Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

ludka77
29. okt 2008

Môžem sa opýtať? Tehotná ešte niesom ale ak sa nám to podarí tak budúci rok by sme chceli aby sa nám miminko narodilo. Ak pôjdem v novembri do SP a dobrovolne sa poistím stačí ak si budem v decembri prípadne aj v novembri platiť z maxima a budúci rok z minima a mat. mi budú ratáť za ten december a november alebo to je málo?

ludka77
29. okt 2008

a ak by sa mi narodilo až niekedy v decembri 2009 aj tak sa to ráta z 2008 pravda

ludka77
29. okt 2008

už som toho na nete pokukala toľko až mi z toho už šibe a čím viac kukám kadejaké stránky a príklady tým som z toho vačší blb

gapa
29. okt 2008

ludka,
ak sa prihlásiš na DNP od 11/08 z maximálneho VZ 30219 (z tohto maxima môžeš len v prípade, ak nemáš súbežne iné nem.poistenie) a ešte v decembri podáš "zmenu" vymer.základu na minimum platné od 1.1.09 a až do nástupu na MD sa už neodhlásiš z DNP.
Potom bude dôležité aby si neporodila skôr ako uplynie 270dní od prihlásenia a aby si nastúpila na MD v r.2009 (nie je dôležité kedy porodíš, ale je dôležitý nástup na MD, čo je obvykle 6týždnov pred predpokl.termínom pôrodu), aby tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského bolo od prihlásenia na DNP do 31.12.08.

ludka77
29. okt 2008

Ďakujem pekne si zlatá a ja som rada že mám zodpovdané moje nepochopené otázky z iných stránok. 🙂

gapa
29. okt 2008

🙂

ludka77
29. okt 2008

A môžem ťa ešte pootravovať?
Ak by som sa zamestnala cca mesiac pred nástupom na materskú a môj hrubý plat by bol 30000,- tak by som sa nemusela dobrovolne poistiť a mala by som materskú maximálnu? 😉

gapa
29. okt 2008

a bola resp. si nemocensky poistená? t.j. splnaš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ak by si sa neprihlásila na DNP?

ludka77
29. okt 2008

ano som a volako by som to vyšpekulovala so šéfkou aby ma ten posledný mesiac prehodila na inú funkcia s takým platom aby mi materská vyšla čo najlepšie, ona mi určite vynde v ústrety a ak nie tak voľký z kamarátov čo majú firmy. Tak je vlastne len tá podmienka aby to bolo v trvaní 270 dní?

ludka77
29. okt 2008

tak keby sa tak "zamestnám" tak by som to dobrovolné nemusela ani dávať, pravda?

gapa
29. okt 2008

Tých podmienok je samozrejme viac, podla formy poistenia. Napr. aj trvajúce nem.poistenie alebo ....

no je dosť podstatné, že si zamestnaná, ako som uviedla vyššie. Takže z maxima si platiť DNP nemôžeš.

Ak by si pred nástupom na MD ukončila terajší PP!!! a potom uzatvorila nový PP s maximálnym VZ na 1kalendárny den v rozhodujúcom období(treba potom vyrátať presne podla dátumov, či stačí 30000,-), tak by si mohla získať maximálne materské

dufam, že si udala všetky info o nem.poisteniach. t.j. okrem tohto zamestnania nemáš iné nem.poistenie a je to dlhodobejšie zamestnanie.

ludka77
29. okt 2008

mám len nem. poistenie čo za mňa platí zamestnávateľ. máj jún júl som pracovala na plný prac. úväzok u jedného zamest. a u iného od augusta - dnes som na 4 hodiny ale na normálnu zmluvu (nie na dohodu) tak mi platí všetky odvody a od decembra idem u tejto istej zamest. na 8 hodín.
Aj keď som len na 4 hodiny ale platí za mňa všetky odvody tak by sa to malo rátať do tých 270 dní?? dúfam

gapa
29. okt 2008

áno, ak ide o prac.pomer, tak zamestnávatel musí platiť aj odvody na nem.poistenie. Dni sa rátajú bez ohladu na vymeriavací základ (t.j. ak pracuješ na 4hodiny, máš ho nižší, no sociálnu poistovnu nezaujíma za kolko hodín ho dosahuješ, ak máš aspon min.mzdu).
Z dohody sa však nem.poistenie neodvádza.

ludka77
29. okt 2008

Ďakujem ti pekne si zlatá. Takýchto ľudí čo pomáhajú a radia iným je dnes málo. Prajem ti pekný večer

kisska
29. okt 2008

Ahojte, neviem, ci by sme uz nemali dat temu "Materske 2009" 😉 .

Gapa chcem sa uistit - momentalne som na rodicovskej a nie som zamestnana (zmluva na dobu urcitu mi skoncila 2 tyzdne po nastupe na MD). Planujeme dalsie dieta a mozno by sa mohlo narodit aj v 2009 (ak maly zacne poriadne spavat skor ako bude mat rok 😠 ). Od 15.10.2008 som DNPO s max. VZ. Teraz som si precitala radu, ze uz od decembra si mozem znizit VZ na min (myslela som, ze musim tento rok vydrzat s maximom). Tyka sa to aj mojho pripadu? A potom ho staci opat zvysit min. 26 tyzdnov pred porodom? A staci zmenu alebo treba odhlasit a prihlasit?

gapa
30. okt 2008

kisska,
ak si sa prihlásila od 15.10.08 na DNP z maxima, lebo "plánuješ nástup na MD v r.2009", tak treba platiť z maxima do konca roka 2008, ako píšeš. Totiž ak podáš zmenu VZ v decembri, tak zmena je platná od 1.1.09 (t.j. vždy od prvého dna nasledujúceho mesiaca), preto treba podať zmenu ešte v decembri. Pozor potom na úradné hodiny v soc.poistnovni, vraj mávajú pred koncom roka volno, takže netreba čakať na poslednú chvílu!!!

No a čo je VELMI DôLEžITé, potom už nemôžeš dávať žiadnu odhlášku a prihlášku. Novou prihláškou by sa zmenilo tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského a už by to nebolo obdobie od vzniku DNP do 31.12.08, ale iné.
Jedine v prípade, že "by ti nevychádzal nástup na MD v r.2009, ale až na rok 2010", by si musela sa podla toho zariadiť v dostatočnom predstihu (t.j. do 8týždna tehotenstva).
Ak však bude vychádzať nástup na MD v r.2009, tak len treba zostať poistená z minima a platiť načas a v správnej výške poistné. Po uplynutí potrebných 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD a 270dní nem.poistenia (to máš vdaka ukončenému predchádzajúcemu NP zamestnanca predpokladám splnenú už teraz), bude materské rátané z VZ-ov od 15.10.08 do 31.12.08.

kisska
30. okt 2008

super, dakujem velmi pekne. Jeeej vidis, nevsimla som si, ze uz je Risko na svete - gratulujem, prajem vsetko dobre, vela zdravicka, mliecka a spokojnych noci 😉

livi
31. okt 2008

ahojte, nerozumiem trochu tej zmene - totiž ja som sa prihlásila teraz 29.10. na platenie DNP z max. VZ. treba ešte nahlásiť potom nejakú zmenu? gapa - ty si mi niečo o tom písala, ale celkom som tomu neporozumela. bola by som rada, ak by ste mi vysvetlili, ako to vlastne je. 😉

gapa
31. okt 2008

ak chceš platiť aj v r.2009 z maxima, tak nemusíš zahlásiť žiadnu zmenu. No ak predpokladáš nástup na MD v r.2009, tak ti stačí platiť z maxima len v r.2008. Aký budeš mať VZ v r.2009 na materskú nastúpenú v r.2009 nebude mať žiadny vplyv (samozrejme ak si nepodáš už žiadnu odhlášku)

myslím, že už je tu o tom popísané dosť napr. v príspevku pre kissku, len si to treba pozorne prečítať aj napr. s predchádzajúcimi príspevkami.

livi
31. okt 2008

jasné, vďaka. myslí, že som tomu porozumela. takže aj napriek tomu, že si budem DNP platiť z max. VZ len do konca tohto roka (a od zač. roka z min. VZ), ak by som nastúpila na MD v r. 2009 (a splním tých 270 dní), mám nárok na materskú z max. VZ?

gapa
31. okt 2008

áno (predpokladám v období od 10-12/08 nie si inak nemocensky poistená, tj. napr. nepoberáš mzdu v zamestnaní)

livi
31. okt 2008

noooooooo...práveže ja som zamestnaná. čiže sa to na mňa potom nevzťahuje? myslím tá zmena na min.?

livi
31. okt 2008

prepáč, nečítala som predošlé príspevky, ale teraz som v pomykove - neviem, či si podať tú zmenu na min. od bud. roka, alebo nie. pre presnosť - som zamestnaná a DNP budem platiť z rozdielu medzi mojou hrubou mzdou a max. VZ.

gapa
31. okt 2008

ved preto. maximum si môžeš platiť, len ak nie si zamestnaná a o to mi išlo. Ak si zamestnaná, tak maximálne z rozdielu maxima a tvojej mzdy, no predtým si to tak nenapísala.
Tá zmena platí aj pre teba

livi
31. okt 2008

ďakujem ti pekne, dúfam, že som ťa moc neotravovala otázkami. 😉

gapa
31. okt 2008

🙂 a mas zaujimave motto 😉

tinika
3. nov 2008

Ahojte kočky, nahodou ma hodilo na Vašu tému tak prikladám link na jednu super stránku, ak sa tam zaregistrujete, viete pridávať aj otázky, neviem síce ako je to teraz, lebo sa spoplatnila časť tej stránky, ale asi sa to bude dať aj zadarmo.

To je už diskusia o materskej v roku 2009
http://www.porada.sk/t93378-materska-2009-a.html

a toto v roku 2008
http://www.porada.sk/t65484-materska-2008-a.html

Dúfam, že to aspon niekomu pomôže. papa

tinika
3. nov 2008

No takže som to odskúšala a keď sa zaregistrujete, viete pridávať otázky aj zadarmo a väčšinou tam radia ľudia, ktorý sa do toho rozumejú hlavne p. Mihál, p. Motyčková, nick - Brčko a iní, hlavne tí, ktorí pri nicku majú poraďák. 😉

jaduska
3. nov 2008

tinika - nick brčko je naša zlatá gapuška, ktorá nám chodí radiť aj sem 😉

Porada je zadarmo, spoplatnená je iba sekcia DRAK - to je o mzdách... 😉

tinika
3. nov 2008

Vážne? No aký je ten internetový svet malý, xii tak som rada, no ze tu mate niekoho kompetentného 😀