2010

viete niekto nieco o tom, co pise babulina?

gapa
8. apr 2010

babulina,
v tej súvislosit, ako to píšeš, to je blbosť. Treba ale opísať presne konkrétny prípad.

Ona počas čerpania riadnej dovolenky nie je v "ochrannej DOBE" pred výpovedou zo strany zamestnávatela podla "Zákonníka práce" (nie zákona o sociálnom poistení).

Ak jej pracovný pomer trvá, tak nie je čo riešiť žiadnu ochrannú LEHOTU podla Zákona o sociálnom poistní. Ked jej trvá nem.poistenie, tak sa OL nerieši (OL je zaujímavá, len ak prac.pomer/nem.poistenie netrvá). Tiež je nedobé, ak PP skončí počas prerušenia nem.poistenia t.j. počas RD (teda nie počas trvania nem.poistenia), vtedy ochranná lehota neplynie!

gapa
8. apr 2010

OPRAVUJEM
Tiež je nedobré, ak PP skončí počas prerušenia nem.poistenia t.j. počas čerpania RD (teda nie počas trvania nem.poistenia), vtedy ochranná lehota neplynie!

alenk
8. apr 2010

hm, to je komplikovane 😒
tak sa spytam takto, ak po ukonceni MD budem cerpat dovolenku, pocas ktorej mi pravdepodobne zamestnavatel da vypoved, po dovolenke nastupim na RD a napriklad do dvoch rokov znovu porodim, mam narok na riadnu MD? a dalej na RD? pracovny pomer mi skonci az ukoncenim druhej RD?

gapa
8. apr 2010

alenk,
ak dostaneš v období čerpania riadnej dovolenky (medzi MD a RD) výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) z nadbytočnosti a počas plynutia výpovednej doby začneš podla tvojho požiadania rodičovsskú odovolenku a počas čerpania RD nastúpiš znovu na MD, tak máš nárok na materské. Aj ked zase tam bude zaujímavé, aký by bol vymer.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ale podla mna nemajú tam čo uviesť inú sumu, ako je hrubá mzda podla platnej pracovnej zmluvy.
LEbo počas súvislého trvania MD, RD, MD (príp. PN) si stále v ochrannej dobe a ak nebudeš súhlasiť s ukončením prac.pomeru (nem.poistenia) počas trvania ochrannej doby, tak tvoj prac.pomer sa skončí až upylynutím ochrannej doby, t.j. poledným dnom druhej RD.

alenk
8. apr 2010

dakujem gapa, uz mi to je jasnejsie 😉