Občianske združenie - odmena účtvovníkovi

kikundela
19. máj 2018

Ahojte.mam niekolko otazok ohladom oz.ak by ste mi vedeli niekto poradit bola by som vam velmi vdacna☺
Mozem v oz dat clenovy ktory sa stara o uctovnictvo a administrativu a podobne nejaku penaznu odmenu kazdy mesiac?z clenskeho.
Ak by som chcela niekoho zamestnat na dohodu ako sa to riesi?mozem zamestnat na dohodu niekoho kto je zamestnany na dohodu uz niekde inde?ako to je potom z odvodmi?aku vysoku sumu mu mozem dat na hodinu?
Mozem peniaze z 2% dane niekomu venovat?ako dar?napr chorym detom,na nejaky projekt niekomu ...?
Ako si vediete uctovnictvo?mate uctovnicku alebo sí to robite sami?davate si prijmi a vydavky alebo ako?
Mozem peniaze z clenskeho pouzit na kupu pocitaca pre zdruzenie?

saurian
19. máj 2018

obcianske zdruzenie je podla zakona o uctovnictve "pravnicka osoba" a kazda pravnicka osoba ma povinnost viest uctovnictvo a zostavit uctovnu zavierku. ak nesplna OZ urcite kriteria (hlavne velkostne, obratove a pod) - staci viest jednoduche uctovnictvo (nemusi podvojne) - a teda vedie si penazny dennik + pomocne knihy (pokladna, banka, zavazky, pohladavky....). ma povinnost zostavit uctovnu zavierku najneskor do 30.6. nasledujuceho roka.
v pripade, ak ma povinnost podat danove priznanie tak to podava do 31.3. nasledujuceho roka a jeho povinnou prilohou je UZ (takze ju vlastne musi mat skor; pokial si neodlozi povinnost podat DP z DzP_PO do 30.6.).
"clenske" su jej regulerne prijmy - a teda ich moze pouzit na uhradu svojich rezijnych nakladov. kedze ma povinnost uctovnictvo viest, tak ano - moze niekomu zaplatit - ci uz externemu uctovnikovi, alebo prijat niekoho na dohodu, pracovny pomer (napr skrateny)... a samozrejme takuto zmluvu moze uzatvorit aj s jeho clenom. (castokrat to vsak niekto robi "zadarmo")...
ak uzavrie s niekym prac.pomer (hoci aj napr na
5%ny uvazok...) alebo na dohodu - ci uz z dohody alebo z prac.pomeru je povinna platit odvody tak ako to urcuju zakony. cize sa stane "zamestnavatelom".... a musi sa ako zamestnavatel zaregistrovat na Danovom urade, Soc.poistovni a v zdrav.poistovni/poistovniach do ktorych patri zamestnanec/zamestnanci.
co sa tyka pouzitia 2% - tieto moze OZ pouzit aj ako dar napr chorym detom, na nejaky projekt... avsak ucel pouzitia musi korespondovat s predmetom cinnosti obcianskeho zdruzenia ktory je dany v stanovach obcianskeho zdruzenia (cize napr. ma niekto v stanovach ze podporuje ZTP deti a ich rodiny - tak im moze dat samozrejme ucelovy dar, ale nebude napr davat na rozvoj cestovneho ruchu v regione lebo to nema v stanovach...)....
zvycajne vacsina "malych" OZ-tiek si uctovnictvo robia uplne sami, nie je to tazke, prip. niekto "spriateleny" im to urobi zadarmo.... ak je uz OZ-ko vacsie - robi to niekto na dohodu alebo uctovna externa firma....

luba_buba
19. máj 2018

@saurian 2% sa sice mozu dat ako dar, ale musia byt riadne vyuctovane - fakturami, blockami...

saurian
19. máj 2018

@luba_buba ano, musi byt riadne zdokladovany ucel. ale je mozne to urobit aj takym sposobom, ze sa urobi darovacia zmluva v ktorej ma obdarovany povinnost zdokladovat pouzitie daru - blockami, fakturami.... ktore koresponduju s ucelom daru(=na co bol dar poskytnuty) a samozrejme darovacia zmluva a teda aj ucel pouzitia musia korespondovat so stanovami obcianskeho zdruzenia....

kikundela
autor
21. máj 2018

@saurian dakujem ti.este sa opytam ak mi budes vediet odpovedat.ak niekoho zamestam je to zlozite sa nahlasit do poistovni na danovom?zvladnem to sama alebo mi to urobi aj uctovnicka napr?
Mozem zamestnat aj clena ktory je rade?
Ak bude mat oz viac ako 100 clenov su tam nejake ine podmienky?

kikundela
autor
21. máj 2018

@saurian takze mozem darovat ale do uctovnictva si dam vydokladovat na co tie peniaze pouzili.a ta zmluva musi byt nejak od notara alebo?

kikundela
autor
22. máj 2018

Neviete mi povedat ako sa robi uctovnictvo v oz?je na to nejaka kniha?to staci napisat prijmy a vydavky ?

nika74
16. aug 2018

Vie mi prosím niekto poradiť?!Mám OZ, beží mi jeden projekt. Chcela by som zavolať k ženám odborníka ne nejakú tému a chcela by som mu dať zato nejakých 100,-e. Ako to mám riešiť?Nevie mi dať faktúru. Musím to riešiť dohodou?

petka3012
23. okt 2018

@nika74 mandatnou zmluvou, alebo zmluvou o spolupraci to mozes riesit 🙂

slunce3
23. okt 2018

Este bacha na zbieranie 2% musi byt oz zalozene 2r. Jeden rok sa refistujes a az druhy rok mozes zbierat. Cize ak je oz zalozete v tomto roku, realne zbierat 2% moze oz az 2020

petka3012
23. okt 2018

dievcata, len mne neide nijak do hlavy, teraz som citala, riesim akurat o.z. ci si musim platit uctovnika alebo si mozem robit uctovnictvo sama, aj ked nemam na to zivnost ani nic podobne, ja nebudem mat ziadnych zamestnancov, a uctuje sa len v penaznom denniku alebo treba este k tomu nieco doplnit?

weroro
11. mar 2019

Chcem sa spytat ak bude auto kupene( pisane na OZ) musi odist splatka za auto z bankoveho uctu ktore patri OZ alebo moze ist aj o sukromny ucet