Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

marcelirv
8. dec 2008

ahoj 🙂 marketka88 tie peniaze dostaneš o mesiac pozadu, pre potrebné papiere musíš íst na sociálku tam kam patríš alebo kde máš trvalé bydlisko.

ada11
9. dec 2008

neviete mi približne napísať, koľko by som dostávala PN-ku po skončení materskej dovolenky, ak som mala základ v hrubom 15920 Sk. Kolegyňa je na rizikovom, mali sme rovnaký plat a dostáva len 7500 Sk. Nemalo to byť 55% z platu? Mne sa tých 7500 Sk zdá veľmi málo.

gapa
9. dec 2008

kolegyna pravdepodobne nemala v rohodujúcom období pre výpočet nemocenského plat 15920!
Ak pôjdeš na PN po ukončení MD, počas čerpania RD, tak nárok na nemocenské "ako zamestnanec" nemáš.

ada11
9. dec 2008

gapa, ja by som po skončení MD začala čerpať riadnu dovolenku od zamestnávatela, už teraz mám zdrav. problémy, ale na PN-ku by som nastúpila po dovolenke, alebo by som dovolenku prerušila PN-kou.Tak preto ma zaujíma akú nemocenskú by som dostávala.

gapa
9. dec 2008

ada11,
ak by si teda nastúpila na PN-ku počas trvajúceho nemoc.poistenia, tak sa ti ráta z predchádzajúceho kalend.roku. Ak nastúpiš na PN v r.2009, tak z roku 2008. Z tohto roku sa vynímajú dni napr.MD, RD, očr, nepl.volna.

Vo všeobecnosti by mala byť tvoje nemocenské cca 55% z tvojho hrubého platu v tomto období (ak neprevyšuje maximum, čo podla tvojich údajov neprevyšuje).
Ak by sa však rátalo z velmi krátkeho obdobia (mne sa napr. rátalo nemocenské aj materské z dvoch dní) a v tomto období je bud viac alebo menej víkendov, ako je v priemere na mesiac, tak výpočet môže byť aj iný.

tin007
12. dec 2008

ahojte, dnes mi prislo rozhodnutie o priznani materskeho (datovane 27.11., zaslane vcera 😖 ) s tym, ze denne materske je stanovene vo vyske 488,698375 Sk. potrebovala by som poradit, pretoze nech pocitam a citam vsetko mozne okolo materskeho, zda sa mi to byt malo, vzhladom na to, ze som za rok 2007 zarabala vysoko nad maximalny vymeriavaci zaklad (ten je 30 219 Sk podla SP). Ked vynasobim max. VZ 55 %, tak vychadza mesacne materske 16 620,45 Sk, ale ak nasobim mne priznane denne materske napr. 30 dnami, tak to vyjde iba 14 660,95 Sk, co je takmer o 2 000 Sk menej. dakuem

susanh
12. dec 2008

Ahoj Tin, ja som mala tiez materské menej ako tých 55%, lebo vraj je tam horný strop. Takze keby sme zarábali aj 50 000 Sk mesacne, materská vyssia nebude... ☹

gapa
13. dec 2008

tin,
je to správne. Vždy je dôležité aký bol maximálny vymeriavací základ "v rozhodujúcom období". Tvoje rozhodujúce obdobie pri dlhodobom prac.pomere a nástupe na MD v r.2008 je rok 2007.

Maximálne vym.základy sa menia vždy k 1.7.v roku, t.j. do 30.6.07 platilo maximum 25911,- od 1.7.07 do 30.6.08 v sume 28142,- a až od 1.7.08 platí maximum 30219,-.

Takže tebe, ak si mala stále maximálny odvod pre nem.poistenie v r.2007 vyrátali denný vymer.základ a dávku nasledovne:
(6mesiacov x 25911) + (6mesiacov x 28142) :365dní v r.2007 x davka je 55% = cca 488,7

Tiež to tak vyšlo môjmu manželovi, ked bol na operácii. ☹

gapa
13. dec 2008

aha, ešte pre úplnosť. Ak by si mala v r.2007 napr. PN,očr, neplatené volno ..., tak tieto dni (kalendárne) sa odrátajú pri výpočte od 365. 😉

tin007
13. dec 2008

ahoj gapa, dakujem za vysvetlenie (nepotesilo 😉 )

edusik
21. dec 2008

GAPA / mas v tom jasno, tak sa chcem spytat priamo teba: nastupujem na matersku v maji 2009, 1.polrok 2008 som mala hr. prijem do aprila 26 tis. a od aprila nad 28142 a aj v 2. polroku 2008 som ho mala vyssi ako 30219. Takze ratam dobre ak ratam: (3x26000)+(3x28142)+(6x30219) : 365 dni x 55% ...... Teda ak som dobre pochopila ze r. 2007 ratam podla r. 2007 a aj r. 2008? VELMI PEKNE DAKUJEM

gapa
21. dec 2008

cca áno,
ak si nebola PN,očr, nemala neplatené volno. No a deleno 366kalend.dní, lebo r.2008 je priestupný 😉

pinetka
13. jan 2009

ahojte. chcem sa spytat v maji 2010 mi konci materska a chcela by som ostat s malou doma do 6 rokov a ak by som v tom case otehotnela a porodila tak mam pravo na matersku a aj rodicovsky prispevok alebo ako je to. nemate skusenosti.dakujem a pekny dnik. 🙂

zuzana8
15. jan 2009

Ahoj gapa, už si mi niekoľko krát veľmi dobre poradila a preto Ťa veľmi pekne prosím o radu - som na materskej a chcem ukončiť pracovný pomer k 31.1.09 z dôvodu založenia s.r.o.. Bude mi sociálka vyplácať ešte materskú, ktorá mi končí v marci?? Musím si po januári niečo paltiť sama (zdravotné, sociálne) alebo som ešte v tzv. ochrannej lehote, keď som na materskej??? veľmi pekne ďakujem

gapa
15. jan 2009

zuzana,
nerozumiem akú s.r.o., lebo sa mi nezdá rozumné dobrovolne ukončiť PP počas MD (napr. ak by si chcela čerpať podporu v nezam, chcela opäť otehotnieť)- chceš si založi s.r.o. a sa tam zamestnať???

Ale áni, SP ti bude nadalej platiť materské aj po ukončení PP, ale od ukončenia PP už nebudeš nem.poistená ani poistená v nezamestnanosti. Treba zájsť len na zdrav.poistovnu s rozhodnutím o priznaní materského, príp. s dokladom o ukonč.PP a zápočtovým listom. Platiť sama nemusíš nič. Len ak chceš to dobrovol. nem. poist a poist.v nezam.

Dôchodkovo budeš nadalej poistená štátom, ak si si podala sama prihlášku na SP.

zuzana8
20. jan 2009

gapa,
ďakujem za odpoveď, áno chcem založiť s.r.o., s tým, že tam budem zamestnaná, takže si budem musieť platiť nemocenskú?

anittka
20. jan 2009

Baby uvediem priklad: Som brigadnicka a chcela by som si od 1.4.2009 zacat plati nemocenske poistenie. Otehotniet by som chcela dajmetomu v maji, teda dieta by sa narodilo az v roku 2010. Rozhodujucim obdobim na vypocet materskej bude teda april2009-december 2009? A este otazka pokial by som tych 270 dni dosiahla este pred nastupom na matersku, mozem ho ukoncit? Alebo ho musim platit az do nastupu na matersku? Dakujem za vase odpovede... 🙂

gapa
21. jan 2009

anittka,
odpoved v inej teme

rienka
2. feb 2009

Ahojte prebehla som skoro celú tému a mnohé otázky sa mi zodpovedali . Jedna ale nie.(ak som prehliadla sory) Pred nástupom na materskú som odpracovala vo firme 4 roky. Viem, že aj MD sa mi ráta ,akoby som pracovala, ale ráta sa mi aj čas, keď budem poberať rodičovský príspevok ? Pýtam sa kvôli odstupnému, pretože je predpoklad, že po návrate so mnou rozviaže firma prac. pomer. Po 5 odpracovaných rokoch je u nás podstatne vyššie odstupné....

anib
2. feb 2009

Ahoj rienka,ked poberas rodičovský nikto toto za teba neplatí, chod do soc.poistovni a /vypis na registr.liste Fo prihlasku na poistenie v nezamestnanosti. V sucasnosti je minim. platba 2% z min.mzdy 8900,-sk/295,5eur/čo je 5,9 eura, ale môžes si dať aj vacsi VZ. Je to na tebe

trombofilka
2. feb 2009

prosím včera som písala na tému Materské v r.2009. Mám tam niekoľko otázok, nevedeli by ste mi niekto pomôcť.

leontinka27
4. feb 2009

Ahoj Gapa tiez ta chcem poprosit o radu.Vcera som sa dozvedela ze aj ked som student stat za mna neodvadza odvody do soc.poist.Moja chyba.Dnes som bola na soc.poist.aby mi poradili ked by som chcela ist tento rok na matersku ak sa mi podari kolko koruniek a kolko mesiacov musim odvdzat aby som dostala najvyssiu matersku.v roku 2007 som pracovala od 10.5.2007 do 31.12.2007 a potom aj v roku 2008 do 2.5.odvtedy som len student.Niekde som sa docitala ze netreba stale odvadzat tir najvys.odvody.mohla by si mi v tom urobit prosim ta jasno.aj niejak poradit ak by sa mi to podarilo az v roku 2010 porodit ako mam postupovat aby som neplatila najvysie odvody.
velmi pekne ti dakujem

gapa
4. feb 2009

leontinka,
preštuduj si toto - od p. Mihála je to 6častí o materskom. (pod pozvánkou)
http://jozefmihal.blogspot.com/

Okrem toho v Ba by malo byť jeho bezplatné školenie cca v marci (tak aspon avizoval na www.porada.sk ).

Od 1.1.09 je novela zákona, kedy možno zmeniť vym.základ pre dobr.nem.poistenie až po 6mesiacoch od predchádzajúceho stanovenia, tak to myslílm v tých radách nie je zahrnuté, lebo sa týkali roku 2008.

leontinka27
5. feb 2009

Dakujem Gapa prečítala som si to od pána Mihala ale konkrétne tam nepíše o tom či si mam počas celého roka platiť ten najvyšší vymeriavací základ.ten je teraz 40,10EUR.Myslím že ked si budem platiť tak veľa až kým neotehotniem zbytočne veľa zaplatím.My sa už pokúšame veľmi dlho a nedari sa tak ani neviem či sa mi to podari tento rok.A budem si to platiť dlho tak sa mi ta materská ani neoplatí.Len viem ze musím mat splnených 270 dní za dva roky dozadu odo dňa pôrodu.Tak určite musím niečo platiť aby som dostala aspoň niejakú materskú. Mam iba také malé tušenie ze by to mohlo byt asi takto:kým nie som tehotná budem si platiť ten najmenší vymeriav. zaklad a potom aby som splnila podmienku pre najvyšš. materskú budem si 26 týž.platiť ten najvyš.vymer.zakl.Takto som to možno pochopila z tých vsetkých diskusii.Ale neviem či to je správne.

xixi7
10. feb 2009

Ahojte kocky,
precitala som si tu, ze po narodeni dietata sa treba prihlasit do 45 dni (predtym 15 dni) v Soc.poistovni a oznamit, ze chcem zostat v II.pilieri. To predlzenie priniesla novela zakona 449/2008.
Ta ista novela spomina este jednu lehotu, a to 30 dni od pravoplatnosti rozhodnutia o priznani materskeho (cl. II § 19 novy odsek 2). Neviete naco je ta lehota? Nechcem nieco zmeskat, som pred porodom a na materskej a v II. pilieri.

gapa
10. feb 2009

xixi,
(inak máš v pase pekný 481-ty týžden tehotenstva, to musí byť ťažké byť tak dlho tehotná 😀 )

týka sa to mamičiek v II.piliery.
ak si zamestnaná alebo povinne dôchodkovo poistená ako szčo, tak štát za teba bude platiť dôchodkové poistenie aj za obdobie od nástupu na MD do pôrodu aj do II.piliera (doteraz to bolo až od pôrodu a taktiež to nadalej po starom platí pre mamičky, ktoré zamestnané ani povinne dôch.poistené ako szčo nie su). Asi z toho dôvodu je to teraz tak, že

-do tých 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského musíš doniesť na SP "oznámenie o sporitelovi" časť A
- a potom po pôrode do 45dní prihlášku na RLFO + vyhlásenie + kopiu rod.listu + znovu oznámenie o sporitelovi časť B (takto to písala jedna mamička, osobne overené nemám)

Ak však príde rozhodnutie o materskom až tesne pred pôrodom, tak sa to dá zaslať spolu, že vyplníš časť A+B. Treba však dodržať tú 30dnovú lehotu.

xixi7
10. feb 2009

Dakujem Gapa, takze predsa len dalsia povinnost, moc sa o tom nepise ani v temach co pred porodom a po porode vybavit. Podla mna zas vela mamiciek o tomto nebude vediet...
Ale mam v tom stale chaos.
Na nejakej porade (asi platny pred 1.1.2009) som totizto citala toto: "V období poberania dávky „materské“ pred pôrodom nie ste povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie (ak ste sporiteľom v 2. pilieri). Zároveň sa vám toto obdobie, aj keď nebudete platiť poistné a príspevky, bude považovať za obdobie dôchodkového poistenia (1. pilier) a za obdobie starobného dôchodkového sporenia (2. pilier)."
Ked som si precitala dovodovu spravu k tej novele 449/2008, tam sa pise: "Štát platí poistné na dôchodkové poistenie za ustanovených podmienok za fyzickú osobu, ktorá sa stará o novonarodené dieťa. V praxi dochádza k situáciám, že za fyzickú osobu, ktorá nikdy nebola zárobkovo činná, platí štát poistné na dôchodkové poistenie odo dňa pôrodu, ale za fyzickú osobu, ktorá je zamestnancom alebo povinne poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou až odo dňa, ktorý nasleduje po zániku nároku na výplatu materského (v období, za ktoré sa poskytuje materské, je vylúčená povinnosť platiť poistné). Z uvedeného dôvodu sa navrhuje, aby štát platil poistné na dôchodkové poistenie za zamestnancov a povinne dôchodkovo poistené samostatne zárobkovo činné osoby už v období, v ktorom majú nárok na materské. Súčasne sa navrhuje, aby vymeriavacím základom v takomto prípade bolo 60 % priemernej mzdy."
Tak odkedy stat plati dochodkove poistenie? Odo dna porodu alebo od zaniku naroku na materske?
Po tej novele co by sa stalo, ak by som nestihla tu 30dnovu lehotu? Nebola by som dochodkovo poistena za cas na materskej dovolenke pred porodom?
Pas ani ziadne profly si nevypisujem, ale termin mam 7.marca 🙂

gapa
10. feb 2009

tak toto by bolo na dlhé písanie. na www.porada som to raz aj rozpisovala pri schvalovaní nového zákona, aký bol celý priebeh.

No to ti aspon napíšem, že sa viedli diskusie o tom, či sa zamestnaná mamička musí prihlasovať po pôrode alebo až nástupom na RD, kedy jej končí dôchodkové poistenie zamestnanca.

V praxi vlastne zamestnaná mamička, ktorá si podáva prihlášku po pôrode podpisuje čestné vyhlásenie, že nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec. No a vlastne podpisuje klamstvo, lebo ona až do ukončenia MD poistená ako zamestnanec JE!!!

Takže v období MD je dôch.poistená ako zamestnanec a zamestnávatel nemusí odvádzať za nu dôch.poistenie (ale do dôchodku sa jej to samozrejme zarátava) a ak si dala prihlášku do potrebného počtu dní, tak je aj poistencom štátu odo dna pôrodu a štát za nu odvádza poistné z tých 60% t.č. vZ cca 12000,- Sk.
Ak si ale podá prihlášku až nástupom na RD, teda nepodpíše klamstvo v čestnom prehlásení (to je ten prípad, čo cituješ - aspon myslím, možno sa mýlim), tak za nu štát začne platiť až odo dna po ukončení MD/ukončení poberania materského.

xixi7
10. feb 2009

To je teda sila a riadny chaos. Podla tohto ani samotny predkladatel zakona nevie, kedy je zena vlastne poistena. Mna priamo v zamestnani poucili, aby som sa nezabudla prihlasit do tych 45 dni na Soc. poistovni.

xixi7
11. feb 2009

Aj v tomto clanku to miesaju...raz pisu ze sa treba prihlasit az po skonceni poberania materskeho a neskor, ze treba sa prihlasit do 45 dni od narodenia dietata.
http://hnonline.sk/c1-33483060