Odhlásiť DNP ak plánujem ísť na materskú?

alinka189
17. jan 2008

Ahojte, viete mi niekto poradiť? svoj konkretny prípad som nikde nenašla a som z toho všetkého jeleň...DNP si platím od marca 2007 s min.VZ, takže ich mám splnené, tehu ešte nie som, ale dúfam, že sa čoskoro podarí. Neviem ale, či mám DNP odhlásiť alebo platiť dalej. niečo sa píše v zákone a na porade o tom, že treba platiť 26 týž.max.VZ pred nástupom na MD. Najlepšie by bolo, keby som v decembri zmenila na max.VZ a vzápätí k 1.1.08 znížila na min. Ja som sa o tom ale dozvedela až tento týž. čo by som mala urobiť, aby som mala vyššiu materskú za predpokladu, že porodím tento rok? Možno si budete myslieť o mne zle, že peniaze nie sú všetko, to je samozrejmé, hlavne nech je zdravé, ale ja zarábam skoro minimálnu mzdu a chcem, aby dieťaťko malo, čo potrebuje. dakujem

gapa
1. aug 2008

Ak:
- nastúpiš na MD v r.2009,
- na DNP sa prihlásiš v r.2008 (je jedno aký dátum), od tejto prihlášky sa už neodhlásiš! (zmeny VZ dávať môžeš) a DNP ti bude trvať do nástupu na MD,
- splníš z DNP 270dní v posl.dvoch rokoch pred pôrodom a
- 26týždnov od posledného prihlásenia do nástupu na MD,
----- tak tvoje rozh.obdobie je (predchádzajúci kal. rok) teda presne od prihlášky na DNP v r.2008 do 31.12.08

Ten zákaz súbehu nem.poistení (povinného+dobrovol) dúfam neschvália. A aj potom budú možnosti 🙂 ak máš kamaráta zamestnávatela. Len je najdôležitejšie, ak už nie si dlhodobejšie (cca 14-15mesiacov nemocensky poistená) byť nemocensky poistená ešte pred otehotnením!!!!!!!! Je jedno ako-či DNP alebo zamestnania.Treba aby ti plynuli dni NP! Ak to nestihneš pred otehotnením, tak už nič dodatočne nevymyslíš!!!!!!! ☹
Už som to tu viac krát písala (alebo možno v IP?)

Treba byť nemocensky poistená minimálne 270dní do dna pred pôrodom.
Tehotenstvo "bezproblémové"! trvá 38-42týždnov, obvykle sa uvádza 40týždnov. Ak teda zoberieme radšej tých 38týždnov, je to 266dní. Ale pozor, tehotenstvo sa ráta od poslednej menštruácie! Takže ak už by si bola teraz tehotná, tak to nestíhaš.
Dobre si to treba uvážiť. Prípadne je dobré sa platiť popredu na DNP z minima a po cca 3mesiacoch sa odhlásiť. Získate tak cca 90dní nemoc.poistenia a istotu, že 270dní splníte. Potom sa stačí prihlásiť na DNP najneskôr!!! do 8týždna tehotenstva (to už by sa malo v pohode stihnúť), aby do nástupu na MD uplynulo potrebných 26týždnov (=182dní). Takže v tom prípade už pri nástupe na MD máte splnených 270dní (90+182), takže od nástupu na MD už DNP netreba platiť a nie je problém s vyplácaním materského hned od nástupu na MD.

droby
1. aug 2008

vdaka, kamarata zamestnavatela nemma ako szco 😉 ale taky zakon snad neprejde.
a presne preto to riesim skor, pred otehotnenim, chcem mat rezervu radsej aj par mesiacov nez zacneme snazit a ako tak pozeram dobre by bolo dat to presne tak ze tento rok dnp, niekdy koncom roka a potom aj zaciatkom roku 2009 a tym padom ak nastupim na matersku v roku 2009 aj 2010 tak sa to vypocita z toho dnp co planujem platit z max VZ.
velakrat vdaka 😵

rovni
2. aug 2008

ahojte-ahoj gapa
uz si mi tu raz radila a preto by sa chcela na teba obratit s dalsou otazockou,kedze ta povazujem za najvacsiu kapacitu ohladom financ.poradenstva 😎 -aspon co ja poznam
mam podobny problem ako matrinka (str.7)
prave mi prisiel vymeriavaci zaklad zo soc.poist.ohladom vysky materskej,na MD som nastupila 24.7,dovtedy som bola 5 rokov zamestnana bez PN,predpokladam ze rozhodujucim obdobim pre vypocet vysky mojej materskej bol rok 2007,moja hruba mesacna mzda je 20 000 SK s tym ze vzdy v decembrovej vyplate dostavame aj premie s ktorymi dosahujem priemerny mesacny plat cca 26 000 SK v hrubom
v soc.poist.mi vyratali materske vo vyske 372 SK na den,co vychadza 55% z tych 20 000
preco do toho zakladu z coho to pocitali nezaratali aj premie,ktore boli tiez zahrnute vo vymeriavacom základe na platenie nemocenského poistenia v rozhodujucom obdobi?ked som este na jar pisala mail priamo do poradne soc.poist.a pytala sa ich ako to bude s vypoctom vysky MD,potvrdili ze sa pri vypocte bude brat do úvahy moj hrubý príjem (v rozhodujúcom období), ale len do výšky maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie.cize som ocakavala matersku cca 26000*55% / 31 dni = okolo 461 SK na den
chcem sa ist osobne popytat do SP,ale chcela by som vediet ci tomu dobre rozumiem (ci sa nehadam zbytocne) a chyba nemohla nastat napr.v podkladoch ktore tam poslal moj zamestnavatel.Na akom tlacive alebo ake podklady tam zasiela z ktorych potom SP rata vysku materskej?
dufam ze som sa nevyjadrila moc komplikovane
velmi pekne dakujem vopred za odpoved 😉

gapa
2. aug 2008

rovni,
na SP ti povedali správne a podla mna aj výpočet je správny.
Ako vymeriavací základ (VZ) pre nemoc.poistenie (NP) sa síce berie obvykle hrubý príjem, ale nie priemerný za rok! Každá výplata sa berie osobitne, lebo z každej výplaty sa osobitne odvádza NP, z ktorého sa materské vypočíta. Ak HM za daný mesiac prekročí maximálny VZ pre NP aktuálny v danom mesiaci, tak sa NP platí len z maximálneho VZ.
Takže za mesiace 1-11/07 si platila odvody na nem.poistenie z vymeriavacieho základu cca 20000,- a v decembri, aj ked si mala vysokú hrubú mzdu, sa nemoc.poistenie odviedlo len maxima aktuálneho v decembri 2007 t.j. z 28142,- (to platí, ak si nebola v dec. napr. PN, očr..., vtedy sa toto maximum rozpočítava na kalend.dni bez dní PN ...). Ak nemáš VZ pre NP vo výplat.páske priamo uvedený, tak približne ho môžeš zistiť podla výšky odvodov zamestnanca na nem.poistenie. Odvod zamestnanca na NP sa vyráta ako 1,4% z VZ pre NP a zaokrúhluje sa vždy nahor.

Tvoj denný VZ pre výpočet materskej = cca (11mesiacov x 20000 + 28142) : 365dní (ak si nebola PN...) = 248142 : 365 = 679,8
Denná materská cca = 679,8 x 55% = 373,9Sk
Ak ti vyšla 372 Sk na den, tak si mala pravdepodobne niektorý mesiac nižšiu mzdu ako 20000,- (napr. z dôvodu čerpania dovolenky.)
Takže podla mna ísť do SP je zbytočné, bohužial. Som ta nepotešila. 😒

Pre pre firmy a zamestnancov je výhodnejšie mať jednorázovo vysoké napr. vianočné odmeny/prémie, lebo z nich neodvedú také vysoké odvody do SP (len z maxima platné pre dané poistenie). Zdrav.poistenie a aj dan sa síce obvykle vyrovnajú v ročnom zúčtovaní. No ročné zúčtovanie nemoc., dôchodk.poist. ani poistenia v nezam. zatial neexistuje (A chvalabohu!).

A dakujem za tú "kapacitu" 😀 😀 😀 . Som sa zasmiala. A hlavne nad tým finančným poradenstvom. Lebo také veci sú u nás doma záležitosťou manžela (aj ked jeho profesia je úplne o inom). 😅 No v nemocenskom poistení a vecí týkajúcich sa mamičiek som si trochu prehlad urobila (aj ked dosť vecí je mi nejasných). Zatial do pôrodu je dosť času, tak čo ma aj druhí naučili, snažím sa posúvať dalej. 😉

rovni
2. aug 2008

jooooooj gapa nepotesila,som si bola skoro ista ze som v prave,sen o vyssej materskej bol tak krasny😉
ale kapacitou pre mna ostavas nadalej 😎
pekny vikend

luciaakubko
2. aug 2008

a si kapacita aj v inom 😉 dakujem za vsetky rady a odpovede, ktore som od Teba dostala 🙂

dejna3
5. aug 2008

ahoj gapa,
môžem mať na Teba otázočku?
Ako je to s nemocenským poistením počas materskej? Mám totiž (už asi 2 roky) kombináciu NP zamestnanec + DNPO dokopy s max. VZ 28142 Sk. Asi o 2 týždne nastupujem na materskú.
Som počas materskej poistená aj u zamestnávateľa alebo si mám zvýšiť DNPO na max. VZ, aby som pri prípadnej PN-ke, resp. OČR (už na rodičovskej dov.) poberala maximálne ošetrovné, resp. nemocenské?
Vopred ďakujem 😉

dejna3
5. aug 2008

ešte som zabudla 😅
keďže sa od 1.7. zvýšil max. VZ, môžem si môj VZ na DNPO zvýšiť dňom nástupu na MD a prispôsobiť ho na maximum?
(som totiž od februára na rizikovom a neviem, čo som s tým mohla niečo robiť aj počas PN-ky)

gapa
6. aug 2008

dejina,
takže ak tomu dobre rozumiem, máš dlhodobé DNP asi bez odhlásenia od r.2007, prejdeš súvisle z poberania nemocenského, kt.poberáš od februára, na poberanie materského, ktoré budeš poberať cca do 2/09.? A nechystáš sa pracovať ale asi čerpať RD až do 3rokov.

Počas RD čerpanej v zamestnaní je nem.poistenie zamestnanca prerušené a budeš mať nárok na nem.dávky len z DNP.
V tvojom prípade je jedno, či si zmeníš VZ ešte počas poberania nemocenského, resp.materského alebo až pred koncom poberania materského (ak chceš platiť z vyššieho VZ hned od začiatku, tak treba zmenu nahlásiť najneskôr posledný den mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom prestaneš poberať materskú, napr. ak prestaneš poberať od 20.2.09, tak zmenu nahlásiť do 31.1.09, aby platil nový VZ už od 20.2.09). Vzhladom na to, že nem.poistenie zo zamestnania je prerušené, tak ho môžes zmeniť aj na "maximum" alebo len ako píšeš na rozdiel maxima a tvojho VZ zo zamestnania.
V tvojom prípade však táto zmena VZ výšku nem.dávky z DNP čerpanej počas RD "v r.2009" vôbec neovplyvní, lebo nem.dávka čerpaná v r.2009 sa ti bude rátať z VZ-ov roku 2008, s vyňatím obdobia poberania nemocenského a materského. Z VZ-ov, z ktorých budeš platiť v r.2009 (od cca toho februára) sa ti budú rátať dávky až v r.2010! To platí ak si poistená súvisle, bez odhlášok a následných prihlášok.

Ak je tvoj VZ z DNP nízky alebo nepredpokladáš žiadanie o nem.dávku v cca 26týždnoch po začiatku RD a si ochotná platiť z maxima, tak možno by sa dalo pouvažovať nad odhlásením a následným prihlásením z maxim. VZ po ukončení poberania materského. Treba však sledovať zmeny chystané od 1.1.09, či sa niečo nezmení. 😒 Podla terajších zákonov by si mala v takom prípade počas prvých 26týždnov od posledného prihlásenia nárok na nem.dávku vyrátanú z aktuálnej minim. mzdy a v prípade uplatnovania nároku na nem.dávku po uplynutí 26týždnov z VZ, z ktorého si po novom platíš DNP.

😉

dejna3
6. aug 2008

gapa,
ďakujem veľmi pekne, si zlatá, vidno, že sa vyznáš 😉

predsa len sa ešte chcem spýtať, lebo asi som to správne nepochopila:
ak budem po celý rok 2008 poistená z max. VZ 28142,- Sk, resp. po zvýšení tých cca 30 000, (súčet DNP + NP zo zam.), mala by som mať v r. 2009 nárok na ND v max. možnej výške, alebo nie? 😨
Nepochopila som to "vyňatie obd. poberania nemocenského a materského"...
I keď som PN, resp. budem na materskej, a poistenie momentálne neplatím, mala by som byť stále poistená zo sumy max. VZ ??? Poistenie zo zam. počas MD netrvá?
Alebo, keďže som teraz dlhodobo PN, na ND v r. 2009 nebudem mať nárok?

Ešte doplním: od 02/08 poberám ND z poistenia zo zam. + DNP
DNP si platím asi od 11/2006, ale v 10/2007 krátke prerušenie, čiže 26 týždňov od posl. prihlásenia uplynulo 10.5.08 (predpokladám, že materská už bude maximálna)
momentálne som poistená zo sumy 28 142 Sk (a to nepretržite od 11/2007)

Asi som to chaoticky popísala, dúfam, že sa v tom vyznáš a vopred ďakujem za ochotu poradiť 😵

gapa
7. aug 2008

Dejna,
počas poberania nemocenského, materského (či už z DNP alebo zamestnania) si síce nem.poistená, no nikto za teba neodvádza nem.poistenie (štát neplatí "nem.poistenie" za nikoho!!!). Z toho dôvodu (aby nepriaznivo neovplyvnilo výšku nem.dávky) sa toto obdobie z rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa ráta výška nem.dávky vyníma (či už zo zamest. alebo DNP).

1. DNP:
Takže ak si od 1.1.08 do 20.2.08 platila DNP napr. z vymer.základu 15000 a od 21.2.08 do 31.12.08 poberáš bud nemocenské alebo materské aj z DNP a z DNP sa za celý čas do uplatnovania si nároku na nem.dávku v r.2009 neodhlásiš, tak nem.dávky v roku 2009 počas RD sa ti budú rátať z r.2008, konkrétne z obdobia od 1.1.-20.2.08
a výpočet by bol nasledovný:
Denný VZ z DNP = (15000za január + 15000:29dní vo febr.x 20dní) : (31+20) = (15000+10345) : 51 = 496,9608
Denná dávka (55%) z DNP = cca 273,2...Sk na kal.den,
teda napr. PN od 4-tého dna, Očr od začiatku max.10dní cca 273 Sk na den.

2.zo zamestnania si nemocensky poistená a poistená v nezamestnanosti a aj dôchodkovo počas poberania materskej (ale štát za teba tieto poistenia neplatí, dôchodkové len v prípade, že si podáš prihlášku a to najskôr od narodenia dieťaťa). Tvoja PN-ka pred nástupom na materskú nemá s tým nič spoločné.
Od nástupu na rodič.dovolenku ťa zamestnávatel odhlási (musí) zo všetkých týchto poistení (samozrejme zdravotného nie!). Takže počas rodič.dovolenky nie si "ako zamestnanec" poistená nemocensky, dôchodkovo ani v nezamestnanosti. Dôchodkovo samozrejme si poistená "ako poistenec štátu" (nie ako zamestnanec), ak si si dala prihlášku. Preto nemáš nárok na nem. dávky zo zamestnania a ani podporu v nezamestnanosti, po ukončení RD, ak si počas RD nebudeš aspon potrebný čas platiť poistenie v nezamestnanosti.

Snád som to vysvetlila dostatočne.
Aj ked si teraz platíš v súčte z maxima, tak počas RD budeš mať nárok na nem.dávky "len z DNP", zo zamestnania nie. Aby ti vznikol nárok aj zo zamestnania, to by si musela žiadať o nem.dávku počas napr. čerpania dovolenky v zamestnaní alebo počas práce (teda nie počas čerpania RD v zamestnaní).

dejna3
7. aug 2008

aha, jasné 😎 teraz som to už pochopila 🙂
super, ešte raz ď a k u j e e e m 😉

vladimira1
8. aug 2008

ahoj poprosim o radu........som v dost zvlastnej situacii.........
od juna 2006-novembra 2007 som pracovala na magistrate- urad, od februara do aprila 2008 v jednej nemenovanej spolocnosti a v maji som opat zmenila zamestnanie - firma ST.
Posledna spominana spolocnost mi dala pracovnu zmluvu na dobu urcitu.s3 mesacnou skusobnou dobou .....pricom neuviedla datum konca pracovneho pomeru ale len vetu .....prac. pomer trva do doby potreby zamestnanca.........takze neviem..........
v septembri 2008 cchem ist na umele oplodnenie, ak by som otehotnela v oktobri........a isla na rizikove - co je asi velmi pravdepodobne co sa moze stat......budem nejako chranena ?alebo ma proste len tak prepustia
platim si aj dobrovolne nem. poistenie od oktobra 2007- mozem poberat ak som na rizikovom davky nemocenske z oboch zdrojov.......?
potrebovala by som tuto situaciu s niekym rozanalyzovat............dakujem

gapa
8. aug 2008

vladimíra,
tvoja situácia je fakt trochu zvláštna. Nie však kvôli zmene PP, +DNP, myslím, že ani umelé oplodnenie nie je také zvláštne (aj ked nie bežné), ale ten PP na dobu určitú s dobou trvania "do doby potreby zamestnanca", to som ešte nepočula 😨 😵

Takže najprv k tomu tvojmu terajšiemu PP. Si ešte v skúšobnej dobe, ktorá je 3-mesačná a ktorá sa predlžuje o dni prekážok v práci na strane zamestnanca. Na to pozor! Napr. ak ti PP začal 1.5.08, tak v prípade, že odpracuješ všetky dni do konca augusta, skúšobná doba ti skončí 31.8.08. Ak by si však bola napr. 10kal.dní PN + 2x t.j. 2dni u lekára (tzv. P), tak sa ti predlžuje skúšobná doba o 12 kal.dní, takže by ti končila 12.9.08. A aj posledným dnom môže s tebou ukončiť zamestnávatel PP bez akýchkolvek problémov, aj keby si bola PN alebo tehotná. Dokonca som čítala prípad, že po ukončení smeny v posledný den SD poslal zamestnávatel pracovníkovi SMS-ku, že jeho PP končí v skúšobnej dobe a dodatočne zaslal ukončenie prac.pomeru poštou. V skúšobnej dobe je zamestnanec (aj zamestnávatel) dosť slabo chránený.

S tou dobou určitou sa skúsim spýtať na www.porada.sk či s tým niekto nemá skúsenosť. TAkže presná formulácia v tvojej PZ je "prac. pomer trvá do doby potreby zamestnanca" ??? Lebo v PZ nemusí byť určená doba trvania PP. Potom to automaticky znamená, že je na dobu neurčitú. Z tej formulácie podla mna vyplýva rozhodnutie na tebe, nie na firme. Ak tomu dobre rozumiem, zamestnávatel ti môže po uplynutí skúšobnej doby dať len výpoved (ak napr. s dohodou nebudeš súhlasiť). Tú ti však nemôžu dať počas PN ani počas tehotenstva, ak im ho písomne oznámiš s priložením lekár.potvrdenia. Teda v tom prípade môžeš dostať výpoved len ak by sa rušila/premiestnovala firma alebo tvoja pobočka alebo by si dala výpoved sama.

DNP si platíš od 10/07, takže potrebných 270dní ti uplynulo. V prípade, že by si išla "v r.2008" počas trvania DNP aj prac.pomeru na PN, tak máš nárok na nemocenské (v zamestnaní za prvých 10dní na náhradu mzdy za dočasnúPN) z oboch nemoc.poistení. Treba si od lekára vypýtať 2x PN-ku.
Z DNP ti bude rozhodujúcim obdobím (RO) obdobie 10-12/07 (predpokladám od 10/07 si sa neodhlasovala z DNP) a zo zamestnania bude RO obdobie od začiatku terajšieho PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na PN.
Ak by ti však PP netrval k nástupu na PN, tak by si mala nárok na nemocenské len z DNP (taká je vraj prax v SP). Samozrejme v súčte môžeš získať nemocenské len z maximálneho denného VZ v mesiaci začiatku PN-ky.

Ak by si potom "v r. 2009" nastupovala súvisle z PN-ky na materské a stále by zamestnanie aj DNP trvalo (a nezmení sa v ničom podstatnom od 1.1.09 zákon o sociál.poistení!! to je tiež podstatné, treba to sledovať), tak by si mala nárok na materskú tiež z oboch poistení. (tiež treba potom od gynekologa 2x žiadosť o materské). Z DNP by bolo RO obdobie roku 2008 (vynalo by sa obdobie poberania nemocenského) a zo zamestnania od začiatku PP t.j.5/08 do konca roka 2008 (tiež by sa z tohto obdobia vynali dni poberania nemocenského). Ak by k nástupu na MD niektoré nem.poistenie netrvalo, tak nárok bude len z trvajúceho NP.

vladimira1
9. aug 2008

ahoj
dakujem za tieto informacie.....🙂

gapa
9. aug 2008

vladimíra,
akosi som si sedela na kábli 🙂 , a až teraz som pochopila formuláciu tej doby určitej, ako to myslel zamestnávatel.
"pp trvá do doby potreby zamestnanca" t.j. do doby, pokial bude zamestnávatel potrebovať zamestnanca. Takto ale podla mna nemožno definovať dobu určitú. Napíslala som aj otázku na www.porada.sk, tak to môžeš sledovať čo poradia.
Tu je otázka a celá téma:
http://www.porada.sk/t61177-p8-skoncenie-pracov...

gapa
9. aug 2008

Nejako som poplietla tie linky, pardóóon, tu je tá správna (dúfam 😉 )
http://www.porada.sk/t87890-p3-skoncenie-pracov...

gapa
9. aug 2008

takže na druhý pokus sa podarilo. 😅 Otázka je pod číslom príspevku 23 (označené vpravo hore)

nathalie78
11. aug 2008

ahojte...mám na Vás tiež jednu otázočku....som síce už 2 roky zamestnaná v ČR a odvody platené tiež tam, ale keďže plánujeme baby, tak myslím ako vy ostatné trošku dopredu...chcem Vás poprosiť či mi neviete poradiť ohľadom DNP a materskej...je mi jasné to, že budem eventuálnu materskú poberať z ČR, ale chcela by som si tu trochu "prilepšiť"...od 1.8.2008 som sa prihlásila do soc. poisťovne ako DNP z minimálneho VZ, ako by som mala pokračovať ak by som išla na MD budúci rok a mala čo najvyššiu materskú zo soc. poisťovne...Ďakujem

clea333
20. aug 2008

ahojte...potrebovala by som aj poradit
som zamestnana nepretrzite cca 3 roky, teda splnam tych 270 dni NP
problem je v tom, ze mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu do konca tohto roka a som tehotna...termin porodu je niekedy v druhej polovici marca 2009, teda po skonceni PP nemozem ist hned na matersku, ale ostanem nejakych par tyzdnov nezamestnana (predpokladam, ze mi nepredlzia prac. zmluvu, ked zistia, ze som tehu)
DNP si platim od cca 20.5.2008

1.po skonceni PP budem mat narok na maximalnu matersku (samozrejme, ze by som si od januara 2009 zacala platit vyssie DNP)?

2.ako je to s ochrannou dobou tehulky po skonceni PP?

3. viete mi poradit, kde sa mam potom hlasit, asi na urade prace, vsak?lebo som uz pocula aj to, ze tehulky tesne pred materskou uz nechcu registrovat ☹

dakujem za pomoc

snehulienka
20. aug 2008

baby, prosim vas, rata sa obdobie materskej do naroku na dalsiu matersku - je zena poistena nemocensky pocas MD? kamoska pracovala, od 1.8.2007 isla na matersku. po jej skonceni v januari 2008 bola na rodicovskej a zase je tehotna, nevie ci bude dostavat matersku. odrobene by mala dost, len asi 20 dni by jej chybalo keby sa MD neratalo do dni naroku...

gapa
20. aug 2008

snehulienka,
počas čerpania MD (28týždnov, resp. 37týždnov) v zamestnaní je riadne nem.poistená. Po ukončení MD a nástupe na RD ju zamestnávatel odhlasuje z poistení=prerušuje poistenie, takže od začiatku čerpania RD je len zdravotne poistená ako zamestnanec a dôchodkovo poistená, ak si dala sama prihlášku na soc.poistovnu po narodení dieťaťa.

Ale platí výnimka, že v prípade uplatnovania nároku "na materské" (neplatí pre nemocenské) sa aj dni čerpania rodič.dovolenky (teda dni prerušenia nem.poistenia) "počas trvania prac.pomeru" zaratavajú do potrebných 270dní. HOvorí o tom § 49a zákona o sociálnom poistení.

Takže nárok na materské bude mať, ak jej trval PP.

gapa
20. aug 2008

clea, asi ta velmi nepoteším. ☹ 😖

riešila som podobnú situáciu, takže som hladala rady na porade a nakoniec som pre istotu v mojej situácii zrušila DNP. Tvoja situácia je určite iná ako moja, lebo napr. máš určite iné VZ-dy zo zamestnania a DNP ako ja, tiež nenastupuješ po RD a nezaniká ti firma. Niektoré veci viem priamo zo zákona plateného k 1.1.08 (či sa niečo podstatné od 1.1.09 zmení???), niektoré len zo skúseností mamičiek. Na niektoré moje otázky (vtedy možnosti riešenia mojej situácie) mi však nikto nevedel odpovedať resp. nikto neodpovedal. Nakoniec to však vyzerá, že môj PP predsalen bude trvať k nástupu na MD (aspon dúfam a klopem). Skús sa potom sama spýtať ešte napr. na porade, nech to máš z viacerých zdrojov.

takže postupne (nejdem podla tvojich otázok):
1. ak ti po ukončení nem.poistenia zamestnanca (teda ukončení prac.pomeru) bude trvať DNP, nebude ti plynuť ochranná lehota z ukončeného nem.poistenia zo zamestnania. Toto v zákone nenájdeš, to som čítala a to tvrdili v príspevkoch na porade. Takže v prípade nástupu na MD cca 1.2.09, kedy ti bude trvať len DNP s najväčšou pravdepodobnosťou budeš mať nárok na materské len z DNP a to z vym.základov, z ktorých si si platila DNP v období od 20.5.08 do 31.12.08. Takže VZ zo zamestania výšku materského vôbec neovplyvní a ani zvýšenie VZ od 1.1.09 ti nepomôže.

2. Ak by si DNP zrušila (je jedno kedy, podstatné, že pred ukončením PP), tak v prípade ukončenia PP 31.12.08, odkedy do nástupu na MD nebudeš mať iné nem.poistenie, budeš mať nárok na materské z ukončeného zamestnania v ochrannej lehote. Tvojím rozhodujúcim obdobím zo zamestnania ale nebude rok 2008 ale "rok 2007", lebo RO sa určuje ku dnu ukončenia nem.poistenia, teda 31.12.08, t.j. akoby ti nárok na materské vznikol 31.12.08!
Ak by ti tento PP skončil 1.1.09, a nemala si DNP ani iné NP do nástupu na MD, tak sa materské ráta z VZ-ov v zamestnaní v r.2008.

3. Na úrad práce ta podla mna zaevidujú, no v tvojom prípade už nie 6týždnov pred pôrodom. Ak sa zaeviduješ skôr, aj tak ťa vyradia odo dna vzniku nároku na materské (treba sa potom po vyradení z evid. uchádzačov a priznaní materského zo SP zaevidovať na zdrav.poistovni). A pri registrácii v evid.uchádzačov o zamestnanie samozrejme nesmieš byť PN, to by ťa nezaevidovali.

4. Ak by ti k nástupu na MD trval aj prac.pomer aj DNP, tak by sa rátala materská zo zamestnania z rozhodujúceho obdobia r.2008 a tiež z DNP, ak porodíš najskôr 14.2.08 (a budeš platiť DNP do 13.2.08 = do dosiahnutia 270dní- ak sa nemýlim), a to z rozhodujúceho obdobia 20.5.-31.12.08. Možno by sa dalo rozumne dohodnúť so zamestnávatelom na predlžení PZ aspon do nástupu na MD? Ak je rozumný, trochu prístupný a vysvetlíš mu dôvody, snád sa dohodnete.

5. ešte by bola možnosť, ak by si ale mala nejakého zamestnávatela, ktorý by ta zamestnal aspon na pár dní s vyššou/maximálnou? hrubou mzdou. To potom záleží od okolností.

Takže záleží od tvojich možností sa zamestnať, od dohody s terajším zamestnávatelom a od výšky VZ v zamestnaní r.2007, príp. r.2008 a DNP v r.2008

gapa
20. aug 2008

Ešte opravujem v bode 3. som uviedla, že "zaevidovať na zdrav.poistovni". Správnejšie by bolo "nahlásiť zmenu v ZP".

clea333
21. aug 2008

ahoj gapa, dakujem za vycerpavajucu dlhu odpoved..pravdupovediac presne toho som sa bala, lebo som niekde citala, ze pokial ti skonci PP a platis si dalej len DNP, tak nie si v ochrannej dobe

trochu nerozumiem bodu 2 - mam pracovnu zmluvu do 31.12.2008, teda by sa mi malo brat do uvahy obdobie za rok 2007?V roku 2007 som si sice 3 mesiace platila DNP, ale to bolo malo, takze asi to nema ziadny vplyv

S mojim zamestnavatelom sa asi nebude dat dohodnut. Rozmyslala som este nad tym, ze by som sa skor dohodla s lekarkou, nech ma v 12/2008 vypise na PN az do nastupu na matersku - to by sa mi predlzil PP, nie?Smutne je, ako je tehotna zena diskriminovana-keby som nezostala tehotna, tak by mi zmluvu na 100% predlzili...

Musim povedat, ze tie zakony su hrozne, ja si platim este DNP a nakoniec ak si ho nezrusim, tak dostanem taku mizernu ciastku materskej, ze som nemusela ani robit ☹ 😒

vdaka velmi si mi pomohla, pozistujem este co sa da a podla toho sa zariadim

gapa
21. aug 2008

clea, treba si to dobre všetko preštudovať a pozistovať. Pozri si na porade príspevky od p. MIhála, už som tu dávala na ne link. Lebo podla tvojej otázky sa mi nezdá, že tomu dobre rozumieš.

K tomu bodu 2.
Ty musíš brať zvášť DNP a zvlášť zamestnanie. A z každého zvlášť sa zistuje rozhodujúce obdobie. A tých 270dní je nezávislých od rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa ráta materské.

Ak ukončíš DNP pred ukončením PP, tak ti vznikne nárok na materské v ochrannej lehote "len zo zamestnania", DNP ani VZ z neho už s tým vôbec nesúvisí! Každé nem.poistenie musíš brať osobitne. Nárok na materské z DNP by ti nevznikol nie kvôli tomu, že v r.2007 si bola DNP len 3mesiace ale preto, že nie si DNP k dátumu nástupu na MD. A bude sa brať tvoj VZ z r.2007 "len zo zamestnania", z ktorého si v ochrannej dobe. VZ z ostatných nem.poistení (teda DNP) sa vôbec nezohladnuje, lebo z nich v ochrannej dobe nie si.

Zaujímavé by bolo, keby sa skončil PP aj DNP v ten istý den, či by plynuli ochranné lehoty z oboch. No to ti nikto nezaručí, ako by to spravili. A tiež pri ukončení DNP 31.12.08 nemáš predpokladám splnených 270dní z neho? (aj ked si len tak mimochodom uviedla, že si bola v r.2007 3mesiace DNP, tak to by "možno" podla konkrétnych dátumov menilo situáciu).

emjee
21. aug 2008

gapa aj ja mam otazku 🙂 rodit budem okolo 12.2, pp mi skonci dohodou 28.2 - budem potom nadalej nemocensky poistena az do konca materskej, ak mi zamestnavatel nepredlzi pp? musim sa ist niekde "hlasit" ze mi skoncil pp al som na md?

snehulienka
21. aug 2008

gapa dik za odpoved!!!!!!

alibernet
21. aug 2008

Gapa, trolinku z iného súdka. Už som na rodičovskej dovče a privyrábam si, dieťa je u striedavo u babky alebo v súkromných jasličkách. Údajne má platiť od januára zákon, že takýmto hnusným maminám bude rodičovský príspevok odobratý. Je to pravda? Nenašla som o tom na internete zmienku, ale v telke to už bolo asi 2x.

gapa
21. aug 2008

alibernet, neviem. 😒 Priznám sa, že to velmi v telke nesledujem, lebo čakám radšej až na verziu v zbierke zákonov. Ale už by mala asi vláda ten návrh zákona dať aj do parlamentu. Myslím, že postup je taký, že to prechádza tromi tzv. čítaniami, teda zmenami a doplneniami, a schvalovaním týchto zmien. Potom sa uvidí.