Nastupujem na materskú. Kedy môžem čerpať zvyšok dovolenky?

siouxsie
28. mar 2009

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu.
17.7.2009 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku (je to tých 8 týždňov pred PTP) podľa dohovoru s mojim gynekológom. Môj nárok na dovolenku predstavuje 25 dní/rok. Nakoľko som ku dnešnému dňu zatiaľ nečerpala žiadnu D, jej zostatok je totožný s nárokom na celý rok , t.j. tých 25 dní.
Chcela by som sa Vás spýtať:
1.) Či sa mi tento nárok v objeme 25 dní kráti s ohľadom na to, že toho 17.7.2009 nastupujem na MD, alebo dovolenka zostáva v plnej výške?
2.) Môžem požiadať zamestnávateľa o vyčerpanie celého objemu dovolenky v jednom kuse tak, aby bezprostredne čerpanie tejto dovolenky predchádzalo môjmu nástupu na MD?
Nakoľko mám dosť stresujúce zamestnanie, chcela by som sa takýmto spôsobom dostať z pracovného kolobehu čím skôr. Samozrejme, otázne tiež je, či zamestnávateľ takejto mojej požiadavke i vyhovie. Ďakujem Vám vopred za odpoveď. 😉

pookie
28. mar 2009

Dovolenka by ti mala zostat v plnej vyske a ked sa dohodnes so zamestnavatelom tak by malo byt mozne vybrat si dovolenku a hned po nej zacat matersku, myslim ze je to o dohode.

elise
28. mar 2009

počas riadnej md (28 týždnov pri vydatejžene) sa dovolenka nekráti až ked nastúpiš na rodičovský príspevok. nemusíš si čerpať žiadnu dovolenku pred nástupom na materskú tá sa ti presunie až 3 roky ak zostaneš s dieťaťom do 3 rokov veku doma. čiže to budeš mať podstate vykryté prázdniny 😉 môžeš si vyčerpať aj plných 25 dní dovolenky, náš na to nárok 😉

siouxsie
autor
28. mar 2009

ďakujem pookie a elise za infošky. 🙂
elise, ja by som predsa len radšej vyčerpala svoju dovolenku pred nástupom na MD. jednak z dôvodu, ktorý som popísala vo svojom predchádzajúcom príspevku a jednak kôli tomu, že so 100%-nou určitosťou sa po troch rokoch veku dieťaťa neplánujem vrátiť späť k pôvodnému zamestnávateľovi, nakoľko moje pracovné vzťahy so šéfom sú už v tomto čase tak narušené, že to nebude chcieť on a ani ja nie.
dúfam len, že mi nebude robiť zbytočné problémy a mojej žiadosti na vyčerpanie celého zostatku dovolenky pred nástupom na MD vyhovie.

gapa
28. mar 2009

siouxsie,
súhlasím s babami,
ak nebudeš mať v r.2009 neodpracovaných dní viac ako 99, tak máš nárok na dovolenku za celý kalend.rok 2009 bez krátenia.

Predpokladám tvoj PTP je 11.9.09, ak nastupuješ na MD 8týždnov pred PTP 17.7.09. Potom ak máš nárok na MD v rozsahu 28týžnov, tak ti MD bude končiť 28,1,2010. T.j. za r.2010 ti už nárok na žiadnu dovolenku nevznikne, lebo máš odpracovaných len 20dní a najmenej je treba 21dní.

t.j. ak by tvoja MD začala 18.7.09 a končila 29.1.10, tak ti vznikne nárok aj na dovolenku za r.2010 vo výške 1/12-tiny celoročného nároku, čo je pri celoročnom nároku na 25dní nárok na 2dní za r.2010.

gapa
28. mar 2009

Ešte dodám, že ak by si mala nástup na MD toho 18,7.2009, a vznikol by ti nárok na dovolenku aj za r.2010, tak tú ti neumožnia vyčerpať v r.2009.

Ak ti ukončí čerpanie materského či už toho 28.1.2010 alebo 29.1.2010 a nenastúpiš do práce t.j. nebudeš zárobkovo činná, tak už za mesiac január 2010 dostaneš rodičovský príspevok v plnej výške, vdaka tým dvom/trom dnom 29.1./resp.30.1.2010 až 31.1.2010, kedy si splnila nárok na rodič.príspvok (samozrejme predpokladám, že o dieťa sa budeš starať a že sa zákony nezmenia).

Potom si nezabudni aj podať prihlášku do SP odo dna po ukončení MD. T.j. treba tam zájsť "najneskôr" v piatok 29.1.2010, aby si si podla prihlášku od 29.1.2010 resp.30.1.2010. Spätne to nejde.

siouxsie
autor
28. mar 2009

gapa, ďakujem aj Tebe strašne moc za názor a za radu. popísala si mi to úplne, ale úplne detailne a polopaticky, tomuto fakt už rozumiem aj ja 😀 želám pekný dník 🙂

gapa
28. mar 2009

🙂 aj tebe. My máme doma už druhé kiahne v poradí (t.č. mladší Riško), takže musíme trčať doma, aj ked je pekne. No inak je to ok. Budeme to mať za sebou. 😅

siouxsie
autor
29. mar 2009

gapa, prajem Vám bezproblémové kiahňovanie a to, že musíte byť doma nie je až také strašné. predstav si, že by si Riškov organizmus zmyslel, že dostane kiahne počas slnečného leta. to by už aj mňa pekne nahnevalo. krásne teplé a slnečné dni ešte len prídu. uvidíš.
gapa, ešte ma napadla jedna vec, na ktorú by som sa chcela popýtať, hoci sa to netýka mojej predchádzajúcej otázky.
ako je to myslené s tým, že žena môže využiť čerpanie MD v celej jej dĺžke, t.j. do troch rokov veku dieťaťa. mám to chápať tak, že MD oficiálne končí tretími narodeninami dieťatka a dňom nasledujúcim po tretích narodeninách končí poberanie rodičovského príspevku s tým, že bezprostredne nasleduje nástup do zamestnania (resp. evidencia na úrade práce ako nezamestnaná)? alebo je to ošetrené tak, že je tam stanovená nejaká prechodná doba do ukončenia mesiaca, v ktorom dieťa dosiahne vek 3 rokov? nemám v tom akosi jasno. ešte raz ďakujem moc za odpoveď. 😉

gapa
29. mar 2009

siouxsie,
MD končí obvykle 28týždnov od nástupu na MD, potom nasleduje rodičovská dovolenka, na ktorú je nárok obvykle (ak je dieťa zdravé, tj. nemá dlhodobo nepriazn.zdrav.stav uznaný rozhodnutím UPSVaR) do 3-och rokov dieťaťa. T.j. ak má napr. dieťa 3roky 24.3.2009, tak by si mala od 25.3.2009 nastúpiť do práce. Rodič. prísevok sa potom za 3/09 poberá v plnej výške a z UPSVAR zašlú rozhodnutie, že od 1.4.09 rodič.príspevok odoberajú. To však nesúvisí s nástupom do práce.
Ak však si nezamestnaná a dieťa nezačne chodiť presne od 25.3.09 do škôlky, ale napr. až od 1.4.09, tak môžeš byť nadalej dôchodkovo a aj zdravotne poistná štátom až do 31.309, tj. až do doby, kedy sa osobne riadne staráš o dieťa do 6rokov. Takto by si mohla byť vlastne poistencom štátu až do dosiahnutia 6-tich rokov dieťaťa. Ale samozrejme už bez poberania rod.príspevku.

gapa
29. mar 2009

ak by si však bola aj zamestnaná, tak ti zamestnávatel už nemôže poskytnúť rod.dovolenku po 24.3.09, už jedine neplatené volno. NO to by aj musel odvádzať zdrav.poistenie z minima, aj ked v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia by sa to vrátilo.

mami.sk
29. mar 2009

gapa, chcela by som aj ja jednu otazocku.
ked som na MD nastupila 15.11. 2008 , z roku 2008 mi ostalo 8 dni dovolenky. musim si po skonceni MD vycerpat dovolenku alebo mi ostane a vycerpam si ju az ked nastupim do prace po RD? aj keby som nastupila napr. v roku 2010 mozem cerpat dovolenku z roku 2008?
a mam narok aj na dovolenku za rok 2009 ked MD trva do 29.5.2009?
dakujem

gapa
30. mar 2009

mami,

Nárok na dovolenku ti nezanikne, no ak nastúpiš do práce, musíš ju vyčerpať do konca kalend.roka, v ktorom nastúpiš do práce!!! Vznikne ti nárok na dovolenku aj za r.2009 a celoročný nárok, ktorý bude krátený podla počtu dní neodpracovaných počas čerpania rodič.dovolenky (nerátajú sa soboty a nedele). Za prvých 100dní bude celoročná dovolenka krátená o 1/12-tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12-tinu.

V tvojom prípade by možno bolo rozumné si aspon niečo vyčerpať a nechať si napr. len dovolenku do konca roka, v ktorom nastúpiš do práce.

a kedy presne je Terezka narodená? aby som to vysvetlila.
Lebo ak je koncom roka, tak s tým je dosť problém, lebo to nie je v zákone jednoznačne povedané, či ti zostane tá dovolenka cez rok. T.j. ak je napr. narodená 20.12., tak ty nastúpiš do práce 21.12.09 a do konca tohto kalend.roku si nestihneš vyčerpať starú dovolenku. NO a tá ti môže prechodom roku prepadnúť. Toto už záleží od mzdárky, ako si to vysvetlí. Preto by som sa spýtala asi mzdárky, ako to potom spraví. A prípadne by som nastúpila a potrebný počet dní skôr do práce/čerpať dovolenku. Aj ked to zase bude mať vplyv na rodič.príspevok a dôch.poistenie štátom. Ja som si toto predtým neuvedomila.

Lebo tiež som bola ten prípad. No mne dovolenku nenechali prepadnúť. No ale možno preto, že som s nimi mala problém si obhájiť, že aj za dni MD vzniká nárok na dovolenku. A potom už sme zabudli na to, že ku koncu roka nárok na starú dovolenku prepadá. Lebo potom to spravili tak, ako som im povedala. 🤐

Podla mna by mala mzdárka v tokýchto prípadoch postupovať individuálne a ak mamička čerpe vkuse zostatok dovolenky od ukončenia RD až do jej vyčerpania (t.j. neodpracuje ani jeden den), tak by nárok nemala stratiť. No nemôžem vylúčiť iný názor.
Týka sa to § 113 ods.2 zákonníka práce.
Preto sa ozaj porad so mzdárkou, aby ti neprepadla. Bola by to škoda.

No ak chceš nastúpiť do práce ešte pred dovršením jej troch rokov, tak to potom nie je problém, ak teda nenastúpiš zase pred koncom roka 😉

mami.sk
30. mar 2009

gapa, dakujem za odpoved 😉
praveze Terezka je nar.19.12. 😀
ja som mala povodne do prace nastupit 30.5. kedy mi konci MD. no nakoniec sa situacia vyvinula inac a dohodla som sa so zamestnavatelom tak, ze ked sa uvolni miesto tak nastupim v priebehu RD. takze ani sama neviem kedy presne to bude 😉
no nerada by som o tu dovolenku prisla 😒
a este ma napadla jedna vec. ak by som si chcela vycerpat tych 8 dni dovolenky z roku 2008 po skonceni MD, nedostanem za to obdobie rodic. prispevok? vychadzalo by mi to do 11.6.
a ked mi MD konci 29.5. a za to obdobie dostanem matersku, niekde si pisala ze narok na rod. prispevok je za mesiac v kt. bola aspon 1 den splnena podmienka starostlivosti o dieta, znamena to teda ze by som dostala rod. prispevok aj za máj 2009, aj ked dostanem matersku za tych 29 dni?

zuzkaxx4
30. mar 2009

Ahoj baby,som v 29tt a od 11.3. som na pn.Pracovny pomer mam na dobu neurčitu,na vyplatnej paske mam pisane:zostavajuca dovolenka 15 dni,je vhodne pred nastupom na MD vycerpat dovolenku alebo si ju mozem nechať preplatit s tym ze v PN budem pokracovať az do nastupu naMD alebo čoje lepšie, vyhodnejšie? Ďakujem

beruska113
30. mar 2009

Caute baby,
tak ja som tiez PN, 25.5. nastupujem na MD. Pred nastupom si vycerpam 6 dni starej dovolenky, ale neviem, ci si mam vycerpat aj tu, ktora mi prislucha na rok 2009. Ja by som si ju aj nechala, ale ako GAPA vysvetlila, musela by som ju potom minúť do konca roka 2012. Mam preto jednu dolezitu otazku (vidim ze Gapa je tu velmi napomocna a vyzna sa):

Gapa: ked sa vratim do prace 26.5.2012, na ten rok mi bude prislúchať iba alikvotná časť dovolenky, teda z 20 dní cca 13 dní? Plus samozrejme stará dovolenka pred nástupom na MD. LEn aby som vedela cca. na kolko dní by som po návrate mala nárok.

DAKUJEM 😀

gapa
31. mar 2009

mami,
ak už od 30.5.09 nebudeš poberať RP a čerpala by si rodič.dovolenku, tak za máj dostaneš RP v plnej výške. Ak budeš čerpať dovolenku, tak neviem. Lebo neviem, či aj to je považované za "zárobkovú činnosť". Ak je, tak za máj RP nedostaneš, ak nie je, tak dostaneš RP aj za máj. Tiež ma to zaujíma a idem si odniesť žiadosť asi zajtra na UPSVaR.

gapa
31. mar 2009

zuzka,
dovolenku ti preplatiť nemôžu, tú si len musíš vyčerpať a to bud pred nástupom na MD, medzi MD a RD alebo až po ukončení RD. Čo je výhodnejšie, to záleží o to, čo považuješ za výhodu.

gapa
31. mar 2009

Beruška,
ak sa tvoje dieťa narodí 26.5.09, tak máš nárok na rodič.dovolenku do 26.5.2012. Ak sa narodí 17.7.09, tak do 17.7.2012.

Ak začneš pracovať 26.5.2012 a tvoj PP bude trvať k 31.12.2012!!!, tak o kolko sa ti bude krátiť dovolenka za celý kalend.rok záleží od počtu neodpracovaných dní v r.2012. Treba zrátať neodpracované dni do 26.5.2012 (soboty a nedele sa nerátajú, sviatky pripadajúce na pond.až piatok áno). Tiež ale treba potom do toho rátať aj čerpanie PN, očr po 26.5.2012 t.j. po nástupe do práce. Ak týchto "neodpracovnaných dní bude viac aspon 100, tak sa ti za prvých 100neodpr.dní kráti dovol. o 1/12-tinu, potom za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12-tinu.

Ak by si teda okrem dní RD do 25.5.2012 nemala už žiadne iné neodprac.dni, tak predpokladám, že vychádza krátenie celoroč.nároku len o 1/12-tinu.
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php?hy=...
lebo neodpr. dní by bolo tuším 105.
Takže ak tvoj celoroč.nárok v r.2012 bude 20dní, a neodpracuješ len tých 105dní, tak to bude 20-1,5 = 18,5dna alebo 20-2 = 18dní. Podla toho, ako dovolenku zaokrúhlujú, či na celé dni alebo poldne.

beruska113
31. mar 2009

Diky moc Gapa. Ty tu mas tusim uz vlastnu poradnu. Mala by si poslat cislo uctu 😀 . Ty s tym asi robis, ked sa tak vyznas. Este raz diky 🙂

gapa
31. mar 2009

beruska 😀 😀
nerobím, no zaujíma ma to.

no ešte musím doplniť, že ten výpočet platí v prípade, ak v r.2012 odpracuješ aspon 60dní (rátajú sa dni odrobené, dni sviatkov kedy si mala pracovať ale si nepracovala, pretože bol sviatok, no a dni čerpania riadnej dovolenky)
No a samozrejme, ak aj v r.2012 bude platiť toto znenie zákonníka práce 😉

mami.sk
31. mar 2009

gapa, dakujem 😉
veru sa vyznas 😉 😉 😉 daj vediet ako di dopadla na UPSVR, celkom ma to zaujima s tou dovolenkou 😉

gapa
2. apr 2009

mami,
tak mne povedali, že ked čerpem v zamestnaní dovolenku, tak to pre rodič.príspevok nevadí 😨 , no ale spýtaj sa radšej u tej svojej, čo ta má na starosti. Lebo inde to môžu brať inak. Ozaj tá "zárobková činnosť" podla zákona o RP nie je nikde definovaná.
Ale fajn, aj ked neviem, či ju čerpať budem. 🙂

mami.sk
2. apr 2009

ahoj gapa 😉
dobra sprava, ja este pre istotu zavolam na personalne 😉 alebo sa zajdem opytat tiez na UPSVR.
tiez mi logicky vychadza ze cerpanie zostatkovej dovolenky spred MD nie je zarobkova cinnost ale tie zakony su hrozne zlozite 😒

gapa
3. apr 2009

🙂 ten UPSVaR bude istejší.
Na personálnom nemusia mať skúsenosť so zákonom o RP.
Podla zákona o dani z príjmov je aj čerpanie dovolenky obdobie poberania zdanit.príjmu a to je podla niektorých zákonov považované za zárobkovú činnosť, ak máš zdanit.príjmy.

ada11
29. apr 2009

chcem sa spýtať či mám nárok na dovolenku za rok 2009. 15.1. 2009 mi skončila MD, od 16.1. som nastúpila na riadnu dovolenku od zamestnávateľa, ale tú som prerušila lebo od 27.1. som na PN-ke, mám ešte dovolenku z roku 2008, mzdová hovorí, že si ju musím vyčerpať v tomto roku, lebo ináč mi prepadne. a nemám náhodou ešte aj nárok na určitú čas dovolenky aj za rok 2009 aj keď som bola PN /ešte som, v máji by som ju mala ukončiť/, viem, že by sa niečo malo krátiť, ale mzdová tvrdí, že nemám žiadny nárok. mne sa to nezdá, alebo možno nemám informácie o nároku na na dovolenku 😉