Návrat do práce a hospodárska kríza. Čo si myslíte vy?

kristinka.s
29. jan 2009

Ahojte babule, viem ze vacsina z nas riesi v tomto obdobi uplne ine veci a tesi sa z nasich bud buducich alebo uz narodenych ratolesti ale aj tak ma zaujima vas nazor. Osobne sa dost obavam navratu do prace v tychto casoch - buducich mesiacoch, i ked na rozmyslanie budem mat este dost casu. Mam dobru pracu, kde pracujem uz zopar rokov a rada by som sa tam aj vratila - hoci aj na ine pracovne miesto. Len sa obavam, ci to vobec bude mozne, kedze spadame prave do doby ked je nas pracovny trhu v tazkej situ. Zial ani zamestnavatel mi s urcitostou nevie povedat, co a ako bude o pol rok, rok kedy by som sa rada vratila.
Zaujima ma vas nazor, mate rovnake pocity, problemy? Ale je to mozne nebodaj nejak predcasne osetrit?

krasuliak
29. jan 2009

no zaujimave ale tazko ti na to nieco napisat sama pises ze ani zamestnavatel ti s urcitostou nevie povedat, co a ako bude o pol rok, rok kedy by si sa rada vratila. a nejako to osetrit? hm.. ak nie si MUDr. tak len dufat ze to vasu firmu obide , mimochoom v akej oblasti pracujes/ ovala si

emjee
30. jan 2009

v skratke: osetrene to je v zakonniku prace (musia ti drzat miesto a dat ti ho, ak sa vratis po md, alebo ti dat ine adekvatne, ak sa vratis po rd) - s jedinou vynimkou - ak sa zrusi zamestnavatel - no a tato situacia sa asi nijako inak osetrit neda 😔

gapa
30. jan 2009

súhlasím s emje,
zabezpečiť sa môžeš okrem toho napr. dobrovolným poistením v nezamestnanosti, aby si mala nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení PP, ak by si po ukončení RD stratila prácu. Ak sa dobr.v nezamestnanosti aspon na potrebný čas nepoistíš, tak nárok na podporu mať nebudeš. Samozrejme ale môžeš žiť z odstupného.

kristinka.s
autor
30. jan 2009

ako je to v pripade, ak sa zamestnavatel sice nezrusi ale pre tu cast prace, kt. som vykonavala ja sa vytvori nova firma a prevezme ostantych zamestnancov a ja budem v tom case na MD? musi automaticky prevziat aj mna alebo sa to vnima ako zrusenie pracoviska a mozu ma prepustit s organizacnych dovodov. Este by som to mohla rozvinut aj dalej, ze nova firma bude mozno zahranicna 🙂

rienka
4. feb 2009

Kristínka mám ten istý problém. Firma nezaniká , ale ruší všetky miesta v mojom tíme a vytvára podobné , ale už pod hlavičkou inej firmy a v menšom počte....
Emjee,ak vieš prosím odpovedz, určite mi musia ponúknuť prácu?
Gapa myslela som , že kým som v PP hoci na RD tak za mňa platí poist. v nezamestnanosti zamestnávateľ... alebo len počas MD???

gapa
4. feb 2009

rienka,
len počas MD, od nástupu na RD už nie ☹

emjee
4. feb 2009

rienka netusim ako je to, ak sa firma meni resp. ju prebera niekto iny 😔

eimiky
3. mar 2009

Ahojte,
tak tento problém bude trápiť aj mňa zachvíľu:Firma nezaniká, ale predáva prevádzky na Slovensku.Kúpila ich iná firma, zaoberá sa tou istou činnosťou,bude v tom pokračovať ale neviem či aj nová firma ma zoberie,keď akurát prechádzam na rodičovskú dovolenku,ostatní zamestnanci prechádzajú do novej firmy.Ja som mala fajn pozíciu, chcela by som sa vrátiť tak o pol roka, sú mi povinný zabezpečiť tú istú pozíciu v novej firme???Alebo ma vôbec nemusia zobrať? Neviete mi niekto poradiť??? a ešte ako to je s výpoveďou a s odstupným, mám nárok? a ak áno dostanem ho až po skončení RD?