Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nočné zmeny po rodičovskej dovolenke

lusinda3
7. okt 2012

Maminky poraďte mi.
Nastupujem do práce - teda chcela by som. Mám nárok na zrušenie nočných? Že by som pracovala iba cez deň? A musí mi vyhovieť zamestnávateľ, ak si udám, že by som pracovala od rána trebárs aj od 5 len aby som skončila najneskôr do 16:00?
ďakujem pekne hlavne, by som chcela vedieť, ako je to s tými nočnými

aduskatt
7. okt 2012

@lusinda3 podla zakonnika prace mas na rok na upravu prac doby, pokial sa staras o dieta mladsie ako 15 rokov............takze vyhoviet v tom, ze nebudes robit nocne ti musi........otazka vsak je, ci si nenajde nieco ine, aby ta mohol potom poslat kade lahsie a nahradit ta niekym, kto tie nocne tahat bude☹ drzim palce

alenah31
7. okt 2012

Vykonávanie nočných a poobedných smien ti zo zákona zamestnávateľ nemôže nariadiť len v prípade, že je dieťa mladšie ako 3 roky. Pokiaľ nastupuješ do práce po riadne ukončenej MD - teda po 3 rokoch, nemáš nárok na výluku - už pracuješ na 3 smeny. To, či ti zamestnávateľ umožní upraviť si pracovnú dobu je výlučne na vašej vzájomnej dohode a hlavne vôli zamestnávateľa, zákon totiž hovorí koľko hodín máš odpracovať, ale nie odkedy dokedy to musí byť - lenže ak máte určenú pracovnú dobu nie je povinný ju meniť. Inak by to bolo pokiaľ si samoživiteľka - rozvedená, vdova alebo slobodná matka - vtedy sú určité výnimky - inak nie. Okrem toho ak odmietneš nastúpiť na takúto prevádzku považuje sa to ako hrubé porušenie pracovnej zmluvy - ak tú trojsmennosť v zmluve máš - a to je dôvod na výpoveď 😠 😠 Je to svinstvo, podľa mňa tie zákony vymysleli chlapi 🙄 🙄 🙄

alenah31
7. okt 2012

@aduskatt mali sme tento prípad teraz v práci - nastupovala mi maminka po 2,5 roku MD - a podľa zákona toto platí len to ukončenia 3 rokov veku dieťaťa. Od 3 rokov - v jej prípade v apríli - nastupuje na 3 smeny. To isté má moja suseda - je zdravotná sestra a od januára už zasa musí robiť aj nočné a nikoho nezaujíma, že manžel robí na 3 smeny tiež a nemajú kde dať malého sna 😠 😠

moon1979
7. okt 2012

@lusinda3
@aduskatt
@alenah31

pokiaľ ja viem baby, tak vyhovieť resp. upraviť pracovný čas jej musí zamestnávateľ len vtedy, pokiaľ je osamelá matka a stará sa sama o dieťa ...

alenah31
7. okt 2012

@moon1979 presne to som písala - ak je matka samoživiteľka zo zákona má možnosť požiadať o úpravu, resp. skrátenie pracovnej doby

aduskatt
7. okt 2012

toto je z paragrafu 164 zákonníka prace...................
Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody

lusinda3
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
8. okt 2012

@aduskatt ....ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody... a presne toto znamena ze ak prevadzka ide na 3zmenku a ona ma zmluvu na 3zmeny tak jej po 3.roku vyhoviet NEMUSI, ale moze.
@lusinda3 drzim palce, mam znamu co toto bude riesit o pol roka, daj mi vediet ako si pochodila a u akeho zamestnavatela aj do IP, diky moc.

lusinda3
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
8. okt 2012

@lusinda3 co je psano to je dano, doporucene s navratkou
a co mas na prac.zmluve-? akz prac.cas?

lusinda3
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
8. okt 2012

@lusinda3 VS ? naco? aj tak budes brat dovolenku na skolu, volno ti nedaju jedine ak by to bolo v zaujme zamestnavatela tvoje vzdelanie , co asi nie je a to potom by museli ti dat aj volno na ucenie sa na skusky a pod... nehrozi u sukromnika a osobne myslim ze by si si podpilila konar.

lusinda3
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
8. okt 2012

@lusinda3 myslela som ze naco im to hovorit,nie ze naco ti je skola 🙂
Chceš len 1 zmenu,budeš často na ocrke a este sa zaklincujes informaciou ze budes bravat dovolenky kvoli skole? Nebuď samovrah. A rataj s tým ze sa ti stane ze voľno ti proste nedaju a do skoly nepojdes. Mne takto studuju 2 podriadené s mojim tichým súhlasom ale dohodu o vzdelávaní sme s nimi neuzatvorili . Aj teraz ked chcu ist do skoly musia sa dohodnúť obom dovolenku naraz nedám.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli