Nástup do práce v júli po rodičovskej. Kam mám dať dieťa?

zitus3112
2. apr 2019

Ahojte maminy....prosím poraďte. V júli má malý 3roky, takže by som mala nastúpiť do práce som na polovičný úväzok, ale cez august ho nemám kam dať takže musím do práce až od septembra. Moja otázka...môžem tak urobiť a musím aj na úrad práce a odvody? Ďakujem za každý názor a radu

liz_lemon
2. apr 2019

na UP nikto nemusi ist, nie je to povinne, mozes sa v zdravotnej poistovni nahlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, a zdravotne poistenie plati za teba stat

zitus3112
autor
2. apr 2019

@liz_lemon ďakujem super. Ale čo práca?Mala by som sa tam asi vrátiť hneď ako mi končí rodicak?Alebo oznámiť zamestnávateľovi že nemám kam dať dieťa ešte?

ave17
2. apr 2019

Bola som v takejto situácii, dokonca zamestnávateľ požadoval, aby som nastúpila ešte skôr, bud si docerpas dovolenku, ktorá ti ostala plus nejaká nabehla aj cez MD, alebo zaplatíš nejaku súkromnú škôlku na leto m, zamestnávateľa to vôbec nemusí zaujímať, ci máš alebo nemáš dat kam dieťa, bohužiaľ, ale je to tak,

zitus3112
autor
2. apr 2019

@ave17 ďakujem za info. Ta dovolenka by mohla niečo zachrániť.

loginexistuje
2. apr 2019

do olenku treba cerpat plus nech si vezme manzel dovolenku a treba si overit ci s tebou zamestnavatel po na rate rata

hettinka
3. apr 2019

@zitus3112 ak ide iba o mesiac, rieš opatrovateľku. Tú budeš ešte možno potrebovať aj od septembra, pravdepodobne ide doeťa do škôlky, ale nemaj predstavu, že všetky deti hned zvládnu byť tam celodenne a bez problémov. Obe moje deti po týždni boli choré a doma...
Prípadne ako radia, ak máš dni dovolenky, vyčerpaj si ešte dovolenku. Ešte je možnosť zostať mesiac na neplatenej rodičovskej dovolenke, ale s tým musí zamestnávateľ súhlasiť, pretože po 3 rokoch už nemá povinnosť držať ti miesto. Nastúpiť do práce musíš tuším deň po 3. narodeninách, takže ani do konca júla už nemôžeš byť doma.

jeina13
3. apr 2019

@zitus3112 mozes sa dohodnut na vypovedi , ist na UPSVaR a poziadat o podporu v nezamestnanosti.

zitus3112
autor
3. apr 2019

Ďakujem baby, ten predĺžený rodicak by hádam šiel.Pojdem sa informovať ako a či vôbec sa mi to dá. Na UPSVAR nemôžem keďže mám hypotéku a ostali sme sami bez tatina.

siska53
3. apr 2019

@zitus3112 dohodni sa so zamestnavatelom..nemas nahodou este dovolenku, ktoru by si si hned po skonceni RD cerpala?

miricaaa
3. apr 2019

@zitus3112 ja to tiez teraz riesim, treba oznamit zamestnavatelovi aspon mesiac vopred, ze sa chces vratit, no az v tom septembri. Ak mas zostatkovu dovolenku tak si ju mozes vybrat. Ja budem az do sept. na neplatenom volne.

miricaaa
3. apr 2019

@zitus3112 ak mu to neoznamis a do prace nenastupis, mozu z toho vyplyvat pravne nasledky...

majka99999
3. apr 2019

@zitus3112 preco nemozes na upsvar, co s tym ma hypoteka? Ked budes bez prace, z coho ju budes platit? V auguste ti pride posledny rodicak a potom uz len pridavky.

loginexistuje
3. apr 2019

@zitus3112 predlzeny rodicak neznamena ze dostanes rodicovsky prispevok v tvojom pripade dostanes len pridavky tj 23 eur na mesiac na dieta

hettinka
3. apr 2019

@loginexistuje veď toto, stále je lepšie dat pol z jednej výplaty opatrovateľke ako mat len 23€ prídavky.
A @ zitus3112 píšeš, že ste zostali sami, bez otca... on zomrel? Lebo ak ste sa rozišli, to ešte neznamená, že prestal byt otcom. Mali by ste sa prestriedat a sj on sa má postarať. Starých rodičov tiež nemáte?

zitus3112
autor
3. apr 2019

Nuž baby odišiel od nás a vo vobecc sa nestará.Moj otec je v zahraničí tam býva a mamina je na invalidnom a ešte sa stará o choru babku takže starý rodičia absolútne vôbec .Mamina mi vie max na pár dní s malým pomôcť ale to nerieši situáciu. Ja do práce musím preto nemôžem na úrad aby som vedela platiť účty, len sa snažím hľadať riešenie kam a ako s malým kým nastúpi do skolky

zitus3112
autor
3. apr 2019

Musím sa s ním súdiť ešte aj za výživné. Sudkyňa sa ho opýtala či nemôže byť s malým cez leto aby som ja mohla do práce ale nebol schopný sa vyjadrit

hettinka
3. apr 2019

@zitus3112 no máš to ťažké ...
Skús osloviť nejakú študentku, susedku, alebo možno pani učiteľku, ktoré majú cez prázdniny voľno a možno by vedeli dieťa opatrovať za nejakú "ľudovú cenu". Ak sedí info v profile, si z menšieho mesta, ceny sú určite nižšie ako v BA alebo veľkých mestách. Skús stránky ako jaspravim.sk prípadne osloviť priamo na nejakej strednej škole dievčatá. Prípadne nejaká kamoška z MC s mladším dieťatkom, ktorá je ešte na RD by ti neopatrila syna ten 1 mesiac? Radšej by som zaplatila aj 500€ a udržala si prácu, ako dať výpoveď a sedieť doma bez peňazí .. v dlhodobom horizonte sa ti ti určite oplatí viac.

zitus3112
autor
3. apr 2019

@hettinka áno to máš pravdu.O odchode z práce ani neuvažujem.Dakujem za info niečo skusim