Odchod zo zamestnania v tehotenstve

naty1511
26. jún 2018

Dobrý deň,
pracujem v gastronómii v reštaurácii na minimálnu mzdu. Práve pôjdem do 5teho mesiaca tehotenstva a nerada by som pracovala do nástupu na materskú nakoľko vykonávam fyzicky dosť náročnú prácu, 10 hodín denne. Zamestnávateľka mi navrhla 8 hodinovú pracovnú dobu s tým že budem pracovať ako pomocná sila v kuchyni (tak isto veľká záťaž) alebo mám zostať doma a platiť si odvody (ktoré teraz odvádza ona) sama. Nemyslím si že je to vhodné riešenie, aspoň nie pre mňa. Stretla sa s tým už niektorá z vás? Ako ste postupovali?

methexis
26. jún 2018

Skus sa este poradit s tvojim doktorom, ci ta nemoze dat na PN kvoli rizikovej praci.

conspi
26. jún 2018

Riešila by som to PN-kou... Nič v zlom ale Tvoja nadriadená asi niekdy nevykonávala pomocné práce v kuchyni....

naty1511
autor
26. jún 2018

Ja niesom žiadna trupka čo by sa chcela vyhýbať práci, pracujem tu už pár rokov. Veď výplatu potrebuje každý, ale niesom odkázaná na takéto nápady a výkony. Vedúca sme v tehotenstve chodila vypomáhať ako obsluha cez meníčka (na 3hod) a odchádzala domov že si musí ísť oddýchnuť, je jej zle, nevládze, ale do kože iných sa akosi nevie vžiť.
Gynekológ mi povedal že mi PN nemože dať bez závažného problému a hospitalizácii v nemocnici. Myslíte že obvodná s tým niečo môže spraviť?

alasea
26. jún 2018

@naty1511 ale moze.. vzdy ti moze dat pn, ved kopa bab je doma, nieked mam pocit, ze pomaly kazda jedna tehotna.. pn ti ale moze dat aj obvodna - chrbat atd..

conspi
26. jún 2018

@naty1511 skús to tam. Možno Ti pomôže. Chápem o čom hovoríš. Robila som čašníčku roky a tiež som chodila pomáhať aj do kuchyne. Je to náročná práca...

zdenka67
26. jún 2018

@naty1511 skus obvodnu, neviem aka je tvoja, ale moja obvodna mi povedala, ze pokial nebudem zvladat pracovat a gyn ma nebude chciet vypisat, ona ma vypise

viktorko4
26. jún 2018

@naty1511 To je čo za gynekolog? Problém je uz len to, že máš stáť 8 hodín na nohách ...

naty1511
autor
26. jún 2018

@viktorko4 Povedzme že teraz sa nenastojím, robím rozvoz... cez meníčka to je kopec zhonu a obedov ktoré vláčim hore dole po schodoch ktoré sú do reštaurácie a zákazníkom priamo pred dvere, a od 14 do 21:00 potom rozvážam pizze. Kto sii tú prácu neskúsil povie že sa len vozím v aute a čo sa tu idem sťažovať, ale kto si to vyskúšal alebo o tom aspoň počul vie že to nie je sranda a nabehám sa.
A potom by som 8 hodín stála niekde pri šporáku a to sa mi tiež vobec nezdá ako úľava pre tehotnú ženu..

viktorko4
26. jún 2018

@naty1511 jasne ze nie. Je uplne jedno ci 8 hodin vozis a behas po schodoch, alebo stojis pri sporaku . Aj aj je namáhavé. Nesedís na zadku. A aj to sedenie je niekedy namáhavé, kedze si pri nom tlačis na drobca, hohy puchnu... Záleží aj od toho ako sa citis a či máš aky taký zdravotný problém. Normalny dr. by mal náročnosť tvojej práce pochopit a nerobiť caviky s vypisanim pn. Uspesne donosenie bábätka je v prvom rade.

janynyna
26. jún 2018

@naty1511 nechapem preco ti nechce dat PN. Co je ťapa? Ja som to tiez tak riesila. Skus sa dohodnut s obvodnou. Ale neviem na ako dlho ti moze dat PN ona aby si potom nemusela ist pred komisiu.

naty1511
autor
26. jún 2018

@janynyna Neviem povedal že už to nie je ako kedysi a na PN musí byť vážny dôvod, že bez neho ma môže vypísať len na 2 týždne max (gynekológ). Obvodnú som ešte nenavštívila odkedy som tehotná, možno že odtiaľ pôjdem múdrejšia.

win_gi
26. jún 2018

možno sa ešte porozprávať s doktorom, vysvetliť mu situáciu, že to čo ti navrhla zamestnávateľka aj tak nie je vhodné pre tehotnú ženu a že teda nemáš inú možnosť ako ísť na pnku aby si nemusela odvody platiť ty, veľa báb ide takto na pnko, on ti tam môže dať nejakú diagnózu bez toho aby si musela ísť do nemocnice

janynyna
26. jún 2018

@naty1511 tak dufam,ze sa s nim nejako dohodnes. Budem drzat palce.

ceklis
26. jún 2018

@naty1511 urcite poziadaj gynekológa o pomoc. kludne mu povedz ze pri tej praci stojis na nohách a mas tvrdnutie bruska a nie je ti dobre a ze sa bojis o babatko :( nechapem toho gynekológa, ved nemozes stat na nohách 8hodin denne a nebat sa o babatko :(
moc drzim palce nech sa to nejako podari

zdenka67
26. jún 2018

@naty1511 toto bude trošku mimo, môj oco 25 rokov robí ako rozvoz a je to sakra namáhavá práca, takže dr by ťa vypísať mala... Však ide o tvoje zdravie... Ak ti to ozaj nepojde cez gyn, skús naozaj obvodnu, určite choď na PN

eru331
27. jún 2018

Ja by som šla na rizikové, možno by ti to tvoj doktor vedel napísať