Nárok tehotnej na náhradu voľna počas tehotenstva

stelleluna
5. nov 2014

Ahojte baby. Ako je to s narokom na náhradu voľná počas tehotenstva keď idem na kontroly k doktorke? Už ma v praci druhý krát odbili tým,že mám nárok len na 7 dospravedlneniek od dr,a ze tehotenstvo na tom nič nemení.. Tak ja uz fakt neviem čo mám robiť :(

matarka
5. nov 2014

To je podla mna hlupost, mne na personalnom povedali, ze v tehotenstve nie som limitovana tymi 7 dnami..ale ako je to presne podla zakona, to Ti neviem povedat - skus pogooglit.

lapalma
5. nov 2014

máš nárok na toľko vyšetrení, koľko vyžaduje tvoj stav - 7P a 7 OČR je pre zdravých zamestnancov

lalinko2010
5. nov 2014

@stelleluna Každý podľa zákona má nárok na 7 dní - paragraf, ísť k lekárov, ak ideš s členom rodiny + 7 dní.
Aké plusy chceš počas tehotenstva? Ak je problém, daj sa na PNku a hotovo. A ak idem k lekárovi na prehliadku počas tehotenstva, nie som tak celý deň, alebo?
Som tehotná, som slobodná matka na čo mám nárok????? Na to čo aj ostatné tehotné, vydaté ženy - nič do plusu!

stelleluna
autor
5. nov 2014

Ďakujem. Čo som našla tak tam bolo že musia preplatiť všetky nevyhnutné návštevy dr v tehotenstve, a to bez limitu.. U nás vo firme je ale veľa vecí inak,ako by malo byť podľa zákona :(

mandm
5. nov 2014

zo zakona mas narok na vsetky potrebne vysetrenia suvisiace s tehotenstvom. nie je to limitovane ako u "bezneho" zamestnanca.

17alexis
5. nov 2014

@stelleluna tak to nahlás na inšpektorát, u nás tiež boli prevetrať. Nerobili síce nič zlé, ale do zmlúv nedali koľko sa strháva za straváky a koľko hradí zamestnávateľ, bolo to povedané len ústne a nikto z toho nerobil drámu. Vyhodená baba sa chcela pomstiť asi, tak keď dostala výpoveď, ich nahlásila. Myslím, že sa to dá aj anonymne, ale tam sa dlhšie čaká na vyšetrenia ako keď sa podpíšeš. A problémy so šéfmi si nechce nikto vyrábať...

mandm
5. nov 2014

@lalinko2010 na co su dobre taketo "inteligentne" odpovede? normalne sa opytala a ma pravdu, ma narok na viac navstev u lekara ako za beznych okolnosti. Ja ked idem do poradne vzdy tam stvrdnem pol dna pretoze sa neda objednat na cas a je potrebne cakat. A kym som pracovala tak som dochadzala do ineho mesta co tiez nieco trvalo. A v dnesnej dobe je clovek rad ked ma pracu takze dat sa na pn len tak nie je vzdy vyhra.

alenah31
5. nov 2014

@stelleluna @stelleluna takzvané "péčko" pri povinných kontrolách počas tehotenstva sa nezapočítavajú do tých 56 hodín (7 dní), ktoré ti zamestnávateľ prepláca. Takže pokiaľ ti tvoj lekár - gynekológ dá termín kontroly počas tvojej pracovnej doby (a nie je možné kontrolu vykonať mimo prac. doby, napr. lekár poobede nepracuje) tvoj zamestnávateľ MUSÍ takúto ospravedlnenku akceptovať (mala by byť opatrená dátumom, razítkom, časom návštevy od-do a pripísaným dodatkom povinná lek. prehliadka počas tehu). Kvôli tomuto mali v jednej pobočke našej firmy kontrolu z Inšpektorátu práce nakoľko hlavný personalista jednej zamestnankyni robil veľké problémy - podľa záveru IP tam hrubo porušili ZP, museli jej nahradiť ušlú mzdu a pobočka dostala pokutu. Rovnako sa do týchto dní nezapočítavajú návštevy odborného lekára pokiaľ tieto nariadil tvoj gynekológ a priamo súvisia s tvojím tehotenstvom (napr. internista, kardiológ a pod.). Samozrejme tiež musíš mať na potvrdení od lekára napísané, že vyšetrenie bolo povinne vykonané na základe odporúčania gyndoša a súvisí s tehu.

Všetko by to malo byť v tu spomínanom zákone, toto je len výcuc:

Zamestnávateľ má zo zákona (§141 ods. 2, bod. 3 Zákonníka práce)odo dňa oznámenia o tehotenstve povinnosť poskytnúť zamestnankyni neobmedzené pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Dokladom o vyšetreniach bude záznam v tehotenskej knižke, resp. iné potvrdenie na vyžiadanie.

evittam
5. nov 2014

@lalinko2010 Nemáš pravdu, počas tehotenstva má nárok na voľno počas všetkých vyšetrení a nie je obmedzená tými 7 dňami, je to v zákone. A nezáleží či je slobodná alebo vydatá!!!

lalinko2010
5. nov 2014

@mandm pretože človeku už ide na nervy čo každý pýta nejaké bonusy - tehotná, slobodná matka a podobne.
zamestnávateľ jej vysvetlil, zo zákonom si môže akurát tak, taká je doba. zamestnávateľ je pán, ten rozhoduje a ak sa niekomu nepáči - tak sa nepáči.
Nahlasovanie na kontrolu a čo z toho?
To že lekár nemám termíny platené, to nemá čo zamestnávateľa zaujímať. to že ty si mala lekára v inom mieste, nie je problém zamestnávateľa ....

ollski
5. nov 2014

@stelleluna mas narok na volno podla kolko si bude tvoj "stav" pozadovat na vsetky nevyhnutne prehliadky a kontroly, lebo nie vzdy ide len o poradne!!... 😉 obcas sa pridruzi aj ine odborne vysetrenie
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

dala by som zamestnavatelovi pisomne oznamenie o tehotenstve...ak by naaahodou ;) drzim palce...clovek nikdy nevie, ja som ho davala...ale az neskor

stelleluna
autor
5. nov 2014

@17alexis ja nechcem robiť problémy, len by som chcela to na čo mám nárok :( a nie že mi ešte šéf zabije že si tie hodiny budem musieť nadrábať,alebo to budem mať ako neplatné voľno..

siska53
5. nov 2014

@lalinko2010 baby maju pravdu. Tehu vysetrenia sa do tych 7nezapocitavaju.
Ani zamestnavatel si nemoze robit,co chce.

sonetta
5. nov 2014

ja som nemala preplatenu ani jednu navstevu dr pocas tehu. musela som si dopredu nahlasit volno.

evittam
5. nov 2014

@sonetta TAk to je porušenie ZP zo strany zamestnávateľa.

lalinko2010
5. nov 2014

@siska53 to si my môžeme myslieť že zamestnávateľ nemôže robiť čo chce. ale to tak nie, ak povie že si musí odrobiť tak musí odrobiť, prípadne dopredu nahlásiť voľno. nie každý zamestnávateľ je ochotný tolerovať.
My máme v meste jednu firmu, ak bol zamestnanec na PNke viac ako týždeň ako sa vrátil, tak prepustil.
Nepíšem, že tehotnú zamestnankyňu.
Treba riešiť so zamestnávateľom. Dohodnúť sa s ním, aby kočka nebola prekvapená...

evittam
5. nov 2014

@lalinko2010 Samozrejme, najskôr sa dohodnúť, ale ak je zamestnávateľ - prepáč za výraz - kretén a nedá sa s ním dohodnúť tak s odvolám na ZP. A vyhodiť ju nemôže.

lalinko2010
5. nov 2014

@evittam jasné že vyhodiť nie, je tehotná. ale ako si napísala - kretén - tak?!
každá možnosť prichádza do úvahy.
Takže dohodnúť sa so zamestnávateľom a potom riešiť na MK.

majusqa77
5. nov 2014

@lalinko2010 no neviem, ja som teda mala tehotenstvo uplne v pohode, ale tych 7 dni by mi na povinne prehliadky nestacilo.. ..a to som chodila na poradne tak, ze bud cestou do prace, alebo cestou z prace 🙂
a je sice pravda, ze zamestnavatel je pan, ale zakonnik prace je zakonnik prace 🙂

evittam
5. nov 2014

@lalinko2010 Tak sa kočka len opýtala, čo je na tom? Hej, kretén, lebo každý normálny človek - aj ZAMESTNÁVATEĽ pochopí, že potrebuje chodiť na vyšetrenia a podobne.....

lalinko2010
5. nov 2014

@evittam - Už ma v praci druhý krát odbili tým,že mám nárok len na 7 dospravedlneniek od dr,a ze tehotenstvo na tom nič nemení - aj zamestnávateľa sa pýta a myslím že ten je viac ako modrý koník a naše "rady"....

lalinko2010
5. nov 2014

@majusqa77 jasné, 7 dní je málo, to nestačilo ani u mňa, ale ja som nešla na celý deň z práce a termín som si neplatila. ale u nás bola poradňa pre tehotné poobede, takže sa to v práci dalo zariadiť.

evittam
5. nov 2014

@lalinko2010 Áno tak sa pýtala na naše skúsenosti a rady a v ZP je jasne uvedené, že máš nárok na viac - viď pár príspevkov vyššie. 🙂 . Ja nehovorím, že to má zneužívať, ale ak potrebuje tak potrebuje a na tom nič nezmení ani ona ani zamestnávateľ...

milotaa
5. nov 2014

@stelleluna u nas v praci je to tak, ze v tehotenstve mas navstevy lekara neobmedzene, len som na priepustke musela oznacit ze "navsteva lekara v tehotenstve". Myslela som si, ze je to tak zo zakona, ale mozno to bol len taky super benefit u nas v praci.... 7 dni by urcite nestacilo ani zdravej tehotnej zene, ktora chodi len na tie standartne kontroly.

cannella
5. nov 2014

@stelleluna Korektnú odpoveď ti dala
@alenah31

@lalinko2010 Takéto ženy, ktoré nemajú ani poňatia aký je zákon najradšej vypisujú "vysoko inteligentné" odpovede. Držať zobák a krok? Potom to tu vyzerá tak, ako to vyzerá. Ak normálne zamestnávateľovi oznámi, že je tehotná, slušne s ním jedná a prinesie potvrdenie od lekára, že bola na prehliadke, tak to zamestnávateľ pochopí. Ak nie, je to imbecil prvej triedy. Vyhodiť ju nemôže, takže Inšpektorát práce je v tomto prípade na mieste. K tomu slúži. Alebo to ja žijem v inej krajine?

17alexis
5. nov 2014

@stelleluna jasné, to chápem, preto vravím, že nikto si nechce vyrábať problémy. Možno by som sa nejako skúsila v kľude porozprávať s nadriadeným, ak sa dá...doniesla mu konkrétny paragraf a ešte si to pre istotu overila na príslušnom orgáne, aby si mala všetko na 100% potvrdené. Bojovať však so šéfom je takmer vopred prehratý boj.

stelleluna
autor
5. nov 2014

@lalinko2010 dufam ze raz si vyskusas prácu minimálne s podobným prístupom k zamestnancom a s podobnými podmienkami..

sonetta
5. nov 2014

@evittam ano, po case som to zistila. u mojho, este stale, zamestnavatela sa neustale porusuju predpisy a zakony a ked ma prist nejaka kontrola, tak tlacia ludi do toho, aby klamali a ludia, samozrejme, klamu, lebo nechcu prist o pracu. 😠

tetapetra
5. nov 2014

@stelleluna nevedela som o tom, ze k lekarovi mozem ist castejsie. Ale tie p- ecka som vyuzila. Termin som mala koncom aprila.( skoro ako ty) 7P do konca roka a 7P do materskej. Krasne mi pokryli vsetky vysetrenia.

stelleluna
autor
5. nov 2014

@tetapetra v inom meste mám dr,a v inom pracujem..