Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem
gapa
18. feb 2009
inci, ty si zp platit nemusela, lebo si poberala nemocenské
gapa
18. feb 2009
ale v tom druhom prípade veru neviem??
sidonka9
19. feb 2009
gapa, inci

To ano, ked sa dieta narodi, tak budem ziadat o Rodic. prispevok... vtedy nechcem ist na PN, kvoli comu? Je PN vyhodnejsia ako RP?

Mne ide skor o tych 6 tyzdnov pred narodenim... musim ist povinne na MD, nedostanem zo SP ziadne peniaze, musim si platit zdravotne sama a nemozem pracovat. Takze okrem prijemnych prazdnin nebudem mat ziaden prijem.
Mne ide o to, ci je tych 6 tyzdnov MD pred porodom povinnych... a ak ano, co mozem spravit, aby som mala aspon nejake peniaze, kedze zo socialky nemam narok na Mater.prispevok. Takze hladam moznost, ako neostat uplne bez penazi...
1/vypisat sa na tych 6 tyzdnov na PN? vraj to nejde, lebo materska a PN sa vylucuje..je to pravda, neviete?
2/mozem robit cez MD na nejaky iny druh pracovnej zmluvy? napr. dohoda a pod.
3/mozem ostat v trvalom prac. pomere na vlastne riziko az do dna porodu...?
gapa
19. feb 2009
sidonka,
podla mna všetky tri body platia:
1. ved písala o tom inci, že to možné je. Či je vyššie nemocenské samozrejme závisí od tvojho vym.základu pre nem.poistenie v rozhodujúcom období t.j. obvykle hrubej mzdy v predchádzajúcom kalend.roku.
2. môžeš na dohodu, aj počas poberania materského, nemocenského (v prípade nemocnenského však musíš dodržiavať liečebný režim, t.j. nie na každú dohodu to ide, ale napr. práca pri počítači doma, ak nemusíš dodržiavať napr. úplný kludový režim nariadený lekárom, je OK)
ako táto dohoda potom súvisí napr. so zdrav.poistením, neviem
3. podla mna môžeš, ak uvedieš v žiadosti o materské, kedy nastupuješ skutočne na MD, lebo tam si to uvádzala "Na materskú dovolenku nastupujem (som nastúpila) dna ... a podpisovala si čestné vyhlásenie o tom!
xixi7
19. feb 2009
Sidonka,
nastup na matersku dovolenku je moznost, nie povinnost, aj v inych clankoch som to citala. POdla mna (vychadzam z § 34 ods. 6 a § 35 zakona o soc. poisteni) sa vylucuje len poberanie davok materskeho a nemocenskeho, nie MD a PN. Takze by si mohla poberat nemocenske resp. ak si zamestnanec, tak zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské až od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Dovtedy má nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa. Prve tri dni len 25% potom do 10. dna 55% denneho vym.zakladu.
adrikanatasa
13. mar 2009
baby spýtam či mi náhodou nebudete vedieť poradiť. Takže 13 jan. som sa prihlásila na DNP s cieľom zvýšiť si materskú nakoľko som sa chystala otehotnieť. Aj som otehotnela ale bohužiaľ už aj potratila .. Teraz mám mať aspoň pol roka pauzu a chcem vedieť či mám stále platiť DNP alebo zrušiť a znovu začať až tesne pred otehotnením čo by ak pánbožko dá mohlo byť koncom roka.. Dala som si vymeriavací základ vyše 500 eur takže 4,4% z 500 eur ktoré teraz platím je dosť vysoká suma ..
lukin
13. mar 2009
Chtěla jsem se zeptat za kamarádku. Když chtějí mít mateřskou na tři roky, tak může ona zůstat doma jeden rok a její manžel zbytek?
jaja177
27. máj 2009
Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

Začni písať odpoveď...

Odošli