Nevhodné otázky na pohovore. Ako sa vyrovnať so sklamaním zo zlého pracovného pohovoru?

wallery86
6. máj 2022

Keďže som končiaca študentka VŠ, tak už pomaličky posielám žiadosti o prijatie do zamestnania do škôl, v ktorých by som chcela učiť. Existuje jedno maďarské gymnázium o ktorej som počula len samé dobré veci a veľmi som túžila tam učiť (ja som tiež Maďarka, maďarčina mi nerobí problémy). Zhodou okolností práve hľadali niekoho na miesto učiteľky angličtiny. Hovorila som si, že to musí byť osud. Poslala som žiadosť, zavolali ma na pohovor. Super! 2 dní som sa pripravovala na ten pohovor. Bola som strašne nervózna lebo som tam strašne chcela učiť...

Na pohovore som bola hodinu a pol a ani jedna pedagogická otázka nepadla od pani riaditeľky! Čakala som otázky typu: prečo chcete byť učiteľka, aká je vaša filozofia, aké metódy používate, aké máte očakávania od našej školy, aké máte očakávania od našich študentov, atď. Hoci ani jedna z tých otázok nepadla zato sa ma spýtala že hoci som Maďarka prečo som chodila na slovenskú školu, do akej mieri sa cítim byť Maďarom, či ovládam Maďarsku hymnu. Na začiatku som jej ešte odpovedala ale jemne som jej naznačovala, že to nemá nič spoločné s pozíciou o ktorú sa uchádzam (pokiaľ viem na žiadnej škole sa na hodinách angličtiny nespieva ani Slovenská nieto ešte Maďarska hymna, ale okej). Bolo to veľmi zvláštne a zanechalo to vo mne extrémne zlý dojem lebo som mala pocit že so mnou riaditeľka pohŕda. Riaditeľka mi tými otázkami ukázala priority školy, že vôbec im nezáleží na tom aký pedagóg si, a tak aj keby ma prijali nebolo by to žiadne víťažstvo lebo riaditeľka vôbec netuší aké metódy používam a aký som typ učiteľky (aj keď pochybujem že ma zoberú). Som z toho strašne sklamaná a je to jedna z mojích najhorších zážitkov. Teraz sa bojím posielať žiadosti lebo nechcem zopakovať to, že ja sa snažím ako len viem ale nadriadený bude mnou celú dobu pohrdať. Ako sa dá z takej skúsenosti poučiť a posunúť sa ďalej? Odkedy sa to stalo tak som v depresiach a nemám chuť vôbec ani si len otvoriť edujobs alebo iné stránky ohľadom práci v školstve.

anjelicek26
6. máj 2022

Paneboze dievca. "odkedy sa to stalo som v depresiach"... napisem to na rovinu - ak ta rozhodi toto, tak normalny realny zivot ta prevalcuje... Vychytala si niekoho na pohovore, kto ma evidentne priority niekde uplne inde ako ty, ale neviem, co si ocakavala. Co si studovala a co dokazes vedia podla skoly, s ktorej si vysla a podla tvojho zivotopisu dost dobre. Recenzie nemas, kedze si nikde este nepracovala. To "preco u nas" si si mohla lepsie pripravit, hlavne ak chcem ucit na Madarskej skole - tak asi musim ist aj srdcom a vnimanim tymto smerom... Ake metody pouzivas pri vyuke by zaujimalo na montesorri ci privat skole... trosku si to zrovnaj, obrn sa trpezlivostou a zacni uvazovat triezvejsie. Na pohovoroch padaju obcas ine neadekvatne "perly" ako toto...

simca06022011
6. máj 2022

No realita bude ina ako si si myslela, to.je normalne.

heleninamama
6. máj 2022

Ak je to maďarské gymnázium, nepýtala sa nič zlé. Zrejme je hrdá Maďarka a záleží jej na duchu školy. Z toho by si mohli brať vzor aj Slováci. A ak si takáto precitlivená a vztahovačná, priprav sa v školstve na krušné časy. To budeš v depresiách stále. A psychicky labilný učiteľ, to je nočná mora pre žiakov, rodičov aj kolegov. Prídeš mi absolútne nepripravená nielen do práce, ale vôbec do života.

h2
6. máj 2022

@heleninamama No podľa mňa teda tie otázky boli nevhodné. To, že je "hrdá Maďarka" je jej súkromná vec, nemala by to isté vyžadovať od zamestnancov. (Ale ako Slovenku, pracujúcu dlhé roky s "hrdými Maďarmi" ma jej správanie vôbec neprekvapuje. 😒)

mpg
6. máj 2022

@wallery86 Na pohovoroch si overia, či by bol učiteľ vhodný k ich preferovaným spôsobom - v tomto prípade dobrý vzťah k Maďarsku, ostatné si prečítali z dokladov.
Ak sa jeden pohovor nepodarí, netreba sa vzdávať, treba skúšať ďalej akoby sa nič nestalo. To je len získanie skúsenosti z reálneho života. Možno prejdeš viacerými pohovormi, kým nájdeš to správne miesto. Toto nie je na depresie, to sa dá riešiť.

heleninamama
6. máj 2022

Je to maďarské gymnázium a deti tam dávajú študovať asi najmä Maďari, tak akceptujem ich prístup. Zrejme to je uvedené aj vo filozofii školy. Ak sa jej nepáči, môže ísť inde. Ja mám dieťa na anglickej škole a je normálne, že okrem jazyka ich učia aj reálie krajiny, zvyky a kultúru. Prepletá sa to aj cez ostatné predmety. To je bonus týchto škôl, nie ich mínus. A to píšem ako národniar zo Žiliny. 😂
Druhá vec je, oháňať sa tým, aký je ona učiteľ. Zatiaľ žiadny. To, že absolvovala pár semestrov pedagogiky, pozná nejaké metódy a vie jazyk, ešte neznamená, že ho dokáže aj naučiť a je najlepšia spomedzi uchádzačov a vhodná práve na toto miesto.
To, čo opisuje, je realita pracovných pohovorov, nie dôvod na depresiu. Škôl je veľa, stačí chodiť na pohovory a vybrať si.

xena0
6. máj 2022

Nemôžeš sa nechať odradiť len jedným pohovorom.... Vypusť to, lebo to psychicky nezvládneš keď sa budeš nad takými vecami pozastavovovať... Hľadaj si prácu ďalej inde... Môj sen bolo tiež pracovať na úplne inom type školy na akom som ale nakoniec som aj rada, zvykla som si a mám úžasné vedenie čiže.... Hlavu hore 🙂

dadis
6. máj 2022

@wallery86 Ber to z tej lepsej stranmy, tvojou nadriadenou sa nestala nacionalistka. Chcela by si taku nadriadenu? Hladaj dalej, uvidis, ze najdes skolu, kde si aj s nadriadenym sadnete. Niekedy pohovor "nevyjde" lebo si firma najde cloveka, ktory im viac sedi osobnostne, zivotnym stylom ci lepsimi pracovnymi skusenostami, hladaj dalej, drzim palce

dskjhfdlkdjhl
6. máj 2022

Chces byt ucitelka a rozhodi ta toto? No, bud rada, ze vies ako to na tom gymnaziu vyzera a kedze evidentne by si tam nezapadla, tak to zahod za hlavu. Ucitelov anglictiny je nedostatok, miesto isto najdes a isto aj na takej skole, kde sa nekladie narodnost nad vedomosti. Hlavu hore, stret s hlupakom zaboli, ale musis ist dalej😉

0silvia0
6. máj 2022

@wallery86 z riaditelky si nemala dobry pocit, mozno by sa ti tam ani nepacilo, kedze duchom nie si az taka narodovkyna. Mozno to tak malo byt, mas hladat dalej.

flimelka
6. máj 2022

no tak ako, treba ist dalej, prosim ta este tolko pohovorov ak zazijes, to by ta nemalo takto rozhodit, ved si teda povedz ze je asi dobre ked to takto dopadlo a najdes inu robotu.

syslik81
6. máj 2022

no holka zlata vitaj v zivote dospelych ... este zazijes tolko sklamani a hlavne ak budes ucitelka.. brala si ako osud ze tam naberali a tak teraz ber ako osud,ze si videlaze nieje vsetko zlato co sa blysti... ber to ako predprypravu na zivot

kataka10
6. máj 2022

@wallery86 vitaj vo svete dospelych. Este ta mnohokrat niekto nasvte, sklame, urazi. S tym sa musis vyrovnat. Krasne studentske casy uz su prec. Moja mama ucila 40rokov a teda nie je to ziadna prechadzka ruzovym sadom. Radsej sa poriadne obrn, ak chces tuto profesiu robit.

90909
6. máj 2022

Ja sa v tebe trosku vidím. Ja nie som ten typ s ostrymi laktami, tiez ma obcas nevhodné spravanie rozhodi a zaskoci. Tiez som si prešla roznymi pohovormi a prácami. Moja prva práca bola nocna mora. Kto sa v nej aspon raz nezoplakal, ten tam snad ani nerobil. Ale naucila som sa jedno. Vzdy to ber ako "skolu" do zivota. Aj tá nepríjemná skúsenosť ti vie vela dat, stanes sa ostrielanejsou, casom sa naucis fungovat aj s takymto typom ľudí alebo naopak sa naucis, ze s tymto typom nechces pracovať, lebo vieš ze to bude utrpenie a pojdes hľadať lepšie miesto. Nevesaj hlavu, oklepes sa a pojdes dalej. To mi ver. A o takých 10rokov uz bude len s kamoskou pri kave debatovať, Boze, to ja ked si spomeniem na prvý pohovor , to bolo . Bude to davna minulosť a ty uz budes inde. Skúsenejšia a odolnejšia 😉

mpg
6. máj 2022

@kataka10 Toto by na mňa nepôsobilo, ako nejaké sklamanie, do toho gymnázia prídu študenti, ktorí majú z domu takú výchovu, že maďari sú národ, ktorý si váži svoje tradície a reč. Tam by mohla mať učiteľka, ktorá takto nežije aj so študentami problém. Na pohovore je dobre pôsobiť prispôsobivo, ani nenaznačovať, že nesúhlasí, ak má o to miesto záujem a vedel by to robiť dobre.

janetinka27
6. máj 2022

@wallery86 hladaj dalej a nenechaj sa odradit 🙂 urcite najdes svoje miesto, kde sa ti bude dobre pracovat. ci to uz bude v prvej skole alebo vo stvrtej. caka ta dlhy pracovny zivot a kedze pracou travime velku cast dna, je treba, aby si si z nej nenosila domov bolenie brucha. tuto ponuku hod za hlavu, kasli na nu :D
moji svokrovci su tiez madari, od svokry som prve roky nic ine nepocuvala, iba: my madari to robime takto, my madari to mame take ine, take zaujimave, v madarsku je to takto, madarsko je zaujimave, budapest je krajsia ako bratislava, pravda?

a slovaci nam robia zle.. a ked som sa opytala, co im robia, tak povedala, ze po slovensky mi to nevie vysvetlit 😂 ale uz sa so slovakmi (so mnou) naucila existovat 😂

ano, je to madarska skola, ale ta pani je zrejme aj velmi hrda a mozno aj ma predsudky voci slovakom, necudovala by som sa, je to neprofesionalne. ano, su aj anglicke sloly a ucia sa tam realie, ako bolo vyssie spomenute, ale pochybujem, ze by filozofiou anglickej skoly bolo tvarit sa povysenecky voci slovakom.

kasli na tuto skolu, mne by teda ten pohovor len potvrdil, ze tam nemam co robit, staci mi, ze som u svokrovcov musela prerazit ako slovenka 😂

wallery86
autor
6. máj 2022

@heleninamama keď som si zisťovala informácie o škole (predtým ako som tam poslala žiadosť aj počas prípravy na pohovor) na webovej stránke figuruje iba história školy a nie vízia školy. Taktiež ja som sa spoliehala na to že sa môžu pýtať nejaké otázky ohľadom národnosti ale iba okrajovo, keďže aj antidiskriminačný zákon aj zákonník práce poukazuje na skutočnosť, že diskriminácie môže osoba dopustiť tým, že by sa k vám z pozície autority správala menej výhodne „z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia alebo z dôvodu oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.“ pričom Zákonník práce hovorí že „Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o prvé zamestnanie, vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať.“ lenže ani jedna otázka nepadla ohľadom vyučovania anglického jazyka. Z tohto som usúdila, že pýtať sa iba otázky ohľadom národnosti mojich rodičov, mojej národnosti, mojej národnej identity bolo nevkusné a nevhodné keďže ani v inzeráte ani na webovej stránke nie je uvedené, že by to pri vybere učiteľky cudzieho jazyka zohrávalo veľkú roľu. Ale očividne som sa mýlila 🙂

dskjhfdlkdjhl
6. máj 2022

@wallery86 Tak este inak. Teraz, ked uz vies, aka je riaditelka, este stale by si mala zaujem o miesto? Nie je lepsie, ze sa hned na zaciatku ujasnili niektore veci? Ved si jej tam mohla priamo povedat o zakoniku prace a nie potom ostat v depresii. Proste to nevyslo, takych skusenosti budes mat v zivote este hodne, treba sa divat dopredu a hladat taku skolu, ktora Ti bude vyhovovat. A hlavne, naozaj mysli na to, ze budes ucit, zrejme na SS, tam s takymto zmyslanim nevydrzis ani polroka. Takze sa obrn a chod na dalsi konkurz.

panelacikova
6. máj 2022

@wallery86 tak toto je ešte nič. skús sa uchádzať o miesto akejkoľvek učiteľky (aprobácie) na cirkevnej škole v žiline 😀 😀 😀 pokiaľ denne nekľačíš na kolenách /obrazne/, tak nemáš šancu, aj keby si bola odborníčka s 30-ročnou praxou 😀

oslo1
6. máj 2022

Ja robim pohovory na zdravotne sestry a osetrovatelov v nasej nemocnici. Berieme z celeho sveta personal, resp sestry. Osetrovatelov iba z UK.

Mam osnovu otazok, scenarov, co sa pytame na pohovoroch. Ked mi tam niekto zacbe hovorit, ze je jeho snom robit v nasej nemocnici a oststne talafatky, wtf.

Predstavim nemocnicu, co to o nej, ako sa robi, kolko nemocnic nam patri.
Potom sa pytam.
Nezaujimaju ma ziadne teorie, ze osetrovatelsky process a model. Nie.
Davam otazky na konkretnu situaciu.
Su tam klucove slova, co musi ziadstel povedat, ako patient safety first a podobne.
Velmi Vela davam aj na osobny pocit a potom osobne komunikujem s HR a hovorim Ku kazdemu kandidatovi .

Co sa tyka pohovorov, tiez som ich dost absolvovala, je dobre mat narodne citenie, ctit si kralovnu, ale tym to hasne. Vsetky ostatne otazky si off.

Nedaj sa znechutit jednym nevydarenym pohovorom. Tvoja kariera sa Este ani nezacala a uz si v depke.

dadis
6. máj 2022

@wallery86 Ano, bolo to nevhodne a nevkusne. Tak bud rada, ze s takou ochechulou nebudes spolupracovat. Mozes sa stazovat na zriadovatela skoly, ale chce sa ti niekomu skodit? Sama si pani uskodila, ze neprijala taku motivovanu kandidatku. A tam kde su jedny dvere zatvorene, sa otvaraju dalsie..a inde budu radi, ze ta nasli. Ved anglictinarov je ako safranu.

ckocka
6. máj 2022

Otázky a citáty z pohovor sú zlatým fondom konverzačních témat, ktorými už roky bavím priateľov a známych.

simca06022011
6. máj 2022

Kto pise o nevhodnosti otazok = ide o madarske gymnázium, je jasne ze vezmú v prvom rade niekoho s madarskymi korenmi. Ako ked mi robila znama v slovenskej skole v HU, tiez ju ako Slovenku zobrali v podstate bez problémov.

lujza123
6. máj 2022

@wallery86 pozri chceš pracovať v školstve, v slovenskom školstve. To je studňa rodinkarstva, malomestiactva, zastaralej hierarchie a štruktúry ktorej sa držia zubami nechtami, nekompetentnych ritolezov na vysokých postoch a finančného podhodnotenia.
Mladá ambiciózna učiteľka plná idealov nebýva moc obľúbená v zborovni starých sudruziek v dôchodkovom veku.
Česť výnimkám, sú školy a sú školy, no žiadnu slávu nečakaj, aspoň teda vo väčšine.
Niesom učiteľka, mam len 4 kamaratov/tky na rôznych školách (zs, sš, umelecká) a teda všade to je + - rovnako keď ich počúvam. Časom si zvykli, ale kultúrny šok zažil kazdy keď zacal

lujza123
6. máj 2022

@wallery86 a súhlasím s tebou, otázky zo boli vážne nevhodné. Maximálne co ich malo zaujmat z ideologického hľadiska maďarského gymnázia je tvoja úroveň maďarčiny, nie nejaká pronárodnosť.

nelca0510
6. máj 2022

@wallery86 autorka,ale keďže len končíš VS,ty ešte nevieš aký si typ učiteľa, aké metódy budeš používať. Ono je pekna predstava že máš naštudované z knižiek čo by si chcela robiť (a ako), a potom prídeš po praxe. A uvidíš. Lepšie akoby sa tá pýtala či máš priateľa,či chces deti a tak. Takto to v školstve chodí. A keďže je to Maďarské gymnázium,tak sa nečudujem otázkam aj keď by sa to nemali pýtať.

stvura
6. máj 2022

@wallery86 prosimta, u nas na dedine pri vybere anglictinarky zohrava ulohu aj kto je jej tretia suseda a ako ju ohovori 🙂 pred riaditelkou skoly - moja vlastna skusenost.
Madarske skoly su kapitola sama o sebe. Mohla si sa spytat nejakej ucitelky ktora tam posobi - nevezmu medzi seba "vlazneho madara" ktorym zrejme ty si. Hladaj dalej a bud rada len rada, lebo ak by ta vzali by si tam bola ako "vydedenec" a to by si urcite nechcela.

kornelies
6. máj 2022

@wallery86 Zlatko, ake metody a aka si ucitelka? Chce to prax, prax, prax. To je ako so soferovanim auta, soferka budes az po rokoch. Nadych, vydych. Riaditelka zavala iba s uvodom, zvysom ti deti predvedu. 😆