Nárok na platené voľno po narodení pre otca. Na ako dlho má nárok?

zuzula25
30. nov 2008

ahojte, chcela by som sa spytat ci nemate niektora skusenosti s tym, ze po narodeni dietatka ma otecko narok na platene volno od zamestnavatela???ak ano tak na kolko??? znama mi hovorila, ze na 3 dni, ale nemozeme to nikde najst v zakonniku prace...poradite????

jaduska
30. nov 2008

Ja osobne o takom voľne neviem...Otec má nárok na OČR, kým je manželka v pôrodnici, ale to jedine v prípade, že je doma staršie dieťa, o ktoré sa nemá kto postarať

deina2005
30. nov 2008

no ja co viem tak narok ma len na to ak sa stara pocas doby co je manzelka v porodnici o dalsie deti.cize dostane potvrdenie od lekara ze sa staral o nezaopatrene deti az do dna kym manzelku neprepustia z porodnice

gapa
30. nov 2008

súhlasím s jaduskou a deinou, okrem tejto očr-ky, ktorú platí soc.poistovna nie zamestnávatel má nárok nárok
podla zákonníka práce § 141 ods.2 písm.b)

§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(2)Zamestnávatel je povinný poskytnúť zamestnancovi prac.volno z týchto dôvodov a v takomto rozsahu:
a) .....

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnute potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

zuzula25
autor
30. nov 2008

dakujeme za radu.krasny vecer

emjee
1. dec 2008

zuzula ale zistite si priamo u manzelovho zamestnavatela, niektori taketo volno poskytuju dobrovolne 😉
zo zakona vsak len ako pise gapa

zuzula25
autor
1. dec 2008

emjee, pochybujem ze by mu ho dali dobrovolne, ved maloktory ak niektory zamestnavatel da volno.ale za opytanie zas nic nedame.

vidim, ze cakate tiez Mateja, kto vyberal meno???vybrali ste uzasne 🙂

emjee
1. dec 2008

zamestnavatel mojho manzela dava aj na svadbu platene volno, aj ked zo zakona nie je - za opytanie nic nedas 😉 aj ked vacsinou sa to riesi dovolenkou 😉

jaduska
1. dec 2008

na svadbu nie je platené voľno??? 😕 To kedy zrušili?

Inak záleží aj od kolektívnej zmluvy, možno tam majú nejaké voľná naviac oproti Zákonníku práce 🙂

olinka6226
1. dec 2008

jaduska na svadbu mas 1 den neplateneho volna

emjee
2. dec 2008

jaduska ja som sa vydavala pred 3 rokmi a uz vtedy nebolo platene volno zo zakona 😉

meliska
15. dec 2008

olinka: iba ak sa svadba kona cez pracovny den... inak nic 😒 😉

emjee
10. feb 2009

bershka • 38tt • Dnes o 19:42
ahojte kočky. viete mi poradiť? existuje nejaký paragraf, kde sa hovorí o týždni rodič. voľna pre otcov po narodení dieťaťa? niekde som počula, že otec má nárok na týždeň voľna.

sirinka • 1d, 25tt • Dnes o 20:27
pokial viem, tak bol taky navrh, ale nakoniec ho neschvalili.

sirinka
11. feb 2009

baby a ta ocr plati aj v den prepustenia mamicky z nemocnice?

adoracion
12. feb 2009

No mate to blbe tu v UK ma otecko narok na 2 tyzdne plateneho volna po narodeni dietata priblizne polovica z platu a niektore firmy to preplacaju aj cele!

3558
12. feb 2009

mojmu muzovi dali 2 tyzdne volna a mal to 100% platene. 🙂 🙂 🙂 ale tiez pracuje v UK.

jaduska
12. feb 2009

sirinka - manžel má nárok na OČR v čase, kým ty budeš v pôrodnici - 10 dní odo dňa hospitalizácie. V podstate je to očr so starším dieťaťom, lebo ty ako osoba, ktorá sa oňho bežne stará si hospitalizovaná....

sirinka
12. feb 2009

jaduska 10 dni a keby som tam bola dlhsie, tak to uz narok nema?

jaduska
12. feb 2009

Ono tých 10 dní preplatí sociálna poisťovňa (teda ak je zamestnaný). Nemám skúsenosť, ako sa to rieši potom... Fakt neviem.... Možno na deň prerušiť a ísť znova??? Ale nechcem písať bludy, hádam tu napíše niekto, kto s tým má skúsenosť...

bershka
12. feb 2009

svk zákon také nič nemá. jedine benefit od zamestnávateľa

sirinka
12. feb 2009

jaduska ok...diky za informaciu 🙂

scandya
18. feb 2009

ahojte, neviete mi poradit, moj priatel je hasic zachranar. co ak ma porod chyti akurat ked ma ist do prace?

sirinka
19. feb 2009

scandya no to sa musi asi dohodnut zo zamestnavatelom....

sirinka
19. feb 2009