Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

jajal
24. máj 2008

Gapa, velmi pekne dakujem. Prajem prijemny vikend 😀

clea333
27. máj 2008

Ahojte, chcela som vas poprosit o info-tiez som sa dobrovolne pripoistila, len teraz rozmyslam, ci musim aj ja podavat danove priznanie do 30.6.2008-je to napisane na tom papieri, co mi dali v soc.poist.Dakujem vopred za odpoved.

gapa
27. máj 2008

clea, nerozumiem, prečo si zadala otázku do témy materská a ani si neuviedla o aké poistenie ide, zdravotné?nemocenské? v nezamestnanosti?
do 30.6.08 tuším teraz treba podať ročné zúčtovanie zdrav.poistenia.

clea333
28. máj 2008

ahoj, ja sa ospravedlnujem asi som to dala do zlej temy-to bude tym, ze som to dala cez vyhladavac a hodilo mi tuto temu. Islo o nemocenske.Dakujem za usmernenie 😉

gapa
29. máj 2008

clea, ak nie si ""SZčO, ktorá podnikala už v r.2007"", nemusíš predkladať SP výpis z dan.priznania z r.2007 (je to tlačivo určené pre SP a aj zdrav.poistovnu, teda nie DP) do 30.6.08

katulikzlatulik
29. máj 2008

Ahoj, chcela by som sa spytat, ak by som mala termin napr. 1.12.2008 do materskej sa mi ake obdobie zaratava? Cely rok 2007? Alebo od 1.12.2007 po 30.11.2008??? Ako to je? DAKUJEM ZA ODPOVED!

gapa
29. máj 2008

katulik,
nerozumiem celkom, na čo sa pýtaš.
Na nárok na materskú musíš splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak sa pýtaš na toto, tak pri pôrode 1.12.08 sa ti sleduje obdobie od 1.12.06 do 30.11.08.

ak ti však ide o obdobie, z ktorého sa ráta výška materskeho, potom je dôležité, ktoré nem.poistenie/a ti trva/jú k nástupu na MD a kedy tieto nem.poistenia začali. Ak máš dlhodobý prac.pomer, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet materského je predchádzajúci kalend.rok, takže pri nástupe na MD v r.2008, je to rok 2007

clea333
29. máj 2008

Ahoj gapa, velmi dakujem za info

katulikzlatulik
29. máj 2008

Ahoj Gapa,
DIK JE SUPER RYCHLU A VYSTIZNU ODPOVED!!! Ano, chcela som vediet vysku materskej...
a este ma napadla jedna vec.. ano som dlhodobo zamestnana v jednej firme uz dva roky... ale keby nahodou som mala termin marec 2009, takze sa mi berie rok 2008. A ked budem v roku 2008 marodovat, ale povedzme len tyzden, dva max. mesiac, ale nie december... tak tiez sa mi rata z roku 2008 alebo zasa 2007?

gapa
29. máj 2008

katulik,
pri dlhodobom pr.pomere sa berie vždy predchádzajúci kal. rok "ku dnu uplatnovania si nároku na nem.dávku":

- teda pri materskej to nie je podla dna pôrodu, ale podla "dna nástupu na MD". Ak by si mala termín v 3/09, tak nástup na MD bude už v r.2009 (6 - 8 týždnov pred predp.term.pôrodu), takže sa materská ráta z r.2008
- pri PN je to "ku dnu nástupu na PN", teda ak ti "vznikne PN" v období 1.1.-31.12.08, tak sa ráta dávka z r.2007, ak vznikne PN najskôr 1.1.09, tak sa ráta z obdobia roku 2008

delfi
29. máj 2008

holky chtěla jsem se zeptat teď (8tt) jsem nastoupila nemocenskou a mudr. říkala, že to může být i dokonce těhu. z čeho se mi bude počítat mateřská? z mého platu před nemocenskou nebo z mého ročního příjmu (tj. do 5/2008plat a od 6/2008 do 12/2008 nemocenská) - porod je v lednu 2009. Ptám se proto, že chci po mateřský čerpat tu dvouletou rodičovskou a pro tu musím splnit, že mateřská musí být min. tolik, kolik je ta rodičovská.
kdyby se to počítalo i z tý nemocenský tak to radši budu chodit do práce (pokud to půjde)

gapa
29. máj 2008

delfi, neviem ako je to v ČR, no na Slovensku by sa ti rátala materská z vymeriavacích základov z roku 2007, lebo pri termíne pôrodu 1/09 nastúpiš na MD ešte v r.2008. Takže výška nemocenskej platenej zo SP na 1 kalend.den by sa rovnala výške materského na 1 kal.den.
Ale snád ti odpovie niekto znalý v zákone o sociálnom poistení v ČR.

delfi
29. máj 2008

gapa děkuju to by se mi hodilo, kdyby se mi to počítalo z roku 2007 😉

katulikzlatulik
29. máj 2008

Ahoj Gapa,
viem, ze sa neberie den porodu alebo nastup na MD... ale ja som myslela, co v tom pripade, keby som mala nastup na MD az v roku 2009, ale v roku 2008 napr. budem marodovat, ale iba tyzden, max. dva v priebehu roka, nie na konci roka... potom zasa budem prace schopna chodit do prace, a od 1.1.09 by som sla na matersku... tak aj vtedy ta materska, na ktoru nastupim v r. 09 sa mi bude pocitat za r. 2007? a ako je to s paragrafom, na ktory mam narok 7x do roka, tusim, ze ked je zena tehotna, tak ma narok na xxx dni... vtedy sa mi tiez zapocita cely rok 2008? alebo musi byt komplet cely rok 2008 odpracovany bez jednodnoveho paragrafu a tyzdnovej marodky?
DIIIK

gapa
29. máj 2008

katulik, naozaj asi nechápem, o čo ti ide. No skúsim. 😉
Aj keby si marodila od 1.3.08 do 4.1.09, tak pri nástupe na MD v r.2009 je tvojím rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej (vzhladom na dlhodobý PP) rok predchádzajúci, teda rok 2008. Z tohto obdobia sa vynímajú dni PN, očr, neplateného volna. Tie materskú neovplyvnia. A materská by sa ti rátala z vymer.základov v období 1.1.-29.2.08. Neviem, prečo si myslíš, že musí byť odpracovaný celý rok. Stačí aj 1den.
Ja som mala odpracované v r.2007 2dni (1den platený sviatok + 1den čerpanie dovolenky), ostatné dni som bola na RD alebo mala neplatené volno. No a z tých dvoch dní sa mi bude rátať materská, na ktorú nastúpim v r.2008. Ak by som nemala v rozhodujúcom období t.j. roku 2007 žiadny vymeriavací základ (VZ) pre nem.poistenie, tak sa mi ráta materská z predpokladaného VZ v mesiaci nástupu na MD.

Počas dní tzv.P-čka = vyšetrenie/ošetrenie zamestnanca podla § 141 ods.2 písm.a číslo 3. tehotná nemá obmedzenie na 7dní, samozrejme, ak si oznámila v zmysle § 40 ods.6 ZP, že si tehotná a predložila doklad- aj ked v menších, neformálnych firmách to mzdárky nevyžadujú.

katulikzlatulik
30. máj 2008

Dakujem Ti Gapa za vystizne odpovede. A prepac, ze som Ta otravovala a dakujem aj za trpezlivost so mnou 🙂
Neviem preco mi moja mzdarka vkuse tvrdi, ze musim mat odpracovany cely rok... a ze keby napr. som mala nastup na matersku 1.1.09 a zacala by som marodovat od oktobra tohto roka, cize 2008 do materskej, tak automaticky sa mi vypocitava materska z vymeriavacieho zakladu roku 2007... a ja by som bola rada keby rok 2008, lebo je ovela lepsi ako ten 2007. Takze toho sa ja obavam 😵

gapa
30. máj 2008

🙂 Katulík, zbytočne sa obávaš. V tejto veci je to u teba jednoznačné. Len PN-ka so začiatkom v r.2008 by sa rátala z r.2007. Materská je už druhá dávka, ktorú si uplatnuješ zvlášť, máš novú žiadosť a teda sa vypočítava samostatne, neberie sa automaticky tá istá dávka aj ked sa na nu nastupuje súvisle z PN. Toho sa vôbec nemusíš obávať. Vaša mzdárka sa v tom asi až tak nevyzná, no v tomto základnom by sa mala. Ak sa chceš uistiť, tak hladaj tretí názor, napr. na porada.sk. No toto je vec celkom jednoznačná, pozri priamo zákon

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

a to vždy zavádzajúce "ak zákon neustanovuje inak" sú prípady ak vznikne nem.poistenie neskôr, teda ak celý predchádzajúci rok nemôže byť rozh.obdobím alebo prípady uplatnovania si nároku v ochrannej lehote.
Vidíš jedine v tom prípade, ak by ti skončil PP v r.2008 a nastupovala by si na MD v r.2009, tak by sa ti bralo ako rozhodujúce obdobie r.2007.
Prípadne si pozri celý tento paragraf na stránke Porady v podponuke "zákony" a "zákon o sociálnom poistení od 1.1.08"

(ak ti je ešte niečo nejasné, vklude sa spýtaj 😉 )

katulikzlatulik
30. máj 2008

dik Gapa, si proste SIKULKA!!! a KLOBUK DOLE ako pohotovo vystizne odpovedas!!! SUPER
uz mam v tom jasno 🙂 VDAKA, ZE SI!!! 😉

vellunka
4. jún 2008

ahojík chtěla bych se zeptat jsem těhotná ve 27 týdnu těhotenství před rokem jsem dokončila školu ale od té doby jsem se v zaměstnání nikde dlouho neudržela a ani nejsem v evidenci na úřadu práce 😨 tak jak to budu mít z mateřskou a podobně..předem dík za radu

denisia
4. jún 2008

Ahoj holky, chcem sa opytat ... momentalne som na materskej, maly ma 6 mesiacov. byvame v prahe, maly sa tu aj narodil, ale pristahovali sme sa neskoro, predtym sme zili v UK, tak mi neprinalezi nic, len rodicovsky prispevok zo Slovenska. Podla slov. zakonov mozem zacat pracovat a na rodicovsky prisp. mam stale narok. Ale to len v pripade, ze budem pracovat na SK. Ak zacnem pracovat v zahranici, teda CR, mam si uplatnit narok tu a rodicovsky by mi mala vyplacat CR (podla pracovnicky socialneho v SK). Ja vsak viem, ze tu v CR nemam na nic narok ... neviete niekto, ako to naozaj je?

lukin
5. jún 2008

vellunka: Napiš o své situaci víc. Jsi na neschopence nebo co? Pokud ne a nepracuješ, tak přece musíš být registrovaná na úřadu práce.

gapa
5. jún 2008

Ak bývate v BA alebo blízkom okolí a chceli by ste viac info o materskej a dobrovolnom nem.poistení, príp. povinnostiam voči soc.poistovni po narodení dieťaťa, tak možno bude takáto bezplatná možnosť zaškolenia sa:
http://www.porada.sk/740829-post1631.html

vellunka
5. jún 2008

lukin

je my 19 let.....bohužel ne nejsem na neschopence hledala jsem si práci po škole což se my na delší dobu nepovedlo,a při mé blbosti jsem se neevidovala na úřadu práce a do toho jsem otěhotněla a za 2 měsíce už budu rodit 😨 takže mám strach jak to bude.

gapa
5. jún 2008

vellunka, neviem, či je velký rozdiel medzi predpismi v čr a Sr, no aj tak by som sa na tvojom mieste "ČO NAJSKôRj" zaevidovala na tom úrade práce (nevadí, že si tehotná, hladať si prácu môžeš aj tak).
Ak tomu dobre rozumiem, nie si PN, ani zamestnaná, ani doteraz zaevidovaná na UP, takže si vlastne dobrovolne nezamestnaná. V takom prípade si treba na Slovensku "sama" platiť zdravotné poistenie (predpokladám aj u vás to platí).
Ak sa u nás zaeviduješ na UP, tak za teba ako uchádzača o zamestnanie platí ZP štát, no musíš cca každé 2 týždne sa hlásiť a hladať si prácu.
Podla toho, čo píšeš, pravdepodobne nárok na materskú mať nebudeš (ale možno sa mýlim, nepíšeš ako dlho si pracovala v akom období, takže ti ani baby z ČR asi tažko poradia), no ale u nás by si sa 6týždnov pred pôrodom už nemusela hlásiť na UP (ak nemáš nárok na materskú).
Od narodenia dieťaťa by si si vybavila na UP rodičovský príspevok a z evidencie uchádzačov o zamestnanie UP by si sa asi mohla odhlásiť (či neviem ako to robia, lebo inak by si sa u nás od 6týždna musela chodiť na UP znovu cca každé 2týždne ). Potom (po narodení dieťaťa/začiatku poberania rodič.prísp alebo od odhlásenia z UP) by si sa na zdravot.poistovni zahlásila ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov alebo možno ako osoba poberajúca rodič.príspevok (by ti na ZP poradili) a tak by za teba platil ZP štát (aj keby si už nebola evidovaná na UP).

Možno sú odlišnosti u vás, no aký-taká podobnosť by tam byť mohla, tak to ber ako info na zorientovanie, nie ako záväznú 100% info. 😉 🙂

vellunka
5. jún 2008

gapa

jj děkuju za radu.....u nás je to stejné jako u vás 😉
předtím jsem pracovala ve třech zaměstnáních ale nikde jsem nevydržela dýl než je zkušební doba(3 měsíce) 😢

gapa
5. jún 2008

vellunka, ak by si mala u nás 3x 3mesiace odpracované (teda bola nem.poistená 9mesiacov), čo je už u nás potrebných 270dní, tak by si nárok na materskú mala.
Ak by ti pár dní chýbalo, tak ešte do pôrodu by si nejaké mohla stihnúť( do tvojho termínu 9.8.08 je vyše 60dní)

vellunka
5. jún 2008

gapa
mám termín 23.8.2008 do práce bych šla hned ale těhotnou už mě nikde nevezmou to je právě to ☹

mikca
6. jún 2008

vellunka a to siplatíš pojištění sama??....

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
6. jún 2008

ziza, ohladom zdravotného poistenia ti poradiť velmi neviem, nemám skúsenosť. NO myslela som si, že ZP treba platiť hned od založenia živnosti, na rodziel od poistného do SP. Živnostník vlastne platí preddavky na ZP a v roč.zúčtovaní ich vysporiada podla skutočnosti. No ako hovorím, neviem ti v tom poradiť ak máš súčasne aj PP a z neho si "na rodičovskej dovolenke" (pozor na to!!! MD je len prvých 28týždnov, resp. 37)

Čo sa týka odvodov do SP, tak "povinné poistenie nemoc+dôchod. SZČo" vzniká od 1.7.08 v závislosti nie od "danového základu", ale od "príjmu" za rok 2007, a to v prípade, ak tvoj "príjem zo živnosti" za rok 2007 bol vyšší ako 12-násobok min.mzdy t.j. 97200,-.
Ak si mala príjem vyšší a tvoj zákl.dane je 0,-Sk, tak máš povinnosť platiť z minimálnej mzdy.
V každom prípade však do 30.6.08 musíš do SP (a myslím aj ZP) doručiť výpis z DP.

Zatial tolko 😉