Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

xixi7
11. feb 2009

Stravila som na tom skoro celu noc, ale malo by to byt od 1.1.2009 takto:

http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre...

Teda zena, ktora je zamestnana, len je na MD a pobera materske nepodava Soc. poistovni do 45 dni od narodenia dietata registracny list FO, ale az ked jej skonci MD, materske uz nebude poberat a pojde na rodicovsku dovolenku, az potom vyplni reg.list pre Soc. poistovnu a stat za nu bude platit dochodkove poistenie.
Tie, ktore maju II.pilier by mali do 30 dni od priznania materskeho vyplnit Oznamenie sporitela o účasti na starobnom dôchodkovom sporení (tlačivo najdete na nete).

sissik
11. feb 2009

ahojte, vcera som bola v socialnej poistovni a maju v tom totalny chaos.
na matersku som anstupila 24.11.2008, rozhodnutie o materskom mi poslali 26.11.2008 - teda v case, ked este nebola platna novela 449/2008. v socialke mi vsak tvrdili, ze som sa do 30 dni od nadobudnutia pravoplatnosti rozhodnutia o materskom mala prihlasit, ak chcem, aby za mna odvadzali prispevky do 2. piliera.
dalej mi tvrdili, ze registracny list FO k dochodkovemu poisteniu si mozem podat az po skonceni materskej. vraj ked som nestihla 30 dnovu lehotu od rozhodnutia o materskom, tak stat za mna nebude celu matersku odvadzat prispevky do 2. piliera.
nechceli odo mna ani rodny list dietata, takze nechapem, ako zistia, ze nejake dieta vobec mam.
isla som odtial nasrata jak kopa hnoja, pol hodinu som tetuske za okienkom vysvetlovala, ze na mna sa nema ako vztahovat novela 449/2008, ona si povedat nedala. vcera som znovu studovala stranku soc. poistovne, ale som z tej novely este vacsi magor. pisala som na ustredie, aby mi vysvetlili, ci mam vlastne podavat registracny list a vyhlasenie, ze sa staram o dieta. som zvedava, co mi povedia oni.
aku mate skusenost s podanim prihlasok vy?

xixi7
11. feb 2009

Sissik,
i ked novela 449/2008 je ucinna odo dna vyhlasenia, t.j. od 20.11.2008, predsa len niektore ustanovenia maju ucinnost odlozenu az od 1.1.2009. To plati napr. pre cl. II tejto novely, kde je ustanovene nahlasovanie sa do 30 dni, aby Soc. poistovna odvadzala prispevky do II.piliera.
Takze podla mna mas pravdu, na teba sa novela 449 nevztahuje. Neviem, ci aj pred touto novelou bola obdobna povinnost, ale pochybujem, pretoze prave novela 449 mala odstranit nerovnost medzi zenami, ktore boli pred nastupom na MD zamestnane a tie, co neboli. Az od tejto novely stat plati za zamestnane poberajuce materske prislusne poistenia.

sissik
11. feb 2009

xixi ja si tiez myslim, ze na mna nemali aplikovat tunovelu 449/2008. ale tetuska v poistovni sa ako prve pozrela, ci splnam podmienku 30 dni odo dna nadobudnutia platnosti pravoplatnosti rozhodnutia o materskom a cuduj sa svete - v systeme mali zaznamenane, ze moje rozhodnutie o materskom zo dna 26.11. 2008 nadobudlo pravoplatnost 3.1. 2009. viac sa so mnou nechcela bavit, pritom som ju pol hodinu presviedcala o tom, ze retroaktivita zakona je nepripustna.
a stale mlela len to, ze tych 45 dni na prihlasenie na dochodkove poistenie je aktualne pre nezamestnane.
ale na stranakch ma socialna poistovna popisane uplne rozporuplne usmernenia.
v jenom odstavci napisu, ze do 45 dni od narodenia dietata si mam podat prihlasku na dochodkove poistenie. v nasledujucom odstavci pisu, ze ak v case platnosti novely poberam materske, tak prihlasku na dochodkove poistenie nedavam a mozem si ju dat az po uplnynuti poberania materskeho.
takze oni sami v tom maju hrozny bordel.
do toho este to starobne dochodkove poistenie a uz sa v tom ani diva svina nevyzna 😀 nie to este pracovnici socialky 😀 😀 😀

gapa
11. feb 2009

sissik, xixi,
tiež som zvedavá čo vám odpíšu. Lebo som už dávnejšie rozmýšlala, ako je to pri prechode rokov. Myslela som si, že tých 15 alebo 45dní závisí od toho, kedy sa dieťa narodí. Asi to tak je. No a tých 30dní môže byť, že podla toho, kedy nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o nároku na materské. No nie som nejako velmi zbehlá v tých prechodných ustanoveniach. Ale v tom asi ozaj nemajú jasno ani vo vrchnosti.

Ja by som si však rozhodne trvala na tom, že prihlášku treba dať do 45dní od pôrodu a nie až po ukončení MD!!!

sissik
11. feb 2009

ked som si studovala zakon, tak su schvalene 2 veci, tkore si odporuju. a taksito to vysvetluje socialka na svojej stranke.
a ked E.T. hovori, ze co oni robia pre matky, tak ja mozem povedat, ze im zbytocne komplikuju zivot. 4 roky odvadzaju za mna prispevky do 2. piliera, ale vraj samusim prihlasit do 30 dni od nadobudnutia pravoplatnosti, lebo inak tie prispevky za mna neodvedu. nevadi, ze to maju v systeme evidovane. a ked sa zena musi prihlasit do 30 dni od nadobudnutia pravoplatnosit rohodnutia o materskom, na kyho frasa sa musi hlasit este do 45 dni po porode? 😕 to mi nie je jasne uz vobec 😝
ale evidentne je to jasne tym, ktori zakon navrhli a najviac je to jasne tym, ktori zan zdvihli ruky v parlamente.
som zvedava, co mi odpisu z ustredia, ale zmierujem sa s tym, ze tymito lehotami obrali moje dieta o par supov z mojho uctu v 2. pilieri 😠

xixi7
11. feb 2009

Sissik, gapa
nie je to az take rozporuplne, podla mna maju na socialke pravdu, ze tych 45dni (predtym 15) plati pre nezamestnane. Gapa ty sama si spravne poukazala na to, ze ked zeny robili cestne vyhlasenie pri prihlaske po narodeni dietata tak nepodpisovali pravdu, lebo sa tam uvadzalo, ze prehlasuju, ze nie su povinne poistene ako zamestnanec, pricom ony boli. Totizto poistenie sa prerusilo az nastupom na RD a nie na MD. Az prerusenie sa posudzuje ako zanik poistenia a jeho skoncenie ako vznik poistenia zamestnanca, takze v tomto obdobi uz mamicky splnaju podmienku, ze sa staraju o dieta do 6 rokov, nie su povinne poistene ako zamestnanec atd a podali si prihlasku. Tu prihlasku si podavaju hned po tom ako im predchadzajuce poistenie "zaniklo" teda skoncenim MD.
Nezamestnane sa mali prihlasovat do 15(45)dni po narodeni dietata. Za zamestnane oznamuje nastup Socialnej poistovni zamestnavatel a po 1.1.2009 sa zaviedla mamickam moznost oznamit do 30 dni od pravoplatnosti rozhodnutia o priznani materskeho, aby SP posielala platby do II.piliera. Inak myslim si, ze tato byrokracia okolo II.piliera je len vysledkom boja vlady proti II.pilieru. Ak by si mamicka nepriala posielat platby do II.piliera tak by z neho vystupila a nie ze to musi opakovane potvrdzovat..tu sa asi hra len na to, ktora o tom nevie, tak hura ma smolu a 28tyzdnov idu peniazky do SP a nie do DSS.
Podla mna mas pravdu Sissik v tom, ze by islo o retroaktivitu zakona. Totizto rozhodnutie o priznani materskeho aj ked nadobudlo pravoplatnost po 1.1.2009 (to je len procesny ukon) len potvrdzuje tvoje pravo na materske podla zakonov platnych do novely 449, t.j. poberas ho odo dna nastupu na MD a nie odo dna rozhodnutia o priznani materskeho. Ak by si aj hned na zaciatku januara poziadala o platenie prispevkov do II.piliera ..podla tych tetusiek by ti SP poslala do II.piliera platby od 24.11.2008? Asi tazko, ked samotny zakon ti to vtedy este neumoznoval. Je to novinka platna od 1.1.2009.

sissik
12. feb 2009

xixi jasne, ze by poslali platby az od 1.1.2009 😉 nie spatne.
podla mna mali v zakone osetrit prave pripady, ktore su v prechodnom obdobi, teda cca od 15.11. 2008 do 31.12.2008. keby jednoznacne povedali, co s nimi, tak nemusia vznikat situacie, ako vznikli u mna. som zvedava, ci mi nieco odpisu z ustredia a ak ano, tak co.
nemoze sa predsa stat, ze zacne platit zakon a o 2 dni nadobudne pravoplatnost rozhodnutie vydane mesiac pred terminom platnosti zakona. to je uplne chore. pre prechodne obdobie mali urcit dobu celeho januara, kde rozhodnutia vydane v novembri a decembri 2008 nadobudaju pravoplatnost, aby si to mamicky mohli cele vcas vybavit. ale to by stat prisiel o tazke prachy, ktore musi zaplatit na sukromne ucty v 2 pilieri 😝
navyse ja som bola na PN od polky augusta, takze mam prerusene platenie poistneho z dovodu PN. keby som s tym vyrukovala na tu tetu v socialke, tak by bola asi mimo.
taksito si myslim, ze byrokracia okolo 2. piliera je snahou vlady prinutit mamicky, aby odisli z 2. piliera.
vsade v socialke maju povylepovane, ako sa da z 2. piliera vystupit a maju tam plno letakov s prepoctami, ako sa neoplati byt v pilieri. ako priklad uvadzaju managera s platom 22000skk 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
skoda reci

xixi7
12. feb 2009

Ak by to malo byt tak, ze by ti posielali platby od 1.1.2009 a nie spatne, tak teraz by mali posielat automaticky platby do I.piliera vsetkym zenam,ktore su momentalne na MD. Teda aj zenam, ktore su uz napr. uz len tyzden na MD. Zaujimalo by ma, ci to tak robia. Nechapem ani postupu, ze tetuska nahliadla do systemu, kedy nadobudlo pravoplatnost rozhodnutie v tvojom pripade a kedze preslo cez prelom rokov, tak bola spokojna. V pripade, ze by tvoje rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost napr. 20. decembra 2008, pravoplatne by bolo (po 30 dnoch) teda cca 10. januara 2009. Aj to by jej stacilo? Ved od 10 januara by si mala tych 30 dni na oznamenie, ze chces platby do II.piliera. A nikde v zakone som sa nedocitala, ze by mala SP posielat nejake alikvotne ciastky poistneho od 1.1.2009. Mam pocit, ze si sami vyrabaju prechodne ustanovenia a vlastne pravidla, ktore v zakone ani nie su.

gapa
12. feb 2009

xixi,
pozerala som to, a musím uznať, že máš pravdu. Ja som si podala prihlášu po narodení, tak som sa chcela pozrieť, či za mna odvádzali do II.piliera odo dna pôrodu, ako pri prvom pôrode (som bola zamestnaná a prihlášku ešte podával zamestnávatel). Sa mi to zatial nepodarilo zistiť. By to bolo teraz nespravodlivé pre mamičky, ktoré nestihli 30dní. Musím si to však ešte viackrát a pozorne pozrieť a premyslieť všetky súvislosti. LEbo konečne to teda dali do poriadku so zákonom, no to prechodné obdobie.

No a bacha baby zamestnané, ktoré nepoberajú materské (napr. zamestnané po štúdiu) alebo baby, ktorým skončí PP počas poberania materského (napr. zamestnané na dobu určitú, ukonč.PP v skúšobnej dobe, zánik firmy).

xixi, vdaka za ten link a názor. Som aj zle myslela tú 45dennu lehotu ☹ 😲 🙄 😕 . Som predpokladala, že to bude podla pôrodu, aký zákon bude platiť. No takto sa to vlastne týka už aj detí narodených najskôr 17.11.08 (ak dobre rátam), ak stihli podať mamičky prihlášku v 45dennej lehote. 🙂

sidonka9
12. feb 2009

Ahojte,
vie mi niekto, prosim, poradit?
Kedze nemam narok na matersku dovolenku-financne, lebo nemam odvedenych 270 dni do Soc. poistovne a zaroven mi lekar tvrdi, ze na matersku ma MUSI vypisat 6 tyzdnov pred porodom, tak tych 6 tyzdnov mam teda zostat bez prijmov na nutenych prazdninach, ak tomu dobre rozumiem.
Momentalne som zamestnana a chcem/musim z financ. dovodu pracovat co najdlhšie. Ak budem teda vypisana na Materskej...vyplyva nieco z toho pre zamestnavatela, mozem pracovat dokedy chcem resp. musim "povinne" odist na "neplatenu matersku" tych 6 tyzdnov pred porodom?
Jedna pani mi tvrdila este, ze sa mozem dat tych 6 tyzdnov vypisat na PN, ale v tom pripade musim asi aj tak ostat zamestnana, nie? Lebo PN a Materska asi nejdu dokopy...?
Poradi mi niekto, prosim?

Dakujem

xixi7
12. feb 2009

Gapa,
mamicky, ktore spominas v poslednom odstavci (teda ktore sa prihlasili v 45 dnovej lehote,teda nezamestnane) i ked ta plati az od 1.1.2009, tak tie nemaju ziadnu 30 dnovu lehotu, tie musia zaroven s prihlaskou teda tym reg.listom zaroven aj oznamit, ze chcu platby do II.piliera.Tie, ktore rodili 17.11.2008 a boli nezamestnane, tak tie museli dat prihlasku do 15 dni..to vychadza na zaciatok decembra 2008, vtedy este neplatila 449/2008.
Dufam, ze som tvoj priklad pochopila spravne.

gapa
12. feb 2009

xixi,
mám v tom zatial trochu hokej, takže píšem zatial tak polovičate, lebo to nemám utriedené (a manžel sa už na mna hnevá, že sedím iba pri počítači, lebo aj niečo iné mám rozrobené).

Myslela som to tak, že doteraz som mala názor taký, že ak sa dieťa narodilo do 31.12.08 (vrátane), tak platila pre mamičku 15dnová lehota. Ak rodila najskôr 1.1.09, tak 45dnová lehota na podanie prihlášky.
No v tom linku, čo si dala vyššie z 20.1.09 je toto, radšej ho uvediem:
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre...

"Ak sa fyzickej osobe dieťa narodilo pred 1. januárom 2009 (napríklad 1. decembra 2008), a táto fyzická osoba podá prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. decembri 2008 v novoustanovenej 45-dňovej lehote na podanie prihlášky, vznikne jej dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa."

Takže presná som nebola, lebo síce sa to týka detí narodených najskôr 17.11.08, ale je dôležité v ktorom roku je prihláška podaná. Takže presnejšie je to takto:
Mamičky, ktorým sa dieťa narodilo v r.2008 a to 17.11.08 a neskôr, ak mamička nestihla podlať prihlášku v r.2008 do lehoty 15dní od pôrodu, tak mala ešte možnosť podať prihlášku v r.2009 v lehote 45dní. V takom prípade bude štát za nu odvádzať dôch.poistenie odo dna pôrodu.

(kategoriu mamičiek zatial nebudem rozoberať, to mi trochu potrvá, než to podrobnejšie rozoberiem 🙂 samozrejme hlavne tie zamestnané, ktoré doteraz podávali prihlášku do 15dní od narodenia + tie komplikovanejšie prípady ),

xixi7
12. feb 2009

Podla mna ten priklad, ktory uvadza SP je nespravny.
Este raz som pozerala ustanovenia o ucinnosti. Predlzenie lehoty z 15 na 45 je ucinne az od 1.1.2009. Ak by sa dieta narodilo 1.decembra 2008, tak podla predpisov ucinnych do 1.1.2009 plati 15 dnova lehota, ktora uplynie 15. decembra 2008.
Ziadne prechodne ustanovenia nehovoria o tom, ze by sa uz zaniknuta lehota mohla predlzit. Ako vlastne prisli k datumu 1.decembra 2008? Podla tohto vykladu by vsetky mamicky, ktore nestihli podat prihlasku po narodeni dietata a ktorym sa narodilo dieta pred 1.1.2009, teda preco nie aj tie, ktore rodili 1.1.2004 by si ju mohli podat.
Podla mna mysleli deticky narodene po 16.decembri 2008 a nie 1.decembra 2008.

jaduska
12. feb 2009

Bože, už keď na sociálke tomu nerozumejú, ako sa v tom má vyznať obyčajný človek? 🙄 🙄 🙄 🙄

xixi7
12. feb 2009

Jaduska,
ja im na tej socialke nezavidim. Musia aplikovat to, co napisali legislativni pravnici na Ministerstve prace,soc. veci a rodiny a ktore je poriadne derave. A este horsie to maju obycajni ludia, lebo sa nemozu branit, ze takto mi to povedali na SP, smerodatny je zakon. Ti na socialke o peniaze nepridu,obycajny clovek ano.
A nechcem si ani predstavit, co robia s tymi prihlaskami, ktore robili zamestnane masovo do 15 dni od narodenia dietata. Ci im nieco platia,alebo nie.

jaduska
12. feb 2009

Ja som čítala, čo ste tu písala a sa mi z toho hlava zatočila, robila som síce tiež mzdy, takže trošku do toho vidím, ale tieto sociálne zákony moc v láske nemám. Ja som išla na MD v r.2007, prihlasovala som sa až 3 mesiace po narodení malej a do II. piliera mi platia.
Ty však myslíš asi ženy, ktorým sa narodili deti v r.2008, alebo 2009? Zober si však, koľko ich je, čo sa neprihlásili a dôchodkové im štát neplatil.... 😒

xixi7
12. feb 2009

Jaduska ja sa cudujem, ze to niekto po nas dokazal citat co sme tu popisali 🙂.
K tej tvojej poslednej vete, ze kolko ich je...to sa malo tykat len zien, ktore neboli zamestnane, len tie sa museli prihlasit a tym stat platil od narodenia dietata. Podla mna viac bolo zien zamestnanych, ktore nemali moznost sa prihlasit a do 22 tyzdnov po narodeni im stat neplatil nic (ale podla toho, co som pocula, tak sa masovo prihlasovali aj tie a ak to SP nepresetroval, tak im asi aj platil, to netusim).

jaduska
12. feb 2009

no prečítať sa to dá, píšete krásopisne 🙂 🙂 🙂 len tomu čím ďalej, tým menej rozumiem. Napr.jedna kámoška tu z koníka, išla na MD normálne zo zamestnania - tiež v máji 2007 a nemá do II.piliera platené nič....

xixi7
12. feb 2009

Sidonka,
len co som narychlo kukla do Zakonnika prace:
MD by mala trvat 6 tyzdnov pred porodom a 22 tyzdnov po. Nesmie byt kratsia ako 14 tyzdnov, pricom od porodu do 6 tyzdnov po porode sa nemoze ani skoncit ani prerusit. Takze podla mna pevne je dany cas len od porodu do 6 tyzdnov, ostatne si mozes pruzne dat bud pred porodom alebo bud po sestonedeli. Lekar ti musi urcit termin porodu a 6 tyzdnov pred, lebo aj ked si ich nevycerpas, po porode mas len 22 tyzdnov.

gapa
12. feb 2009

xixi,
uvediem presne zákon, aby to bolo jednoznačné

ZAKON O SOCIALNOM POISTENI

§ 22 Vznik a zánik povinného dôchod. poistenia iných fyzic.osob
(1) Povinné dôchod.poistenie vzniká fyz.osobe uvedenej v § 15 ods.1 písm. c) až e) odo dna prihlásenia sa na dôchod.poistenie, najskôr odo dna podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzic.osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15dní (resp. s účinnosťou od 1.1.09 45dní) odo dna narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchod.poistenie odo dna narodenia dieťaťa. ...

§ 15 Osobný rozsah dôchodkového poistenia
(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
a) zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený,
b) SZčO, ktorá je povinne nemocensky poistená,
c) fyzic.osoba s trvalým pobytom na uzemí SR, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6-tich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území SR, ak nie je dôchodkovo poistená podla písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo infalid.dôchodko, nedovršila vek potrebný na nárok na starobný dôchodko a podala prihlášku na dôchod.poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
d) ... "

Podla § 22 ods.1 vznik dôchodk.poistenia závisí odo dna podania prihlášky a podla toho aká je lehota v den podania tejto prihlášky. SP má pravdu, že lehota 45dní sa vzťahuje aj na dieťa narodené 1.12.08, ak je prihláška podaná v r.2009 (ja som uviedla hraničný prípad, ak sa narodí 17.11.08 a podaná je prihláška 1.1.09).

Ak sa dieta narodí 1.12.08 a mamička podá prihlášku v r.2008, kedy platí 15denná lehota odo dna narodenia, a prihlášku podá:
- v období do 16.12.08 (do 15dní), tak je dôchodkovo poistená štátom odo dna narodenia dieťaťa,
- v období od 17.12. do 31.12.08, tak je poistená štátom odo dna podania prihlášky,

Ak podá prihlášku v r. 2009, kedy už platí/ je v účinnosti 45dnová lehota odo dna narodenia dieťaťa, a prihlášku podá:
- v období od 1.1.09 do 15.1.09 (do 45dní od narodenia), tak je dôchodkovo poistená štátom odo dna narodenia dieťaťa. Nevidím žiadne obmedzenie, prečo by neplatila aj pre toto dieťa lehota 45dní.
- v období od 16.1.09, tak je poistená odo dna podania prihlášky.

Samozrejme ak sa podá prihláška za dieťa narodené napr. 16.11.09 a prihláška sa podá 1.1.09, t.j. na 46-ty den, tak bude dôchodkovo poistené štátom odo dna podania prihlášky, presne ako to hovorí § 22 ods.1 ZoSP v prvej vete.

Keby sa takto dalo prísť aj na to, či budú za zamestnané mamičky poberajúce materské odvádzať poistné až od r.2009 alebo aj spätne? No a potom tá lehota 30dní, či aj z toho, čo dostane SP od štátu budú dovádzať do II.piliera. (nemám vytlačený celý zákon a toto je rozkúskované vo viacerých, tak pozriem podla novely)

no a či odvádzali do II.piliera za mamičky zamestnané a prihlásené do 15dní v r. 2008 od pôrodu skúsim zistiť zo svojho osobného dôch.účtu (zatial sa mi to nepodarilo otvoriť ☹ )

gapa
12. feb 2009

aha sidonka,
podla mna si určuje nástup na MD mamička a nie lekár. On má potvrdiť len očakávaný dátum pôrodu. Kolonka "Na MD nastupujem (som nastúpila) dna je v kolonke poistenkyna a nie v kolonke Potvrdenie ošetrujúceho lekára. Takže podla mna si môžeš určiť aj nástup neskorší.

No na tvojom mieste by som mu povedala, že nárok na materské nemám a nech ma vypíše na PN. Môžeš byť PN až do ukončenia šestonedelia. No to už záleží aj od lekára a jeho skúseností s tým. Ja skúsenosť nemám, no na porade som tuším dva takéto prípady čítala, no podrobnosti si bohužial nepamätám.

Aj som ti chcela písať, že je možnosť robiť na dohodu počas počas MD, no súvislosti s poberaním materského ma teraz velmi nenapadajú. Dokonca neviem, či budeš počas MD nemocensky, dôchodkovo poistená a poistená v nezamestnanosti. To je zase jedna taká vec v zákone o sociál.poistení, na ktorú asi nemysleli.

Takže by som proste ostala v práci dlhšie a basta. Ty materské poberať nebudeš, tak je jedno do kedy by si mala nárok na materské a vlastne aj jedno, dokedy budeš mať nárok na MD podla ZP.
Snád som sa nekiksla, lebo nekontrolujem, čo som napísala 😉

xixi7
12. feb 2009

Gapa,
rozumiem, takze ten priklad uvedeny Soc.poistovnou je predsa len spravny.

gapa
12. feb 2009

xixi,
tak podla mna štát bude hradiť dôch.poistné zamestnaným mamičkám poberajúcim materské za obdobie poberania materského najskôr za obdobie od 1.1.09, nie spätne.

No ale ozaj mám obavu, či tejto skupine mamičkám uznajú prihlášku podanú do 15dní od pôrodu s dátumom vzniku poistenia dátumom pôrodu resp. pred ukončením pobarania materského, ak nastúpili na RD (prestali poberať materké) v r.2009!!!???

xixi7
13. feb 2009

A plati tym zamestnanym, ktore si podali do 15 dni prihlasku momentalne stat od narodenia dietata?
Ja by som ju podala pred nastupom RD este raz. Co ak by SP znegovalo tu prvu prihlasku? 3 roky budu v neistote kontrolovat kazdy mesiac ci platia alebo nie? A potom im povedia, ze nemali urobit toto ale mali urobit tamto? Pri tomto chaose radsej dvakrat ako nic. Ved stat im ma platit aj pocas MD, takze o ziadne nepravom prijate peniaze nejde. Pochybujem, ze by vymahali od zamestnanych sumy zaplatene do konca 2008.

gapa
13. feb 2009

tiež si myslím, že to radšej podám, no uvidím. Zdá sa mi, že mi doteraz odvádzali podla zostatku v II.pilier, no nie je vidieť položkovite, tak si nie som istá.
No ak by som nedala prihlášku, tak predpokladám, že aj keby mi štát platil na dôch.poistenie do soc.poistovne, ale ťažko predpokladať, že by aj odvádzali do II. piliera.

Skusím ešte pozisťovať, mám ešte nejaký čas.

sidonka9
16. feb 2009

gapa, xixi7

Ahojte baby, (moj problem: povinnost ist na MD 6 tyzdnov pred porodom bez naroku na MDprispevok alebo moznosti pracovat?)

dakujem za odpoved. Tak som sa tiez do tej temy viac ponorila... Ak idem na MD bez naroku na financnu MD-nemam spominanych 270 dni pre Social. poist., tak si musim platit za tych 6 tyzdnov pred porodom zdravotne poistenie sama. Od dna porodu prechadzam na Rodic. dovolenku, kde uz zdravotne a odvody plati stat.

K tomu, ci mozem ist na MD neskor..napr. 2 tyzdne pred porodom som sa nedopracovala, nikde to nie je uvedene, ci mozem odmietnut nastupit na MD a pokracovat v praci. Ani u nas v praci o tom nic nevedia, ci im alebo gynekologovi nevyplyvva z toho nejake riziko.

A inak, nevie mi niekto naisto povedat, ci mozem pocas tej "nutenej" MD pracovat na iny typ zmluvy? Napr. Dohoda o vykonani prace, resp. dohoda o pracovnej cinnosti...alebo ma stat ukracuje este aj o tuto moznost?

Dakujem

gapa
16. feb 2009

sidonka,
pozri si prípad inci, dnes v téme dobrovolné nemocenské poistenie. Písala, že tiež nemala nárok na materské. Chýbalo jej 14dní a SP jaj navrhla, aby čerpala PN do konca šetonedelia.

s tým zdrav.poitením, že by si si ho mala platiť sama 6týžt., to odkial vieš???

sidonka9
18. feb 2009

gapa

s tym zdravotnym poistenim som sa dopatrala niekde na nete, ze pokial si na materskej a nepoberas materske, tak si musis zdravotnu poistovnu platit sama..ostatne nemusis, ale neplati to ani stat... No a potom som volala do zdravotnej poistovne, overit si, ci to je naozaj tak, a veru mi to potvrdili... Takze ak nedostavas od statu ani korunku, musis ist na matersku, tak mas este povinnost si platit aj zdravotne poistenie do casu, kedy nedostanes rodicovsky prispevok=od dna narodenia dietata.

a inak vcera som sa pytala v praci, ze ako je to s tou PN, a nasa mzdarka hovori, ze nemozem byt PN, ked som na materskej, Tak uz som z toho uplne mimo...vylucuje sa materska a PN alebo nie?

A este mam otazku, na ktoru bude mozno niekto vediet odpovedat: Mozem pocas tej 6-tyzdnovej materskej pracovat na nejaku zmluvu alebo nie?

Dakujem

inci
18. feb 2009

sidonka,
neporadim ti ako odbornik len napisem svoju skusenost:
rodila som v roku 2007. do TPP som nastupila kratko pred MD, teda bolo mi jasne, ze nebudem splnat podmienky na vyplacanie MP ale aj tak som MUSELA resp. gynekolog ma musel vypisat zo zakona na MD 6 resp. 8 tyzdnov pred TP. cakalo sa na datum narodenia a rodny list dietatka a az potom mi SP posudzovala ziadost, dostala som vyrozumenie, ze nesplnam podmienky na vyplacanie MP a navrhli mi aby ma gyenkolog vypisal na PN od toho datumu ako som "nastupovala na MD" do konca sestonedelia.
aj mi vyplatili PN-ku bez problemov akurat RP zacali vyplacat az od ukoncenie PN-ky nie od narodenia dietatka...ale to uz je na inu diskusiu.
takze moja osobna skuenost:ak si povinne nemocensky poistena musis nastupit na MD, zamestnavetel zanesie ziadost, kt. vystavi gynekolog 6 resp.8 tyzdnov pred TP a caka sa na rodny list a potom dostanes vyrozumenie od SP....az potom ziadas o RP.
teda v roku 2007 boli take zakony mozno odvtedy sa nieco zmenilo, treba to overit v SP.
a zdravotne poistenie som neplatila 😲 , dufam, ze nebudu aj okolo toho nejake opletacky...
pekny den,
i.