Nezaplatené poistné. Môžem ísť na PN?

nikol_79
9. júl 2009

Ahojte, nestihla som včera zaplatiť poistné som DNPO, a dnes mi syn vstal s teplotou, nebýva často chorý tak som chcela využiť a ísť na OČR, len ma zaujíma, či dostanem peniaze, ráta sa minulý mesiac, alebo tento aktuálny? A ešte otázočka, keď som na PN, resp. OČR práve začiatkom mesiaca aj ôsmeho, musím platiť alebo môžem po skončení PN? Ďakujem.

gapa
9. júl 2009

nikol,
radšej treba platiť vždy do 8meho. Osobne som platila radšej 6teho. Ak poberáš napr. celý mesiac jún nemocenské z DNP, tak za jún poistné na DNP nemusíš platiť. Ak ale vznikla PN napr. 5.6.09, tak do 8.7.09 treba zaplatiť za tie 4dni v júni.

Ak si nezaplatila do 8-meho, zaplat teraz. Stačí ak zaplatíš do konca mesiaca v ktorom očr vznikla, no nečakala by som s platením. Ak si sa len v júli prihlásila, tak treba zaplatiť v splatnosti, t.j. do 8.8.09. V takom prípade nárok na očr budeš mať.

nikol_79
autor
9. júl 2009

Gapa poistená som už dlho, doteraz som na to nikdy nezabudla, až tento mesiac 😒
dnes som to uhradila, bola som u lekára a OČR som si už ani nepýtala,
V podstate som mala za jún zaplatiť do 8.07. zabudla som a dnes som mohla byť na OČR-ke ale asi by som aj tak peniaze nedostala

gapa
9. júl 2009

nikol,
nárok na ošetrovné by si mala. V tomto je zákon až príliž benevolentný. Môžeš si zavolať sestričke, že si si zabudla vypýtať očr-ku.

Ja sama sebe neverím, že nezabudnem, preto dávam radšej trvalé príkazy.

gapa
9. júl 2009

nikol,
trošku som to napísala dosť ako tatar 😲 , no snád si to porozumela. Ak nie, tak napíš 😀

nikol_79
autor
10. júl 2009

gapa dík,
ráno som volala sestričke a vystavila mi OČR, tak uvidím.. keď som ťa správne pochopila, tak nárok budem mať. Uvidíme. Dám vedieť 😉

erika12345
17. dec 2012

@gapa ahojky, viem, ze tato diskusia tu uz bola davno, ale aj tak by som bola rada, keby si aj mne poradila...teda ak ta s tym moc neotravujem. Totiz, stalo sa mi teraz, ze som nestihla zaplatit do 8., ale zaplatila som az 13. (omylom, chcela som platit uz 5., ale nepresla mi platba a vsimla som si to az toho 13.) Ide o to, ze v tom case som uz bola na PN v ochrannej dobe (a zaroven som i tehu, tak sa to tyka i materskej). So soc. poistovne mi toto dali za dovod, preco nemam narok na peniaze z DNP. Myslis, ze ma cenu pisat odvolanie? Mas prosim ta s tymto nejakeskusenosti? Dakujem moc a prepac, ze ta takto prepadavam. 😉

erika12345
17. dec 2012

@gapa A este ma napadlo, da sa robit aspon nieco s materskou? Som uz v cca 8+3tt. Este raz dakujem. 🙂

gapa
18. dec 2012

@erika12345
ak si uplatnuješ nárok v ochrannej lehote, tak je ozaj podstatné, či si za posledné obdobie poistenia zaplatila v splatnosti a po tejto splatnosti si nemala dlh, resp. mala menší myslím ako 5eur.
jedine, že by si platila aj iné splátky do soc.poistovne a dala to preúčtovať na iný symbol (také čosi som tu čítala).
ani nárok na materské mat nebudeš, ak nárok na nemocnské nemáš. Leda sa prihlásiť nanovo, napr. tesne pred násupom na md, ale nárok bude len z minim (ak nebudú nejaké zmeny do tvojho nástupu)

erika12345
6. jan 2013

@gapa dakujem za odpoved, kv. chorobe som sa tu skor nestihala pisat. Bolo mi este poradene prihlasit sa znova, zaplatit vcas a ist na novu PN, len neviem, ked si pisala, ze ta bude platena len z minima...preco? A kolko to minimum vlastne je?Ide o to, ze mam rizikove tehotenstvo, tak lekarka ma moze nechat na PN, len neviem, ci sa mi to oplati. Dakujem moc za info. A matersku by som dostavala teda tiez len minimalnu? Aj ked som si predtym platila z maxima? A to by sa pocitalo aj k materskej z prace ci zvlast? Lebo ked napr. z prace budem mat napr.400 e (vymyslam si, neviem, kolko je teraz materska a z akeho prijmu sa mi presne bude pocitat)a z dnp minimum, kt. bude mensie, tak to mi asi nedaju nic, ci ako to je, prosim ta?

gapa
8. jan 2013

@erika12345
ak ti nevznikol nárok v ochr. lehote, tak z prechádzajúceho vym.základu z dnp sa ti už nebude rátať nemocenské, podla terajších zákonov. Už len z nového vym.základu, ak po novom prihlásení vznikne /nástup na md bude až PO ASPON 26týždnoch trvania poistenia. Z minima, ak nastúiša na pn do 26týž. od nového prihlásenia.