OČR s deťmi a odmietnutie nástupu do práce

lienka116
15. apr 2020

Ahojte, idem si k Vám po radu. Som momentálne kvôli koronavírusu na OČR s tromi maloletými deťmi. Manžel pracuje a musí pracovať. Môj zamestnávateľ mi pred dvoma týždňami telefonicky nariadil dovolenku prvých 10 dní od 1.6. Dovtedy sme sa dohodli, že určite budem na OČR - jednoducho nemám kam dať deti. Dnes mi volal, že sa mám pripraviť a prísť do práce prvý májový týždeň, lebo kolegyňa bude v nútenej karanténe kvôli návšteve z Čiech - príde jej syn aj s rodinou. Lenže ja nemám kde nechať deti a na druhej strane sa aj bojím ísť do práce (denný kontakt so šoférmi z rôznych krajín). Bojím sa, že keby som išla ohrozím svoje zdravie a v konečnom dôsledku aj zdravie svojich detí. Aké mám možnosti? Môžem mu odmietnuť tento nástup? Mám zmluvu na dobu určitú do 31.8., nie som v skúšobnej dobe, čiže ak to odmietnem asi môžem rátať s vyhadzovom...

volterra
15. apr 2020

@lienka116 mozes odmietnut nastup, ale potom s tym vyhadzovom urcite rataj. Preco nemas kde nechat deti? A kde by boli pocas letnych prazdnin? Cele 2 mesiace by si bola doma? No asi nie, tak to pories, ako v case prazdnin. A predavacky v obchodoch, uradnicky na postach, zdravotnici, ti sa neboja o svoje zdravie a o zdravie svojich deti? A predsa chodia do prace a stretavaju sa s cudzimi ludmi.

lienka116
autor
15. apr 2020

@volterra ahoj, ďakujem za názor, nie, nebola by som s nimi celé dva mesiace doma, za normálnych okolností by som cez prázdniny čerpala dovolenku a deti by boli v škôlkárskom či v školskom dennom tábore. Bohužiaľ toto momentálne nie je možné.

alenah31
15. apr 2020

@lienka116 zamestnávateľ ti nemôže nariadiť návrat z práce a ukončiť tak predčasne očr. Je to o tvojej dobrej vôli, organizácii doma rovnako ako empatii a vzťahoch v práci. Ale zákon mu túto možnosť nedáva. Dokonca je teraz zmena zákona a na tvoj "pobyt" na očr je rovnaká ochranná doba ako na PN - zákaz výpovede okrem dôvodov striktne uvedených v ZP. Ale zasa nič mu nebráni nepredĺžiť ti tvoj PP na dobu určitú. Ono je to len na tebe - zvážiť si pre a proti a podľa toho sa rozhodni. Sama najlepšie vieš čo je pre teba a tvoju rodinu dôležité.

terezka1947
15. apr 2020

@lienka116 tiez musim byt s detmi doma,nemam ich kde nechat....cize cakam,co bude,ked sa do prace vratim. Pretoze sef mi sice zatial neprikazal veatit sa,no nenapadne zistuje od kolegov,kedy konecne pridem.

snowflake07
15. apr 2020

@lienka116
Ja tiez v praci stretavam denne plno ludi.Tak isto lekari,pradavacky a je kopec zamestnani kde ludia teraz do roboty musia.Aj oni ohrozuju svoje zdravie, aby kazdy mal napr.co jest.Aj ty.
Teraz vidim co pisala
@volterra .Presne toto som chcela napisat...Idem ja do prace.A vobec sa nebojim,ze ohrozim rodinu.Dam si pozor...

terezka1947
15. apr 2020

@snowflake07
@volterra prepacte damy,no teraz nie je situacia ako cez prazdniny....nefunguju denne,ani ine tabory,nefunguju detske centra,cize tazko sa to da riesit ako cez prazdniny.

terina25
15. apr 2020

@lienka116 tiez som doma s 2 detmi, pretoze ich nemam kam dat. Exmanzel s nimi odmietol byt a mne ine neostava.

terezka1947
15. apr 2020

A to este zatial nevyzera,ze cez letne prazdniny.budu fungovat letne tabory.

pribinak
15. apr 2020

@terezka1947 bez táborov budú prázdniny náramne zaujímavé pre pracujúcich rodičov ;(

terezka1947
15. apr 2020

@pribinak veru😔uz teraz je to na figu,ked su deti malicke,ze doma ostat same nemozu. Cize nie je to lahke,pre viacerych pracujucich. No musine to nejako prezit.

lienka116
autor
15. apr 2020

@terezka1947 veru, máš pravdu. Je toho dosť, ja osobne som niekedy viac unavená po celom dni ako keď som chodila do práce. Ale čo sa sťažujem, však som si ich sama spravila 😁 to len tak trošku na odľahčenie 😁 v tomto smere by mi tá práca aj prospela. Uvidím, ako sa mi to podarí poriešiť...

terezka1947
15. apr 2020

@lienka116 tak...ja na vyber nemam. Musim byt doma.

hettinka
15. apr 2020

@lienka116 cez prázdniny pravdepodobne nebude OČR a nebudú ani tabory. Takze rieš už teraz, kým ich das.
Nariadiť ti nástup, ak si na OČR, ti zamestnávateľ nariadiť nemôže. Nech sa zariadi kolegyňa. Jej syn môže ist (a pravdepodobne pôjde) do statnej karantény, nemusí ist k nej domov.
Koľko majú deti rokov?

lienka116
autor
15. apr 2020

@terezka1947 no ja tiež nie, muž do práce musí, naši bohužiaľ alebo chvalabohu? v tejto situácii tiež, súrodencov nemáme a svokra už nežije. Takže...

lienka116
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienka116
autor
15. apr 2020

@hettinka super... budem musieť. 5, 10 a 13 a hneď píšem, že nie, nemôžem ich nechať doma samých.

terezka1947
15. apr 2020

@hettinka tiez mi napadlo,ze ved uz teraz musi ist do statnej karanteny....

hettinka
15. apr 2020

@lienka116 ja mám rozdiel 5,5 roka a keď mal mladší 5-6 rokov, staršia už v pohode strážila. Boli aj sami, keď sa inak nedalo.
Ja som učiteľka, takte väčšinu leta som doma, ale 2 týždne v lete som tiež v robote.
To sú veľké deti, ak nie sú choré, najvyšší čas ich zvykať na to, že im nebudeš stále za zadkom.

lienka116
autor
15. apr 2020

@terezka1947 toto neviem presne ako funguje.
@hettinka odpísala som ti vyššie, vydržia mi sami jeden deň, pár krát tak už bolo keď som nemala iné riešenie, vždy som to nejako "lepila", ale môžeš mi veriť, že som mala nervy celý deň a volala som každú pol hodinu domov.

hettinka
15. apr 2020

@lienka116 takze oni zvládajú, ale ty máš nervy..,

lienka116
autor
15. apr 2020

@hettinka asi tak. Vieš, vždy je tam to: čo keď sa niečo stane? Asi ich začnem zvykať ako píšeš, lebo inak to nevidím.

terezka1947
15. apr 2020

@hettinka moji maju 8 a cerstvych 5. Starsi je dost samostatny....no oboch ich samych nechat este nemozem.

u2jana
15. apr 2020

@lienka116 ahoj tazko radit, poznas si svoje deti. Ale 13,10 uz v pohode zvladnu byt doma sami a postrazit to 5 rocne. Ved im
Mozes volat kazdu hodinu. Vysvetlit im, ze je vazna doba a musia sa zapojit a pomoct rodine. Ja by som sa teda bala prist teraz o pracu - treba robit, kym sa da, lebo ked sa rozbehne kriza...

lienka116
autor
15. apr 2020

@u2jana vďaka za názor, musím to zvážiť, tiež nechcem prísť o prácu ale ani nechcem, aby sa nedajbože doma niečo stalo.

veronikaszabova
15. apr 2020

@lienka116 myslela som, ze mas mensie deti. Ved 13r a 10r uz zvladnu postrazit 5r, nez prides z prace. Treba im viacej verit ❤

anesim
15. apr 2020

@lienka116 deti su uz velke, o to najmladsie sa postaraju, teda ak nemavaju niekolko hodin denne online , ze musia byt prihlaseni a komunikovat s ucitelmi, treba rozmyslat dopredu, ked vies, ze by ti nepredlzili zmluvu, tak ist asi teraz do prace, pretoze potom sa bude nova praca zhanat ovela tazsie nez doteraz.

hettinka
15. apr 2020

@lienka116 o deti sa bojíme celý život ... ale dnes sú mobily a treba deti naučiť, že v prípade, že sú samé doma, nesmú vymýšľať a experimentovať s vecami, ktorými si môžu ublížiť. Jedlo im napríklad tiež nachystať tak, aby si ho rovno len zohriali - na taniere, aby nemuseli manipulovať s celým hrncom. Začať najskôr na hodinku-dve a postupne predlžovať čas. Tiež som deti nenechala hneď celý týždeň samé doma.

pribinak
15. apr 2020

Ale veď ty máš už veľkých školákov, tí takého krpca zvládnu. Ja mam doma 2x týždenne samého 9,5 ročného syna. Má mobil na mna aj na muža. Vie že keby sa dialo niečo má volať.
Snaž sa dohodnúť aby si mohla prísť do práve napr 3x týždenne ak potom nechceš prísť o prácu.

deti95060810
15. apr 2020

10 a 13 ročné deti nemôžu byť samé doma? Už v MŠ som bola cez prázdniny doma s bratmi. Problém s deťmi cez prázdniny bol vždy aj za komunistov....To môžeš kľudne do práce...

lienka116
autor
15. apr 2020

@hettinka viem, že jeden deň mi vydržia určite, celý týždeň asi nerisknem. Skúsim sa dohodnúť nejako na preskáčku, keď to inak nepôjde. Tiež majú obaja denne až 2-3 hodiny online, takže musím aj na to prihliadať.