Na konci skúšobnej doby som zistila, že som tehotná

18. sep 2020

Ahojte, mám otázku. Nastupila som do novej práce a teraz na konci skúšobnej doby som zistila ze som tehotná, kvôli náročnosti práce budem musieť ísť pravdepodobne na PN (vtedy už v skúšobnej dobe nebudem) . Riešili ste niekto tento problém? Ako sa k tomu postavil zamestnávateľ? Mam s toho dosť obavy. Ďakujem za každé vyjadrenie. 😊

mogaa
18. sep 2020

Tak zamestnávateľ určite nadšený nebude....

ivkazba
18. sep 2020

Prečo chceš ísť na PN? Ak máš prácu, ktorá nie je vhodná pre tehotnú, zamestnávateľ je povinný ťa preradiť na iné pracovné miesto, ktoré je pre tehotnú vhodné. Ak také miesto nemá, je povinný ti poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy. Zákonník práce paragraf 162. Takže škoda ísť na PN, ak môžeš byť doma s plnou mzdou. Samozrejme za predpokladu, že pracovať nemôžeš preto, lebo charakter práce škodí tehotenstvu.

autor
18. sep 2020

@ivkazba pracujem v nemocnici kde sa denne naťahujeme s ťažkými pacientami, tlačíme ťažké postele, plus do toho táto covid situácia kedy sa na odd objavujú aj podozrivý je dosť riziková. Preto nechcem moc riskovať...

ivkazba
18. sep 2020

V nemocnici môžeš požiadať o preloženie na oddelenie, kde nie je taká fyzická záťaž alebo na ambulanciu. Ale samozrejme ak sa na to necítiš, môžeš sa aj rozhodnúť nepracovať a ísť na PN, ak ťa lekár vypíše.