Nepríjemný odchod zo zamestnania

tipka
1. okt 2012

pred tyzdnom som podala sefke vypoved dohodou s tym, ze 1.11. uz nenastupim do prace. odvtedy sa mi vsemozne snazi "sprijemnit" pobyt v praci. dohodu mi (zrejme neuvazene) podpisala, vzapati sa mi snazila podstrcit vypoved s dvojmesacnou vypovednou dobou, co som jej nepodpisala. okrem toho, ze si ma dovolila dourazat na pracovnej porade pred vsetkymi kolegami, nazvala ma chrapunkou a podobne, mi dnes prostrednictvom svojej zastupkyne poslala oznamenie o vyske funkcneho platu. odobrala mi osobny priplatok. na novom pracovisku som mala nastupit uz dnes, avsak chcela som byt empaticka a dat zamestnavatelke dostatok casu na najdenie nahrady. takto sa mi teraz odvdacuje. neviem si predstavit, ze by som mala v takom prostredi zotrvat este mesiac, poradte mi, prosim, co by sa stalo, ak by som napriklad nenastupila do prace v priebehu par dni, ako by ma mohla sankcionovat? mala vobec pravo stiahnut mi osobny priplatok spatne aj ked som si pracu vykonavala v rovnakej miere ako doteraz? na oznameni samozrejme uviedla datum 24.9. a nie 1.10. dakujem za rady.

red_kika
1. okt 2012

@tipka sice uz 2 roky nerobim na HR ale pokial ti podpisala vypoved na dohodu a ty mas uz novu pracu, tak aj ked neprides do prace sa ti nic nestane.

budes mat zapisane absencie. po niekolkych absenciach ti daju vypoved na zaklade disc.konania. bude to zapisane do zapoctoveho listu, ale ako som pisala, kedze mas novu pracu uz zabezpecenu nemas sa coho obavat.
ak som dobre pochopila tak od dnes si vlastne zamestnana uz v novej praci takze tam ti uz budu odvadzat zdratovku a socialku a podobne.

jaduska
1. okt 2012

To oznámenie ti poslali doporučene poštou, alebo si podpisovala jeho prevzatie? Ak si ho preberala osobne, mala si k podpisu napísať "Prevzala dňa"...a napísať aktuálny dátum. Spätne platiť určite nemôže. Záleží, ako máš postavenú pracovnú zmluvu, začo sa ten osobný príplatok vypláca a pod. Ak neprídeš do práce, môže od teba zamestnávateľ žiadať ušlý zisk...opäť záleží akú máš pracovnú pozíciu atď. atď.

tipka
autor
1. okt 2012

som ucitelka a priplatok som mala za specializaciu. povodne som mala nastupit do noveho zamestnania uz dnes, ale poziadala som na novom pracovisku, aby sme pockali do 1.11. s tym, ze som nechcela byt na povodnom pracovisku neseriozna. neoplatilo sa mi, zial. v novom zamestnani na mna "cakaju" cim skor. cize by sa dalo nastupit aj skor. proste mam chut jednoducho nenastupit do prace a zacat pracovat na novom mieste. len neviem ako ma moze sankcionovat sefka. v pracovnej zmluve tieto veci doriesene nie su. oznamenie som v navale hnevu podpisala. je na nom datum 24.9. aj tak je to oznamenie 3 tyzdne "stare", aj keby bol ten datum realny..

lili_mia
1. okt 2012

@tipka tak nabudúce, ak budeš hocičo podpisovať, dávaj aktuálny dátum .. by ma zaujímalo, ako by to potom riešila .. pri podpise zmluvy podpisuj každú stranu s aktuálnym dátumom, aj svoju, aj šéfovu verziu

len neviem, ako sa porieši, že si tam bola aj dnes, zrejme sa neoplatí riešiť, že si už mala podpísanú dohodu, tak ti ona za dnes nedá plat, len si over v poisťovni, či máš za dnes zaplatené odvody, pre istotu, aby si nemala nedoplatok, či neskôr pokutu

a nemala právo ti siahnúť na osobné, ale .. popravde, chce sa ti s tým babrať? áno, sú to peniaze, ale tie nervy s tou už ex šéfkou? a dokazovanie toho, že kedy si vlastne podpísala oznámenie ... aj keď, tieto veci sa zrejme zapisujú do nejakej knihy, tam bude zrejme viditeľné, že idú dátumy 25.9., 26.9., a zrazu 24.9.

tipka
autor
1. okt 2012

ahaaa, no vidis, to ma nenapadlo. no u nas sa deju vselijake zazraky. mozem to este nejako riesit? ten priplatok? da sa to nejako napadnut? resp. ziadat odovodnenie?

jaduska
1. okt 2012

@tipka pozri, osobné ohodnotenie ti už vzali, ušlý zisk ti prišiť nemôžu, keďže nie ste výrobná sféra, takže jediné, čo ti môžu urobiť, je dať ti "áčka", čím prídeš o prípadnú nevyčerapanú dovolenku, prišijú ti hrubé porušenie pracovnej disciplíny, takže tak či tak pracovný pomer skončí....ide o to, či sa neobávaš, že sa takýto negatívny fakt bude s tebou ťahať v budúcnosti - nemôžeš si byť istá, že na novom mieste bude lepšie....ak máš podpísanú dohodu o ukončení PP, tak asi by bolo najlepšie zaťať zuby a dodržať dohodu....ty budeš mať svedomie čisté a riaditeľka nech sa postaví aj na hlavu....a to rozhodnutie o odobratí príplatku - ak si ho aj podpísala 24.9., tak príplatok ti môže vziať najskôr z októbrovej výplaty, nie? Takže v októbri už nerob nič, začo si príplatok dostávala....

tipka
autor
1. okt 2012

prave to, ze v oznameni je napisane, ze mi odobera osobny priplatok od 1. septembra..

jaduska
1. okt 2012

@tipka škoda, že si to podpísala bez dátumu....no nie som si istá, či sa dá príplatok odobrať spätne...ja síce nerobím v školstve, ale tiež mám mzdu rozdelenú na pevnú a pohyblivú, v zmluve mám napísané, že na tú pohyblivú zložku mám nárok automaticky každý mesiac a keby mi ju chcel zamestnávateľ odobrať, tak ma na to musí písomne upozorniť, ale VOPRED, nie tri týždne po funuse....možno by to bolo právne napadnuteľné, ale ako písala @lili_mia - stoja ti tie naťahovačky za to?

sisaha
1. okt 2012

@tipka ak tam byt nechces, chod na PN-ku.

tipka
autor
1. okt 2012

neviem, ci stoja... ale ide mi o princip, nastvala ma tymi urazkami, to som si nezasluzila. asi to budem musiet rozdychat :/
rozmyslala som aj nad PNkou, ale zial, nemam taku ochotnu doktorku.

jaduska
1. okt 2012

@sisaha Silvi, PN-ka jej nepomôže, lebo o tú dobu sa posúva ukončenie PP, ak dobre pamätám...

sisaha
1. okt 2012

@jaduska ale ten posun nie je iba vtedy ak da vypoved zamestnavatel zamestnancovi, kedy ide vlastne o ochrannu lehotu?

elise
1. okt 2012

@tipka do noveho zamestnania môžeš nastupiť aj subežne so starým zamestnanim v sučasnej dobe môžeš mať aj 2 pracovné pomery. toto zamestnanie rieš odchodom na PN vyčerpaj si alikvotnu časť dovolenky a teš sa na novu prácu kašli na šefku🙂

elise
1. okt 2012

@jaduska pnkou sa nič neposuva iba keby bola v skušobnej dobe

jaduska
1. okt 2012

@tipka nádych - výdych, kašli na to.....kolesá sa otáčajú a každému sa všetko skôr, či neskôr vráti....urob to tak, aby si svoje rozhodnutie neoľutovala, ak si myslíš, že tvojim odchodom nebudú trpieť tvoji žiaci (či už organizačne alebo inak) tak jednoducho nepríď do práce...ale riziko je, že od riaditeľky nedostaneš papiere o ukončení PP a môže ti spôsobiť pár drobných nepríjemností....no fakt ťažká situácia....

tipka
autor
1. okt 2012

@elise, dalsi problem je v tom, ze mam vycerpanych 38 zo 40 dni dovolenky. cize alikvotnu cast som uz presvihla.. bude mi to strhavat z platu?

jaduska
1. okt 2012

@elise aj keby bola vo výpovednej lehote, tak sa ukončenie PP maródkou posúva, ale keďže ona má dohodu u ukončení PP a nie výpoveď, tak pre ňu to zrejme neplatí...ale keď odíde na PN, tak ani do novej práce nemôže nastúpiť, lebo by išlo o porušenie liečebného poriadku...to už potom radšej tie absencie...možno aj riaditeľka zatiaľ rozdýcha a nebude robiť prieky.... 😝

jaduska
1. okt 2012

@tipka ak máš vyčerpané viac, tak to veru budeš musieť vrátiť...

jaduska
1. okt 2012

@sisaha hej, tak je to asi, že keď je zamestnanec vo výpovednej lehote (to je jedno, kto tú výpoveď dal) tak sa to PN-kou posúva...

elise
1. okt 2012

@tipka z výplaty za oktober ti to zrazia.

elise
1. okt 2012

@tipka požiadaj o neplatene volno za oktober, popripade zriadovatela. a ked budeš mať neplatene volno u tohto zamestnávatela v pohode môžeš nastupiť aj k novemu ale u noveho môžeš robiť subežne so starým .

tipka
autor
1. okt 2012

zriadovatelkou je sefka...nehrozi, aby mi vysla v ustrety. nejako to prezijem.

jaduska
1. okt 2012

@elise ale s neplateným voľnom tiež musí riaditeľka súhlasiť, nie? školy majú samostatnú právnu subjektivitu, tak tam o takýchto veciach rozhoduje riaditeľ....

jaduska
1. okt 2012

@tipka takže to je súkromná škola?

elise
1. okt 2012

@jaduska stači vyšši nadriadený ak je to viac ako týžden to by bol zriadovatel alebo v sukromných firmách generálny riaditeľ. ak je sukromná platia ine pravidla.

liz_lemon
1. okt 2012

@red_kika ty si naozaj robila na HR? lebo to by si potom mala vediet, ze ak zamestnanec nenastupi do prace, tak mu daju "pokutu" vo vyske 1 mesacneho priemerneho zarobku, to nie je len tak, ze nepridem a hotovo
treba si nastudovat zakonnik prace
@tipka vypoved dohodou neexistuje, to len tak na okraj, ak neprides do prace mozu ti dat zaplatit "pokutu" vo vyske 1 mesacneho priemerneho zarobku, ak si precerpala dovolenku, to ti tiez daju k uhrade, resp. ti to strhnu z platu
a to ze ti nedali priplatky je myslim tiez v poriadku, lebo to nie su narokovatelne zlozky platu, to mas nieco ako odmeny/premie, je len na nadriadenom, ci ti ich da alebo nie

tipka
autor
1. okt 2012

@jaduska ano

tipka
autor
1. okt 2012

@liz_lemon http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob...
o tej pokute viem, ale musi to byt zakotvene v pracovnej zmluve a ja tam takuto podmienku nemam

liz_lemon
1. okt 2012

@tipka nemusi to byt v pracovnej zmluve, je to uvedene v ZP, sice sa to tyka vypovednej doby, ale myslim, ze toto to to iste, lebo tvoj PP sa ma skoncit az o mesiac, a ked ten mesiac neodpracujes, daju ti A, a mozu ti vycislit aj skodu, ktora vznikla, a je jedno ze ide o nevyrobny sektor

eeffka
1. okt 2012

@tipka len si poriadne prestuduj dodatky k zmluve, nasi zamestnanci tiez nemali ale kazdou zmenou za tie roky ci uz OP, alebo zaradenie sme im to dali popodpisovat a ani necitali, pozreli ci maju svoje co ich zaujimalo a daky paragraf mali na haku a potom boli prekvapkani ze aka pokuta.
A ak by si o mna niekto otieral verejne hubu, riesila by som to na vyssom urade, resp sudne, len tak z pasie, o mna si nikto hubu otierat nebude.
ked nechces byt v praci tak si povyberaj paragrafy mas 7 na seba a7 na clena rodiny, to uz si pominala? hned 14dni k dobru.