Nástup do práce po materskej. Čo musím vybaviť?

kobolova
26. okt 2009

Nenasla som tu nic take, tak sa chcem spytat: co vsetko musim "vyplnit, vybavit, poziadat", ked z materskej nenastupujem na rodicovsku, ale rovno do prace? Teda koncom novembra mi konci materska, nasledne si chcem vycerpat riadnu dovolenku, a ked mi 5.januara skonci nastupit normalne do prace.
Zamestnavatel uz o tom vie, ustne som mu to oznamila, suhlasil aj s cerpanim dovolenky, len spomenul, ze mu mam doniest papier o ukonceni materskej...(?). Viete o niecom takom? lebo na rozhodnuti o materskej nie je datum ukoncenia...
Ako je to s dalsimi uradmi = socialka... treba nieco?
Dakujem za rady, baby. Janka.

standa82
26. okt 2009

Nemám s tým skúsenosť, no myslím si, že by ti to mali dať na sociálnej poisťovni.

sonya16
28. okt 2009

ja tiež takto nastupujem do práce koncom novembra, rovno z materskej. Asi budem musieť ešte niekedy dovtedy zájsť na sociálku a informovať sa, lebo aj tak ti to treba oznámiť aj tam, aby si dostávala príspevok na opatrovanie dieťaťa. Alebo, kto sa ti bude starať o dieťatko?

kobolova
autor
28. okt 2009

Asi na striedacku manzel a mamina... Takze tiez dostanem len ten "mensi" prispevok... 😒 Ale tieto "opatrovacie" prispevky dava socialka?

natali1985
3. nov 2009

Ahojik...pomoze mi niekto...som na materskej a pred materskou som bola riadne zamestnana a teda este som kezde moj zamestnavatej so mnou nerozviazal pracovnu zmluvu...co potrebujem ak sa chcem po materskej znovu vratit do prace?zoberu ma vobec naspat?a ked firma skrachuje mam narok na odstupne?

natali1985
5. nov 2009

Pomoze mi niekto?Poradi?

zamilovana
5. nov 2009

čo viem tak známe je na materskej presne ako ty, pred tehotenstvom mala riadny pracovný pomer, v priebehu materskej firma skrachovala a zrušili ju, ona je ešte stále vedená ako zamestnanec, pretože počas materskej s tebou nemôžu rozviazať pomer, hneď po skončení materskej ju vlastne prepustia z dôvody nadbytočnosti a zrušenia firmy. tak asi tak nejak, ale radšej sa na to popýtaj

natali1985
5. nov 2009

a ked firma bude po mojej materskej este fungovat?mozem po materskej hned nastupit do prace?potrebujem si ohladom toho nieco vybavovat?

standa82
5. nov 2009

Natali, pokiaľ chceš nastúpiť po MD do práce, teda nebudeš pokračovať RD, podáš si len žiadosť (spoň 1 1/2 mes. pred nástupom), že chceš nstúpiť spňť do práce alebo možno ti bude stačiť len sa ústne dohodnúť, aôe ja by som to riešila aj s papierom.

maznacik007
5. nov 2009

natali ano vratit sa mozes u teba to bude navrat po RD nie po MD /podla veku dietata/ odo dna nastupu do zamestnania si ale uz neni chranena pre vypovedou zo strany zamestnavatela
nemusia ta prijat na tvoje predchadzajuce miesto ale musia ti ponuknut miesto podla tvojej pracovnej zmluvy.

natali1985
5. nov 2009

standa82....maznacik007...dakujem

maznacik007
5. nov 2009

len este pre info.. v ziadnom pripade nepodpisuj dohodu bez nejakeho financneho bonusu.. mas narok pri zruseni pracovneho miesta 2 mesaice vypovedna doba + 2 mesiace odstupne

standa82
5. nov 2009

Natali, teraz sa ťa opýtam ja. Som na RD, dozvedela som že po RD ma nepríjmu na pôvodné miesto. Lenže ja novú prac.zmluvu o novom mieste nemám a stále som evidovaná v pôvodom prac.zaradení. V prac.zmluve mám uvedenú tú funkciu, ktorú som robila pred odchodom na MD.

maznacik007
5. nov 2009

standa pokial by sa ponuknute miesto naplnou prace lisilo od toho co si robila predtym tak nemusis prijat a mas potom narok na odstupne.

standa82
5. nov 2009

No tak to sa bude líšiť, lebo som robila vedúcu, mám VŠ a mám robiť predavačku. Lenže v dnešnej dobe, kto si môže dovoliť ostať doma?! Preto by sme chceli ešte jedno bábo a snáď by sa možno za dva roky ešte niečo našlo.Ďakujem ti pekne.

natali1985
5. nov 2009

Ja som tiez robila 4roky majsterku na kontrole...chodila som dokonca na rozne skolenia do zahranicia...a myslim si,ze ked sa vratim po materskej tak ma daju za stoj...som si tym ista

standa82
5. nov 2009

Tá dnešná doba je zlá. Má sa zvýšiť pôrodnosť, mamička ak chce RP si nemôže popri privyrobiť a má sa aspoň do 3 rokov starať o dieťatko doma. A keď sa chce vrátiť do práce po viac ako polroku, musí robiť úplne inú prácu ako robila a z menší príjem. Všetko je na ....... ako v celom našom systéme.
Papa

natali1985
5. nov 2009

Mne v praci povedali,ze ak po pol roku dojdem do prace tak ostanem na tom poste ako pretym...zo zaciatku som s tym suhlasila no neskor to neprichadzalo do uvahy...ako slobodna mamina som si na syna tak zvikla,ze som si nechcela nechat ujst tie najkrajsie 3roky zivota mojho milacika....ziadnej matke by som toto neodporucala i ked je tazko vyzit z materskej....to zvysenie materskej by sa pridalo ☹

standa82
5. nov 2009

No veď práve. Lenže ja s mojim managerom sme mali len ústnu dohodu, že budem doma do troch rokov veku dieťaťa a potom sa vrátim na pôvodné miesto. Lenže manager išiel na vyšší post do iného mesta a ja keď som si teraz zisťovala situáciu, dozvedela som sa, že tá čo bola počas mojej MD, má prac.zmluvu riadnu a nie na zastupovanie. no bola som sprostá, že som si to nedala na papier. Čo sa dá robiť. Možno pôjde niektorá vedúca na materskú a ja by som potom mohla ísť miesto nej, ale to môžem len snívať, lebo dve majú deti a tá jedna ešte netúži po takom živote. Tak preto uvažujeme s manželom nad dryhým dieťatkom.
Ako slobodná mamička to mš tažké, to ti verím a držím ti palce. Pekný deň.

natali1985
6. nov 2009

Ja som resp..este zamestnana v spanielskej firme...tak uvazujem ,ze by mozno este zavazilo to ak by som sa do ukoncenia materskej naucila aspon trochu po Spanielsky...viem,ze majitel by to ocenil...potreboval by taku sicku-prekladatelku 🙂 😉 ale tym si nie som ista lebo ak som isla na ryzikove tak bol na mna dost nahnevany...ale neriesim to snimy...ak mi daju vipoved tak mi daju odstupne... 😠

standa82
6. nov 2009

Z akého dôvodu mohol byť na teba nahnevaný?! Veď je normálne, že keď je to potrebné, tak jednoducho nebudeš predsa pracovať!

natalii6
10. nov 2009

ahojte..chcem sa Vas opytat pred nastupom na matersku som pracovala v sukromnej firme a zaujimal by ma ze ked mi skonci materska respektivne po dovrseni 3 rokov mojho syna musi ma zamestnavatel prijat do zamestnania?

katrin
10. nov 2009

Natalii6,

pokial si bola riadne zamestnana, zamestnavatel by ti mal drzat pracovne miesto vo firme. 1/2 roka - resp. ten čas, ktorý si na materskej ti drží tvoje pôvodné pracovné miesto, 3 roky Ti musí držať pracovné miesto (adekvátne tvojmu vzdelaniu, nesmieš klesnúť nižšie s platom). Zamestnaná si v podstate aj počas rodičovskej dovolenky.

natalii6
10. nov 2009

Ahoj katrin:...vies mne volali z prace ci by som uz nenastupila do prace ale ja nemam kde dat maleho a ani este nemam zaujem pracovat(chem si svojho drobca vychutnavat a neprist o jeho pokroky keby som bola v praci)ale kolegyna mi pisala ze jej povedali ze ma volali do prace a ze uz ma nezoberu spat tak som teraz na pochybach ako to je..lebo co ja viem tak ma musia naspat prijat

sz.zuzana
13. dec 2012

ahojte baby.prosim vás o radu...7.dec.my skončila materská.počas matersekej my skrachovala firma kde som robila..žiadné papiere som nedostala o tom že firma už neexistuje...teraz som tiež tehotná,chcela som si da´t výpoveď ale neviem kde poslať lebo na adresu už firma nie je...ale na urade som ešte stále zamestnaná u tejto firmy,,,a teraz neviem čo mám robiť...a na urade nevedia že čo mám robi´t,lebo neexistuje nikto kto by ma "vyhodila" z neexistujucej práci...a teraz nevedia ma evidova´t ani ako nezamestnaná...ale keď neurobim niečo tak po porode nedostanem ani matersu,a ešte musim vypati´t nemocenské....poradte my prosim.ďakujem