Nárok na podporu v nezamestnanosti a odstupné

annie13
8. mar 2013

Od roku 2007 som pracovala na trvaly pracovny pomer vo firme v auguste 2008 som nastupila na matersku, a kedze som znova otehotnela tak vo februari 2010 som presla plynule znova na matersku. Z prace mi bola vyplacana materska aj pri dcerke, potom RP. 16 marca mi konci rodicovska dovolenka. A podla naznakov dostanem vypoved. Mam narok na odstupne?
A na podporu v nezamestnanosti?
Dnes som bola na UP a pani ma tam vystrasila, ze ak som si neplatila nemocenske tak, ze nemam pravo na nezamestanencky? @gapa pls vedela by si mi poradit
dakujem 🙂

gapa
8. mar 2013

@annie13
je tu o tom už viac tém,
ak iniciujú ukončenie prac.poemru oni, teda zaemstnávatel, tak samozrejme nárok na odstupné máš. Pozri si Zákonník práce § 62 a 76 (výpovedná doba a odstupné), príp. § 63 akú a ako môžeš dostať výpoved, príp. 60 ako je to s ukončením pp dohodou. (aby bol nárok na odstupné zo zákona, musí byť v dohode uvedený organizačný dôvod ukončenia pp bud slovne alebo uvedený § napr. z dôvodu uvedenom v § 63 ods.1 písm.b)

Nárok na podporu máš, ak si bola v posledných troch rokoch pred zaevidovaním aspon 730dní poistená v nezamestnanosti (s tým nemocneské poistenie nemá nič spoločné). Od zaevidovania na up myslím po 31.1.2010 sa do týchto dní ráta aj obdobie čerpania RD v zamestnaní (teda musí trvať prac.pomer, nestačí poberať rodič.príspevok), predtým sa to nerátalo a mamičky nárok na podporu nemali. Tj. pani má asi staré info, ale na UP ani nemusia toto ovládať, lebo je to vec sociálnej poistovne, odbor poistenia v nezam.

máš nárok aj na dovolenkku za obdobie čerpania md, lebo md sa považuje za odpracovanú dobu. Tj. ak dostaneš= prevezmeš v marci výpoved od 1.4. ti začne plynúť výpovedná lehota (podla počtu rokov trvania prac.pomeru ku dnu prevzatia výpovede)§ 62 a máš nárok na odstupné podla § 76. Ak budú chcieť dohodu, tak si to tiež pozri v §76, ja to zatial z hlavy neovládam, preto píšem len §

annie13
autor
8. mar 2013

@gapa dakujem krasne
od 18teho by som mala nastupit slubila mi ze ma budu informovat dokonca februara ci so mnou pocitaju avsak nestalo sa tak a momentalne su dva tyzdne na dovolenke cele vedenie kedze je to rodinna firma
vypoved teda mozem dostat az k 1 aprilu? 16teho marca mi konci RD
dovolenka mi cca kolko mohla nabehnut? je lepsie si ju vybrat alebo nechat preplatit

?

gapa
8. mar 2013

@annie13
na to nie je jednoznačná odpoved, dobré je aspon 1den čerpať a dať preplatiť.
výpoved je platná v den prevzatia, no výpovedná lehota začne plynúť od 1.

annie13
autor
8. mar 2013

@gapa moje miesto je zrusene takze z organizacnych dovodov kedze uz ani moja kancelaria neexistuje

dakujem ti troska si ma upokojila

gapa
8. mar 2013

@annie13
ak neexistuje, je to prekážka na strane zaemstnávatela, teda ak by aj nemal pre teba miesto, tak by ti musel platiť priemernú mzdu podla prac.zmluvy, ak nebudeš súhlasiť s dohodou o ukončení prac.pomeru k určitemu konkrétnemu dnu.

annie13
autor
8. mar 2013

@gapa a ked budem suhlasit? je povinny dat mi odstupne?
ci nesuhlasit ?

gapa
8. mar 2013

@annie13
áno je, no pozri § 76 Zákonníka práce

gapa
8. mar 2013

@annie13
tu pozri dole Zákonník práce

annie13
autor
8. mar 2013

@gapa a este otazocka pracovny pomer mi stale trva aj pocas obidvoch RD teda sa to pocita do poctu rokov odpracovanych u zamestnavatela? ci iba to pred materskou to bol iba rok totiz to

a tvoj nazor suhlasit?

liz_lemon
8. mar 2013

@annie13 rata sa ti aj RD, ako keby si normalne pracovala
moj nazor, nesuhlasit, nech ti daju vypoved podla § 63 odsek 1 pismeno a)
za vypovednu dobu ti vyplatia mzdu, o tu by si dohodou prisla + ti daju odstupne, teda 3 +3
s dohodou by som suhlasila jedine, ak by v nej bolo pisomne dohodnute min. 6-mesacne odstupne, aby si nebola stratova

annie13
autor
8. mar 2013

@liz_lemon 3+3
3 mesiace vypovedna + 3 mesiace odstupne tak si myslela ?
dakujem za radu to som chcela pocut

liz_lemon
8. mar 2013

@annie13 ano, presne tak

zuzana909
9. mar 2013

@annie13 nie to ti zle napísala !!!!
pracovný pomer ti trval od roku 2007 teda celkovo cca 6 rokov alebo 5 rokov a nejaké mesiace podľa dátumu
pri výpovedi máš nárok na:
výpovedná doba - 3 mesiace
odstupné - 2 mesiace
máš nárok aj na preplatenie dovolenky, ale tú ti prikážu podľa mňa čerpať počas výpovednej doby takže za to by som peniaze navyše nečakala.
počas výpovednej doby musíš vykonávať prácu, nevadí, že tvoja kancelária bola zrušená, môžu ťa dať do inej kancelárie, tiež to záleží od toho ako máš v pracovnej zmluve definované miesto výkonu práce.

pri dohode máš nárok na odstupné 3 mesiace a preplatenie dovolenky, ja osobne ak by ti v dohode chceli vyplatiť odstupné 4 mesiace a preplatiť dovolenku (musia), volila by som radšej dohodu, nakoľko by si mala potom aj max. vymeriavaci základ na výpočet dávky v nezamestnanosti.

záleží na tebe a aj na tom či máš už vo výhľade aj ďalšiu prácu, alebo budeš doma nezamestnaná a dostávať podporu. a hlavne aký si mala príjem a ako máš dohodnutú mzdu v pracovnej zmluve, to všetko môže ovplyvniť čo je a čo nie je pre teba výhodné a z akej varianty budeš mať v konečnom dôsledku viac peňazí.

dovolenka sa dá prepočítať, ale musíš napísať presné dátumy či si bola PN, kedy si nastúpila na MD a kedy na RD.

annie13
autor
9. mar 2013

@zuzana909 teraz si ma total zmiatla 🙂 sa prave bojim aby som to nedoorala a nepodpisala nieco co mi uskodi
kancelarie zrusili uplne, je len v sklade jedna unimobunka ktora je plna tak neviem kde by ma tam dali, novu pracu nemam, tak by som sa nerada pripravit o nejake to euro

zuzana909
10. mar 2013

@annie13 najdôležitejšie je zistiť ako chce postupovať zamestnávateľ a čo má v pláne, vieš ak sa ťa chce zbaviť tak bude hľadať cestičky aby ho to čo najmenej stálo a zase aj keď má len unimobunku tak ak bude chcieť tak ťa tam určite niekde umiestni 😉
ja osobne by som išla za ním spýtať sa čo a ako hneď ako to bude možné a zistila možnosti, nič nepodpisuj hneď nechaj si čas na prečítanie aj keď mu to donesieš na druhý deň 😉

nemala som v pláne ťa zmiasť

annie13
autor
10. mar 2013

@zuzana909 ja by som rada, ale v ZV su len zamestanci, zamestnavatel je v BA, dva tyzdne maju dovolenku, vo februari mi volala ze ci som poslala pisomne ukoncenie RD, poslala som, ze sa mi urcite ozve na konci februara co a ako, ale dva-tri krat spomenula znizovali sme stavy...
zial neprisla mi ani pisomna odpoved, ani mi nik nevolal a ani sa nemam s kym spojit

zuzana909
10. mar 2013

@annie13 v podstate by si mala do práce nastúpiť 18.3.2013, neviem aké máš miesto výkonu práce v pracovnej zmluve, to si pozri a na tej adrese ak sa ti nikto neozve do toho 18.3.2013 by som sa hlásila do práce.

určite sa to bude dať vyriešiť len si treba dať pozor aby ťa nedobehli oni, lebo keď čítaš tie diskusie tak zväčša to tak končí, že mamičky sú bez odstupné a ešte ani dovolenku nepreplatia. prever si aj zostatok dovolenky.

keď by si neprišla môžu to považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a môžu ťa prepustiť bez nároku na všetky peniaze, treba si dať na to pozor, možno hrá aj takú taktiku 😉

annie13
autor
14. mar 2013

@gapa tak dnes ma šokovali v pondelok mam normalne nastupit do prace a budem v sklade tak som dopadla hlavne ze som si robila vysoku kvoli kvalifikacii a teraz budem v sklade
prosim ta treba este niekde hlasit ukoncenie RD ?

annie13
autor
21. mar 2013

@zuzana909
@gapa
prosim Vas mam teraz rodinne problemy zomrel mi ocko a vsetko okolo toho a teraz toto poradte mi nech si to ozrejmim

takze do prace som v pondleok 18.3 nastupila v stredu prisli a dali mi vypoved
doniesol 3 alternativy
-bud 63 vypoved 3 mesiace vypovedna + 2 odstupne
- 60 dohoda 4 mesacne odstupne koniec pp k 31 marcu dovtedy pracovat
-60 dohoda 3 mesacne odstupne koniec pp k 31 marcu ale nemusim chodit do prace do konca marca ale len na zaklade ustnej dohody

alebo ak chcem vypoved k 21 marcu bez odstupneho

podpisala som teda tu 60 4 mesacne odstupne a chodim do prace

avsak tvrdi mi ze ziadnu dovolenku nemam, ze sa to premlcalo, ze som neodrobila 60 dni + som mala podpisat k tejto dohode aj tu 63ku co som odmietla obidvoje podpisat

vyjde mi teraz ta maximalna aspon dufam

teraz by som chcela vediet ci mi uskodi ked pojdem od zajtra na OČR ?

zuzana909
21. mar 2013

@annie13 dovolenka sa ti určite nepremlčala, nevznikne ti nárok na dovolenku v roku 2013, ale stará dovolenka pred nástupom na materskú dovolenku a dovolenka, ktorá ti vznikla počas jednej aj druhej materskej dovolenke ti neprepadlo.

na to mu povedz, že dovolenka ti neprepadla a nech si to poriadne preštuduje a preplatí ti ju.

čo sa týka tej podpory, tak to bude veľmi záležať od toho koľko dostaneš na výplatu za mesiac marec a ako ti to vyjde na deň, môže sa stať, že to nebude aj maximum, nakoľko je to 14 dní.

ako ti to ovplyvní OČR neviem presne, či ti to ublíži alebo poškodí 😉

úprimnú sústrasť prajem a drž sa!!

annie13
autor
21. mar 2013

@zuzana909 vyplata za marec bude to 4 mesacne odstupne tak mam uvedene vo vypovedi takze mi to vyjde

zuzana909
21. mar 2013

@annie13 tak si prepočítaj koľko ti vyjde cca denný vymeriavací základ

4 mesiace plat + 1/2 mesiaca plat + preplatenie dovolenky = vymeriavací základ (VZ)
VZ/14 = denný vymeriavací základ

dávka v nezamestnanosti = 50% z denného vymeriavacieho základu x počet dní v mesiaci

takú podporu orientačne dostaneš maximálny denný vymeriavací základ je 51,8622

keď to spočítam opačne, tak je to príjem za mesiac marec (teda 14 dní) cca 726,07 € teda mala by si mať maximálnu podporu

gapa
22. mar 2013

@zuzana909
tiež by som si asi vybrala túto alternatívu.
očr nevadí, ak už máš pár dní odpracovaných, len nie dlhšiu ako 10dní.
nárok na dovolenku ti určite neprepadol. Aj doba čerpania MD (nie RD) sa povaažuje za výkon práce, teda ak si v danom kalend. roku čerpala md aspon 60dní (soboty a nedele sa nerátajú), tak nárok máš na celoročnú dovolenku krátenú o dni neodpracované (dni RD, zase sa do neodpraacovaných dní nerátajú soboty a nedele)
je to vidieť lepšie v staršej verzii Zákonníka práce, v tej terajšej to je dost skryté. bolo to v § 144 myslím ods.4 ZP.

to s otcom je mi lúto

annie13
autor
25. mar 2013

dala som to na inspektorat prace, kedze mi tvrdili, ze po MD nemam ziadny narok na dovolenku a odmietli mi ju preplatit alebo vycerpat. Dnes mi prisla pred hodinkou odpoved z inspektoratu a narok na dovolenku mam a zamestnavatel je povinny mi ju preplatit. A nasledne 20 minut na to prisiel email z prace, strohy, ze mam 16,5 dna dovolenky....

@gapa dakujem Vam
@zuzana909
@liz_lemon
@gapa na OČR som od piatku 22.3 do 28.3
vypoved mam od 1.4 takze mi to musi uz len preplatit ze?

gapa
25. mar 2013

@annie13
mylslíš ukončenie prac.pomeru?? lebo výpovedou sa tak rýchlo pp nekončí. ak skončí očr 28. 3., piatok je sviatok a sobota nedela 30+31 a 31.3 skonči pp,tak sa rozpočíta vym.základ na 18až 21vého (4dní) + 30+31teho( 2dni), teda na 6dní.

zuzana909
25. mar 2013

@annie13
pokiaľ sobota, nedeľa nie je pracovný deň tak dovolenku ti musia preplatiť nakoľko nemáš možnosť si ju vyčerpať.
som prekvapená celkom rýchlo zareagovali z toho inšpektorátu 😉
zákon je zákon a dovolenka vzniká počas MD mal si to overiť 🙂

annie13
autor
25. mar 2013

@gapa ale vymeriavaci sa mi bude ratat z odstupneho nie?
tak lepsie keby OCR koncila az v nedelu?
ale uz mi to vypisali

annie13
autor
25. mar 2013

@zuzana909 nie nieje pracovny den len pondelok-piatok

zuzana909
25. mar 2013

@gapa áno ukončenie pracovného pomeru k 31.3.2013 podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru 😉

zuzana909
25. mar 2013

@annie13 do vymeriavacieho základu bude zahrnuté
- mzda za 18.3.-31.3
- odstupné 4 mesiace
- preplatená dovolenka 16,5 dňa

takže myslím, že tie dva dni ti nijako neublížia na to aby si mala max. dávku v nezamestnanosti 😉