• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Nárok na platené voľno po narodení pre otca. Na ako dlho má nárok?

19. februára 2009 
ahojte, chcela by som sa spytat ci nemate niektora skusenosti s tym, ze po narodeni dietatka ma otecko narok na platene volno od zamestnavatela???ak ano tak na kolko??? znama mi hovorila, ze na 3 dni, ale nemozeme to nikde najst v zakonniku prace...poradite????
30. nov 2008 o 14:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja osobne o takom voľne neviem...Otec má nárok na OČR, kým je manželka v pôrodnici, ale to jedine v prípade, že je doma staršie dieťa, o ktoré sa nemá kto postarať
30. nov 2008 o 14:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no ja co viem tak narok ma len na to ak sa stara pocas doby co je manzelka v porodnici o dalsie deti.cize dostane potvrdenie od lekara ze sa staral o nezaopatrene deti az do dna kym manzelku neprepustia z porodnice
30. nov 2008 o 17:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
súhlasím s jaduskou a deinou, okrem tejto očr-ky, ktorú platí soc.poistovna nie zamestnávatel má nárok nárok
podla zákonníka práce § 141 ods.2 písm.b)

§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(2)Zamestnávatel je povinný poskytnúť zamestnancovi prac.volno z týchto dôvodov a v takomto rozsahu:
a) .....

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnute potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
30. nov 2008 o 17:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
dakujeme za radu.krasny vecer
30. nov 2008 o 18:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzula ale zistite si priamo u manzelovho zamestnavatela, niektori taketo volno poskytuju dobrovolne :wink:
zo zakona vsak len ako pise gapa
1. dec 2008 o 16:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
autor
emjee, pochybujem ze by mu ho dali dobrovolne, ved maloktory ak niektory zamestnavatel da volno.ale za opytanie zas nic nedame.

vidim, ze cakate tiez Mateja, kto vyberal meno???vybrali ste uzasne :slight_smile:
1. dec 2008 o 17:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zamestnavatel mojho manzela dava aj na svadbu platene volno, aj ked zo zakona nie je - za opytanie nic nedas :wink: aj ked vacsinou sa to riesi dovolenkou :wink:
1. dec 2008 o 18:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
na svadbu nie je platené voľno??? :confused: To kedy zrušili?

Inak záleží aj od kolektívnej zmluvy, možno tam majú nejaké voľná naviac oproti Zákonníku práce :slight_smile:
1. dec 2008 o 20:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jaduska na svadbu mas 1 den neplateneho volna
1. dec 2008 o 21:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jaduska ja som sa vydavala pred 3 rokmi a uz vtedy nebolo platene volno zo zakona :wink:
2. dec 2008 o 06:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
olinka: iba ak sa svadba kona cez pracovny den... inak nic :unamused: :wink:
15. dec 2008 o 12:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bershka • 38tt • Dnes o 19:42
ahojte kočky. viete mi poradiť? existuje nejaký paragraf, kde sa hovorí o týždni rodič. voľna pre otcov po narodení dieťaťa? niekde som počula, že otec má nárok na týždeň voľna.

sirinka • 1d, 25tt • Dnes o 20:27
pokial viem, tak bol taky navrh, ale nakoniec ho neschvalili.
10. feb 2009 o 20:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby a ta ocr plati aj v den prepustenia mamicky z nemocnice?
11. feb 2009 o 13:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No mate to blbe tu v UK ma otecko narok na 2 tyzdne plateneho volna po narodeni dietata priblizne polovica z platu a niektore firmy to preplacaju aj cele!
12. feb 2009 o 12:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mojmu muzovi dali 2 tyzdne volna a mal to 100% platene. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: ale tiez pracuje v UK.
12. feb 2009 o 14:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sirinka - manžel má nárok na OČR v čase, kým ty budeš v pôrodnici - 10 dní odo dňa hospitalizácie. V podstate je to očr so starším dieťaťom, lebo ty ako osoba, ktorá sa oňho bežne stará si hospitalizovaná....
12. feb 2009 o 14:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jaduska 10 dni a keby som tam bola dlhsie, tak to uz narok nema?
12. feb 2009 o 14:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ono tých 10 dní preplatí sociálna poisťovňa (teda ak je zamestnaný). Nemám skúsenosť, ako sa to rieši potom... Fakt neviem.... Možno na deň prerušiť a ísť znova??? Ale nechcem písať bludy, hádam tu napíše niekto, kto s tým má skúsenosť...
12. feb 2009 o 14:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
svk zákon také nič nemá. jedine benefit od zamestnávateľa
12. feb 2009 o 14:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jaduska ok...diky za informaciu :slight_smile:
12. feb 2009 o 20:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, neviete mi poradit, moj priatel je hasic zachranar. co ak ma porod chyti akurat ked ma ist do prace?
18. feb 2009 o 22:46  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
scandya no to sa musi asi dohodnut zo zamestnavatelom....
19. feb 2009 o 18:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok