Nástup do práce po rodičovskej

lenkafilip
4. dec 2016

Ahojte, chcem sa poradiť...pred týždňom som nastúpila do práce po 3 rokoch RD...musím to ísť nahlásiť na Sociálnu poisťovňu alebo úrad práce alebo zdravotnú poisťovňu? Ďakujem

marge28
4. dec 2016

Určite na sociálnu, to máte čas do 8 dní, zdravotnú nahlasuje zamestnávateľ, ale môžte si to skontrolovať. Ja som nastupovala do práce pred mesiacom😉

zuzik307
4. dec 2016

@lenkafilip aj na UPSVaR je potrebne vyplnit tlacivo o starostlivosti o dieta po dovrseni troch rokov- kvoli pridavkom...

gapa
4. dec 2016

@lenkafilip
- upsvar- po dovršení 3rokov nahlás, kto sa o dieťa stará
- soc.poistovna - do 8dní po zmene odhláška z dôch.poistenia štátom
- zdr.poistovna - ukončenie poistenia štátom ako poberatela RP, zo zotrvačnosti nahlasujú mzdárky ukončenie poberania rodič.príspevku (aj ked o tom nemajú priamu info, dokedy ho mamička poberá), no nie je to ich povinnosť, podla vyjadernia úradu je to povinnosť mamičky, tj. skontroluj, či máš ok.

lenkafilip
autor
4. dec 2016

@marge28 dakujem pekne

amaca
12. dec 2016

Ahojte, viete mi prosim poradit? RD mi konci 20.2.2017, teraz idem pisat do firmy, ze planujem nastupit. Ak by ma do prace vsak volali skor a ja odmietnem, lebo mala ide do skolky az od februara, mozem si tymto odmietnutim nejako poskodit? Dakujem za kazdy nazor.

eeffka
12. dec 2016

@amaca nie, do veku 3r dietata mas zakonne pravo byt na RD