Nemusím pracovať. Prečo je to problém pre okolie?

nikkkka
30. aug 2009

cawte baby ste tu aj take ktore nepracujete,manzel sa o vas vie financne postarat? pretize ja som doma pracu nehladam lebo prac. za min.mzdu kazdy den a manzel to zarobi za 1-2dni, (teraz ako necem sa tym chvalit) tak to zbytocne....lenze absolutne kazdemu to ze ja nepracujem lezi v zaludku! 😠 furt pocuvam aaa ze nerobim a mame nove auto dom a chodim splnimy taskami a ohovaraju ..hrozne ma to stve! dokonca sa znamy somnou ani nechcu bavit ...a ked tak len podpichuju..pritom manzel ma rizikove povolanie zasluzene peniaze tak co chcu??samozrejme by som sla do prace ak by to bolo nutne no sa chystam na matersku ale nemienim to kazdemu vysvetlovat 😠

ciatko
3. sep 2009

vroni
a ta segra uci na statnom svk gymnaziu? alebo niekde porusuju tabulkovy plat? 😉
moja mama uci 25 rokov a ma 600 € v hrubom. sestricky nemaju 500 € ani v hrubom. podotykam sestry s VS.

vroni
3. sep 2009

Prečo by niekoho malo urážať, že ja by som za taký plat nepracovala? Ani kanále by som kopať nešla, a čo? To urážam kopáčov kanálov? Trochu menej emócii poprosím. Že slovenký úrad práce by platil len čiernym je čo za novinku? To nikoho neurážaš? Každý máme svoje hranice, moje by boli platom 500 euro jasne prekročené. Tvoje nie, tak kde je problém.

vroni
3. sep 2009

ups. ciatko, či je súkromné, to veru neviem. Ale je v Ružinove... A segra má tiež 25 rokov praxe. Ja som rodinný poškrabok 😀

bejbypd
3. sep 2009

no s tymi platmi je to na hovno...moji svokrovci obidvaja ucitelia podotykam uz minimalne tridsat rokov a neviem veru ci maju 500 v cistom ale okolo 500 viac urcite nie...moj drahy manazer v tescu druhy najvyssi po riaditelke a v cistom ma 800 eur co tiez nie je bohvieco a to ho doma ani nevidim stale le v praci...ja robim styri hodiny denne pat dni v tyzdni a mam 180eur plus rodicovsky...a vroni uplne bez emocii ti poviem keby si musela tak by si aj tych 500 eur velmi velmi rada uvitala🙂taki co to nezaziju nikdy nepochopia a 500eur je uplne normalna vyplata 😉

teodorka
3. sep 2009

ach jo je to tazske a predsa tak kraaaaasne 🙂 🙂 🙂 🙂

vroni
3. sep 2009

Bejby, ja verím, že si to myslíš, ale ja som vyštudovaný matematik-programátor, takže ak by som musela, išla by som pracovať v svojej brandži. Ver mi, trpela by som ako kôň, lebo by ma to nebavilo, ale nebolo by to za päť stovák 😉 A teraz vážne. "Nepohoršujem" sa nad tým, že ľudia za také peniaze pracujú, ale že za také peniaze pracovať MUSIA. Lebo si myslím, že aj taká predavačka v Tescu, ktorá sa nabehá ako špinavé prádlo, každý si o ňu utrie hubu (šéf aj zákazníci) a maká aj v sobotu a nedeľu by mala mať výplatu takú, aby z nej mohla dôstojne vyžiť a nie rátať, či dnes kúpi deťom chlieb alebo nové pančuchy. O učiteľoch ani nehovoriac. Lekári a zdravotné sestry detto. Je jedno, za koľko robím alebo by som robila ja. Nie každý má možnosť vyštudovať, nie každý býva v meste so spústou pracovných príležitostí, nie každý je dostatočne dravý... Ale každý, kto pracuje by mal zarobiť aspoň toľko, aby z toho vyžil (do predstavy vyžitia zaraďujem nájomné, stravu, oblečenie, nejaké to kultúrne vyžitie aspoň raz do mesiaca a nejaká tá dovolenka aspoň raz do roka). Za 500 mesačne mi to nevychádza. Všetkým, ktorí to dokážu platí moja úcta.

jonatanka
3. sep 2009

to ze nemusis pracovat nie je problem 🙂

ja tiez nemusim,.som doma, momentalne na RD, ale ja sa tesim az pojdem do prace, budem medzi ludmi, s drahym sme sa jasne dohodli, ze si nezela aby som sla do prace skor ako pojdu deti do skolky. Takze je zo mna klasicka zienka domaca,vyvaram vypekam....atd. Uz som sa v mojom okoli stretla s negativnymi reakciami, aj jedna "kamaratka" sa pekne vyfarbila, ked som jej odmietla pozicat,je to ludska zavist s tym nic nenarobim. Len ma mrzi ako sa k tomu okolie stavia. Nie je predsa hriech ak muz uzivi rodinu a zena nemusi pracovat. Mimochodom mam 24, podla okolia som mlada a hlupa, len preto, ze som nedala deti do jasli a nesla robit do fabriky

maznacik007
3. sep 2009

http://www.merces.sk/platy/informatika-software...

programatori to na SVK tiez nemaju na ruziach ustlane... samozrejme sa tam pise o hrubych platoch.. nie o cistych... a ci je niekto dnes vystudovany programator .. to je len take bezvyznamne plus.. lebo podstatna je prax skusenosti kurzy a pod..

neviem ci by si si tu na SVK tak lahko nasla taky dzob aky si predstavujes.. a aj v zahranici.. samozrejme treba dodat velmi zavisi od praxe .. projektov na akych si robila a na prog. jazykoch.. ale povacsine sa tu uz dnes programaju len na mieru vyvijane produkty.. ostatok sa programuje v Indii

500 EUR beriem ako v pohode vyplatu na zenu..

lindda
3. sep 2009

No podla mna 500eu je strasne malo my mame vacsie vydavky iba na byvanie ako 500eu neviem si ani len vo sne predstavit ze by sme mali s toho vyzit 😖

vroni
3. sep 2009

maznacik, ale ja nic nehladam 😉 Ked hladam, tak najdem, v tomto som dracica 😀 A fakt nemam ani jedneho byvaleho kolegu (kolegynu som mala len jednu a ta sa odstahovala do USA), ktory by zarabal pod 1500 cisteho (jasne, ze su vsetko programatori) Na Slovensku. Neterka nastupila ako absolventka k 1.8.2009 so zakladom 1800 hrubeho (pravnicka). V Bratislave, Bez znamosti. Kamaratky na Sk zarabaju priblizne tolko ako ja v zahranici (maju deti, ziadne sialene karieristky). Takze evidentne je platove rozpatie na Slovensku sirsie nez v zahranici, v ¨prospech¨ nizkych platov. To nie je fer.

zeleny_cajik
4. sep 2009

uf, no moja tehotenska nespavost ma donutila citat aj taketo temy... 😅

nikka, nikolette a ostatne "spokojne nicnerobiace": Verim, ze sa vam to dnes zda ako super plan - kasirovat peniazky a uzivat si. Verim, ze aj vasi manzelikovia to dnes myslia uprimne a chcu sa o vas starat - ci uz to je z nejakeho otcovkseho ochrnarskeho instinktu, a/alebo majetnictva a/alebo potreby vas ovladat a/alebo uprimnej a cistej lasky...

ALE

zivot je o inom. poznam vela zien, ktore pred rokmi takto zacinali, na ruzovo si vymalovali buducnost a dnes ani jedna nie je stastna, vacsina je pred alebo po rozvode.

Dovod moze byt rozny:

1. Manzelku to omrzi, ked deti odrastu, tak sa prihlasi na VS alebo nastupi do prace, kde zrazu stretne novych ludi - a muzov - z ktorych ju niektory zacne brat ako rovnocenneho partnera, zacina sama v sebe odrazu "vdaka nemu" objavovat potencial a dovtedy skvelemu manzelovi vycitat, ze ju nikdy nebral vazne, spravil z nej kus nabytku a pod.....

2. Manzel zisti, ze si s manzelkou nema co povedat, lebo zije kazdy v uplne inom svete, a tak ziju dva rozne zivoty, ktore sa prestanu uplne prelinat, ked odrastu deti...

3. Manzel zisti, ze rovnake naklady na udrzbu ma aj mladsia a krajsia (a to uz ziadna z nas nebude - s vekom, tehotenstvami a detmi sa to iba zhorsuje 😉 ) a ako spravny bizniman, ktormy bol cele tie roky na prvom mieste, si zvyzi efektivitu nakladov a vynosov...

4. Kombinacia vyssie uvedeneho

5. Dalsie kriticke situacie ako smrt ci choroba manzela, v lepsom pripade bankrot...

Nic z toho vam samozrejme nezelam. V minulosti som mala moznost zit v partnerstve, kde som financne tahala za kratsi koniec, hoci som si to nevybrala (bola som studentka, potom absolventka - kazdy zaciatok je tazky...), ale zila som v komforte, ktory zabezpecoval moj partner a tiez mi prizvukoval, ze vsetko je spolocne a nevadi mu to... nastalo precitnutie, rozchod po 5 rokoch, prislo na lamanie chleba - samozrejme uz nic "spolocne" nebolo a namiesto komfortu "vlastneho" rodinneho domu, zahrady, auta som skoncila u rodicov, kde uz som nemala ani vlastnu postel. Tvrdy pad, nastastie som tuto priucku dostala ako mlada, slobodna a bezdetna. Dnes zijem inak, obraciam sa v praci, ako sa da, hoci mam manzela, ktory by nas v pohode uzivil (a obcas ma take sklony 😝 ), z vlastneho rozhodnutia pracujem aj na MD, som financne sebestacna, nas spolocne budovany komfort financujeme obaja a mozem vam jedno povedat:

partnerstvo, kde su si obaja rovnocenni aj financne je uplne o inom, ako take partnerstvo, kde jeden zaraba a druhy mina. skor ci neskor pochopite, ake ste neslobodne a ake dosledky ma tato nerovnovaha. spamatajte sa skor, pre vase vlastne dobro

😉

mukky
4. sep 2009

zeleny cajik ponocievaj pokial este mozes 😀

zeleny_cajik
4. sep 2009

mukky... ja by som rada spala, ale neda sa mi ☹ 🙄 🙄

monciky
4. sep 2009

zeleny_cajik,zobrala si mi tieto slova priamo z ust 🙂
svata pravda

pensadorcallisto
4. sep 2009

Chcela oponovat vyssie uevedene body, ale ked som si to precitala, pripadalo mi to dost smiesne. 😀

Ja nezijem na SVK, pohybujem sa medzi ludmi uplne inej mentality.
Chvilu mi trvalo, kym som sa odputala od slovenskeho zmyslania. Ked bola svokra u nas, takmer som jej ani deti nechcela dat, aby som ju tym nezatazovala. Tu je to uplne inak. Pravy opak ako na SVK.
Preto aj tie vyssie uvedene body mi pripadaju take... slovenske, egoisticke.
Nechcem nikoho urazat, ved aj ja som Slovenka a bohuzial niekedy dost egoisticka.

Verim, ze sa vam to dnes zda ako super plan - kasirovat peniazky a uzivat si.
...kde jeden zaraba a druhy mina.
Dost nestastne formulovane vety. ☹ Peniaze, ktore sa zarobia sa neminaju na vlastne potesenie, ale na spolocnu domacnost. Ako vravim, nemusime minat tisice, aby sme uspokojili svoje potreby. Zijeme normalny zivot. Som zodpovedna a nemusim peniaze rozhadzovat, aby som bola stastna.

bubatko
4. sep 2009

zeleny cajik z Tvojich ust do bozich usi 🙂 Ty musis byt naozaj mudry cloviecik!!! podobne ako Ty, aj ja by som taky vztah nazvala vyrazom - nerovnovaha - a ta sa raz prejavi, ci uz uletom manzela alebo nespokojnostou manzelky zit takyto zivot - pocas materskej je to OK, tam sa treba venovat dietatu a odlozit trosku bokom karieru zeny, hoci aj to sa da vselijako sklbit aspon ciastocne, ale na cely zivot to urcite nie je

ciatko
4. sep 2009

zeleny cajik, palec hore. a o tom to je...

pensadorcallisto, isto, najdu sa aj vynimky, netreba hadzat vsetkych do jedneho vreca, ale pozri si napr. temu Nakupovacia mania a zistis, ze sa tam najdu take nepracujuce, co rozflakavaju manzelove peniaze 😉
na tych 5. bodoch od zeleneho cajika nevidim nic egoisticke a ani slovenske. skor by som poedala, ze kazdy z tych scenarov sa moze odohrat v akomkolvek kute sveta

nguyen
4. sep 2009

ano, ano, praca slachti a ako tak citam, celkom pekne vidno, kto je ako vyslachteny...

vroni: ale ano, sla by si aj kanale kopat a aj za menej ako 500 euro, nie ze by som ti to priala, ale ako vysoko v zivote skaces tak nizko dopadnes, lebo pamataj, ze zariekaneho chleba sa ti vzdy ujde najvacsi kus 😉

a co sa tyka zakladatelky temy, tak problem podla mna ani tak nie je v tom, ze ako vravi, nemusi pracovat, ale v tom, ze si mysli ze nemusi, lebo to len dokazuje, ze by sa jej to zislo ako sol. Okrem platu, nas totiz praca obohacuje aj inym, nenahraditelnym sposobom. Rozsirujeme si obzor, rozvijame osobnost, poznavame sami seba a druhych, korikgujeme si nazory a postoje, ucime sa zodpovednosti a kope inych veci, medzi inym respektu a pokore (ako sol, veru ako sol 😵 ) a asi nebudem zavadzat ak poviem, ze financna nezavislost a socialny zivot, ktore nam dava iba praca naozaj stoja za to.

No a to, ze by ti niekto zavidel, ze si ta tvoj muz vydrziava, sa fakt bat nemusis 😉

Inak som povodne chcela aj ine, ale zeleny cajik ma predbehla: 100 bodov 😉

A len tak mimochodom, jeden mne velmi blizky clovek ma pre ludi, ktori si v zivote vyberaju vzdy tu najlahsiu cestu bez akejkolvek namahy uzasny termin, nazyva ich "pasazieri zivota" 😀

pensadorcallisto
4. sep 2009

Wow... To aj taka tema tu je? Ze nakupovacia mania? hahaha 😀
S manzelom sme sa o tom pred par tyzdnami rozpravali. Mam kamaratku, ta nepracuje, za to jej manzel pracuje v Iraku, dost nebezpecna oblast. A ona si kazdy den sedi s kamaratkami, chodi sem a tam, ma 2 deti, o najmensiu dceru sa od mala stara opatrovatelka. proste free life.
Tak napriklad takyto zivot by som nemohla viest. jednak by som sa hambila a jednak by mi to bolo hrozne luto. ☹
Manzel dostal ponuku pracovat v Dubaji. Jasne, vyssi plat, hradene vsetky naklady atd.
Ale urcite by som ho tam sameho v zivote neposlala. Taketo manzelstva vacsinou koncia rozchodom. Alebo manzelia si uz po case nemaju co povedat.
Nakoniec sme sa rozhodli, ze ostavame tu. Rodina je dolezitejsia ako peniaze.
Inak, co sa tyka tej prace, suhlasim s nguyen. Ale praca ta musi tesit a nie driet len preto, ze co si ludia pomyslia.
Ako som vravela, ja chcem hrozne ucit. Uz som si to vyskusala na SVK a bavilo ma to.
Clovek by sa mal stale niecomu venovat.
A kvoli tym dovodom, ktore opisala nguyen by sa mal kazdy, aj ten, kto je doma, venovat nejakej cinnosti. ANpriklad ist an nejaky kurz, do skoly atd... To je jedno...

A preco nesuhlasim so zeleny-cajikom vo vsetkych bodoch?
No pretoze nie kazdy businessman je rovnaky. Moj manzel je skromny, nepotrebuje si nic dokazovat.
Pretoze ma neberie ako polozku vo svojom inventari, pretoze sa mame vzdy o com rozpravat. Pretoze kazdy vecer si ideme zahrat basket, poprechadzat sa. Pretoze som mladsia a nemusi si hladat inu. Nezanedbavam sa a nie som leniva.
A ak aj by sa nieco medzi nami stalo nieco zle, vzdy sa viem o seba postarat. Robila som to pred svadbou a urobim to vzdy, pretoze som silna osobnost a neprijmam porazku ako porazku.

wild.horses
4. sep 2009

osobne by som nedokazala mat ten pocit, ze si na seba nedokazem zarobit. Sediet doma, pripadne sa silou mocou snazit nejako ten cas... zabit. No kazdy sme iny. Kazdy mame svoj zivot a robime vlastne rozhodnutia, no nie? 😉

katrin21
4. sep 2009

zeleny cajik !!! supeeer!

Uplne si to vystihla, hlavne v tom poslednom odseku !!!
ja som uz v inej teme sa snazila naznacit napr. nicolette, ze raz bude banovat, ze su mladi, a mala by sa snazit byt nezavisla... muzi tu nemusia byt vecne a ocitnut sa bez nicoho je fakt "skvely"pocit....

a uplne suhlasim s nyqem: praca nam dava soc. prostredie, nove podnety, priatelstva, psych. rozptylenie.... zivot straveny doma je zabitý cas, osobnost cloveka sa nerozvija, nic nove sa neuci... deti pojdu do skoly a cas sa zacne vliect... a mozno muzom vyhovuje , ako svojim zienkam dopraju a ako ony ich potom za to " posluchaju" lebo v konecnom dosledku su " take stastne" a take neslobodne a závisle na nich..... ONo sa velmi tazko hlada praca, ak by ju boli nutene napr. po 10tich rokohc hladat, ako poviete, ze ste boli " v domacnosti"... vazne bieda !(tda pokial nechcete niekomu upratovat, varovat deti ,alebo opatrovat - ale podotykam, ze nicolette ani nevari, ani nijak extra neupratuje, ma na vsetko babku...."...

Takze.......... treba mysliet aj na zadne dvierka.. a na dobry pocit zo samej seba... ja by som sa aj hanbila povedat, ze som doma a zivi ma muz.. Vazne! som hrda ked si na seba zarobim tolko ako v inych rodinahc maju muz, zena na MD a dve deti...

katrin21
4. sep 2009

a najhorsie je, ze tie baby si myslia, ze im zavidime 😀 😀 ..

No ja teda rozhodne nie !! skor im chcem poradit, lebo su trosku " zaslepene" a nevidia dosledky..

pimpulka
4. sep 2009

katrin presne tak....strasne ma mrzi, ked vyhradne!!!!! slovenky-slovaci zijuce-zijuci v zahranici o nas slovakoch vravia ze sme egoisticki a zavistlivi...OK iste sa medzi nami taki najdu, ale zdaleka by som netvrdila ze to je nasa typicka vlastnost...v ziadnom pripade....a najviac ma vie zarmutit, ked slovenky-slovaci v zahranici o nas vravia ze si myslime, ze tam vonku padaju pecene holuby a ze im len zavidime...hmmm ja si myslim pravy opak, ak by sme si MY slovaci co aj zijeme na SR, mysleli o zahranici ze tam padaju pecene holuby, tak by sme tam asi uz boli vsetci ci nie? podla mna skor oni si to mysleli o zahranici, ked sa tam tak vehementne vybrali...jasne, iste niektore mali aj ine dovody na to, nechcem zovseobecnovat, ale ruku na srdce damy....
pensadorcallisto...ano presne ako pises, zarobene peniaze sa minaju v lepsom pripade na spolocnu domacnost...hej, ale ake peniaze budu tie baby minat na domacnost, ak partner nebude, ak nebudu jeho dotacie?? ako vychovaju svoje dieta?? babam tu na koniku nevadi kto na co mina peniaze a ci tie peniaze zdedil, ukradol, vyhral alebo dostal od partnera, baby tu chcu poradit, v dobrom poradit, ze zivot je velmi vrtkavy...bez zadnych dvierok, neviem neviem, ja sice osobne tiez robim, a priznavam, pri vybere prace v prvom rade kukam na napln prace a po nastupeni na kolektiv, ci sa v danej praci dobre citim atd...peniaze su jedna z poslednych atribut u mna...nastastie si to mozem dovolit....ale nerobit, a byt dakomu na krku, to nie je moj styl...akceptujem ze je vela bab co tak zije, nemam nic proti tomu, len nech trosku viac myslia na svoje dieta hlavne, ze co bude ak sa stane nieco, na co momentalne ani len vo sne nepomyslia

zeleny_cajik
4. sep 2009

pensadorcallisto, drzim palce, nech vam to obom vydrzi co najdlhsie. kazdy sme si strojcom vlastneho stastia 😉 a prosim ta, neznizuj sa k formulaciam typu "vy tam na slovensku (co zijete na stromoch)" , zhadzujes tym sama seba 😉

mywiel
4. sep 2009

Nemusis pracovat? Tak ti treba... 😀 ale nie nejdem rypat. 😉

pimpulka
4. sep 2009

zeleny cajik mas vsetky moje sympatie 😉 prajem krasne a zdrave babatko! 🙂

zeleny_cajik
4. sep 2009

pimpulka, dakujem 😉

katrin21
4. sep 2009

zeleny cajik voci pensandorcallisto:

dva a pol roka som chodila s jednym muzom s Talianska... mam dieta ,som rozvedena.. ani nahodou to tam nie je ruzove, ani pre neho ako Taliana nie.. ani pre zeny matky, ak nemaju starych rodicov... vobec cele....
Takze mam aj takuto skusenost, ako to je a ako sa zije mimo SK.. vela veci je tam fajn, ale vela veci je lepsiech tu, hlavne pre rodinu, soc. oblast.. a aby ste neboli prekvalení, veelmi vela muzov napr. v Tal. si hlada baby" z vychodu" lebo Talianky su lenivejsie, sama pedikura, manikura, caffe, kadernik a deti??? tak po 35 .... mozno...

Takze tak.. a poznam aj ludi, co manzelky nerobia.. bud je to stara skola, alebo su také ziarlivy, ze chcu , aby bola zena len doma, alebo maju fakt zenu, ktorej sa jednoducho nechce robit, cize je lenivejsia, ale moze si to dovolit.. ale pritom sa doma nudi......

aa vazne, dala by som si pozor na to " vy tam na Sk".... zabudla sliepka , ze kuratom bola. 😀

erikasadek
4. sep 2009

tiez sa mi to zda byt , troch ablbe, vy tam , na slovensku a y tam, na zapade teda, pardon vo svete;; je to uplne iny , svet;;kazdy , ainy mrav;; takze su rozdiely..
je pravda, ze ten co bol vonku a vyskusal, ma tu sancu a porovnat..

inak;; nemem co k teme uz dodat.. jedna s bytocnych;;; ktore zabrdaju..

katrin vela stastia; mala si to tazke ze?? 😉

grettka
4. sep 2009

mam znamu, pracovala tak mozno dva roky po skole.. a potom sa vydala, mala dve deti, a starala sa o domacnost.... bolo jej sveta zit, dovolenky, mala co chcela, kupovala co chcela.. az raz... kratko pred 50,- jej nahle ochorel a zomrel manzel.. zanechajuc ju samozrejme financne zaopatrenu, aj s malou zivnostou... ALE, nejako sa k nej na stare kolena nastahovali obaja synovia.. a peniazky sa minuli, aj dedicske dane cosi stali.. takze na tieto stare kolena (bez urazky veku, 50,-nie je vysoky vek, myslim to obrazne) musela zacat MAKAT, musela si urobit kurz, lebo zistila, ze zamestnanci okradaju.. boli dvaja, takze sa skratka vzchopila.. nezaraba vela, ale jej to pokryje nutne vydavky... uvadzam to len ako skusenost..
Je sice pekne, ze chlap dokaze zenu zaopatrit... toto by iste vela ziien uvitalo najma pocas materskej, ale my sa tu nebavime o zenach, ktore nepracuju preto, lebo su doma s detmi....vsak