Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Návrat po rodičovskej - (ne)adekvátne pracovné miesto

mircalla
3. dec 2012

Ahojte, ak to tu uz bolo riesene, ospravedlnujem sa, nenasla som. Po 2,5 roku sa vraciam po rodicovskej dovolenke do firmy, kde som robila ako veduca oddelenia na financnom. Jedna sa o velku medzinarodnu spolocnost. Mala som vzdy skvele vysledky, niekolko oceneni na nadnarodenej urovni. Firma presla mnohymi zmenami, moje miesto v tedajsej podobe uz neexistuje, skumulovalo sa do neho viac uloh. Moj manager je vsak uz prec, a v podstate mam pohovor s novou managerkou, ktoru som nikdy nevidela, tuto stredu. Musi mi podla zakona firma ponuknut adekvatne miesto? Otazka je, co je to adekvatne? Nemyslim teraz platovo, plat mi znizit myslim nemozu, ale sa tyka samotneho miesta ci zaradenia, inymi slovami ma zamestnavatel povinnost mi ponuknut veduce miesto, i ked nie napriklad to iste, ktore som vykonavala predtym? Mam totiz zle tusenie hraniciace s istotou, ze pojde o poziciu radoveho zamestnanca. Ma na to firma pravo? Akekolvek odpovede ci osobne skusenosti uvitam. Rada by som mala argumenty a tiez vedela, naco sa pripravit. Nechcem to zatial riesit s nasim personalnym ani sa ich nic pytat, lebo mam len zakulisne info...dakujem vsetkym

tanitta
3. dec 2012

nie nie su poivinny ta zaradit na adekvatne miesto.... toto by musel zamestnavatel dodziat keby si sa vracala po 6mesiacoch teda po ukonceni MD nie RD

liz_lemon
3. dec 2012

@mircalla su povinni ta zaradit na povodne pracovne miesto, resp. podla pracovnej zmluvy, pozri si ZP § 157
@tanitta ak nevies, ako to je, tak aspon nepis hluposti
§ 157
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

mircalla
autor
3. dec 2012

@tanitta dikes

mircalla
autor
3. dec 2012

@liz_lemon genialne, toto mi velmi pomohlo, fakt dikes!!!

maznacik007
3. dec 2012

@mircalla pozri si co mas presne uvedene v pracovnej zmluve... ake pracovne zaradenie, aku napln prace... toto musia dodrzat...

no aj ja mne sa konci RD... tak som zvedava ako to dopadne... 😉

mircalla
autor
3. dec 2012

@liz_lemon a nevies mi nahodou povedat, ci ak to miesto nebude adkvatne (radovy zamestnanec) a nevezmem ho, mam narok na odstupne? zda sa mi to ako tazky podraz, odrobila som tam dost, ale uz predbieham

mircalla
autor
3. dec 2012

@maznacik007 nemusia, myslim, ze to nemusi byt rovnake miesto po takej dlhej dobe, ale adekvatne. teda podla mna mi nemozu ponuknut miesto radoveho zamestnanca a mali by mi ponuknut veduce miesto bud u nas v oddeleni alebo inde vo firme....

mircalla
autor
3. dec 2012

@maznacik007 ono sa to dost pomenilo, takze sa skor na mna vztahuje toto

Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa

delica
3. dec 2012

@mircalla ak tvoje povodne miesto bolo zrusene, tak ti oficialne musia ponuknut inu vhodnu pracu vzhladom na tvoje vzdelanie a skusenosti, no menit nikdy nemozu svojvolne podstatne nalezitosti pracovnej zmluvy: miesto prace, pracovna pozicia (teda aj s popisom prace), mzda. Vzdy sa treba so zamestnancom dohodnut, a to pisomne.
Ak sa tvoje pracovne miesto zrusilo, tak takisto sa to muselo udiat riadnou cestou - rozhodnutim zamestnavatela o tom, ze toto miesto bolo napr. nadbytocne. No nastup po materskej nie je dovodom davat inu ponuku prace alebo preradovat zamestnanca, takyto dovod ani ZP nepozna.
Podla spravnosti zamestnavatel by ta mal zaradit na miesto, z ktoreho si odisla, ak nebolo zrusene. Ak spravi inak tak to nie je v poriadku.
Ak bolo zrusene, musi ti dat ponuku inej prace, ktoru mozes a nemusis prijat. Ak ju neprijmes, mas narok na odstupne, od januara znovu aj na vypovednu dobu a aj odstupne.

maznacik007
3. dec 2012

@mircalla a co mas napisane v pracovnej zmluve ze si aka pracovna pozicia..

mircalla
autor
3. dec 2012

@delica Dakujem. No neda sa povedat zrusene, skumulovane s inymi oddeleniami, vobec uz nie nadbytocne. Robim v mediznarodnej firme, tam su neustale zmeny, v kuse menia strukturu, ze zamestnanci idu robit po RD daco ine, nie je vynimocne, akurat mi ide o to, ze ak uz som robila dlhodobo veducu oddelenia, aby som nesla robit radoveho zamestnanca nebodaj nejaku pracu, na ktoru fakt nemusim mat ani prax ani skusenosti...o toto mi ide...

tanitta
3. dec 2012

@liz_lemon skopirovat nejaky § dokaze kazdy.... na povodnu poziciu nema povinnost zamesnavatel umiestnit a ma pravo ponuknut inu pracu aj ked bude balit baliky a ked sa zamestnancovi nepaci nemusi ju prijat a z toho vyplyvajuca vypovet.... ale miesto nebolo zrusene...

sisaha
3. dec 2012

@mircalla ak nebudes suhlasit s tym co ti ponuknu, tak aspon pokracuj v RD do buduceho roka a potom si vezmi odstupne + vypovednu dobu. Do konca tohto roka by si mala narok iba na odstupne, alebo na vypovednu dobu..

sisaha
3. dec 2012

@tanitta tak si tie paragrafy treba aj predtym nez poradim precitat. Ja som riesila to iste a momentalne to u mna uz riesi pravnik a ked sa nedohodneme tak sud...

maznacik007
3. dec 2012

@mircalla no podla mna je to najma o tebe ak nepotrebujes tu pracu tak ja by som teda sla cestou ze neprijat inu ponuku nez aku chces a potom rozviazat PP a zobrat dvojmesacne odstupne a nastupit na podporu...
na druhej strane si uz dlho mimo obor a z toho co pises to bude oblast kde je vela zmien .. a patris do skupiny na ktoru sa potencionalny zamestnavatelia pozeraju cez prsty....

ja mam poziciu taku ze moja pozicia uz tiez neni v org. skrukture ... nase oddelenie bolo presunute do inej firmy okrem mna a robota je z velkej casti outsoursovana... u mna je to ale aj o tom ze ja som pocas cele RD pracovala ale pre ine firmy ... ako konzultant... cize uz som aj pracovne inde .. a v podstate sa mi neoplati tam sa vratit na plat spred troch rokov... ale chcem odstupne ... takze skusam to uhrat tak... no neviem ako to dopadne... dufam ze budem spokojna... ja nakoniec 😅 😉

delica
3. dec 2012

@mircalla sisaha ti dobre radi, zacat to riesit od januara, ked budes mat narok na vypoved aj odstupne. Isla by som sa asi do prace neformalne porozpravat, ako to vyzera a potom by som sa zariadila.

nexa
3. dec 2012

@mircalla

riesila som nieco podobne... s advokatom... tu je moja otazka a jeho odpoved...

http://moje.hnonline.sk/node/12264

delilah1
3. dec 2012

ešte ak môžem by som k otázke doplnila - či a ako má zamestnávateľ po návrate z RD zvýšiť plat zamestnankyni - po 3 rokoch sa u nás vo firme asi dosť zmení a aj platy by mali aspoň mierne porásť - inflácia. ďakujem pekne za odpovede.

mircalla
autor
3. dec 2012

@tanitta v tomto pripade paragraf hovori jasne, a toto mi tvrdil uz predtym aj byvaly sef aj nase HR, len mi tu baby pomohli, ze dali konkretny paragraf s uplnym vykladom
ak zakon existuje, tak ma platit, ten paragraf hovori jasne a nie je o tom, ze si zamestnavatel moze robit daco ine, ako pises, ale plati existujuci zakon.
preto, co tvrdis, nedava zmysel a ak teda tvrdis, co tvrdis, tak to musis aj niecim podlozit..... inak asi by to bol riadny chaos, keby dali cloveku co robil napriklad veducu uctarne balik baliky a bolo by to ok....to bol len priklad

nexa
3. dec 2012

@tanitta nemas pravdu... riesila som to s advokatom... vid odkaz vyssie...

mircalla
autor
3. dec 2012

@nexa skvele, vdaka, v podstate vychadza z tu uvedenych paragrafov a plus info navyse

maznacik007
3. dec 2012

baby a ako je to s podporou... neni to nahodou tak ze ak nastupite na UP po novom roku tak je tam uz nizsi narok na podporu....

sisaha
3. dec 2012

@delilah1 ak sa menili vsetkym zamestnancom rovnako nejakym %, tak ano, musi aj tebe...

mircalla
autor
3. dec 2012

a inak si naopak myslim, ze dat sem adekvatny paragraf je nie ze jednoduche a vie to kazdy sem skopirovat, ale presne naopak,vyzaduje to znalost problemu

sisaha
3. dec 2012

@maznacik007 ano je to tak, maximalna podpora je nieco cez 700 eur

mircalla
autor
3. dec 2012

@sisaha no kamoska sa vratila a nezvysili....je to niekde uzakonene, ci je to cisto vecou firmy? nevies? kamoske v nasej firme sa stalo toto: 1. podradna robota oproti tomu co robila vhodna pre absolventa SS, vraj beries ok, neberies, musime sa rozlucit 2. plat rovnaky samozrejme, ze zvysenie je na managerovi

takze mam aj preto dost obavy a rada by som bol mudrejsia este pred stretkom s novom managerkou

sisaha
3. dec 2012

@nexa presne to sa stalo mne. Hoci moja pracovna pozicia zrusena nebola, dali mi vypoved z org. dovodov (zrusili jedno fiktivne vytvorene miesto) a ja som dostala papier, ze nemusim chodit do prace a pocas tych troch mesiacov mi bezi priemerny plat.. Nuz, pravnik to vyhodnotil, ze je to na zalobu, takze cakam co mu moj zamestnavatel odpise...

nexa
3. dec 2012

@sisaha ja som zvedava ako dopadnem ja..

mircalla
autor
3. dec 2012

@delica nuz v oktobri som oficialne oznamila, ze v januari sa chcem vratit..pisomne, tak neviem, ci to je este mozne...bohuzial

liz_lemon
3. dec 2012

@mircalla ano, ak miesto neprijmes, musia ti dat vypoved a odstupne

Tu začni písať odpoveď...

Odošli