Nerozumiem absolútne mojej zmluve

mimka314
12. máj 2018

Ahojte ľudia, mám taký menší problém.. moja zmluva je trochu iná než by mala byť a problém je v Tom že chcem dať okamžitú výpoveď, robím tam od 5.9.2017 no a veci tam nesedia a ešte tam aj dosť veci chýba, není tam napísané aký príjem by som mala mesačne dostávať a robím na krátky dlhý týždeň, v zmluve mám napísané 10hod. Týždenne čo je pekná sprostosť, lebo ja robím vyše 74hod. Týždenne cez dlhý... A cez krátky 28hod. Mám zmluvu len čisto na dohodu o pracovnej činnosti, na dobu určitú... Nemám tam nič písané o 3 mesačnej skúšobnej dobe.. ale je tam bod č. 10. Ostatné práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa vyplývajúce z tejto dohody sú upravené v Zákonníku práce. Túto zmluvu som dostala čisto vtedy jak som tam začala robiť brigadne a už som nič iné nepodpisovala toto je moja jediná zmluva, a preto sa pýtam môžem dať zodna na deň výpoveď bez 1mes. Leh.?? Vopred ďakujem za vaše odpovede a rady

moonlight1210
12. máj 2018

Nemas zmluvu, ale dohodu o prac cinnosti (teda to nie je ani brigada). Dohoda o prac cinnosti smie byt len na max 10 hod tyzdenne. A na dobu urcitu, max 12 mesiacov.
Ziadna dkusobna doba pri nej neexistuje, nie je to zmluva.

Zaroven ta to ale opravnuje dat im vypoved - pisomne a bez uvedenia dovodu. A ak vypovedna lehota nie je nijak upravena v dohode, tak za 15 dni od dna dorucenia pisomnej vypovede si volna.

Teoreticky mozes dohodu ukoncit aj okamzite (tiez pisomne), ale moze ta zamestnavatel potahovat za nedodrzanie 15 dnovej vypovednej lehoty.
To ale zalezi, aky dovod uvedies.
Ak tam napr. nemas ani hodinovu ani mesacnu odmenu (co ale asi mas), tak by som uviedla toto ako dovod na neplatnost dohody. Odmena tam musi byt uvedena. Aspon vo vyske min mzdy na hodinu.
Ako inak vies, ci ta za tie mesiace platia spravne, ked nemas nic uvedene v dohode?
A ako dostavas peniaze? Nieco oficialne a zvysok bokom na ruku? Ako si pises odpracovane hodiny (dochadzku)?

mimka314
autor
12. máj 2018

Takto to vyzerá

mimka314
autor
12. máj 2018

Peniaze mám na ruku cca do 700€ spolu zo stravačmi a na páske mám hrubú mzdu vždy ináč čiže niekedy 355 niekedy 404 alebo mala som už aj 186 cca tak nejak...

solinkarka
12. máj 2018

@mimka314 a preco nemas normalnu zmluvu? 9m sa ti to uz nezapocitava do dochodku to ti nevadi?

mimka314
autor
12. máj 2018

To vážne ?

mimka314
autor
12. máj 2018

Ja sa v tých veciach ešte noc nevyznám, pracujem jeden rok od ukončenia školy.. vedúca to má očividne u prdele a nech mi skúsi povedať že tam budem musieť vydržať ešte mesiac... Ani za svet... Ďakujem zas som múdrejšia 🙂

solinkarka
12. máj 2018

@mimka314 a si vedena na UP?

alenah31
12. máj 2018

@mimka314 neboj započítava ak máš z dohody platené odvody čo zrejme mi tejto sume máš. Od 1.1.2013 totiž aj dohodarom vyplýva zo zákona povinnosť platiť dôchodkové poistenie nakoľko aj pri dohode musí byť tiež od tohto dátumu dodržaná minimálna mzda. Ale len z toho co ti ide cez pásku.

ivuska027
12. máj 2018

Zo zákona je za rok 2017 min príjem 2.759€/hod. Celá tá dohoda je zlá, detto výplata. Nemôžeš mať na páske viac, ako je v dohode.

beky1813
12. máj 2018

Ty si pekne zavolaj do zdravotnej poistovne, ci mas vobec zaplarene zdravotne poistenie.

mimka314
autor
12. máj 2018

@solinkarka niesom

mimka314
autor
12. máj 2018

@beky1813 ja som bola už v zdravotnej poisťovni lebo som tam mala svoj dlh..

mimka314
autor
12. máj 2018

@ivuska027 v dohode nemám vôbec napísané nič o mojom mesačnom prijme

beky1813
12. máj 2018

@mimka314 ved tam mas sumu 2,5/hod. To je mzda.

dzina007
12. máj 2018

@mimka314 v dohode mas napisane aky je tvoj hodinovy prijem. 2.5e na hodinu. Mas tam macimalny cas co mozes odpracovat a to 10 hod tyzdenne. Takze za mesiac 40 hodin. Cize mesacne tonvychadza 100e

solinkarka
12. máj 2018

@mimka314 pochybujem ze ti zamestnavatel plati odvody...vyplatnu pasku si niekedy videla?

mimka314
autor
12. máj 2018

@solinkarka odvody plati, lebo ževraj preto máme minimálnu kvôli tomu aby za nás nemusela veľa platiť odvody či čo to

solinkarka
12. máj 2018

@mimka314 odfot pasku co tam pisu

dzina007
12. máj 2018

Ta paska by aj mna zaujimala. Lebo uz aj to nesedi ze mozes dostat podla toho max 100 eur a ty si pisala ze na paske hrubu mzdu aj 400

evittam
12. máj 2018

@solinkarka Odvody musí platiť, aj z dohod.
@mimka314 Mas to cele divne. Tak ako píšu dievčatá, podla zmluvy a minimálnej mzdy si nemohla mat v cistom a oficiálne ako pises,jedine,ze by to vykazal ako odmeny.
Stravné lístky dostávas za cely mesiac? To by ma tiez zaujímalo na zaklade akej dochádzky ked máš pracovať 10h/tyzden.
Inšpektorát práce na takého zamestnavatela, by som chcela vidiet tie podklady na mzdy.

moonlight1210
12. máj 2018

@mimka314 min plat za hodinu musis mat teraz uz 2,759 eur. Nie 2,5 eur.
Ak by ti aj nechali bezat staru dohodu, mali dat aspon nieco ako dodatok o zvyseni na 2,759 na hod. (Alebo skor ukoncit staru dohodu a zacat novu s novou sumou, ved o tejto zmene vedeli dopredu).
A tvoj oficialny zarobok za mesiac by bol max 110,36 eur a v cistom cca 95 eur (po odvodoch).

Stravne listky ako dohodar nemas narok, ale zas to je dobra vola zamestnavatela, ze ich da aj dohodarom. Zakon mu to nezakazuje. Len by sa mali riadit oficialne odprac hodinami a tych smies ty mat tak 40 za tyzden a dost.

Zavolaj do socpoist a zdravitky, ci su za teba vedene odvody aj za zamestnanca aj zamestnavatela. Mala by si totiz platit odvody ako zamestnanec (teda zo vsetkych poloziek poistenia), takze sa ti zapocitava napr. aj odrobeny cas do dochodku, aj ti vznika zaklad pre vypocet dochodku.
(Tu zmenu v zakone urobili pre tych, co cely zivot sli z dohody do dohody, setrili na odvodoch (kedysi na dohodu boli skoro ziadne odvody) a v dochodku bac - ziadne odrobene roky, ziaden zaklad na vypocet dochodku a problemy).

Ale aj teraz - to s tym, ze sice zo zakona ti zrejme strhavaju odvody na vsetky poistenia, ale davaju nizku sumu na ich vypocet, aby si usetrila ... to je dvojsecna zbran.
Usetris ty, ale predovsetkym zamestnavatel (ty davas cca 9% na socpoist a 4% na zdravpoist zo zarobku, takze ano o tolko dostanes potom menej, ale zamestnavatel dava navrch k tomu cca 25% socpoist a 10% zdravpoist zo svojho. To ti nestrha. Takze setri hlavne on, nie ty.)
Sice teraz dostavas viac na ruku, co ta potesi, ale aj dochodok sa ti bude ratat z nizkej sumy. Rovnako prispevok v nezamestnanosti. Materska. Pnka.

Takze bud z tej sumy sama rozumne odkladaj a setri, alebo nedovol zamestnavatelovi, aby s tebou hral hru na nizke odvody a tvaril sa, ako ti chce dobre.

moonlight1210
12. máj 2018

@mimka314 a este, ak si situaciu popisala pravdivo, tak maju take maslo na hlave, zeby som kludne dala aj okamzitu vypoved. Nebudu sa sudit, lebo by iba vyslo najavo, co robia. A to sa im pre jednu dohodarku neoplati.

silvi70
12. máj 2018

V náplni práce máš barman, čašník, manipulácia s registračnou pokladňou čo spadá do stupňa náročnosti práce 2 - v takomto prípade by si v roku 2018 mala mať minimálnu hodinovú mzdu 3,40 EUR za hodinu.

anemone123
12. máj 2018

Skutocne si zisti, ci za teba platia nejake odvody, chod do svojej zdravotnej poistovne, aby si nebola prekvapena, ze ti tam vyskoci dlh za nezaplatene poistne... cela ta dohoda je zla, dovolim si povedat, ze ide o neseriozneho zamestnavatela, ktory len na tebe setri, ty sice teraz dostanes viac, ale keby sa cokolvek stalo (pn-ka, nezamestnanost, materska...), nemas narok na nic. Ak mas moznost, hladaj inu pracu, najlepsie na riadnu pracovnu zmluvu, urcite sa taka najde. Drzim palce 🤞☺

evittam
12. máj 2018

@anemone123 Ten dlh vznikne len a len zamestnavatelovi ak neodvadzal co mal.
Pokial ma dohodu na pravidelný príjem ma narok na PN, po splnení podmienok aj na MD aj na podporu.

ivuska027
12. máj 2018

@mimka314 bod 7 je mzda, teda aspoň fiktívna, ale zlá suma

lucertola
12. máj 2018

Inšpekcia práce by ti pomohla. Nepracuj za minimálnu mzdu.Okádaš seba. Šéfová dobre vie , prečo ti dala nás papier minimálnu mzdu a pre tvoje dobro to urcite nie je. Keď skončíš okamžite, môže ti siahnuť len na mesačnú mzdu (tu čo máš na papieri), takže to veľa nebude. Ale ver, že to neurobí. Presne ako tu niekto predo mnou písal. Vyšlo by najavo čo robí.

daisy_mon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz