Na čo mám nárok, ak mám živnosť počas materskej?

tilly
12. máj 2009

od 1.2. mám živnosť, čiže zatiaľ neplatím odvody do sociálky, do 30.8.2008 som bola na rodičáku, čiže tých 270 dní odvodov na materskú nemám, takže ani nárok na materskú...

v novembri by som mala mať bábo, čo teraz? vybavovať rovno rodičák, OK, ale čo so živnosťou? hlvane, keď si pani Tomanová povedala, že pracujúce matky nemajú nárok na nič? živnosť nechcem ani zrušiť ani pozastaviť, musím ju mať aktívnu, pretože budem aj pri dieťati pracovať, dieťa nedám do starostlivosti nikomu, robotku stihnem v pohode popri domácnosti a rodine...

fakt nemám na nič od tohto štátu nárok???

lienocka235
12. máj 2009

narok na RP je len ak je pozastavena činnosť

narok by ti mal vzniknut na prispevok na starostlivost o dieta co je vo vyske 25% RP + prídavky + danový bonus

lienocka235
12. máj 2009

nie činnosť ale živnost.. samozrejme

gapa
13. máj 2009

súhlasím s lienočkou.

tilly
autor
13. máj 2009

hmm, super... takže všetko, na čo mám nárok je 25% z už aj tak smiešnej sumy, výýýborný systém 😠

keď si uvedomím, aké dane som tento rok platila tomuto hnusnému štátu, mám chuť sa odsťahovať

tilly
autor
14. máj 2009

kočky, ďakujem za odpovede...

vyriešim to asi tak, že budem zodpovedná vedúca u mm na živnosti a on ma zamestná na dohodu, to by mi mal platiť štát odvody aj rodičák, nie? teda, ak v rámci tej dohody nebudem mať príjem, mohol by ma vyplácať napr. tak, že by mi oficiálne dal tých 150 raz za pol roka?

gapa
15. máj 2009

Tilly,
ako manželka živnostníka, ak si zodpovedný zástupca v zmysle žívn.zákona, tak dokonca nemusíš mať ani dohodu. no to by chcelo lepšie pozrieť ten zákon (aj mám z r.2006 a nechce sa mi hladať nový) je to § 11 ods.1 ...

tilly
autor
15. máj 2009

no, to by bolo fajn, ale budem mať nárok na rodičovský + odvody od štátu? lebo inak sa mi neoplatí rušiť živnosť...

už som zodpovedný zástupca u otca na živnosti, môžem byť aj u manžela?

myslíš živnostenský zákon?

gapa
15. máj 2009

tilly,
myslím, že na dvoch miestach byť nemôžeš. Ale je tam nejaká výnimka zdá sa mi, že ak je prevádzka na rovnakej adrese. No ozaj sa treba presne pozdieť do toho živnostenského zákona. Ja som už trochu mimo real. No takto to bolo. A viem o jednej pokute cca 50tis. čo dostal takto jeden človek v r. cca 2004.

Ak nebudeš zárobkovo činná (t.j. nebudeš mať aktívnu činnosť), tak ti nárok podla terajšieho zákona o rodič.prísp. ostáva. Ak sa samozrejme sama staráš o dieťa alebo počas tvojej práce na dohodu sa od ieťa stará niekto z rodiny, kto RP nepoberá.

tilly
autor
15. máj 2009

idem kuk ten živnostenský zákon, dík

tilly
autor
15. máj 2009

lebo tá jedna živnosť je pozastavená na dva roky

tilly
autor
15. máj 2009

Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

takže len v jednej... ja som u otca ako zodpovedný zástupca, len otec je dôchodca a svoju živnosť pozastavil, ja chcem svoju tiež pozastaviť a u manžela by som nemusela byť zamestnaná, čiže by mi patril aj rodičák a tak... a mohla by som si nechať aj kanceláriu, aj členstvá a nemusela by som platiť odvody... no skočíme na budúci týždeň na živnostenský

tilly
autor
28. máj 2009

a keby sme založili sro? tam musím byť zamestnanec?